Zadłużenie i bezpieczeństwo finansowe Polaków — raport Providenta
5 (100%) 1 głosów

Zadłużenie i bezpieczeństwo finansowe Polaków — raport Providenta

Jak wynika z raportu, zrealizowanego na zlecenie firmy Provident, jedynie 15 proc. Polaków ma obecnie problemy z finansowaniem bieżących potrzeb. Statystycznego Kowalskiego stać na więcej niż jeszcze kilka lat temu, a pożyczanie pieniędzy na opłacenie rachunków coraz częściej staje się dla niego jedynie wspomnieniem.

Wyniki raportu „Zadłużenie i bezpieczeństwo finansowe Polaków” przeprowadzonego przez analityków SpotData na zlecenie firmy Provident Polska nie pozostawiają wątpliwości — Polaków stać na więcej i żyje im się zdecydowanie lepiej niż jeszcze kilka lat temu. Rzeczywiście, zadłużenie gospodarstw domowych w Polsce jest obecnie stosunkowo niskie. W 2017 r. sięgało ono około 35 proc. PKB, czyli było dokładnie na granicy dolnego przedziału wskazanego w badaniach MFW jako zakres optymalny dla wzrostu gospodarczego. Tylko 15 proc. przebadanych Polaków zadeklarowało problemy z finansowaniem bieżących wydatków. W 2000 roku taką deklarację składało co drugie gospodarstwo domowe.

Zadłużenie Polaków na tle innych krajów

Zadłużenie Polaków w porównaniu z krajami rozwiniętymi, jak i z rynkami wschodzącymi jest relatywnie niskie. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim dług hipoteczny. Natomiast dług niehipoteczny, czyli głównie przeznaczony na konsumpcję, nie jest niski w porównaniu z innymi krajami.

Polacy realizują plany

Wyniki raportu pokazują także, że choć Polacy wciąż się zadłużają, zdecydowanie rzadziej sięgają po dodatkowe środki, aby sfinansować bieżące potrzeby. Za pieniądze z pożyczek i kredytów finansują inwestycje oraz kupują produkty i usługi związane z aspiracjami społecznymi.

Jak deklaruje Marcin Żuchowski, dyrektor ds. ryzyka kredytowego i członek zarządu Provident Polska, „W ciągu ostatnich pięciu lat średnia wartość pożyczki w naszej firmie wzrosła z około 1800 zł do około 3000 zł. Jest to m.in. efekt tego, że pożyczki coraz rzadziej służą łataniu dziur w domowym budżecie, a coraz częściej realizacji różnego rodzaju planów, które nie stanowią wydatków pierwszej potrzeby, np. remont, zakup sprzętu elektronicznego czy wysłanie dziecka na obóz”.

Mniej pożyczek, wyższe zadłużenie

Choć Polacy zaciągają mniej pożyczek, pożyczają zdecydowanie wyższe kwoty niż jeszcze kilka lat temu. Taka tendencja to kolejny argument, potwierdzający odmienny charakter procesu zadłużania się. Co ciekawe, w ciągu ostatnich lat można było zaobserwować również, że coraz mniej osób pożyczało pieniądze od znajomych. Powodem zadłużania u najbliższych jest najczęściej niemożność pokrycia bieżących wydatków. Zmniejszająca się regularnie liczba takich pożyczek jest więc kolejnym argumentem, świadczącym o poprawie sytuacji finansowej Polaków.

Najszybciej zadłużają się najmłodsi

Zdecydowanie najszybciej rośnie odsetek zadłużonych osób w wieku 16-24 lata. Choć taka tendencja jest dość naturalna — w tej grupie wiekowej najszybciej spada bowiem bezrobocie i rosną dochody, może świadczyć także o nieumiejętności poprawnego oszacowania ryzyka kredytowego przez najmłodszych klientów.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

facebook