Wykup samochodu z leasingu – konsekwencje podatkowe

Aktualizacja: 2019-11-25
Data publikacji: 2018-06-11
Autor: Agnieszka Fodrowska
Ocena: 4.88
(ilość ocen: 33)

Jeśli podpiszesz umowę leasingu operacyjnego, po jej zakończeniu możesz zwrócić leasingodawcy użytkowane auto lub wykupić je na własność. W artykule sprawdzimy, jakimi konsekwencjami podatkowymi skutkuje wykup pojazdu i jego ewentualna odsprzedaż.

Leasing jest nowoczesną, atrakcyjną ekonomicznie formą finansowania dóbr. Jego zalety doceniają zwłaszcza przedsiębiorcy, którym przynosi najwięcej korzyści.

Najważniejsze korzyści leasingu

  • Jedną z najważniejszych korzyści leasingu jest możliwość zmniejszenia podstawy opodatkowania i wygenerowania odczuwalnych dla portfela korzyści. Przedsiębiorca, który wybierze leasing finansowy, może wrzucić w koszty czynsz inicjalny, czyli opłatę wstępną, odsetkową i kapitałową część raty leasingowej oraz wszystkie opłaty, związane z bieżącym użytkowaniem pojazdu. Na barkach firmy leasingowej, czyli formalnego właściciela pojazdu pozostaje natomiast jego amortyzacja. W przypadku leasingu finansowego podstawę opodatkowania można pomniejszyć o odsetkową część raty leasingowej i koszty związane z użytkowaniem pojazdu. W przeciwieństwie do leasingu operacyjnego leasingobiorca jest odpowiedzialny za dokonywanie odpisów amortyzacjach.
  • Często zdarza się również, że podpisując umowę leasingową, możesz liczyć na korzystne stawki ubezpieczenia OC i AC. Wszystko dzięki specjalnym warunkom, jakie firma leasingowa może wynegocjować z ubezpieczycielem.
  • Procedury towarzyszące uzyskaniu leasingu są zdecydowanie mniej skomplikowane niż w przypadku starań o kredyt samochody, a podpisaniu umowy leasingowej nie towarzyszy konieczność ustanawiania żadnych zabezpieczeń. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest banalnie prosta. W przypadku leasingu formalnym właścicielem pojazdu jest leasingodawca. W przypadku nieterminowej spłaty rat może on więc zażądać zwrotu użytkowanego samochodu. Choć fakt, że przedmiot umowy leasingowej należy do leasingodawcy, może być dla niektórych sporą niedogodnością, warto spojrzeć na tę kwestię z innego punktu widzenia.

Więcej o zaletach leasingu przeczytasz w naszym artykule: 6 najważniejszych korzyści leasingu.

Możliwości po zakończeniu umowy leasingu

Jeśli podpiszesz umowę leasingu operacyjnego, po jej zakończeniu możesz zwrócić leasingodawcy użytkowane auto lub wykupić je na własność. Obie opcje niosą za sobą szereg zalet.

Jeśli zrezygnujesz z wykupienia auta

Jeśli zrezygnujesz z wykupienia auta, możesz po prostu zwrócić samochodów leasingodawcy. Bez konieczności tłumaczenia i argumentowania swojej decyzji. W takim przypadku nie musisz „zawracać sobie głowy” samodzielną sprzedaż pojazdu. A to, jak nietrudno zgadnąć, może być nie tylko żmudne, ale również wyjątkowo czasochłonne. Stworzenie i opublikowanie ogłoszeń na branżowych portalach, telefoniczne rozmowy z potencjalnymi klientami czy wreszcie pokazywanie auta zainteresowanym osobom. Nie da się bowiem ukryć, że aby korzystnie sprzedać auto, potrzeba zdecydowanie więcej czasu i wysiłku niż mogłoby się wydawać.

Jeśli zwrócisz leasingodawcy użytkowane auto, możesz również… wziąć w leasing nowszy, lepiej wyposażony i bardziej dostosowany do Twoich aktualnych potrzeb pojazd. Dzięki temu masz możliwość modernizacji floty stosunkowo niewielkim kosztem.

Jeśli wykupisz przedmiot leasingu

Jeśli wykupisz użytkowany pojazd, możesz przeznaczyć go do dalszej odsprzedaży lub korzystać z niego dalej — prywatnie lub służbowo. W kolejnej części artykułu sprawdzimy, jakie konsekwencje podatkowe niesie za sobą przejęcie na własność przedmiotu umowy leasingowej.

Wykup samochodu z leasingu na firmę

Jeśli wykupisz przedmiot umowy leasingowej z myślą o firmie, możesz ująć go w ewidencji środków trwałych. W takim przypadku będziesz miał obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Co ważne, jeśli cena zakupu nie przekracza 10 000 zł, możesz dokonać jednorazowej amortyzacji. Jeśli będziesz wykorzystywał pojazd wyłącznie do działalności gospodarczej, złożysz w urzędzie skarbowym formularz VAT-26 oraz będziesz prowadził ewidencję przebiegu pojazdu, będziesz mógł odliczyć 100 proc. podatku VAT. Jeśli będziesz używał samochodu nie tylko w firmie, ale również prywatnie, będzie przysługiwać Ci prawo częściowego odliczenia podatku. W przypadku zakupu na fakturę od firmy leasingowej nie wystąpi konieczność rozliczania PCC.

Dalsza odsprzedaż samochodu na firmę

W momencie sprzedaży samochodu, który figurował w ewidencji środków trwałych, należy wykazać przychód z działalności gospodarczej. Bez względu na to, w jakim czasie od nabycia pojazdu nastąpiła jego sprzedaż. Warto wiedzieć, że taka transakcja jest traktowana jako odpłatna dostawa towarów i podlega opodatkowaniu stawką 23 proc. Przedsiębiorca może jednak odliczyć pozostałą kwotę VAT z faktury wykupu. Jak tego dokonać?

Najlepszym rozwiązaniem będzie korekta podatku naliczonego dokonana na podstawie przepisów art. 90b ustawy o VAT. Jeśli początkowa wartość pojazdu nie przekroczyła 15 000 zł, na skorygowanie podatku będziesz miał nie więcej niż 12 miesięcy. Jeśli sprzedasz pojazd rok po zakończeniu miesiąca wykupu samochodu z leasingu, stracisz możliwość wykonania korekty. Ważne: jeśli od zakupu pojazdu leasingobiorca nie miał prawa do odliczenia podatku VAT, przekazanie składnika majątku na cele prywatne nie powoduje konsekwencji w podatku VAT. Sprzedaż takiego samochodu nie będzie więc niosła za sobą konieczności doliczenia 23 proc. podatku. Co jednak z przychodem z działalności gospodarczej? Zgodnie z Art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT odpłatne zbycie wycofanego uprzednio środka trwałego nie doprowadzi do powstania przychodu z działalności gospodarczej tylko wtedy, kiedy sprzedaż będzie miała miejsce po upływie 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wycofano pojazd z majątku firmy.

Wykup samochodu na cele prywatne

Przedsiębiorca może też wykupić samochód na cele prywatne i nie włączać go do firmowego majątku. Taka decyzja nie wywoła żadnych skutków w zakresie przychodów i kosztów prowadzonej działalności (w tym także podatku VAT). Dalsza odsprzedaż samochodu wykupionego na cele prywatne bez konieczności uiszczania podatku dochodowego będzie możliwa po upływie 6 miesięcy. Aby zwolnienie z opodatkowania rzeczywiście było możliwe, samochód nie może być wykorzystywany w działalności. Przedsiębiorca nie może więc zaliczać w koszty i odliczać podatku od paliwa oraz żadnych innych kosztów eksploatacyjnych.

Jeśli samochód nie zostanie włączony do majątku firmy, jego dalsza odsprzedaż nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. W takim przypadku kupujący ma obowiązek rozliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w związku z zawarciem umowy kupna-sprzedaży. Aby tego dokonać, powinien w ciągu 14 dni złożyć w swoim urzędzie skarbowym wypełniony i podpisany formularz PCC-3 oraz dokonać wpłaty podatku. W przypadku pojazdu jego wysokość wynosi 2 proc. wartości rynkowej przedmiotu transakcji.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo