Windykacja należności. Na własną rękę czy z pomocą firmy windykacyjnej?
4 (80%) 1 głosów

Windykacja należności. Na własną rękę czy z pomocą firmy windykacyjnej?

Opóźnienia w płatnościach to poważny problem polskich przedsiębiorców. Potwierdzają to dane, udostępnione przez firmę Coface. Z przeprowadzonego przez nią „Badania płatności w Polsce” wynika, że opóźnienia płatności trwające dłużej niż 3 miesiące zgłasza aż 28 proc. firm.

Nieterminowe płatności ze strony kontrahentów to przykra codzienność większości firm.
Najdłuższe dotykają przedsiębiorców, działających w branży transportowej i budowlanej. Najkrótsze — w handlu.

Dlaczego tak wielu kontrahentów nie reguluje w terminie swoich zobowiązań?

Jak pokazują statystyki, problemy z płatnościami pogłębiają się w okresach kiepskiej koniunktury.
Jedną z głównych przyczyn nieterminowych płatności jest brak więc płynności finansowej i przejściowe kłopoty finansowe spóźnialskich kontrahentów. Niestety, czasem zdarza się również, że Ci opóźniają płatność celowo. Prowadząc taką politykę, mogą przeznaczyć na przykład należne kontrahentom środki na inwestycje, unikając tym samym zaciągania kosztownego kredytu bankowego. Niestety, trudnych dla przedsiębiorców realiów nie poprawia… ogólne przyzwolenie na takie działania. Wiele firm akceptuje nieterminowe płatności z uwagi na strach przed utratą klientów. Zgoda na takie procedery może skutkować jednak utratą płynności finansowej, a nierzadko nawet bankructwem. Jak deklaruje cytowany przez magazyn Forbes Bogusław Bieda, prezes vindicat.pl, serwisu udostępniającego usługę samodzielnej windykacji dla firm: „W Polsce kultura płacenia jest taka, że dopóki się nikt nie upomina, to się nie płaci. A często tych upomnień musi być kilka”. Niestety, dłuższe opóźnienia mogą istotnie zachwiać sytuacją finansową i stabilnością rynkową przedsiębiorstw. Aby uniknąć takiego scenariusza, warto poznać skuteczne sposoby na egzekwowanie należności.

Jak egzekwować spłatę należności?

Przedsiębiorcy, którzy borykają się z przedłużającymi się opóźnieniami ze strony kontrahentów, mogą próbować egzekwować zwrot należności samodzielnie lub skorzystać z usług profesjonalnej firmy windykacyjnej. Która rozwiązanie okaże się lepszym pomysłem? Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy tu bowiem od kilku czynników. Jeśli spóźnialski przedsiębiorca unika spłaty długu celowo, z pewnością świetnie orientuje się w zawiłościach prawa i doskonale zdaje sobie sprawę z konsekwencji swoich działań. Taki kontrahent może więc zwlekać ze spłatą „do ostatniej chwili”, bez względu na to, jakie działania windykacyjne zastosujesz. Dla klienta, który spóźnił się z płatnością jednorazowo, otrzymanie wysłanego przez Ciebie przedsądowego wezwania do zapłaty może być skutecznym impulsem do spłaty długu.

Na początek na własną rękę

Jeśli Twój klient zwleka z płatnością, możesz rozpocząć działania windykacyjne na własną rękę. Jeśli te nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś skorzystał ze wsparcia profesjonalnej firmy windykacyjnej. Samodzielna realizacja windykacyjni pomoże Ci również zaoszczędzić pieniądze. Kwestie ekonomiczne są więc dodatkowym argumentem, przemawiającym za takim scenariuszem.

Co możesz zrobić na własną rękę?
Pierwszym krokiem, jaki możesz wykonać, by odzyskać opóźnioną płatność, jest wysłanie (najlepiej zrobić to listem poleconym z potwierdzeniem odbioru) kontrahentowi wezwania do zapłaty. Taki dokument możesz stworzyć samodzielnie. Powinien on zawierać takie elementy jak:

  • data i miejsce sporządzenia;
  • wskazanie wierzyciela i dłużnika;
  • informacja na temat kwoty, którą dłużnik powinien uiścić wierzycielowi;
  • informacja na temat stosunku prawnego, z którego wynika obowiązek zapłaty. Może to być np. obowiązek wynikający z niezapłaconej faktury o konkretnym numerze;
  • termin spłaty długu (wyznaczony przez wierzyciela);
  • numer rachunku bankowego, na który należy dokonać zapłaty;
  • podpis osoby wysyłającej wezwanie do zapłaty;
  • konsekwencje związane z brakiem dalszej zapłaty. Może to być np. skierowanie sprawy na drogę sądową, obciążenie kontrahenta kosztem windykacji czy naliczenie odsetek.

Bardzo często zdarza się, że w obawie przed przykrymi konsekwencjami w postaci postępowania sądowego czy wpisu do rejestru dłużników, przedsiębiorcy już na tym etapie decydują się spłacić swoje zadłużenie.
Kolejnym zabiegiem, który z powodzeniem przeprowadzisz na własną rękę, jest wysłanie spóźnialskiemu kontrahentowi formularza z informacją o zamiarze wpisania jego danych do rejestrów BIG. Jak wynika z informacji, podanych przez BIG InfoMonitor, otrzymanie takiego pisma skutkuje spłatą zadłużenia przez około 25-35 proc. dłużników. Już po dokonaniu wpisu swój dług spłaca kolejne 10-20 proc.
Skutecznym sposobem na wyegzekwowanie zwrotu należności może być także rozpoczęcie Elektronicznego Postępowania Upominawczego w e-sądzie. Co ważne, decydując się na taki ruch, wszystkie niezbędne kroki wykonasz przez internet, bez konieczności wizyty w stacjonarnej placówce banku. Skorzystanie z pomocy e-sądu pozwoli Ci więc oszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas.

Windykacja z pomocą profesjonalistów

Jak pokazują statystyki, popularności outsourcingu usług windykacyjnych rośnie z miesiąca na miesiąc. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, iż większość przedsiębiorstw nie posiada rozbudowanego zaplecza windykacyjnego, co przekłada się na realne trudności z odzyskaniem należnych długów. W przypadku większych przedsiębiorstw, które posiadają w swoich strukturach wyspecjalizowane komórki windykacyjne, koszty ich utrzymania często przewyższają dochody z uzyskanych środków. A to, jak nietrudno zgadnąć, zupełnie mija się z celem. Główną zaletą współpracy z zewnętrzną firmą windykacyjną jest jej skuteczność. Takie podmioty przez lata wypracowują sobie efektywne metody pracy, które intensywniej motywują dłużnika do zapłaty niż ponaglenia ze strony wierzyciela. Monity, przypominające o konieczności spłaty zadłużenia, regularne telefony od windykatorów czy kolejne pisma, wskazujące konsekwencje braku spłaty to tylko niewielka część aktywności, które w ramach swoich obowiązków realizują profesjonalni windykatorzy. Dużym walorem współpracy z firmą windykacją jest także doskonała znajomość kruczków prawnych, których działający na własną rękę przedsiębiorca zazwyczaj nie jest świadomy. Konsekwencja i opór w dążeniu do celu oraz doskonała znajomość przepisów pozwalają realizować działania windykacyjne zdecydowanie sprawniej. Profesjonalny, kompetentny windykator jest w stanie poprowadzić sprawę kompleksowo — od A do Z. W ramach swoich działań zajmie się polubowną korespondencją z dłużnikiem, negocjacjami i mediacją. We współpracy z kancelarią prawną napisze również pozew do sądu, zorganizuje zastępstwo procesowe oraz pomoże komornikowi znaleźć majątek dłużnika. W praktyce oznacza to, że cały ciężar windykacji spadnie z Twoich ramiom, spoczywając na barkach windykatora. To ogromny walor zwłaszcza dla osób, którym realizacja windykacji na własną rękę zwyczajnie nie wychodzi.

Na własną rękę czy z pomocą firmy windykacyjnej?

Jeśli chcesz realizować działania windykacyjne na własną rękę, musisz uzbroić się w zależną cierpliwość oraz konsekwencję. Musisz posiadać również odpowiednią ilość czasu, potrzebną, chociażby do tego, aby poznać przepisy prawa, dotyczące samodzielnych działań windykacyjnych.
Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy windykacyjnej przyniesie najwięcej korzyści osobom, które chcą oszczędzić czas i… nerwy. Nie ulega bowiem wątpliwości, że próby samodzielnego wyegzekwowania długu często są przyczyną frustracji i bezradności. Na wsparcie ze strony takich podmiotów często decydują się również przedsiębiorcy, którzy nie zdołali samodzielnie „zmusić” dłużnika do spłaty. Współpraca z zewnętrznym windykatorem często stanowi dla nich ostatnią szansę na odzyskanie swoich pieniędzy.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.