Zaplanuj swój budżet na Święta. Nie bierz chwilówek na wysokie kwoty
4 (80%) 40 głosów

Zaplanuj swój budżet na Święta. Nie bierz chwilówek na wysokie kwoty

pożyczki na świętaBrakuje Ci pieniędzy na świąteczne wydatki? Planujesz zaciągnięcie szybkiej pożyczki online? Uważaj. Choć dodatkową gotówkę łatwo pożyczyć, zdecydowanie trudniej ją zwrócić. Zwłaszcza, jeśli wnioskujesz o sporą kwotę.

Extra Portfel logo
ExtraPortfel
3.4 (68.55%) 461 głosów
Kwota pożyczki

100 - 3000 zł

Czas na spłatę

5 - 45 dni

Netcredit logo
NetCredit
3.6 (72.11%) 740 głosów
Kwota pożyczki

300 - 3000 zł

Czas na spłatę

14 - 30 dni

kuki.pl logo
Kuki
3.4 (67.85%) 316 głosów
Kwota pożyczki

250 - 3000 zł

Czas na spłatę

1 - 30 dni

Dziś opowiemy o najpopularniejszych zagrożeniach, czyhających na pożyczkobiorców. Podpowiemy także jak się przed nimi ustrzec.

Okres okołoświąteczny to najgorętszy czas w branży szybkich pożyczek. To właśnie wtedy Polacy pożyczają najwięcej pieniędzy. Najwięcej też wydają. Zwłaszcza, że przedświąteczna atmosfera bardzo temu sprzyja. Pięknie udekorowane witryny sklepów, miłe dla ucha dźwięki kolęd i świąteczne przeceny powodują, że wydajemy pieniądze beztrosko, nie martwiąc się o konsekwencje swoich decyzji.

Ile Polacy wydają na święta?

Jak wynika z badań, przeprowadzonych przez firmę pożyczkową Hapi, na zbliżające się święta Bożego Narodzenia Polacy wydadzą średnio 1235 zł. To więcej niż przed rokiem.

Pieniądze przeznaczą przede wszystkim na zakup świątecznych upominków, dekoracje domu, zakup produktów spożywczych czy sfinansowanie podróży do bliskich, mieszkających w innym rejonie kraju.

Pożyczka online na święta – czy to dobry pomysł?

Pożyczając pieniądze na święta warto mieć świadomość konsekwencji, jakie niesie za sobą taka decyzja. Jeśli zaciągniesz szybką pożyczkę, pieniądze będziesz musiał zwrócić jednorazowo. Zazwyczaj po 30 dniach. Oznacza to, że najpóźniej w drugiej połowie stycznia staniesz przed koniecznością wygenerowanie całkiem sporej sumki.

Jeśli świąteczne i sylwestrowe wydatki skutecznie opustoszyły Twoje konto, możesz mieć z tym spory problem.

Co, jeśli nie spłacę pożyczki w terminie?

Jeśli nie będziesz w stanie zwrócić pieniędzy w terminie, możesz wnioskować o przedłużenie terminu spłaty lub refinansowanie pożyczki. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie często okazuje się drogą donikąd. Przedłużając termin spłaty nie tylko nie likwidujesz swojego długu, ale dodatkowo znacząco go powiększasz.

Opłaty za przedłużenie terminu spłaty mogą wynosić bowiem nawet kilkaset złotych. Podobnie jak prowizja za refinansowanie pożyczki. Jak to wygląda w praktyce?

Koszty przedłużenia terminu spłaty pożyczki w KasaTAK!

Wyobraź sobie, że zaciągnąłeś pożyczkę w wysokości 200 zł na 30 dni w firmie KasaTAK! Po tym terminie będziesz musiał oddać pożyczkodawcy 279 zł. Jeśli nie będziesz w stanie spłacić pożyczki w terminie, będziesz mógł przedłużyć termin spłaty o kolejne 30 dni.

Koszt przedłużenia  w KasaTAK! wynosi tyle, ile kwota odsetek. W tym przypadku będzie to więc 79 zł.

Uwaga: przedłużając termin spłaty pożyczki w KasaTak! odsetki muszą zostać zaksięgowane maksymalnie do 5-go dnia po terminie wyznaczonym do spłaty pożyczki.

Szybkie pożyczki – ile kosztuje refinansowanie?

Jeśli zaciągnąłeś chwilówkę w kwocie 900 zł w firmie SMS365 i nie możesz spłacić jej na czas, refinansowanie będzie kosztować Cię dodatkowe 270 zł. To prawie jedna trzecia pożyczonej kwoty!

Bez przedłużenia terminu spłaty, bez refinansowania

Jeśli nie zdecydujesz się na przedłużenie terminu spłaty i pożyczkę refinansującą, pożyczkodawca naliczy Ci dodatkowe opłaty, wynikające z zapisów umowy.

Przykład: jeśli nie spłacisz terminowo pożyczki w Pandamoney, pożyczkodawca zastrzega sobie prawo do naliczania odsetek od kwoty pożyczki od dnia następującego po dniu wymagalności spłaty. Wysokość opłat jest równa wysokości odsetek maksymalnych za opóźnienie określonych w art. 481 § 21 Kodeksu cywilnego, tj. dwukrotności wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie (odsetki ustawowe za opóźnienie wynoszą sumę stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 5,5 punktów procentowych).

W praktyce jest to 14% wartości pożyczki skali roku. Choć jest to zdecydowanie mniej niż opłaty za przedłużenie terminu spłaty czy refinansowanie, odsetki to nie jedyne konsekwencje nieterminowej płatności.

Szybka droga do zajęcia komorniczego

Jeśli mimo upomnień pożyczkodawcy nie spłacisz zaległości, będzie mógł on rozpocząć procedurę windykacyjną lub skierować sprawę do sądu. Kolejnym krokiem będą już tylko zajęcia komornicze.  Nie ulega wątpliwościom, że nieustanne myślenie o tym ile komornik może zabrać z pensji jest wyjątkowo stresujące i wyczerpujące.

Negatywna historia kredytowa w BIK-u

Kolejnym następstwem braku płatności może być umieszczenie Twoich danych w bazach dłużników oraz przekazanie informacji o zadłużeniu do Biura Informacji Kredytowej. Choć po spłacie zadłużenia, informacje z baz dłużników znikną bez śladu w ciągu 2 tygodni, negatywna historia kredytowa i niski scoring w BIK-u może ciągnąć się za Tobą nawet przez 5 lat.

Drogie pożyczki ratalne

Problem z kredytemJeśli potrzebujesz pożyczki w wyższej kwocie, możesz skorzystać z usług firm pożyczkowych, oferujących pożyczki ratalne. Pamiętaj jednak, że ratalna pożyczka przez internet może naprawdę kosztowna, a  jej spłata może stać się ogromnym obciążeniem dla domowego budżetu.

Choć wydawać by się mogło, że dzięki rozłożeniu płatności na raty, zwrot zobowiązania będzie łatwiejszy, nic bardziej mylnego. Pożyczkę ratalną będziesz spłacał bowiem przez co najmniej kilka, a często nawet kilkadziesiąt miesięcy.

Ile kosztują pożyczki ratalne?

Dziś przyjrzymy się kosztom pożyczki w firmie Provident i Profi Credit. Omówimy także finansowe konsekwencje, jakie czekają pożyczkobiorców w przypadku opóźnień w spłacie.

Pożyczka ratalna w Providencie

Provident jest jedną z najbardziej znanych Polakom firm pożyczkowych. Pozabankowych pożyczek ratalnych udziela już ponad 18 lat.

Zaciągając pożyczkę w wysokości 4000 zł na 12 miesięcy, zapłacisz za nią aż 2131,16 zł. Wysokość miesięcznej raty wyniesie 510,93 zł, a RRSO – 132,95%.

Trzeba przyznać, że jest to naprawdę bardzo dużo.

Zwłaszcza w porównaniu z kosztami pożyczki w banku.

Pożyczając taką samą kwotę w mBanku, zapłacisz miesięcznie tylko 385 zł. Całkowita kwota do spłaty wyniesie natomiast 4617 zł, a RRSO – 31,04%.

Konsekwencje opóźnień w spłacie

W przypadku opóźnienia w spłacie pożyczki, Provident może doliczyć do Twojej należności stosowne odsetki za opóźnioną płatność i opłaty za kontakt (czyli tzw. monit). Może także – po uprzednim poinformowaniu – zgłosić sprawę do rejestru dłużników prowadzonych przez biura informacji gospodarczej. Te działania mogą niestety mieć wpływ na Twoją wiarygodność kredytową i utrudnić Ci nie tylko zaciąganie kolejnych pożyczek i kredytów, ale również tak prozaiczne czynności jak zawarcie umowy z operatorem sieci telefonii komórkowej.

Pożyczka ratalna w Profi Credit

Profi Credit oferuje obecnie najwyższą na rynku pożyczkę ratalną. Korzystając z usług tego pożyczkodawcy będziesz mógł pożyczyć nawet 25 000 zł.

Jeśli zdecydujesz się na zaciągnięcie pożyczki na 30 miesięcy w kwocie 4000 zł, zapłacisz za nią dodatkowo aż 4250 zł. Koszty okołopożyczkowe kształtują się następująco: 129 zł opłata przygotowawcza, 3261 zł prowizja, 600 zł usługi dodatkowe Twój Pakiet (piszemy o nich niżej), 530 zł odsetki.

Wysokość miesięcznej raty będzie wynosić 284 zł, a całkowita kwota do spłaty – 8520 zł.

Atrakcyjne usługi dodatkowe?

Choć pożyczkodawca kusi możliwością odroczenia lub obniżenia rat o 50%, za te usługi będziesz musiał słono zapłacić. Takie możliwości daje bowiem pakiet usług dodatkowych, określanych przez pożyczkodawcę jako „Twój pakiet”. Jak wspomnieliśmy wyżej jego koszt to aż 600 zł.

Dobry zwyczaj nie pożyczaj

Konsekwencje pochopnego zaciągnięcia pożyczki możesz odczuwać jeszcze wiele miesięcy, a nawet lat od swojej decyzji. Wyobraź sobie, że do dziś spłacasz wysokie raty pożyczki, które zaciągnąłeś na Boże Narodzenie… 3 lata temu. Niestety, nie jest to jedynie mało prawdopodobna wizja, ale przykra codzienności wielu Polaków.

W wielu przypadkach zdecydowanie lepszym pomysłem niż branie wysokiej pożyczki będzie zakup tańszych prezentów i organizacja mniej wystanej kolacji. Boże Narodzenie powinno być przede wszystkim czasem bliskości, serdeczności i rodzinnego ciepła.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

facebook