Chcesz kupić mieszkanie? Weź pożyczkę na wkład własny

Aktualizacja: 2019-09-26
Data publikacji: 2018-02-15
Autor: Redakcja
Ocena: 4.32
(ilość ocen: 62)

Od 1 stycznia 2017 roku minimalna wysokość wkładu własnego, niezbędnego do zaciągnięcia kredytu hipotecznego wynosi 20 proc. wartości nieruchomości.
Choć w niektórych przypadkach może być to 10 proc., dla wielu pożyczkobiorców to wciąż kwota niemożliwa do zgromadzenia. Jeśli chcesz zakupić własne M, jednak nie posiadasz wystarczających oszczędności, nie martw się. W artykule podpowiemy, jak poradzić sobie z tą niedogodnością.

Zakup własnego mieszkania to w dzisiejszych czasach prawdziwe wyzwanie. Wysokie ceny mieszkań przyprawiają o istny zawrót głowy.

W grudniu 2017 roku ceny mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie przekroczyły kwotę 9000 zł/m2!
W Gdańsku wyniosła ona niespełna 8000 zł/m2, a w Krakowie – ponad 7500 zł.
Najniższe ceny mieszkań zanotowano w Łodzi. Za metr kwadratowy lokalu na rynku wtórnym, łodzianie płacili średnio 4229 zł/mkw. W przypadku nowych mieszkań było to 4972 zł/mkw.

Wysokie ceny nieruchomości nie są jednak jedyną niedogodnością.
Jednym z najistotniejszych wymogów, wprowadzonych w ostatnim czasie przez udzielające kredytów hipotecznych banki jest zwiększenie limitu wkładu własnego do 20 proc. wartości mieszkania.
W praktyce oznacza to, że jeśli planujesz kupić mieszkanie o wartości 200 000 zł, powinieneś mieć „w kieszeni” aż 40 000 zł. Taka zmiana to efekt „rekomendacji S”, która została wprowadzona przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Zamiast 20 – 10 proc.

Niektóre banki zdecydowały się obniżyć wysokość potrzebnego wkładu z 20 do 10 proc.
W takiej sytuacji konieczne jest jednak ubezpieczenie pozostałych 10 proc. od ryzyka niskiego wkładu własnego.
Jeśli znajdziesz bank, który zaoferuje Ci korzystne warunki i umożliwi wpłatę wkładu własnego w wysokości 10 proc., wciąż będziesz musiał zgromadzić stosunkowo wysoką kwotę. Nawiązując do wspomnianego wyżej przykładu, będzie to nie 40, ale 20 000 zł.

Co zrobić, jeśli nie mam oszczędności?

Nie ulega wątpliwości, że tak wysokie oszczędności posiada jedynie niewielka garstka Polaków. Jak wynika z badania, przeprowadzonego na zlecenie Banku Millennium, dwie trzecie mieszkańców naszego kraju oszczędza. Wysokość zgromadzonych oszczędności nie jest jednak większa niż 1-2 pensje.

Jeśli planujesz zakup mieszkania dopiero za kilka miesięcy lub lat, możesz rozpocząć oszczędzanie już teraz. Jeśli będziesz regularnie zasilał konto oszczędnościowe nawet niewielkimi kwotami, istnieje ogromna szansa, że zdołasz zgromadzić większość, a nawet cały wkład własny.
Co jednak, jeśli znalazłeś wyjątkowo atrakcyjną ofertę nieruchomości albo życiowe okoliczności zmusiły Cię do zmiany miejsca zamieszkania już teraz?
Czy możliwe jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego bez posiadania wkładu własnego?

Jak najbardziej.

Pierwszą możliwością może być zminimalizowanie wkładu własnego, dzięki zabezpieczeniu kredytu dodatkową nieruchomością, najlepiej mieszkalną.
Z takiego rozwiązania mogą skorzystać oczywiście jedynie osoby, będące posiadaczami innego lokalu, akceptowanego przez bank. Lokal ten powinien być wolny od obciążeń, posiadać odpowiedni stan techniczny i adekwatną do potrzeb zabezpieczenia kredytu wartość. Jeśli nie posiadasz nieruchomości, która może zabezpieczyć kredyt hipoteczny, możesz… zaciągnąć pożyczkę na wkład własny.

Pożyczka na wkład własny – gdzie jej szukać?

W zależności od swoich potrzeb, możliwości finansowych i ogólnej sytuacji, możesz skorzystać z usług banku lub pozabankowej instytucji finansowej.
To, która z nich okaże się korzystniejsza zależy przede wszystkim od wysokości niezbędnego wkładu własnego, terminu wpłaty środków oraz Twojej wiarygodności w oczach instytucji finansowych.

Pożyczka na wkład własny – bank czy instytucja pozabankowa

Korzystając z usług instytucji pożyczkowych pożyczysz od 100 do 25 000 zł z okresem spłaty od kilku dni aż do kilkudziesięciu miesięcy.
Zaciągnięcie kredytu w banku okaże się zasadne, jeśli chcesz pożyczyć wyższą kwotę.

Pamiętaj jednak, że wnioskując o pożyczkę lub kredyt gotówkowy w banku, musisz liczyć się z koniecznością spełnienia większej ilości wymagań niż jest to konieczne w przypadku finansowania w instytucji pozabankowej.
Przed udzieleniem kredytu banki dokładnie sprawdzają wiarygodność swoich klientów. Weryfikują historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej oraz bazy Biur Informacji Gospodarczej, zwane potocznie rejestrami dłużników. Dogłębnie analizują informacje, zawarte we wniosku kredytowym, przyznając wnioskującemu o kredyt ocenę punktową.
Jakakolwiek rysa na wizerunku przyszłego kredytobiorcy skutkuje z reguły negatywną decyzją.

Instytucje pozabankowe zdecydowanie przychylniej spoglądają na mniej wiarygodnych klientów. Wiele z nich udziela finansowania osobom z niższym scoringiem oraz tym, których dane zostały wpisane do rejestru dłużników. Jeśli na skutek błędów przeszłości, Twoja historia kredytowa nie jest idealna – nie ryzykuj. Jeśli bank odmówi Ci kredytu, oczekiwanie na dodatkowe środki może niebezpiecznie się przedłużyć. Zdecydowaniem lepszym „posunięciem” będzie znalezienie instytucji pozabankowej, która nie zagląda do zasobów BIK-u. Wbrew pozorom, nie będzie to wcale trudne.

Najlepszym sposobem na osiągnięcie celu będzie skorzystanie z porównywarki pożyczek pozabankowych. Takie narzędzie pozwoli Ci precyzyjnie porównać wiele produktów, bez konieczności samodzielnego analizowania danych. Porównanie jest możliwe w oparciu o kilka najważniejszych kryteriów, takich jak kwota finansowania, okres spłaty czy wymagania w stosunku do pożyczkobiorców.

Duże znaczenie ma również czas rozpatrzenia wniosku i wypłaty środków. Jest to szczególnie istotne dla osób, które na rynku nieruchomości znalazły prawdziwą „perełkę” i chcą jak najszybciej dopełnić niezbędnych formalności.

Proces analizy wniosku kredytowego w banku może potrwać od kilku aż do kilkunastu dni. W przypadku firmy pożyczkowej jest to zazwyczaj 1-2 dni. Jeśli chcesz otrzymać pieniądze jak najszybciej, wybór instytucji pozabankowej może okazać się szczególnie zasadny.

Pożyczka nie tylko na wkład własny

Jeśli zdecydujesz się zakupić nieruchomość na rynku wtórnym, musisz wziąć pod uwagę konieczność wpłaty zadatku dla sprzedającego.
Taka praktyka jest bardzo powszechna, a jej celem jest zabezpieczenie interesów zarówno osoby sprzedającej, jak również kupującego.
Wpłacając zbywcy określoną wcześniej kwotę (zazwyczaj jest to kilka lub kilkanaście tysięcy złotych), dokonujesz niepisanej „rezerwacji mieszkania” do momentu spełnienia wszystkich niezbędnych formalności i uzyskania kredytu.

Dzięki szybkiej pożyczce pozabankowej możesz otrzymać dodatkowe środki nawet w ciągu kilkunastu minut od momentu złożenia wniosku pożyczkowego.
Jeśli oglądając kolejne nieruchomości, trafisz na wymarzone M, będziesz mógł bez zbędnych formalności, szybko i sprawnie otrzymać niezbędne środki.

Co ważne, jeśli kwota zadatku jest nie wyższa niż kilka tysięcy złotych zł, pieniądze pożyczysz zupełnie za darmo! Jak to możliwe?

Sposób na darmową pożyczkę

Wiele firm, oferujących pożyczki online pozabankowe proponuje nowym klientom zupełnie darmowe finansowanie. Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z usług danej firmy, pożyczysz pieniądze zupełnie bezpłatnie. Bez odsetek, prowizji i jakichkolwiek innych opłat okołopożyczkowych.
Jedynym warunkiem braku opłat jest terminowa spłata zobowiązania. W zależności od firmy będziesz miał na nią maksymalnie 30, 45, 60 lub 61 dni.
W wielu przypadkach taki czas w zupełności wystarczy na złożenie wniosku o kredyt hipoteczny, otrzymanie decyzji i wypłatę środków.
Zwłaszcza, że zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem obowiązkiem banków jest wydanie decyzji kredytowej w ciągu 21 dni od momentu złożenia wniosku.

O czym warto pamiętać?

Jeśli zdecydujesz się zaciągnąć pożyczkę na wkład własny, dokładnie przeanalizuj swoje możliwości finansowe. Upewnij się, że zdołasz spłacać raty zgodnie z harmonogramem. Opóźnienia w płatnościach mogą być powodem obniżenia scoringu w BIK-u i zmniejszeniem szansa na otrzymanie finansowania (zwłaszcza w banku).
Zanim sięgniesz po zewnętrzne źródło finansowania sprawdź także, czy pożyczka nie zmniejszy znacząco Twojej zdolności kredytowej.

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo