Zakładasz firmę? Podpowiadamy, czy warto zostać płatnikiem VAT-u
5 (100%) 1 głosów

Zakładasz firmę? Podpowiadamy, czy warto zostać płatnikiem VAT-u

Wiele osób, które rozpoczynają przygodę z własną firmą zadaje sobie pytanie „Czy warto być VAT-owcem?”. W artykule podpowiemy, czy opłaca się zostać czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Sprawdzimy również, kto będzie musiał dokonać rejestracji już na starcie, a kto jest przedmiotowo zwolniony z tego obowiązku.

Podatek VAT to podatek od towarów i usług. Po raz pierwszy wprowadzono go w 1954 roku we Francji. Jest on doliczany do każdej transakcji i pobierany na każdym kolejnym etapie obrotu towarami lub usługami. Co ważne, realny ciężar VAT-u ponosi nie przedsiębiorca, ale konsumenci korzystający z towarów i usług. Rolą przedsiębiorcy jest wyłącznie bycie pośrednikiem w procesie podatkowym. Traktowanie VAT-u jako dodatkowego, zbędnego obciążenia podatkowego jest więc błędem.

Podmioty przedmiotowo zwolnione z VAT-u

Zgodnie z art. 43 ustawy o VAT, istnieją usługi przedmiotowo zwolnione z podatku VAT. Należą do nich m.in.:

 • usługi zarządzania funduszami inwestycyjnym,
 • działalność w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych i gier na automatach,
 • usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia,
 • usługi transportu sanitarnego,
 • usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą,
 • usługi zakwaterowania w bursach i domach studenckich.

Osoby wykonujące takie usługi nie rejestrują się do VAT-u. Bez względu na wysokość osiąganych dochodów.

Podmioty zobligowane do rejestracji do podatku VAT

W przeciwieństwie do podmiotów przedmiotowo zwolnionych z podatku VAT, niektórzy podatnicy już na starcie muszą stać się płatnikami podatku od towarów i usług. Dotyczy to osób, które zajmują się m.in.:

 • dokonywaniem dostaw energii elektrycznej,
 • dokonywanie dostaw wyrobów tytoniowych,
 • świadczeniem usług prawniczych,
 • świadczeniem usług jubilerskich,
 • świadczeniem usług w zakresie doradztwa.

Czynnymi podatnikami muszą być także przedsiębiorcy nieposiadający siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.

Limit podatkowy a rejestracja do podatku VAT

Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą, może skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT, jeśli jego obroty w poprzednim oraz bieżącym roku nie przekroczyły kwoty 200 000 zł (limit obowiązujący w 2018 roku). W przypadku rejestracji firmy w trakcie trwania roku podatkowego suma ta ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu. Jeżeli limit zostanie przekroczony, przedsiębiorca jest zobowiązany dokonać rejestracji jako czynny podatnik VAT.

Jeśli przedsiębiorca ma wybór

Rejestrując firmę, zdecydowana większość przedsiębiorców może dokonać wyboru. Czy warto zostać płatnikiem VAT-u? A może lepszym pomysłem będzie jednak rezygnacja bycia VAT-owcem?

Na te pytania trudno odpowiedzieć jednoznacznie. To, który wariant przyniesie przedsiębiorcy najwięcej korzyści, zależy przede wszystkim od:

 • rodzaju odbiorców usług,
 • stawki podatku VAT, jaką będzie zobowiązany uiścić przy sprzedaży,
 • rodzaju i charakteru sprzedaży
 • tego, czy w najbliższym czasie planuje inwestycje w rozwój firmy.

Dla kogo VAT?

Największe korzyści z rejestracji do VAT-u osiągną przedsiębiorcy, którzy:

 • sprzedają towary lub świadczą usługi na rzecz podmiotów, będących płatnikami VAT-u. Możliwość otrzymania faktury z VAT-em jest dla wielu przedsiębiorców istotnym kryterium wyboru podwykonawcy czy partnera biznesowego;
 • sprzedają towary lub świadczą usługi opodatkowane niższą stawką VAT-u niż 23 proc. W przypadku towarów i usług opodatkowanych stawką 0, 5 lub 8 proc. prawdopodobieństwo wystąpienia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym jest bardzo wysokie;
 • planują inwestycje. Dzięki statusowi czynnych podatników VAT właściciele firm mogą odliczać podatek od wystawionych faktur zakupowych. A to pozwoli im zachować w portfelu proporcjonalne do skali inwestycji oszczędności.

Kto nie powinien dokonywać rejestracji do VAT-u?

Rejestracja do podatku VAT będzie miała zdecydowanie mniej sensu, jeśli świadczysz usługi lub sprzedajesz towary dla klientów, nieposiadających statusu czynnych podatników VAT (np. dla osób fizycznych). Taki podatek będzie stanowił dla nich dodatkowe obciążenie.

Mity na temat VAT-u

Mit 1 – rejestracja do VAT-u nie da mi żadnych korzyści

Wielu początkujących przedsiębiorców uważa, że rejestracja do podatku VAT to zabieg zupełnie zbędny, a nierzadko wręcz kłopotliwy. Nic bardziej mylnego. Jako czynny podatnik VAT może bowiem odliczać podatek od wystawionych faktur zakupowych.

Jak to działa?

Wyobraź sobie, że chcesz kupić komputer. Jego cena wynosi 4920 zł. Składają się na nią kwota netto – 4000 zł oraz podatek VAT (23 proc.) – 920 zł. Bez względu na to, czy jesteś czynnym płatnikiem VAT-u, czy zrezygnowałeś z rejestracji do podatku od towarów i usług, za urządzenie będziesz musiał zapłacić tyle samo. VAT-owcy będą mogli jednak odliczyć kwotę VAT-u od kwoty należnego do odprowadzenia podatku. Do urzędu skarbowego wpłaca się bowiem jednie różnicę między podatkiem należnym a naliczonym.

Jeśli w danym miesiącu musisz przelać na konto fiskusa 1000 zł VAT-u, kwotę tę pomniejszysz o 920 zł. Przedsiębiorcy, którzy nie są płatnikami VAT-u, nie będą mogli odliczyć podatku.

Będąc VAT-owcem, zyskujesz więc w stosunku do sytuacji, gdybyś nim nie był.

Mit 2 – rejestracja do VAT-u jest kłopotliwa

Aby zarejestrować się do VAT-u, wystarczy jedynie złożyć w urzędzie skarbowym deklarację VAT-R. Złożenie dokumentu jest bezpłatne.

Mit 3 – formalności związane z rozliczeniem VAT-u są skomplikowane

Choć płatnicy podatku VAT muszą prowadzić rejestry VAT oraz składać deklaracje podatkowe, takie czynności nie są nadmiernie skomplikowane. Jeśli korzystasz z usług biura księgowego, wszelkich formalności dopełni w Twoim imieniu księgowa. Jeśli rozliczasz podatki samodzielnie, z pomocą przychodzą łatwe w obsłudze, elektroniczne aplikacje księgowe.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.