BIK Przedsiębiorca: Po co? Jak sprawdzić?

Aktualizacja: 2020-02-20
Data publikacji: 2020-02-20
Autor: Emila Biernaciak
Ocena: 5
(ilość ocen: 2)

Jedną z najpopularniejszych usług Biura Informacji Kredytowej jest raport BIK na temat klienta indywidualnego, zawierający informacje o zaciągniętych przez niego zobowiązaniach. Mało kto jednak wie, że istnieje podobne rozwiązanie, gromadzące informacje na temat historii kredytowej firm – SI BIK Przedsiębiorca. Co to za narzędzie? Co można z jego pomocą sprawdzić?

BIK Przedsiębiorca, czyli co?

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która gromadzi szeroki zakres informacji na temat kredytów w Polsce. Zainteresowaniem BIK objęte są zarówno kredyty konsumenckie, zaciągane przez osoby fizyczne na cele prywatne, jak i kredyty czy pożyczki dla firm.

System Informacyjny BIK Przedsiębiorca to dział bazy danych Biura, który gromadzi informacje na temat zobowiązań zaciąganych przez podmioty gospodarcze posiadające osobowość prawną. Zaliczamy do nich m.in. spółki, rolników, osoby wykonujące wolny zawód czy jednoosobowe działalności gospodarcze.

Co znajduje się w BIK Przedsiębiorca?

Podobnie jak BIK indywidualny, BIK firmowy zawiera szczegółowe informacje na temat pozytywnej i negatywnej historii kredytowej przedsiębiorców. W szczególności zaś informacje o samym dłużniku, jak i zobowiązaniu, takie jak:

  • dane identyfikacyjne klienta – w tym przypadku firmy,
  • rodzaj zobowiązania,
  • data jego udzielenia,
  • liczba i wysokość rat,
  • waluta kredytu czy pożyczki,
  • terminowość spłat.

Oprócz tego, znajdują się tam również informacje dotyczące zapytań kredytowych czy komunikaty specjalne.

Pośród produktów finansowych, które uwzględnia zestawienie BIK Przedsiębiorca, są m.in. wspomniane już kredyty i pożyczki zaciągnięte w banku lub SKOK-u, ale również leasingi, karty kredytowe na firmę, zobowiązania wobec firm telekomunikacyjnych czy nawet wobec osób fizycznych lub innych firm. Nie znajdziesz w nim natomiast żadnych informacji dotyczących Twoich zobowiązań osobistych – do tego służy Twój BIK indywidualny.

Czemu służy BIK Firmowy?

Problemy ze spłatą kredytów nie są wyłącznie domeną osób fizycznych. Jak wynika z danych BIK i BIG InfoMonitor, w II kwartale 2019 roku, zadłużenie przedsiębiorstw w Polsce sięgało zawrotnej sumy 31,26 mld zł. Nic więc dziwnego, że kredytodawcy przed udzieleniem finansowania wolą upewnić się, czy dana firma będzie w stanie uregulować podjęte zobowiązania.

SI BIK Przedsiębiorca, podobnie jak informacja z BIK na temat klienta indywidualnego, ma ułatwiać bankom analizę zdolności kredytowej danej firmy i ocenę ryzyka kredytowego. Jest też rozwiązaniem, które wspiera instytucje finansowe w walce z wyłudzeniami.

BIK Przedsiębiorca – które banki go sprawdzą?

Osoba, zastanawiająca się - BIK Firmowy, które banki go sprawdzą.Obecnie z tego rozwiązania korzysta większość banków i SKOK-ów w Polsce. Zatem, jeśli jako przedsiębiorca zwracasz się do swojego banku o kredyt, pożyczkę czy nawet leasing na firmę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że kredytodawca zdecyduje się sprawdzić Cię w tym systemie informacji.

Poruszając temat “BIK Przedsiębiorcy – które banki go weryfikują” warto podkreślić, że Twój BIK Firmowy może zostać sprawdzony nie tylko wtedy, gdy wnioskujesz o kredyt jako firma. Wiele banków zweryfikuje go również wtedy, gdy o zobowiązanie będziesz ubiegać się jako osoba fizyczna, jednak na podstawie dochodów z działalności gospodarczej.

Ogólnie rzecz ujmując masz niewielkie szanse na to, że przy prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej nie zostanie sprawdzony BIK Przedsiębiorca. Przygotuj się raczej na to, że bank zajrzy zarówno tam, jak i do Twojego indywidualnego BIK-u.

O co może zapytać bank?

Podmiot, który chce pozyskać dane z omawianej bazy najczęściej korzysta tzw. zapytania monitorującego. Jego cel jest czysto informacyjny, zatem w żaden sposób (ani negatywnie, ani pozytywnie) nie wpływa na Twój credit scoring. Do jego złożenia nie jest wymagana Twoja zgoda jako przedsiębiorcy, gdyż bank z zapytania monitorującego korzysta w przypadku podmiotów, które są już jego klientami i np. spłacają kredyt.

Inaczej jest w przypadku zapytań kredytowych. Są one składane do BIK już podczas wnioskowania o kredyt i mogą mieć bezpośredni wpływ na decyzję banku.

BIK Przedsiębiorca – jak sprawdzić?

Jakiś czas temu, serwis i produkty oferowane przez BIK przeszły gruntowną przebudowę, dzięki której sprawdzenie BIK-u Firmowego stało się łatwiejsze niż jeszcze kilka lat wstecz. Teraz nie trzeba już składać wniosków w formie pisemnej. Zamiast tego korzysta się z internetowego konta BIK. Jego założenie jest wyjątkowo proste – potrzebujesz do tego:

  • dowodu osobistego, a konkretnie serii i numeru dokumentu oraz numeru PESEL;
  • adresu e-mail, polskiego numeru telefonu i adresu zamieszkania;
  • przelewu w wysokości 1 zł z rachunku bankowego – jeśli chcesz wykorzystać do tego konto firmowe, pamiętaj, że dane nadawcy muszą być zgodne z tymi podanymi w formularzu rejestracyjnym.

Na każdym etapie procesu weryfikacji BIK Przedsiębiorca możesz zwrócić się do konsultantów BIK, którzy w razie potrzeby przeprowadzą Cię przez problematyczne kwestie. Również szczegóły oferty, w tym koszt sprawdzenia BIK Przedsiębiorca, ustalisz kontaktując się ze wsparciem klienta BIK.

BIK Firmowy – na co zwrócić uwagę?

Podstawową zasadą związaną z BIK Przedsiębiorca, jest to, by systematycznie regulować firmowe zobowiązania. Dlaczego? Dlatego, że chociaż BIK Firmowy w teorii służy porządkowaniu danych wyłącznie dotyczących przedsiębiorstwa, może mieć wpływ również na Twoją sytuację osobistą. Załóżmy, że prowadzisz firmę i starasz o kredyt obrotowy, na pokrycie bieżących wydatków. Przy ocenie Twojej zdolności kredytowej bank odpyta nie tylko BIK Firmowy, ale również sprawdzi dane z rejestru indywidualnego. Jeśli będą w nim widnieć aktywne zobowiązania, np. pożyczki na raty, może się okazać, że otrzymasz decyzję odmowną. I w drugą stronę. Wszystko zależy od Twojej zdolności kredytowej.

Warto też pamiętać, aby regularnie sprawdzać dane znajdujące się w rejestrze BIK Przedsiębiorca. Zdarzają się bowiem błędy związane z jego obsługą, spowodowane przez banki. Bywa na przykład, że pracownik zamiast zapytania monitorującego, wysyła zapytanie kredytowe, pogarszając w ten sposób scoring klienta.

Najlepiej zatem dbać o BIK Przedsiębiorca, kontaktując się z Biurem Informacji Kredytowej i weryfikując dane znajdujące się w systemie.

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo