Wycieczki z biura podróży a płatność kartą kredytową
4 (80%) 25 głosów

Wycieczki z biura podróży a płatność kartą kredytową

Planowanie podróży to chyba jeden z najprzyjemniejszych momentów poprzedzających czas urlopu. Wybór miejsca, w którym zamierzamy spędzić wymarzone wakacje, to nie jedyny aspekt, który musimy uwzględnić w swoich przygotowaniach. Poza nim w naszych planach musimy uwzględnić również metody pozwalające na zachowanie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa, zarówno tego bezpośrednio związanego z naszym życiem i zdrowiem, jak i tego, które dotyczy naszych finansów.

W celu uniknięcia trudności w przygotowywaniu wyjazdu wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług biura podróży. Podczas organizacji wycieczki przejmuje ono od klienta wszystkie kwestie związane z samym wyjazdem, czy też zakwaterowaniem. Czy to jednak oznacza, że powinniśmy zupełnie zrezygnować z ogólnie pojętej ostrożności i całkowicie zaufać wybranej firmie? Oczywiście, że nie!

Biura podróży, nawet te cieszące się dużym zaufaniem klientów, wciąż pozostają firmami, dla których własne bezpieczeństwo pozostaje najważniejsze, czego dowodem są liczne afery związane z ogłaszaniem przez niektóre z nich upadłości. Taki scenariusz oznacza dla klienta nie tylko odwołanie podróży, ale też bardzo często brak możliwości odzyskania wpłaconej gotówki. Na szczęście są sposoby, które pozwalają zabezpieczyć się przed tak przykrymi zdarzeniami. O jakich metodach mowa?

Zasada ograniczonego zaufania

Opierając się na wielu przykładach, śmiało można stwierdzić, że zasada ograniczonego zaufania powinna stale obowiązywać nie tylko na drodze, ale też w innych sytuacjach życia codziennego – szczególnie, gdy wiążą się one z finansami. Choć korzystanie z usług różnych firm i instytucji niewątpliwie stanowi duże ułatwienie, może wiązać się z mało przyjemnymi zdarzeniami, kiedy to powierzone przez nas środki niestety przepadną…

Dotyczy to również biur turystycznych, z ofert których, jak pokazują badania rynkowe, korzystamy coraz chętniej i częściej. Podróże, zarówno te krajowe, jak i zagraniczne, kochają chyba wszyscy. Chwile beztroskiego relaksu na piaszczystej plaży, w otoczeniu rajskiej przyrody i kojącego szumu fal, tak chętnie przedstawiane na folderach biur turystycznych, rozbudzają naszą wyobraźnię na tyle, że dajemy się skusić ich ofertom i z radością rozpoczynamy przygotowania do wyjazdu, które najczęściej ograniczają się wyłącznie do… spakowania walizki.

W ferworze owych przygotowań zazwyczaj zapominamy o tym, co najważniejsze, czyli o kwestiach bezpieczeństwa. Tymczasem powinniśmy dopilnować każdego aspektu naszej podróży i zadbać o to, by ryzyko straty wpłaconych środków zostało ograniczone do absolutnego minimum.

To bardzo ważne, bowiem na cel wyjazdu bardzo często przeznaczamy duże sumy, które pochodzą z naszych długo gromadzonych oszczędności. Ich ewentualna strata będzie bardzo mocno odczuwalna i frustrująca. Aby uchronić się przed tak przykrą sytuacją, wcale nie musimy rezygnować z usług biur podróży.

Wręcz przeciwnie – warto korzystać z ich oferty, ponieważ zaplanowane w ten sposób wakacje są dużo przyjemniejsze i z pewnością bardziej beztroskie. Należy jednak pamiętać o tym, aby rozsądnie wybrać firmę, z usług której zamierzamy skorzystać, jak również podjąć pewne działania, które mogą nas uchronić przed utratą wpłaconych środków.

Karta kredytowa sprawdzonym sposobem na bezpieczną podróż

Co jakiś czas, za pośrednictwem mediów, docierają do nas informacje o trudnej sytuacji osób, które skorzystały z usług biura podróży – osoby te przebywają poza granicami kraju, a biuro właśnie ogłosiło swoją upadłość… W związku z tym podróżujący muszą samodzielnie zorganizować powrót do kraju lub skorzystać z pomocy polskiego konsulatu.

Bardzo często zdarza się też, że osobom wykupującym wycieczkę w ogóle nie udaje się wyjechać. Aby odzyskać wpłaconą na poczet wyjazdu sumę, muszą uzbroić się w cierpliwość, bowiem w przypadku płatności gotówką, pokrzywdzeni mogą zgłosić swoje roszczenia dopiero wówczas, gdy upadłą firmę przejmie syndyk.

Taka procedura znacznie wydłuża czas oczekiwania na zwrot wpłaconej sumy, co sprawia, że klient nie tylko nie może wyjechać z wybranym biurem podróży, ale także nie może swoich „zamrożonych” środków przeznaczyć na wykupienie nowych wczasów. W rezultacie z planów o cudownych wakacjach pozostaje tylko rozgoryczenie.

Dobrym sposobem na wyeliminowanie ryzyka związanego z upadłością biura, któremu powierzamy zaplanowanie naszej podróży, jest dokonanie płatności za wyjazd przy użyciu karty kredytowej. Dlaczego? Otóż w przypadku płatności za pośrednictwem karty kredytowej klient ma możliwość skorzystania z usługi chargeback, która pozwala na złożenie zażalenia dotyczącego niewywiązania się sprzedającego z warunków umowy.

Tym samym może ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów. Jak to działa w praktyce? Klient, który dowiaduje się, że biuro turystyczne, w którym wykupił wycieczkę, upadło, może zwrócić się do banku, składając reklamację, po uprzednim złożeniu swoich roszczeń we właściwym urzędzie marszałkowskim, który (w myśl zmienionej ustawy) jako pierwszy jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania za poniesione straty.

W rezultacie, po podjęciu właściwych kroków, z zachowaniem wyznaczanych terminów, każdy oszukany może liczyć na zwrot kosztów wycieczki w dużo krótszym czasie, niż ma to miejsce w przypadku płatności gotówkowych.

Usługa chargeback ma jeszcze jedną ważną zaletę. W związku z tym, że stoi ona na straży interesów pokrzywdzonego klienta, a tym samym w sprzeczności do interesów nieuczciwej firmy, wiele z biur podróży postanowiło wyłączyć ze swojej oferty możliwość regulowania opłat za wyjazdy właśnie za pomocą karty kredytowej, uniemożliwiając w ten sposób skorzystanie podróżującym z chargebacku.

Dla klienta powinien to być jasny i czytelny sygnał, że dana firma nie działa uczciwie. Rzetelne biura obsługi umożliwiają bowiem swoim klientom płatność przy pomocy karty kredytowej, dbając w ten sposób o ich bezpieczeństwo i tym samym wystawiając dobrą opinię swojej działalności.

Kolejną zaletą płatności za pomocą kart kredytowych jest obowiązujące w ich ramach dodatkowe ubezpieczenie podróżne (dotyczy zdecydowanej większości ofert najpopularniejszych banków). O jego przyznanie można ubiegać się wtedy, kiedy biuro podróży nie wywiązuje się ze swoich usług lub wtedy, kiedy ogłasza swoją upadłość.

Tego rodzaju ubezpieczenia są powiązane z kartami kredytowymi dostępnymi w niektórych bankach, na przykład Bank Millenium, Alior Bank, Bank Zachodni WBK. Klienci tych banków wraz z kartą kredytową otrzymują obszerny, bezpłatny pakiet ubezpieczeń, które obejmują między innymi opiekę zdrowotną i hospitalizację poza granicami kraju.

Ubezpieczenia podróże są rzeczą godną uwagi nie tylko wtedy, gdy udajemy się za granicę. Równie istotne jest posiadanie takiego ubezpieczenia podczas podróży krajowych. Nieszczęśliwy wypadek lub zdarzenie losowe niestety może przytrafić się wszędzie, bez względu na miejsce, w którym przebywamy. W obliczu trudnej sytuacji taka pomoc okazuje się wprost nieoceniona i pozwala bez trudu uporać się z problemami, które mogą spotkać każdego podróżującego.

Karta kredytowa – którą wybrać?

W związku z przytoczonymi zaletami kart kredytowych, przed skorzystaniem z usług biura turystycznego i wybraniem się w podróż, warto rozważyć złożenie wniosku o przyznanie takiej karty. Poza tym, że korzystanie z niej w znaczący sposób zwiększa zakres bezpieczeństwa podczas podróży, pamiętajmy, że stanowi ona bardzo praktyczne i elastyczne narzędzie, które w łatwy i przede wszystkim bardzo wygodny sposób zapewnia nam dostęp do środków pieniężnych w ramach przyznanego nam limitu. Zanim jednak złożymy wniosek o wydanie karty kredytowej w wybranym przez nas banku, dobrze zastanówmy się, z usług której palcówki warto skorzystać.

Warunki kredytów, proponowane klientom przez poszczególne banki, mogą znacznie różnić się od siebie – także pod względem kosztów. Aby wybrać opcję najlepszą dla siebie, warto poświęcić odrobinę czasu na przeanalizowanie dostępnych propozycji.

W swoich rozważaniach należy uwzględnić (poza kosztem utrzymania karty i wysokością naliczanych odsetek) długość okresów rozliczeniowych, ogólne warunki spłaty zadłużenia, wysokość odsetek i rodzaj konsekwencji grożących w sytuacji braku terminowej spłaty, a także jakość obsługi i poziom bezpieczeństwa, który swoim klientom zapewnia dany bank.

Wyznacznikiem poziomu zaufania palcówki powinny stać się opinie osób korzystających z jej usług. Pamiętajmy, że im większym zainteresowaniem wśród klientów cieszy się bank, tym większą możemy mieć pewność co do tego, że powierzamy swój finansowy los w dobre ręce.

Na liście najpopularniejszych banków znajdują się takie palcówki jak: Bank Credit Agricole, Bank PEKAO, Alior Bank, Bank Millenium, Bank Pocztowy, Bank BGŻ BNP Paribas, Bank Handlowy, mBank, ING Bank Śląski, Raiffeisen Polbank.

Banki te od wielu już lat z wielkim powodzeniem działają na rynku usług finansowych. Proponują swoim klientom różnego rodzaju kredyty, pożyczki i inne produkty ułatwiające zarządzanie własnym kapitałem oraz umożliwiające skorzystanie z dodatkowej gotówki, dostosowując swoją ofertę do zróżnicowanych wymagań klientów. Wysoka jakość obsługi, charakteryzująca każdą z tych placówek, to dodatkowa zaleta przemawiająca na ich korzyść. Wybierając któryś z wymienionych banków, znacznie zwiększamy poziom bezpieczeństwa własnych finansów.

Karta kredytowa – dla kogo?

Karta kredytowa zapewnia maksymalną wygodę użytkowania. Pozwala na dokonywanie płatności w systemie stacjonarnym oraz w formie online, a także umożliwia wypłatę gotówki z bankomatów. Łatwość i prostota użytkowania, będąca jedną z jej największych zalet, jednocześnie może wywoływać szereg problemów związanych z zarządzaniem środkami pozostającymi do dyspozycji użytkownika.

Przedstawmy to bardziej obrazowo. Otóż, korzystając z karty kredytowej, tak naprawdę wydajemy pieniądze banku, które po upływie określonego okresu rozliczeniowego musimy oddać. W związku z tym, że nie swoje pieniądze wydaje się nadzwyczaj szybko i przyjemnie, nie zachowując stosownej ostrożności, bardzo szybko można stracić płynność finansową i popaść w zadłużenie.

Nie oznacza to jednak, że w ogóle powinniśmy zrezygnować z karty kredytowej. Rozsądnie używana, niesie ze sobą wiele korzyści, a podczas podróży, jak się okazuje, jest wprost niezastąpiona. W związku z tym, że stanowi ona pewien rodzaj kredytu, aby ubiegać się o jej wydanie, należy spełnić warunki określone przez wybraną placówkę.

Z karty kredytowej może korzystać każdy, kto otrzyma akceptację swojego wniosku. Ważne, aby nauczyć się z niej prawidłowo korzystać. Jej posiadanie powinny natomiast bardzo mocno rozważyć osoby, które mają problemy ze regularną spłatą swoich zobowiązań oraz te, których niskie dochody uniemożliwiają płynne zarządzanie domowym budżetem.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

facebook