Zadłużenie emerytów – dlaczego wzrasta szybciej niż w innych grupach wiekowych?

Aktualizacja: 2020-02-18
Data publikacji: 2019-11-28
Autor: Marta Kazimierska
Ocena: 4.33
(ilość ocen: 6)

Jak wynika z raportu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, w ciągu trzech ostatnich lat liczba niesolidnych dłużników w wieku 65 plus wzrosła o blisko 29%. Biorąc pod uwagę to, jak pożyczają najstarsi klienci, powodów tej sytuacji należy zapewne upatrywać w szerszej perspektywie. Dlaczego więc zadłużenie emerytów w Polsce wzrasta najszybciej w porównaniu do innych grup wiekowych?

Średnia wartość zadłużenia seniorów o 50% w górę!

Jeszcze w czerwcu 2016 roku średnia wartość niespłaconych zaległości wśród osób po 65 roku życia wynosiła 16 070 zł. Po trzech latach, a więc w czerwcu bieżącego roku kwota ta wzrosła do 24 175 zł, czyli o równo 50%! Na drugim miejscu w tym niechlubnym rankingu znalazła się najmłodsza grupa wiekowa (18 – 24 lata), która może “pochwalić się” średnią wartością zadłużenia wyższą o 46% w stosunku do czerwca 2016. Niestety, już na trzecim miejscu z 41% na plusie w kwestii wysokości przeciętnego zadłużenia uplasowali się przedstawiciele grupy 55-64 lata, a więc te osoby, które za chwilę wkroczą w wiek emerytalny.

Średnie zaległości w spłacie, w zależności od wieku.

Źródło: BIG InfoMonitor, BIK

Jak zauważa prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, takie tendencje w obszarze zadłużeń mają swoje podłoże przede wszystkim w pogłębiających się różnicach pomiędzy utrzymującą się od kilku lat na podobnym poziomie wysokością emerytur a wynagrodzeniami osób czynnie pracujących, które sukcesywnie wzrastają. Prezes BIG Infomonitor stwierdził wręcz, że seniorzy w szybkim tempie zmniejszają dystans do młodszych pokoleń, niestety w mało atrakcyjnej kategorii.

Wartość podwyżek w sektorze wynagrodzeń utrzymuje się wciąż na zdecydowanie wyższym poziomie niż waloryzacja emerytur. Choć nie jest już tak źle jak w 2016 kiedy pensje wzrosły średnio o 4% a świadczenia emerytalne o 0,24 pkt. procentowego, to ta dysproporcja nadal znacząco wpływa na wyniki porównania komfortu życia osoby pracującej i emeryta. Dość wspomnieć, że wartość dochodu rozporządzalnego, a więc wydatków pochłania obecnie ok. 70,1% dochodu całego społeczeństwa, gdy wśród emerytów jest to wartość rzędu 75%.

Liczba niesolidnych dłużników po 65 r.ż. wzrosła o blisko jedną trzecią

Wzrosty w obszarze wartości, jak również liczby niespłaconych zobowiązań, dotyczą nie tylko tych dłużników, którzy od lat nie potrafią poradzić sobie z uregulowaniem finansowych zaległości. Niestety, z roku na rok przybywa osób, które zadłużają się po raz pierwszy, nie potrafiąc w terminie spłacić pożyczki lub opłacić bieżących rachunków za media. Od czerwca 2016 roku, przez kolejne trzy lata odsetek dłużników w całościowym przekroju społeczeństwa wzrósł o 22%, natomiast wśród osób po 65 r.ż. wskaźnik ten był o prawie 29% wyższy niż w analogicznym okresie przed trzema latami. Gorszy wynik zanotowali jedynie dłużnicy z grupy wiekowej 45-54 lata.

Liczba dłużników, według wieku.

Źródło: BIG InfoMonitor, BIK

Ciekawą zależnością jest jednak fakt, że na wzrost zadłużenia wśród emerytów “pracuje” jedynie niewielka część tej grupy wiekowej. Dla porównania – problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań ma jedynie co 19-sty senior, podczas gdy wśród 35-54 latków z podobnymi trudnościami boryka się już co 9-ta osoba. Kolejnym aspektem zbadanym przez agencję Quality Watch na zlecenie BIG InfoMonitor była ocena w obszarze rozrzutności. Okazało się, że do grupy osób rozrzutnych respondenci zaliczyli jedynie 2 na 100 emerytów, podczas gdy dla ogółu społeczeństwa stosunek ten to 10 do 100. Dodatkowo, kłopoty z przeżyciem do pierwszego deklaruje 13% seniorów w porównaniu do 21% całości społeczeństwa.

Zadłużenie emerytów według płci i regionu Polski

Jeżeli w odniesieniu do zjawiska zadłużenia chcielibyśmy mówić o niechlubnych rekordach, to trzeba wspomnieć, że grupa po 65 r.ż. wyróżnia się na tle pozostałych pod względem rozkładu płci. Okazuje się bowiem, że 52% wszystkich zadłużonych emerytów stanowią kobiety. Jest to tendencja odwrotna do tej, którą można zauważyć wśród młodszych, niesolidnych dłużników. Wśród 10 emerytów zalegających z największą wartością zobowiązań przeważają jednak mężczyźni.

Niekwestionowanymi rekordzistami jest małżeństwo (66 i 69 lat) z Mazowsza, których dług wynosi w przybliżeniu 26,6 mln zł. Zaraz za nimi uplasowała się kobieta z województwa śląskiego z 25,8 mln zł długu, a pierwszą czwórkę zamknął mężczyzna mazowieckiego z kwotą zadłużenia sięgającą rzędu 16,7 mln zł. Najwięcej zobowiązań o największej łącznej wartości posiadają niesolidni dłużnicy kolejno z województw: śląskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego oraz wielkopolskiego.

Dłużnicy, według województw.

Źródło: BIG InfoMonitor, BIK

Dlaczego emeryci mają problem ze spłatą zobowiązań?

Powodów, dla których zadłużenie polskich emerytów wzrasta w tak dużym tempie jest z pewnością więcej niż kilka. Za najbardziej istotny należy jednak uznać fakt przeznaczania niebagatelnej części dochodu na wydatki związane z leczeniem. Dochodzą do tego zbyt pochopnie brane kredyty konsumpcyjne i chwilówki, w przypadku których wysokość miesięcznej raty przekracza możliwości seniorów. Trzeba tu wspomnieć, że owe zobowiązania emeryci podejmują nie tylko z myślą o podreperowaniu własnego budżetu, ale także celem wsparcia innych członków rodziny. To właśnie wydatki związane z chęcią niesienia bliskim pomocy finansowej stanowią kolejny z powodów, dla których zadłużenie emerytów sukcesywnie wzrasta.

Niepokojącym zjawiskiem wśród seniorów, wykorzystywanym bez skrupułów przez nieuczciwe podmioty jest zakupoholizm. Jako lek smutek i samotność emeryci często stosują chodzenie na prezentacje produktów, których późniejszy zakup najczęściej znacznie przerasta możliwości starszej osoby. Jeśli wspominamy już jednak o samotności, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że coraz więcej osób po 65 r.ż,. zmuszonych jest do prowadzenia domowego gospodarstwa w pojedynkę. Wydatki nie rozkładają się już tak, jak wcześniej na dwie osoby, co zdecydowanie zmniejsza wypłacalność samotnego seniora.

Jakie są szanse emerytów na poprawę ich sytuacji?

Od 2018 sytuacja finansowa polskich emerytów zdaje się nieznacznie poprawiać. Jeżeli jednak przyjrzeć się bliżej działaniom Ustawodawcy, to dojdziemy do wniosku, że są one doraźne i nie gwarantują stabilnej, sukcesywnej zmiany w ujęciu systemowym. Jeżeli do portfela polskiego emeryta ma wpływać więcej środków, to powinno się to odbywać regularnie, każdego miesiąca, a nie raz w roku. Ciężko oprzeć się wrażeniu, że zabiegi takie, jak 13-sta emerytura, to tak naprawdę doraźne próby zjednania sobie poparcia seniorów.

Chcąc wierzyć jednak w to, że obecne działania zmierzają ku trwałemu polepszeniu sytuacji życiowej emerytów, można zakładać, że wypłacanie dodatkowych świadczeń raz lub dwa razy w roku powinno pomagać seniorom w regulowaniu ich zobowiązań finansowych. Być może dzięki temu nie będą oni zmuszeni do brania kolejnych szybkich kredytów konsumenckich czy darmowych pożyczek na pokrycie bieżących lub nagłych wydatków, wskutek czego zadłużenie emerytów zacznie spadać. Efektów obecnych działań osób rządzących trzeba jednak wypatrywać w dalszej perspektywie.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo