Zakaz handlu w niedzielę – co jeszcze warto wiedzieć?
4 (80%) 25 głosów

Zakaz handlu w niedzielę – co jeszcze warto wiedzieć?

Już za kilka dni na własnej skórze odczujemy skutki ustawy, zakazującej handlu w niedzielę. 11 marca będzie pierwszym dniem, w którym drzwi sklepów będą zamknięte dla kupujących. W artykule przypomnimy najważniejsze informacje, wynikające z ustawy. Podpowiemy również, czy zapisy nowego prawa da się obejść i jakie pomysły na realizację tego celu mają największe sieci handlowe.

Ustawa zakazująca handlu w niedzielę jest kolejnym elementem prorodzinnej polityki aktualnego rządu. Zdaniem polityków Prawa i Sprawiedliwości niedziele to dni, które Polacy winni spędzać nie w pracy, ale z najbliższymi. Choć pracownicy handlu z pewnością zyskają sporo wolnego czasu, jej skutki boleśnie odczują polscy przedsiębiorcy.

Zakaz handlu w niedziele – najważniejsze informacje

Zmiany wynikające z wprowadzenia nowej ustawy opisaliśmy szczegółowo w artykule. Poniżej przypomnimy pokrótce te najbardziej istotne. Począwszy od marca 2018 roku sklepy będą otwarte jedynie przez dwie niedziele w miesiącu – pierwszą i ostatnią. Zakupy zrobimy także w dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem (16 grudnia i 23 grudnia) oraz jedną niedzielę przed Wielkanocą (25 marca).  W 2019 jedynie ostatnie niedziele miesiąca będą wolne od zakazu handlu, a rok później sklepy będą zamknięte we wszystkie niedziele poza dwiema niedzielami przed Bożym Narodzeniem, jedną niedzielą przed Wielkanocą, ostatnią niedzielą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

W te niedziele 2018 roku zrobisz zakupy:

04 marca
25 marca
29 kwietnia
6 maja
27 maja
3 czerwca
24 czerwca
1 lipca
29 lipca
5 sierpnia
26 sierpnia
2 września
30 września
7 października
28 października
4 listopada
25 listopada
2 grudnia
16 grudnia
23 grudnia
30 grudnia

W te niedziele 2018 roku sklepy będą zamknięte:

11 marca
18 marca
31 marca, Wielki Piątek – handel możliwy do godz. 14
1 kwietnia (Wielkanoc)
8 kwietnia
15 kwietnia
22 kwietnia
13 maja
20 maja (Zielone Świątki)
10 czerwca
17 czerwca
8 lipca
15 lipca
22 lipca
12 sierpnia
19 sierpnia
9 września
16 września
23 września
14 października
21 października
11 listopada (Święto Niepodległości)
18 listopada
9 grudnia

 

Wyjątki od reguły

Ustawa przewidziała również kilka wyjątków. W każdą niedzielę usługi świadczyć mogą sklepy na dworcach kolejowych i portach lotniczych, piekarnie, cukiernie, kwiaciarnie, lodziarnie czy giełdy rolnicze. Niezmienną pozostanie także zasada, że sklep będzie mógł zostać otwarty, jeśli przy kasie stanie nie pracownik, ale jego właściciel. Czy największe sieci handlowe poddadzą się „bez walki”? A może będą szukać skutecznych sposobów na obejście nowego prawa?

Największe sieci handlowe a zakaz handlu w niedziele

Reakcje galerii oraz największych sieci handlowych na wprowadzenie nowego prawa są bardzo różne. Większość warszawskich galerii handlowych oraz Silesia City Center w Katowicach zadeklarowały, że mimo nowych zapisów ustawy pozostaną otwarte w standardowych godzinach. Nie wiadomo jednak, czy do dyspozycji klientów pozostanie jedynie część rozrywkowa czy również handlowa. Z handlu w niedziele nie zamierza zrezygnować Marywilska 44, centrum handlowe usytuowane w warszawskiej dzielnicy Białołęka. Zamknięcie drzwi dla niedzielnych klientów mogłoby okazać się dla Marywilskiej symbolicznym strzałem w kolano. Jak pokazują statystyki, każdego dnia centrum odwiedza około 9 tysięcy osób, a w weekend ta liczba rośnie nawet do 40 tysięcy. Czy taka decyzja kupców narazi ich na niekorzystne konsekwencje? Wszystko wskazuje na to, że tak się nie stanie. Zakaz nie obejmie bowiem przedsiębiorców, którzy w niedziele sami staną za kasą. Jak udało nam się dowiedzieć, aż 500 sprzedawców z Marywilskiej będzie samodzielnie obsługiwać klientów.

Kilka dni temu okazało się, że w niedziele pozostanie otwarte również centrum handlowe Arkadia w Warszawie. Klienci Arkadii będą mogli skorzystać jednak wyłącznie ze strefy usługowej, gastronomicznej i rozrywkowej. To jednak nie wszystko. Aby zrekompensować właścicielom sklepów niższe obroty, wynikające z zakazu handlu w niedziele, władze Arkadii zdecydowały o przedłużeniu godzin otwarcia centrum w piątki i soboty. W te dni sklepy będą czynne od 9:00 do 23:00.

Kompletnie odmienne stanowisko przyjęła IKEAZgodność z obowiązującym prawem to dla IKEA priorytet. Dostosujemy działanie naszych sklepów do wprowadzanych rozwiązań, wszystkie będą zamknięte w niedziele objęte zakazem handlu. Będzie za to czynny sklep internetowy – powiedziała w rozmowie z Metro Warszawa Teresa Teleżyńska, koordynatorka ds. komunikacji korporacyjnej IKEA Retail.

Jak na nowe prawo zareagowały największe sieci dyskontów – Lidl, Biedronka i Tesco?

Jak wynika z informacji, podanych przez portal Business Insider Polska, władze Lidla postanowiły, że w związku z zakazem handlu w niedziele i święta, pracownicy zaczną pracę już o 5 rano. Takie posunięcie ma pomóc w przygotowaniu sklepu do otwarcia o godzinie 7:00 rano.

Władze sieci Biedronka mają w planach prowadzenie handlu do późnych godzin nocnych w soboty i otwieranie sklepów tuż po północy w poniedziałki. Takie pomysły spotkały się jednak z szeregiem obaw ze strony związku zawodowego, który otrzymał szkic projektu. Jak zadeklarowali przedstawiciele firmy Jeronimo Martins, właściciela sieci dyskontów: Obecnie jesteśmy na etapie analiz i konsultacji dotyczących potencjalnych modyfikacji w organizacji pracy naszych sklepów. W tej kwestii finalne decyzje nie zostały jeszcze podjęte, ale podkreślamy, że ewentualne rozwiązania zostaną wypracowane w zgodzie z obowiązującym prawem i tak, aby zaspokoić oczekiwania zakupowe naszych klientów. To jednak nie jedyny pomysł Biedronki na obejście nowych przepisów. Biorąc pod uwagę fakt, że niedzielny handel mogą prowadzić wszystkie placówki obsługujące podróżnych, np. na lotniskach czy dworcach kolejowych, wiele wskazuje na to, że Biedronki na Dworcu Centralnym oraz Dworcu Wschodnim w Warszawie oraz na dworcach kolejowych w Krakowie czy Poznaniu będą mogły pracować również w niedziele.

Także w niektórych placówkach sieci Tesco zaplanowano rozpoczęcie handlu 15 minut po północy. Taka propozycja spotkała się jednak z protestami pracowników. Jak napisali związkowcy w swoim stanowisku: Nie ma zgody związku NSZZ Solidarność na dokonywane zmiany w organizacji pracy. W opinii Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność bez konsultacji ze stroną związkową i zmiany Regulaminu Pracy obowiązującego w Tesco Polska. Pracodawca nie powinien planować czasu pracy rozpoczynającego się od godziny 0:15 w poniedziałek po wolnej niedzieli. Rzecznik prasowy sieci marketów zapewnił jednak, że sieć nie planuje wydłużenia godzin pracy. Pracownicy pracujący na nocnej zmianie mieliby kończyć pracę do godz. 23:45 w soboty i rozpoczynać ją o godz. 00:15 w poniedziałki.

Ciekawą reakcję na zakaz handlu w niedzielę zaprezentowały niektóre sklepy odzieżowe, np. Top Secret. Część z nich tworzy dla swoich klientów niedzielne „show roomy”, w których nie można będzie zakupić ubrań, ale będzie można je przymierzyć. Jako, że zakaz handlu w niedziele nie będzie obowiązywał dla transakcji internetowych, wybrane części garderoby będzie można zakupić online. Nawet kilka chwil po przymierzeniu.

Ogromnym zaskoczeniem może być także reakcja koncernu PKN Orlen. Dzięki wykorzystaniu luk w prawie, już wkrótce na stacjach Orlenu będzie można dostać nie tylko hot-dogi, ale również telewizory, drób i… obuwie.

 

Dodatkowe konsekwencje zakazu handlu w niedziele

Z powodu zakazu handlu w niedziele, do dni wolnych od pracy nie dołączy Wielki Piątek. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skutecznie rozwiało nadzieje Polaków, motywując swoją decyzję ryzykiem zmniejszenia PKB i możliwością spadku wpływów podatkowych, głównie z VAT i CIT. Wiceminister Stanisław Szwed wyjaśnił także, że już teraz Polska ma więcej dni wolnych od pracy niż średnio w UE. Interesującą konsekwencją wprowadzenia zakazu handlu w niedziele będą również… bezpłatne przejazdy koleją dla rodzin z dziećmi. Taką promocję zaproponowały klientom Koleje Śląskie. Od 11 marca osoby, podróżujące z dziećmi do 16 roku życia nie zapłacą za bilety. Bilety będą musieli zakupić wyłącznie najmłodsi podróżujący. Promocja będzie obowiązywać we wszystkie pierwsze objęte zakazem handlu niedziele (11 marca, dalej 1 kwietnia, 13 maja, 10 czerwca, 8 lipca, 12 sierpnia, 9 września, 14 października, 11 listopada oraz 9 grudnia) i obejmie swoim zasięgiem wszystkie połączenia Kolei Śląskich z wyjątkiem odcinka transgranicznego Chałupki – Bohumin, pociągów Ornak na odcinku Żywiec – Zakopane oraz pociągów specjalnych

Zakaz handlu w innych krajach europejskich

W większość krajów Unii Europejskich obowiązują przepisy, regulujące kwestie handlu w niedzielę. W zależności od państwa są one jednak mniej lub bardziej restrykcyjne. Największe obostrzenia ustalone na szczeblu centralnym obowiązują obecnie w Austrii. Oprócz nielicznych wyjątków, w niedziele sklepy są zamknięte. Istotne zmiany w zakresie zliberalizowania przepisów nastąpiły w ostatnich latach w Danii, Hiszpanii i we Włoszech. Przeciwko złagodzeniu przepisów opowiedzieli się jednak Grecy. Aż 75 proc. greckich przedsiębiorców zadeklarowało niechęć do handlu w niedzielę. Główną przyczyną takiego stanowisko miały być wysokie koszty działalności w tym dniu.

Zdaniem przedstawicieli Polskiej Rady Centrów Handlowych, zakaz handlu w niedziele doprowadzi do 10% redukcji zatrudnienia, co poskutkuje likwidacją 40 000 miejsc pracy. Według nich redukcje dotkną głównie:

  • kobiet pomiędzy 25 a 55 rokiem życia,
  • ludzi uczących się, pracujących wyłącznie w weekendy,
  • osób z wykształceniem podstawowym, średnim, mających niskie kwalifikacje.

Jak wynika z analiz, stworzonych przez  ekspertów Business Centre Club, bezpośrednim skutkiem zakazu handlu w niedziele będzie spadek dochodów budżetu państwa o 1,8 mld zł, utrata 36 tys. miejsc pracy oraz 5-proc. spadek sprzedaży detalicznej. Przedstawiciele BCC podkreślają także, że nowe prawo będzie stanowić ingerencję w wolność ludzi.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

facebook