Chcę zamknąć konto bankowe. Jak to zrobić?
Ocena: 5
(ilość ocen: 2)

Chcę zamknąć konto bankowe. Jak to zrobić?

Chcesz zrobić porządek w swoich finansach i zamknąć konta bankowe, których nie używasz? Sprawdźmy, jak tego dokonać.

Jeśli chcesz mieć większą kontrolę nad własnymi finansami, zacznij od… gruntownych porządków. A te oznaczają rezygnację ze wszystkich zbędnych instrumentów i narzędzi, których na co dzień nie używasz.

Po co Kowalskiemu kilka kont bankowych?

Często zdarza się, że zamiast jednego ROR-u, służącego do gromadzenia środków finansowych i wykonywania operacji bankowych, mamy ich co najmniej kilka. „Założyłem drugie konto w banku, bo chciałem zyskać dostęp do dobrze oprocentowanego rachunku oszczędnościowego”, „Zdecydowałem się założyć kolejny rachunek, by regularnie przelewać na niego część swoich dochodów”, „Założyłem kolejny ROR skuszony atrakcyjnymi warunkami promocji” – to tylko część argumentów, którymi klienci banków tłumaczą uruchomienie kolejnego rachunku oszczędnościowo — rozliczeniowego. Choć w takiej argumentacji nie ma w zasadzie niczego złego, w wielu przypadkach pomysł skorzystania z konta oszczędnościowego założenia dobrze oprocentowanego depozytu, czy przesyłania na drugie konto części dochodów pozostaje jedynie w sferze teorii. W praktyce statystyczny Kowalski zakłada kolejne konto bankowe i… po kilku dniach zupełnie o nim zapomina. Jego pamięć często uruchamia dopiero pismo o wszczęciu przez bank egzekucji komorniczej. Jeśli przez kilkanaście lub kilkadziesiąt miesięcy nie regulowałeś wymaganych przez bank opłat, ten ma prawo wyegzekwować spłatę zadłużenia właśnie w taki sposób. Niestety, nawet jeśli kwota egzekucji nie jest wysoka, taka procedura wiąże się też z koniecznością pokrycia dodatkowych kosztów komorniczych. Zamiast kilkudziesięciu złotych, które jesteś winien bankowi, będziesz musiał więc zapłacić co najmniej kilkaset.

Porządek w finansach — zacznij od podstaw

Chcesz uniknąć takiego scenariusza? Raz na zawsze rozpraw się z kontami, których nie używasz, zamykając je. Jeśli masz co najmniej kilka ROR-ów, przeznacz na tę czynność jedno, zaplanowane wcześniej popołudnie. Jak pokazuje doświadczenie, na takie zabiegi nigdy nie jest dobry czas. Niestety, ich odwlekanie nie prowadzi zazwyczaj do niczego dobrego i kończy się nieplanowanymi wydatkami, których można było przecież uniknąć.

Jak zamknąć konto bankowe?

Procedury zamknięcia konta bankowego w zależności od banku mogą być odmienne. Aby dokładnie je omówić, posłużymy się konkretnymi przykładami. Pod lupę weźmiemy rachunki w mBanku, BZ WBK oraz Alior Banku.

Wypowiedzenie umowy rachunku w mBanku

Umowę rachunku zawartą z mBankiem możesz wypowiedzieć na kilka sposobów: w serwisie transakcyjnym, na infolinii, w placówce banku lub poprzez przesłanie własnoręcznie napisanego wypowiedzenia umowy na adres korespondencyjny banku.

Wypowiedzenie umowy w serwisie transakcyjnym

Aby wypowiedzieć umowę w serwisie transakcyjnym:

 • zaloguj się do systemu transakcyjnego, a następnie z menu wybierz opcję:
  • A. w dotychczasowym serwisie: Wnioski i dyspozycje → Dyspozycje
  • B. w nowym serwisie:
   • Pasaż → Usługi → Wypowiedzenie rachunku lub
   • Pasaż → Usługi → Dyspozycje → Rachunki →Wniosek o wypowiedzenie rachunku, lub
   • Ekspert online → Wsparcie w obsłudze konta → Rachunki → Typ sprawy: Wypowiedzenie

Aby wypowiedzieć umowę na infolinii banku

Aby wypowiedzieć umowę na infolinii banku, zadzwoń pod numer 801 300 800 (z telefonów stacjonarnych w Polsce) lub +48 42 6 300 800 (z telefonów stacjonarnych i komórkowych z całego świata) i dokonaj identyfikacji. Jeśli przebiegnie pomyślnie, przekaż dyspozycję wypowiedzenia umowy rachunku konsultantowi.

Aby wypowiedzieć umowę w placówce

Aby wypowiedzieć umowę w placówce, odwiedź jeden z oddziałów banku i złóż taką dyspozycję pracownikowi. Pamiętaj, aby mieć przy sobie ważny dowód osobisty.

Aby wypowiedzieć umowę poprzez wysłanie wypowiedzenia

Aby wypowiedzieć umowę poprzez wysłanie wypowiedzenia, stwórz odpowiedni dokument, a następnie prześlij go na adres korespondencyjny banku. Wypowiedzenie powinno zawierać następujące elementy:

 • imię i nazwisko posiadacza/posiadaczy rachunku,
 • numer PESEL posiadacza/posiadaczy,
 • numer rachunku do przelania środków pozostałych na zamykanym rachunku,
 • tryb, w jakim ma być rozwiązana umowa (np. miesięczny).

Pamiętaj, że podpis, który złożysz na dokumencie, powinien być taki sam jak ten, który posiada mBank. Jeśli podpis nie będzie zgodny, dyspozycja nie zostanie zrealizowana.

Co dalej?

Jeśli złożysz wniosek w serwisie transakcyjnym lub u konsultanta mLinii, poczekaj na kontakt telefoniczny ze strony banku. Podczas rozmowy doradca przekaże Ci niezbędne informacje na temat dalszych kroków.

Likwidacja konta w banku BZ WBK

Jeśli chcesz zamknąć rachunek w banku BZ WBK, możesz zrobić to:

 • osobiście, odwiedzając oddział banku,
 • wysyłając wypowiedzenie listownie,
 • dzwoniąc na infolinię banku,
 • przez internet.

Wypowiedzenie umowy w oddziale

Aby wypowiedzieć umowę w oddziale, należy odwiedzić jedną z placówek wraz z dokumentem tożsamości. Jak wskazują relacje naszych czytelników, warto przygotować się na pytania o powód zamknięcia rachunku. Choć zgodnie z prawem klienci mogą zamknąć rachunek bez podawania przyczyny takiej decyzji, doradcy BZ WBK często bywają nieugięci.

Listowne wypowiedzenie umowy

Co ciekawe, zgodnie z oficjalnym stanowiskiem banku, klient, który chce wypowiedzieć umowę rachunku bankowego korespondencyjnie, powinien zadbać o notarialne potwierdzenie dokumentu tożsamości (np. dowodu osobistego), jak i własnoręcznie złożonego podpisu. Oprócz notariusza potwierdzenie może wydać także polska placówka dyplomatyczna lub konsularna, lub inny podmiot ustawowo upoważniony do dokonywania takich czynności przez dane państwo. Taki sposób „załatwienia sprawy” może być więc nie tylko wyjątkowo kłopotliwy, ale również kosztowny.

Wypowiedzenie umowy przez telefon

Aby wypowiedzieć umowę rachunku bankowego przez telefon, zadzwoń pod numer 618 565 462 (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18). Możesz też zadzwonić na standardową infolinię (1 9999 z numerów stacjonarnych lub 781 119 999 z pozostałych) i poprosić o przełączenie do działu likwidacji kont. Niezbędnym krokiem będzie w tym przypadku weryfikacja tożsamości. Aby jej dokonać, miej pod ręką numer klienta oraz dowód osobisty.

Wypowiedzenie umowy przez internet

Opcja wypowiedzenia umowy przez internet pojawiła się w banku BZ WBK stosunkowo niedawno.
Aby zamknąć konto w trybie online, zaloguj się do systemu bankowości elektronicznej, a następnie w zakładce Twoje produkty — Konta poszukaj opcji Zamknięcie konta osobistego/oszczędnościowego.

Likwidacja konta w Alior Banku

Wypowiedzenia umowy rachunku oszczędnościowo — rozliczeniowego w Alior Banku możesz dokonać:

 • przez system transakcyjny,
 • listownie,
 • w oddziale banku.

Wypowiedzenie umowy przez system transakcyjny

Aby zrezygnować z konta w Alior Banku, zaloguj się do systemu bankowości elektronicznej, a następnie:

 • wejdź do sekcji wiadomości, która znajduje się w prawym górnym rogu, a następnie wybierz opcję
  Napisz nową wiadomość;
 • z dostępnych możliwości (okienko Dotyczy produktu) wybierz Zapytanie — Rachunki Bankowe — Zamknięcie konta osobistego, konta oszczędnościowego — Klient indywidualny.

Treść wiadomości powinna zawierać

 • numer konta, które zamierzasz zamknąć,
 • tryb zamknięcia ROR-u,
 • numer rachunku do zwrotu pozostawionych środków,
 • deklarację, czy razem z umową konta chcesz rozwiązać także umowę ramową.

Po 30 dniach od wysłania wiadomości (tyle wynosi standardowy wypowiedzenia), konto powinno zostać zamknięte.

Listowne wypowiedzenie umowy

Jeśli chcesz złożyć wniosek listownie, ściągnij ze strony Alior Banku gotowy wzór wypowiedzenia umowy, a następnie prześlij go na adres korespondencyjny banku. Najlepiej, jeśli wyślesz dokument listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Dzięki temu w Twoich rękach pozostanie dowodów, że należycie dopełniłeś swoich obowiązków. Pamiętaj, że pismo powinno być opatrzone dokładnie takim samym podpisem, jaki posiadasz w banku.

Wypowiedzenie umowy w oddziale banku

Aby wypowiedzieć umowę w oddziale banku, wypełnij i podpisz wniosek, a następnie wręcz go doradcy w oddziale. Aby zachować całkowite bezpieczeństwo, możesz wydrukować 2 egzemplarze wypowiedzenia i poprosić pracownika banku o podpisanie drugiej wersji dokumentu wraz z datą jego otrzymania.

Ważne: bez względu na to, w jaki sposób zamkniesz rachunek bankowy, koniecznie upewnij się, ile wynosi okres wypowiedzenia. Może się bowiem okazać, że za okres pomiędzy złożeniem dyspozycji a faktycznym zamknięciem konta bank naliczy dodatkowe opłaty, np. za jego prowadzenie.

Polecane oferty

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 5000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniona szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

Pożyczka Plus to jedna z najbardziej rozpoznawanych firm na rynku. Wiarygodna i godna polecenia. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 3000 zł za darmo.

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.

Najlepsze firmy pożyczkowe

1.
Ocena: 3.87
(ilość ocen: 643)
2.
Ocena: 3.9
(ilość ocen: 362)
3.
Ocena: 4.03
(ilość ocen: 765)
4.
Ocena: 4.08
(ilość ocen: 1217)
5.
Ocena: 3.92
(ilość ocen: 463)