Zadłużenie młodych Polaków – pożyczają coraz częściej, ale o finansach wiedzą mało

Aktualizacja: 2020-02-23
Data publikacji: 2020-02-11
Autor: Emila Biernaciak
Ocena: 5
(ilość ocen: 3)

Dostęp do informacji jest dzisiaj prostszy i szybszy niż kiedykolwiek w dziejach. Wiedza na każdy temat, również na temat finansów, jest w zasięgu ręki każdego. Mimo to, młodzi Polacy wykazują duże braki w znajomości nawet podstawowych zagadnień ekonomicznych. Przy zaciąganiu zobowiązań towarzyszy im beztroska – spora część z nich nie czyta umów przed podpisaniem. Zdarza się też, że zapożyczają się by zaimponować znajomym z mediów społecznościowych i zdobyć więcej lajków. Jak wygląda zadłużenie młodych Polaków?

Zadłużenie młodych Polaków wzrosło pięciokrotnie

Według raportu firmy Provident i Spot Data “Pokolenie Z w finansach i na rynku pracy” młodzi ludzie, w wieku od 18 do 24 lat mają wiele na sumieniu, jeśli chodzi o kwestię finansów.

Zgodnie z danymi pochodzącymi z KRD, liczba niesolidnych dłużników w tej grupie wiekowej, w okresie od 2013 roku do początku 2019 roku, wzrosła o ponad 437% – z blisko 30 tys. do niemal 157 tys. Jednocześnie zwiększyła się też wartość zadłużenia z 43 mln do 637 mln zł. Wzrost ilości zobowiązań zaciągniętych przez młodych Polaków przekroczył natomiast magiczną barierę 500%.

Zadłużenie młodych Polaków, które wzrosło pięciokrotnie.

Źródło: wykres z raportu “Pokolenie Z w finansach i na rynku pracy”

Dla porównania, w pozostałych grupach wiekowych wzrost liczby dłużników oscylował w okolicach 30%, a wzrost liczby zobowiązań w granicach 50-60%.

Twórcy raportu części winy za taką sytuację upatrują w specyficznym podejściu do życia pokolenia Z. Młodzi z tej generacji nie potrafią czekać, więc wszystkie swoje potrzeby, również te związane z finansami, chcą realizować natychmiast. Lubią się chwalić nowymi rzeczami, by zdobywać uznanie, a na to potrzeba pieniędzy. By je zdobyć, niektórzy sięgają po kredyty czy darmowe chwilówki.

Oprócz tego, niekorzystny profil zadłużenia młodych Polaków jest spowodowany również brakami w edukacji finansowej – wynika z raportu.

Nie wiedzą jak działa inflacja, ani jak obliczyć zyski

W badaniu, respondentom zadano pytanie dotyczące podstawowych zagadnień ekonomicznych. Mieli obliczyć zyski z lokaty, mając podane oprocentowanie i wysokość inflacji. Zadanie poprawnie rozwiązało 38% badanych, w wieku do 24 lat. Jednocześnie drugie tyle nie znało odpowiedzi na to pytanie. Pozostali odpowiedzieli błędnie.

Wykres obrazujący brak wiedzy finansowej młodych ludzi.

Źródło: raport “Pokolenie Z w finansach i na rynku pracy”

Młodzi nie zdają sobie też sprawy z zasad funkcjonowania zaciągniętych zobowiązań. Nie są np. świadomi, że dokonując zakupów na raty w sklepie, w istocie zaciągają kredyt w banku.

Jak podkreślają twórcy raportu, to właśnie od wiedzy ekonomicznej zależy dalsza sytuacja finansowa młodego pokolenia. Brak orientacji w podstawowych kwestiach związanych z domowym budżetem, oszczędzaniem czy kredytami może sprawiać, że w zadłużenie młodych Polaków będzie dalej rosło. Wówczas ryzyko wpadnięcia przez nich np. w spiralę zadłużenia będzie bardzo wysokie.

Skoro dostęp do informacji jest dziś nieporównywalnie większy niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, skąd u młodych takie problemy? Jak pokazuje inny raport “Preferencje pożyczkowe Polaków”, opracowany przez Fundację Rozwoju Rynku Finansowego i Federację Konsumentów, część niekorzystnych wzorców może pochodzić od starszego pokolenia.

Negatywne zachowania rodziców wpływają na zadłużenie młodych Polaków?

Polacy ogółem raczej stronią od zaciągania zobowiązań. Na pożyczkę decydujemy się w nagłych wypadkach – tak deklaruje ponad 60% badanych. Wciąż jednak, na realizowanie pojawiających się potrzeb, za pomocą pieniędzy od banku czy firmy pożyczkowej, decyduje prawie co trzeci badany.

Największy wpływ na decyzję o wyborze konkretnej oferty ma oprocentowanie kredytu, wysokość rat i łączny koszt kredytu. To dobrze o nas świadczy – wybieramy świadomie, nie ulegając przekazom reklamowym. Gorzej jest, gdy przychodzi do podpisania umowy.

Polacy nie czytają umów pożyczkowych.

Źródło: raport „Preferencje pożyczkowe Polaków”

Spora część z nas, zamiast dokładnie zapoznać się z umową pożyczki, sprawdza tylko całkowity koszt zobowiązania (60% badanych) lub co gorsza, tylko jego oprocentowanie (46% badanych). Niemal co trzeci respondent uważa, że wystarczy mu informacja o wysokości raty i terminie spłaty.

Twórcy badania zauważają, że to negatywne podejście nasila się wraz z wiekiem – najgorzej wypadają więc rodzice i dziadkowie obecnego młodego pokolenia. Ich postawa nie jest jednak bez znaczenia dla zadłużenia młodych. Niefrasobliwość, jaką się kierują starsi przy zaciąganiu zobowiązań finansowych, może mieć wpływ na nieodpowiedzialne decyzje podejmowane przez młodych.

Mimo zadłużenia, młodzi widzą konieczność oszczędzania

Choć biorąc pod uwagę zadłużenie młodych Polaków może to wydawać się niewiarygodne, osoby w wieku od 18 do 24 lat zdają się przykładać ogromną wagę do oszczędności. Tak przynajmniej wynika ze wspomnianego już raportu na temat pokolenia Z. Zgodnie z nim, aż 90% respondentów w tej kategorii wiekowej, gdy brakuje im kilkuset złotych na przyjemności, jest skłonna oszczędzać. To więcej niż w pozostałych badanych grupach.

Zadłużenie młodych Polaków a oszczędności.

Źródło: raport “Pokolenie Z w finansach i na rynku pracy”

36% badanych z pokolenia Z posiada oszczędności nie większe niż tysiąc złotych, kolejnych 14% posiada oszczędności w wysokości od 1 do 2 tysięcy złotych.

Gwałtowne wzrosty ilości i wysokości zadłużenia młodych Polaków są niepokojące. Młodzież w wieku od 18 do 24 lat zdaje się nie zauważać i nie rozumieć konsekwencji związanych z zaciąganiem zobowiązań. Pokoleniu Z brakuje podstawowej wiedzy na temat finansów i ekonomii. Nie wszyscy czytają też umowy pożyczkowe. Jednocześnie blisko 90% młodych widzi potrzebę oszczędzania i jest skłonna wstrzymać się z wzięciem kredytu na spełnianie swoich drobniejszych zachcianek, co daje szansę na odpowiedzialniejsze gospodarowanie budżetem w przyszłości.

Najnowsze aktualności

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo