Alerty BIK — czym są i jak działają?

Aktualizacja: 2019-09-26
Data publikacji: 2018-04-06
Autor: Redakcja
Ocena: 4.22
(ilość ocen: 54)

Alerty BIK to skuteczne narzędzie, które uchroni Cię przed wyłudzeniami oraz pomoże kontrolować terminowość spłat swoich zobowiązań finansowych. W artykule sprawdzimy, w jaki sposób działają oraz jak je aktywować. Odpowiemy również na najczęstsze pytania, zadawane przez klientów.

Biuro Informacji Kredytowej powstało w 1997 r. z inicjatywy banków i Związku Banków Polskich na podstawie art. 105 ust. 4 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Wbrew obiegowej opinii nie jest ono kolejnym rejestrem dłużników. BIK gromadzi i udostępniania informacje o tym, jak uczestnicy rynku — osoby fizyczne oraz podmioty gospodarcze, realizują swoje zobowiązania kredytowe i finansowe. Wśród zgromadzonych w BIK-u danych znajdują się więc zarówno negatywne, jak i pozytywne informacje. Instytucja posiada w swojej bazie informacje o 140,1 mln rachunków należących do 24 mln klientów indywidualnych oraz informacje o historii kredytowej łącznie 1,1 mln firm i innych podmiotów.

Nie tylko historia kredytowa

Nie wszyscy wiedzą, że zadaniem BIK-u jest nie tylko gromadzenie i udostępnianie informacji na temat zobowiązań finansowych osób prywatnych i firm. Instytucja chroni również interesy konsumentów, eliminując ryzyko wyłudzeń pożyczek i kredytów. Zwiększenie ochrony pożyczkobiorców jest możliwe dzięki funkcji Alerty BIK.

Czym są Alerty BIK?

Alerty BIK to SMS-owe oraz e-mailowe powiadomienia wysyłane do klientów. Aktywując funkcję alertów, otrzymasz powiadomienie, jeśli:

 • ktoś będzie próbował uzyskać kredyt lub pożyczkę na Twoje dane;
 • ktoś zapyta o Ciebie w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor;
 • do BIK-u wpłynie informacja o opóźnieniu w spłacie Twojego kredytu;
 • zostaniesz wpisany jako dłużnik do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Jeśli w ciągu całego miesiąca wszystko „będzie w porządku”, a BIK nie zarejestruje żadnych niepokojących sygnałów, również poinformuje Cię o tym.
Alerty działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Rodzaje alertów

W ramach usługi Alerty BIK możesz otrzymać 4 rodzaje powiadomień:

 • ochrona antywyłudzeniowa. Dzięki takiej funkcji nie będziesz musiał obawiać się, że ktoś bez Twojej wiedzy zaciąganie kredyt lub inne zobowiązanie finansowe;
 • kontrola finansów. Dzięki alertowi dowiesz się, kiedy pogorszy się Twoja historia kredytowa i wiarygodność finansowa;
 • informacja o zmianie. Funkcja ta zagwarantuje Ci pewność, że banki i inne firmy przekazują aktualne informacje na temat statusu Twoich zobowiązań. Także te pozytywne;
 • komunikat cykliczny. Dzięki niemu zachowasz pewność, że w ostatnim czasie w BIK oraz BIG InfoMonitor nie pojawiły się niepokojące informacje na Twój temat.

Ile kosztują Alerty BIK?

Alerty BIK możesz aktywować jako pojedynczą usługę lub w pakiecie z usługami dodatkowymi.
Pakiet zawierający wyłącznie alerty kosztuje 24 zł rocznie. Wraz z usługami dodatkowymi (12 raportów BIK do wykorzystania w ciągu 1 roku, wskaźnik BIK prezentujący Twój status przez cały rok oraz możliwość zastrzegania dokumentów tożsamości) – 99 zł rocznie.

Jak aktywować raporty BIK?

Aby aktywować raporty BIK, musisz założyć konto w portalu BIK. Pierwszym krokiem do realizacji tego celu będzie wypełnienie formularza, zawierającego Twoje podstawowe dane. Kolejnym – potwierdzenie swojej tożsamości poprzez:

 • przesłanie na wskazany adres e-mail skanu dowodu osobistego oraz wykonanie przelewu weryfikacyjnego w kwocie 1 zł lub
 • odbiór listu poleconego z kodem weryfikacyjnym.

Po potwierdzeniu swojej tożsamości wystarczy jedynie ustawić hasło, zalogować się na swoje konto, zatwierdzić ofertę i aktywować alerty. Powiadomienia zaczną działać natychmiast po dokonaniu płatności.

Kiedy przydadzą się raporty BIK?

Raporty BIK okażą się nieocenionym wsparciem dla każdego, kto chciałby wyeliminować ryzyko wyłudzenia kredytu lub pożyczki na swoje dane. Choć banki i pozabankowi pożyczkodawcy dokładają wszelkich starań, by wykluczyć takie ryzyko, czasem oszuści okazują się sprytniejsi. Aktywacja usługi okaże się szczególnie zasadna, jeśli w ostatnim czasie zgubiłeś dowód osobisty lub inny dokument tożsamości. Jeśli ktoś będzie próbował użyć go do zaciągnięcia kredytu lub pożyczki, alert BIK pozwoli Cu zapobiec wyłudzeniu. Dzięki powiadomieniu będziesz mógł zareagować niemal natychmiast, nie dopuszczając do powstania długofalowych, kosztownych i wyjątkowo stresujących konsekwencji. Jeśli od czasu do czasu miewasz problemy z terminową spłatą zobowiązań finansowych, alerty BIK pozwolą Ci również na bieżąco kontrolować swoją sytuację. Dzięki nim unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek i będziesz wiedział dokładnie, jak postrzegają Cię instytucje finansowe.

Co zrobić, jeśli dostanę alert BIK?

Jeśli dostaniesz informację, że instytucja finansowa złożyła w Twojej sprawie zapytanie do BIK-u, jednak w ostatnim czasie nie starałeś się o kredyt lub pożyczkę, reaguj. Taka informacja może wskazywać na to, że ktoś próbuje wyłudzić finansowanie na Twoje dane osobowe. Aby wyjaśnić sytuację, jak najszybciej skontaktuj się z BIK-iem, dzwoniąc pod numer 22 348 4444. Jeśli BIK uzna, że istnieje podejrzenie wyłudzenia lub próby wyłudzenia kredytu, przekaże do banku informację o kwestionowaniu zapytania. Jeśli jednak w niedalekiej przeszłości składałeś wniosek pożyczkowy lub kredytowy, alert będzie stanowił potwierdzenie, że instytucja finansowa bada Twoją zdolność do spłaty.
Jeśli alert dotyczy opóźnienia w spłacie, postaraj się jak najszybciej spłacić swój dług. Dłuższa zwłoka przełoży się bowiem na pogorszenie historii kredytowej i obniżenie scoringu.
Jeśli zaległość dotyczy poręczonego kredytu, poproś o wyjaśnienia osobę, której poręczyłeś kredyt.
Alerty BIK także dla firmy

Alerty BIK możesz aktywować nie tylko dla siebie, ale również dla swojej firmy.
Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie:

 • ochronisz swoją firmę przed próbami wyłudzenia kredytów i pożyczek;
 • będziesz mógł kontrolować terminowość spłat firmowych kredytów;
 • dowiesz się o zadłużeniu swojej firmy i wpisaniu jej danych do rejestru dłużników.

Roczny abonament Alertów BIK dla firmy kosztuje 29 zł. Jeśli zdecydujesz się na połączenie alertów z innymi usługami, zapłacisz 199 zł rocznie.

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo