W momencie pojawiania się informacji o rozprzestrzenianiu się koronawirusa oraz w związku z późniejszymi zaleceniami rządu wielu przedsiębiorców, jak i pracowników znalazło się w trudnej sytuacji finansowej. Brak płynności finansowej może wpłynąć na kłopoty ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji, podpowiemy Ci czy i w jaki sposób możesz zawiesić spłatę rat w najbliższym okresie.
W naszym artykule przeczytasz:
Po tym jak banki zaczęły ogłaszać możliwość zawieszenia spłaty, Związek Przedsiębiorstw Finansowych we współpracy z Fundacją Rozwoju Rynku Finansowego opublikował zalecenia dla pozabankowych firm pożyczkowych zrzeszonych w Związku. Podobne zalecenia opublikował również Polski Związek Instytucji Pożyczkowych. Wszystko po to, aby ułatwić pożyczkobiorcom spłatę pożyczek. Jednym z takich rozwiązań ma być zawieszenie rat dla konsumentów pozostających w trudnej sytuacji.
Firmy pożyczkowe wśród zaleceń znajdą kilka rozwiązań, które mogą dostosować do swojej działalności. Propozycja ZPF i FRRF sugeruje, aby każda firma wprowadziła chociaż jeden z nich. Każde ma na celu ułatwienie klientowi spłaty zobowiązań. Firmy pożyczkowe mogą zdecydować się na:
PZIP przygotował również zestaw rekomendacji dla swoich członków, którymi są przede wszystkim pożyczkodawcy działający online. Wśród nich najważniejsze to:
Niepewna sytuacja na rynku skłoniła niektóre firmy pożyczkowe do podjęcia decyzji o wstrzymaniu udzielania nowych pożyczek, czy wycofaniu darmowych pożyczek.
Z zawieszenia pożyczki prawdopodobnie będą mogli skorzystać klienci, którzy otrzymają pozytywną decyzję od firmy, która zaakceptuje rekomendacje. Dotychczas nie wiadomo, które z firm pożyczkowych ostatecznie je wprowadzą. Wiadomo natomiast, że firmy takie jak Vivus, czy Provident już zdecydowały się na wprowadzenie tych korzystnych dla klienta rozwiązań.
Pamiętajmy jednak, że z zawieszenia mogą skorzystać pożyczkobiorcy, którzy na dzień 29 lutego 2020 r. nie posiadali zaległości w obsłudze pożyczki. Podstawą do udzielenia pomocy będzie trudna sytuacja finansowa klienta wynikająca z pandemii COVID-19. Co istotne złożenie takiego wniosku będzie odbywać się drogą elektroniczną i będzie bezpłatne.
Dla osób mających problem ze spłatą pożyczki pomocne może się okazać refinansowanie. Więcej o nim przeczytasz w naszym artykule: Refinansowanie pożyczek chwilówek – co to takiego?
Vivus na swojej stronie internetowej zamieścił informację mówiącą o tym, że w związku z epidemią umożliwia klientom przez nią dotkniętym odroczenie spłaty kapitału pożyczki. Z zawieszenia skorzystają klienci, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej powstałej po udzieleniu pożyczki i spowodowanej bezpośrednio epidemią.
Drugą firmą, która odniosła się do sytuacji jest Provident. Ten zamieścił na swojej stronie ogłoszenie, że wstrzymał spotkania z klientami w ramach pożyczek z obsługą domową. Klientom, którzy do tej pory spłacali swoje zobowiązania w gotówce zaproponowano spłatę na konto bankowe. Dodatkowo, na wniosek, który można złożyć nawet telefonicznie za pomocą infolinii i bez żadnej dokumentacji, Provident Polska odracza termin spłaty do 4 rat tygodniowych lub jednej raty miesięcznej.
To, czy inne firmy pożyczkowe wdrożą rekomendacje zależy jedynie od decyzji poszczególnych firm zrzeszonych w powyższych związkach. O tym z kolei, czy zostały one wdrożone będą oni informować na swoich stronach internetowych, jak również na infoliniach. Aktualizacje możesz śledzić również na naszej stronie. Jeśli więc zastanawiasz się czy firma, w której masz pożyczkę może zawiesić Twoje zobowiązania sprawdź te informacje – skontaktuj się z firmą, w której zaciągnąłeś pożyczkę. Pomocny również może być nasz artykuł: „Co zrobić, gdy firma pożyczkowa odmawia rozłożenia długu na raty?”
Wzór rozłożenia chwilówki na raty:
Pobierz wniosek o rozłożenie długu na raty.
Sponsorujemy
Nasze wyróżnienia
Nasi partnerzy
Komentarze