Ranking kredytów konsolidacyjnych

Kilka zobowiązań kredytowych to poważny problem. Gdy w jednym miesiącu skumulują się płatności kilku rat, spłata wszystkich z nich może znacznie przewyższać możliwości finansowe kredytobiorcy. Skonsolidowanie tych kredytów pomoże natomiast uwolnić się od tego ciężaru i pozwoli na spłatę swoich zobowiązań w taki sposób, by nie zalegać z płatnościami. Znalezienie odpowiedniego kredytu konsolidacyjnego na własną rękę może być jednak utrudnione. W związku z tym przejrzymy najlepsze konsolidacyjne oferty bankowe.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest kredytem, który jest przeznaczony na spłatę bieżących zobowiązań wnioskującego. Idealnie wpasuje się więc w potrzeby tych, którzy miesięcznie muszą spłacać raty kilku kredytów. Zasadą, która warunkuje działanie takiego kredytu, jest to, iż kredytobiorca nie otrzymuje pieniędzy z przyznanego mu kredytu. Pieniędzmi pochodzącymi z kredytu konsolidacyjnego dysponuje bank – to on przelewa pieniądze do instytucji, które udzieliły poprzednich zobowiązań. W ten sposób kredytobiorca pozostaje ze spłaconymi kredytami i tylko jednym aktualnym – kredytem konsolidacyjnym. Ten rozłożony jest na małe, miesięczne raty, które można spłacać przez okres nawet 180 miesięcy – choć zwykle będzie to okres znacznie krótszy.

Zazwyczaj możliwe jest też zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego w kwocie większej niż suma innych kredytów. Powstała nadwyżka oddawana jest już całkowicie do dyspozycji kredytobiorcy i może być spożytkowana na dowolny cel.

Kto może otrzymać kredyt konsolidacyjny?

Decydując się na kredyt konsolidacyjny, należy pamiętać o tym, iż jest to kredyt przysługujący tym osobom, których zobowiązania się jeszcze nie przeterminowały. Kredyt konsolidacyjny nie ma bowiem na celu oddłużenia, a jedynie zamienienie kilku terminowo spłacanych zobowiązań w jedno. Sporym problemem, jaki mogą napotkać osoby wnioskujące o kredyt konsolidacyjny, jest również niewystarczająca zdolność kredytowa.

Ci, których sytuacja zarobkowa zmieniła się już po tym, jak zaciągnęli poprzednie kredyty i obecnie nie mają dochodów, raczej nie mogą liczyć na kolejne zobowiązanie. Bank zbada bowiem zdolność kredytową osoby wnioskującej równie wnikliwie, jak w przypadku zwykłego kredytu gotówkowego. W podobny sposób problemy z otrzymaniem kredytu konsolidacyjnego mogą mieć osoby, które mają negatywne wpisy w rejestrze BIK lub widnieją jako dłużnicy w jednej z baz: KRD, ERIF, BIG Infomonitor.

Czym kierować się przy wyborze kredytu konsolidacyjnego?

Kwestiami, które powinny najbardziej interesować kredytobiorców, są:

 • maksymalna kwota, na którą może zostać udzielony kredyt konsolidacyjny i to, czy pokrywa ona wszystkie zobowiązania;
 • okres kredytowania;
 • koszty kredytu;
 • możliwość udzielenia dodatkowej kwoty kredytu na dowolny cel;
 • możliwość skorzystania z wakacji kredytowych;
 • możliwość konsolidacji różnych rodzajów zobowiązań.

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na tę ostatnią kwestię, nim złożymy wniosek. Zazwyczaj banki nie chcą udzielać kredytu na spłatę:

 • kredytów na działalność gospodarczą;
 • kart kredytowych;
 • innych kredytów konsolidacyjnych;
 • kredytów mieszkaniowych lub hipotecznych.

Jeszcze jakiś czas temu banki nie chciały też udzielić kredytu również na spłatę pożyczek pozabankowych. Dziś jednak ta sytuacja uległa zmianie i wiele głównych ofert bankowych bez problemu konsoliduje również zobowiązania pozabankowe.

Najtańsze kredyty konsolidacyjne 2018

Kryterium wyznaczające najlepszy kredyt konsolidacyjny najczęściej sprowadza się do jego ceny oraz wysokości miesięcznej raty. Właśnie takie zasady szeregowania kredytów przyjęliśmy w poniższym rankingu, choć warto też kierować się indywidualnymi przesłankami, bo koszty kredytów są porównywalne. Banki, które oferują najtańszą konsolidację na rynku, to:

PKO BP

Dostępna kwota kredytu w PKO BP w przypadku „Mini ratki” to od 1000 do 120 000 złotych. Okres spłaty wynosi natomiast nie więcej niż 120 miesięcy. Dodatkowa kwota, którą można uzyskać na dowolny cel to nawet 25% całkowitej kwoty konsolidacji. Ponadto PKO BP oferuje możliwość skorzystania z wakacji kredytowych lub 3-miesięcznego okresu karencji. Wskaźnik RRSO wynosi w przypadku kredytu maksymalnego 7,22%.

Wnioskuj o kredyt konsolidacyjny w PKO BP

Alior Bank

Konsolidacja w Alior Bank może mieć miejsce tylko w przypadku, gdy mamy rachunek bankowy w tej instytucji. W takiej sytuacji możemy pożyczyć nawet 200 000 złotych, a spłatę rozłożyć na 120 miesięcy (10 lat). Nie ma też konieczności ustanawiania żadnych zabezpieczeń lub poręczeń, a pieniądze wpłyną do innych instytucji w ciągu jednego dnia. RRSO maksymalne to 7,42%. Aby skorzystać z refinansowania, należy mieć kredyty na łączną sumę wynoszącą przynajmniej 35 tysięcy złotych, ale można za to konsolidować wszystkie rodzaje kredytów.

Wnioskuj o kredyt konsolidacyjny w Alior Bank

Millennium Bank

Najwyższą i najdłuższą konsolidacją na rynku oferuje Millennium Bank. Ma do zaoferowania nawet 300 000 złotych rozłożonych na 180 miesięcy (15 lat). W ten sposób można spłacić: kredyty samochodowe, kredyty konsumpcyjne, pożyczki pozabankowe, kartę kredytową, limity na koncie bankowym. Można przy tym skorzystać z ubezpieczenia „Bezpieczna pożyczka”, które zabezpieczy kredytobiorcę przed konsekwencjami niespłacania pożyczki. RRSO w Millennium Bank wynosi 8,29%.

Wnioskuj o kredyt konsolidacyjny w Millennium Bank

Getin Bank

Podobnie, jak w poprzednich przypadkach, Getin Bank również oferuje kredyt konsolidacyjny na 200 000 złotych w spłaty w ciągu 10 lat. Możliwe jest także dobranie dodatkowej gotówki na dowolny cel. Kredyt na więcej niż 40 tysięcy złotych wymaga przystąpienia małżonka jako współkredytobiorcy. RRSO przy maksymalnych parametrach wynosi 11,61%.

Wnioskuj o kredyt konsolidacyjny w Getin Bank

BGŻ BNP Paribas

Maksymalną kwotą kredytu w BGŻ BNP Paribas jest 200 000 złotych z okresem spłaty wynoszącym nawet 120 miesięcy, przy czym można starać się o dodatkową kwotę kredytu na dowolny cel. Występuje jednak z obowiązkową kartą kredytową, za którą opłata wynosi 72 złote rocznie. Kredytobiorca powinien także posiadać bieżący rachunek w tym banku i liczyć się z tym, że skonsoliduje wyłącznie kredyt gotówkowy, samochodowy oraz pożyczki pozabankowe, także te krótkoterminowe. RRSO to 6,16%.

Pozabankowa pożyczka konsolidacyjna w Ekassa

Jednym z bardzo nielicznych pożyczkodawców, którzy oferują konsolidację jest Ekassa. W tej firmie możemy skonsolidować swoje zobowiązania do maksymalnej kwoty 12 800 złotych, przy czym pożyczkobiorca zyskuje dodatkowe 3200 złotych na dowolny cel (razem 16 000). Spłata takiej pożyczki może zostać rozłożona na nie więcej niż 12 miesięcznych rat. Pożyczkę w Ekassa może dostać osoba, która:

 • jest pełnoletnim obywatelem polski i posiada dowód osobisty;
 • ma zdolność kredytową, by zaciągnąć zobowiązanie;
 • konsoliduje wyłącznie pożyczki pozabankowe;
 • nie jest zadłużona;
 • nie posiada przeterminowanych pożyczek.
Dodaj opinię

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

facebook