Zeznanie podatkowe PIT – jak otrzymać zwrot jak najszybciej?
3.9 (78%) 40 głosów

Zeznanie podatkowe PIT – jak otrzymać zwrot jak najszybciej?

Każda osoba, która w 2017 roku uzyskała przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ma obowiązek złożenia deklaracji PIT.
Ostateczne terminy złożenia deklaracji dla poszczególnych podatników różnią się od siebie i zależą od formy rozliczeń z fiskusem.
W artykule sprawdzimy, do kiedy należy złożyć PIT oraz co zrobić, aby otrzymać zwrot nadpłaconego podatku jak najszybciej.

Extra Portfel logo
ExtraPortfel
3.4 (68.09%) 502 głosów
Kwota pożyczki

100 - 3000 zł

Czas na spłatę

5 - 45 dni

Vivus.pl logo
Vivus
3.6 (72.5%) 1083 głosów
Kwota pożyczki

100 - 3000 zł

Czas na spłatę

1 - 30 dni

Ferratum logo
Ferratum Bank
3 (59.55%) 357 głosów
Kwota pożyczki

100 - 2000 zł

Czas na spłatę

15 - 30 dni

Terminy składania zeznania podatkowego za 2017 rok

Terminy składania PIT-ów za 2017 rok przedstawiają się następująco:

31 stycznia 2018 r.:

 • PIT-16A (karta)
 • PIT-19A( duchowni)
 • PIT-28 (ryczałt)

28 lutego 2018 r. :

 • PIT 40A (ZUS za świadczeniobiorcę)

30 kwietnia 2018 r.:

 • PIT-36 (działalność)
 • PIT-36L (liniowy)
 • PIT-38 (giełda)
 • PIT-39 (nieruchomości).

Ostateczny termin składania zeznań upływa o godzinie 23.59 każdego ze wskazanych wyżej dni. Jeśli podatnik nie złoży deklaracji na czas, musi się liczyć z karami za opóźnienie

Czy wszyscy muszą złożyć deklarację PIT?

Nie. Deklaracji PIT 2018 nie muszą składać osoby, które w 2017 roku nie osiągnęły żadnego dochodu. Ze składania deklaracji zwolnieni są także podatnicy, którzy uzyskiwali jedynie kwoty zwolnione z opodatkowania.
Co ważne, jeśli podatnik w 2017 roku uzyskał stratę, również powinien złożyć deklarację.

Co z przychodami z zagranicy?

Jeśli w 2017 roku uzyskiwałeś przychody jedynie z zagranicznych źródeł, powinieneś wypełnić deklarację podatkową, jeśli umowa międzynarodowa nakazuje Ci zastosować do Twoich przychodów metodę proporcjonalnego odliczenia.
Jeśli nie zarobiłeś w Polsce ani złotówki, a umowa międzynarodowa wskazywała na metodę zwolnienia z progresją – nie musisz składać deklaracji. W takim przypadku cała kwota zagranicznego dochodu jest zwolniona z opodatkowania.

Co jednak w sytuacji, jeśli oprócz przychodów z zagranicy podatnik uzyskał również opodatkowane przychody w Polsce?

W takim przypadku złożenie deklaracji podatkowej jest niezbędne. W zeznaniu należy uwzględnić zarówno opodatkowane, jak również nieopodatkowane dochody z zagranicy. Te mogą wpływać bowiem na stawkę podatku, stosowaną do przychodów uzyskanych w Polsce.

Jak najłatwiej rozliczyć PIT?

Aby ułatwić sobie samodzielnie wypełnienie zeznania podatkowego, skorzystaj z dostępnych w internecie, darmowych programów do rozliczania PIT-ów.
Nie jesteś biegły w obsłudze komputera? Internetowa rzeczywistość jest dla Ciebie jedną wielką zagadką? Nie martw się. Korzystanie z takich aplikacji jest z reguły banalnie proste i nie powinno być źródłem trudności. Nawet dla internetowego laika.

Jak wysłać deklarację?

Zeznanie podatkowe można przekazać urzędowi skarbowemu na kilka sposobów:

 • samodzielne dostarczając do okienka podawczego urzędu wypełniony formularz;
 • wysyłając deklarację formie dokumentu elektronicznego do organu podatkowego połączone z uzyskaniem urzędowego potwierdzenia odbioru;
 • wysyłając dokument pocztą.

Jeśli złożysz dokument w okienku podawczym urzędu, koniecznie zadbaj o to, aby urzędnik wydał poświadczenie odbioru na kopii, która powinieneś przechować do momentu przedawnienia zobowiązań podatkowych wykazanych na deklaracji.

Jeśli wysyłasz deklarację pocztą, koniecznie wypełnij potwierdzenie nadania. W przypadku jakichkolwiek problemów, taki dokument stanie się dowodem, że należycie dopełniłeś swoich obowiązków i wysłałeś deklarację w terminie.
Co ważne, w przypadku wysłania deklaracji pocztą, obowiązującym terminem jest ten, figurujący na stemplu pocztowym, a nie realny dzień otrzymania dokumentu przez urząd.
Deklarację możesz więc wysłać nawet w ostanim dniu obowiązującego terminu.

Jeśli zdecydujesz się wysłać formularz online, niezbędne będzie przeprowadzenie weryfikacji Twoich danych. Na szczęście do realizacji tego procesu nie będzie niezbędne posiadanie e-podpisu.
Aby zweryfikować swoje personalia, przygotuj następujące dane:

 • NIP albo numer PESEL (w zależności od podatnika),
 • imię (pierwsze),
 • nazwisko,
 • datę urodzenia,
 • kwotę przychodu wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym jest składany dokument elektroniczny (składając deklarację za 2017 – podajemy kwoty przychodów z 2016 r.).

Potwierdzeniem złożenia deklaracji elektronicznej w terminie jest urzędowe potwierdzenie odbioru.

Jak otrzymać zwrot podatku jak najszybciej?

Ostateczny termin zwrotu podatku zależy od kilku czynników.
Do najważniejszych należą:

 • termin złożenia deklaracji podatkowej;
 • terminy wypłat w konkretnym urzędzie. Niepisana zasada mówi, że im mniejszy urząd, tym szybsze tempo wypłaty środków;
 • rodzaj podatku, z jakiego podatnik dokonuje rozliczenia;

Zgodnie z prawem, urząd skarbowy ma obowiązek wypłaty nadpłaconego podatku w ciągu 3 miesięcy od momentu złożenia deklaracji.

Jeśli chcesz otrzymać pieniądze jak najszybciej, zadbaj o jak najszybsze wypełnienie deklaracji.
Jeśli dokładnie znasz kwoty, jakie będą figurować w deklaracji PIT-11, którą otrzymasz od swojego pracodawcy, nie musisz czekać na „fizyczne” dostarczenie tego doukemtnu.
Możesz zrobić to nawet 1 stycznia.
Podatnik, który wypełni deklarację na początku roku może liczyć na to, że zwrot otrzyma już po kilku dniach.

Także przedsiębiorcy mogą wypełnić deklarację wcześniej i szybciej niż ich pracownicy i inni zatrudnieni otrzymać zwrot podatku. Nie mają oni bowiem problemu z uzyskaniem informacji o pobranych zaliczkach.

Można uznać też, że zwrot podatku szybciej otrzymają osoby, które wyślą deklarację elektronicznie. Choć przepisy nie stanowią o obowiązku przyspieszenia zwrotu dla e-deklaracji, cyfrowe pliki trafiają bezpośrednio do systemu elektronicznego urzędu skarbowego.
Papierowe zeznania podatkowe musza zostać w urzędzie przepisane. Dopiero po wykonaniu tej czynności trafiają do systemów elektronicznych i w odpowiedniej kolejności zostają następnie rozpatrzone.

Nie wszyscy wiedzą, że podstawą do szybszego otrzymania zwrotu może być również… Karta Dużej Rodziny. Podstawą do przyspieszenia działań ze stron urzędników jest okazanie karty we właściwym sobie urzędzie skarbowym.

Warto wspomnieć także o jeszcze jednym ważnym czynniku, który ma wpływ na tempo otrzymania zwrotu podatku. Mowa tu o sposobie wypłaty środków przez urząd.

Pieniądze z tytułu nadpłaconego podatku możesz otrzymać na trzy sposoby:

 • przelewem na wskazany przez ciebie rachunek bankowy;
 • odbierając osobiście gotówkę w kasie urzędu;
 • przekazem pocztowym pod adres wskazany w zeznaniu.

Składając zeznanie upewnij się, że urząd posiada poprawny numer Twojego rachunku bankowego. Jeśli z powodu braku konta, fiskus wyśle pieniądze przekazem, termin otrzymania środków z pewnością się przedłuży.

Czy można uzyskać zwrot poza kolejką?

Nie wszyscy wiedzą, że istnieje sposób na otrzymanie zwrotu podatku niejako „poza kolejką”.
Jak z niego skorzystać?

Jeśli chcesz otrzymać zwrot podatku jak najwcześniej, jeszcze przed rozpoczęciem roku podatkowego powinieneś podjąć decyzję o obniżeniu przez płatnika (pracodawcy) zaliczki na podatek o 1/12 kwoty wolnej od podatku (wniosek PIT-2 lub PIT-3).
Dzięki temu co miesiąc pracodawca wykorzysta w Twoim wynagrodzeniu kwotę 46,33 zł, którą „doda” do wypłacanego wynagrodzenia.
Stosując określoną metodę rozliczeń, to pracodawca wypłaci Ci część należnego podatku, łącznie z każdorazową wypłatą wynagrodzenia za poszczególne miesiące roku.

Metoda wykorzystania kwoty wolnej w trakcie roku dotyczy wyłącznie pracowników, samozatrudnionych oraz uzyskujących świadczenia z ZUS.

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 3000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniony szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Filarum.pl to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 1000 zł za darmo.

Komentarze:

Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

facebook