Co to jest Kontomatik?

Kontomatik jest aplikacją, służącą bankom oraz firmom pożyczkowym do weryfikacji tożsamości klienta na drodze online. Aplikacja Kontomatik wykorzystywana jest w procesie starania się przez klienta o kredyt lub pożyczkę w ramach bankowości elektronicznej bądź systemu firmy pożyczkowej. Dzięki aplikacji Kontomatik instytucje finansowe nie tylko upewniają się, że wnioskodawca jest tą osobą, za którą się podaje, ale też od razu mogą przystąpić do sprawdzenia zdolności kredytowej.

Jak w praktyce działa Kontomatik?

Kontomatik działa przede wszystkim w ten sposób, że automatycznie oraz bardzo szybko potwierdza tożsamość wnioskodawcy, który przez internet stara się o finansowanie. Efekt jest taki, że cały proces uzyskania zobowiązania jest znacznie usprawniony i faktycznie może trwać zaledwie kilkanaście minut. Oprócz tego Kontomatik sprawia, że banki i firmy pożyczkowe mogą zobaczyć to, co przez ostatni czas działo się na rachunku bankowym klienta. Dzięki temu wiadomo, jakie były wpływy oraz wydatki.

Każdy, kto w życiu choć raz wnioskował o pożyczkę bądź kredyt online wie, że w pierwszym kroku kluczowe jest uzupełnienie formularza na stronie banku albo firmy pożyczkowej. W takim formularzu klient wpisuje swoje dane osobowe. Potem system pyta klienta w jaki sposób ma teraz nastąpić potwierdzanie tożsamości. W niejednym przypadku do wyboru jest kilka opcji, a jedną z nich zazwyczaj jest Kontomatik.

Kiedy klient już kliknięciem wybierze sposób weryfikacji, to powinien zostać wówczas przekierowany na stronę, gdzie wyświetlają się różne loga banków. Należy wybrać tę instytucję, w której mamy założony i aktywny rachunek bankowy i chcemy, żeby akurat na ten nr konta wpłynęły środki. Kontomatik łączy się z kontem klienta w sposób szyfrowany i całkowicie bezpieczny. Klient nie musi osobno logować się do swojej bankowości internetowej. Na koniec całej procedury aplikacja przekazuje wszystkie niezbędne dane do instytucji finansowej, w której staramy się o zobowiązanie.

Warto wiedzieć, że Kontomatik jest alternatywą dla przelewu weryfikacyjnego, znanego też jako przelew 1 złotówki. Jest to więc rozwiązanie bardzo dogodne dla tej części pożyczkobiorców, którzy z różnych powodów nie chcą bądź nie mogą udostępnić danych ze swojego rachunku bankowego. Aplikacja nie wymaga przelewania żadnej kwoty. Natomiast trzeba koniecznie wspomnieć o tym, że w przypadku, gdy nie możemy chwilowo korzystać ze swojego konta, warto byśmy wybierali takie pożyczki, gdzie sposobem wypłaty będzie czek GIRO.

Jakie dane sprawdza aplikacja Kontomatik?

Weryfikacja tożsamości aplikacją Kontomatki odbywa się w ten sposób, że sprawdzane są takie informacje, jak:

 • imię i nazwisko wnioskodawcy,
 • aktualny adres zamieszkania,
 • nr rachunku bankowego oraz nr dowodu osobistego,
 • historię rachunku,
 • saldo na rachunku.

Jak wiadomo, konto bankowe, kiedy jest zakładane musi być przypisane do konkretnej, istniejącej i zarejestrowanej w Urzędzie Stanu Cywilnego osoby, a także zamieszkałej w konkretnej lokacji. Dlatego też Kontomatik zaglądając na nasze konto osobiste od razu weryfikuje, czy informacje wpisane wcześniej we formularzu pokrywają się z danymi, które są przypisane do rachunku.

Przeczytaj: Saldo a dostępne środki na koncie – czym się różnią?

Ile trwa weryfikacja przy wykorzystaniu aplikacji Kontomatik?

Niegdyś, zanim instytucja zgromadziła całą dokumentację od klienta i przeprowadziła analizę danych mogło minąć nawet kilka dni. Współcześnie z aplikacją Kontomatik weryfikacja trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund. Jest to więc bardzo ważne usprawnienie. Bez niego nie byłoby mowy o niemal natychmiastowym wydaniu decyzji kredytowej, a tak cała procedura zamknąć się może w jedynie 15 minutach.

Jak długo Kontomatik ma dostęp do konta bankowego?

Wszystko zależy od tego, na który rodzaj usług Kontomatika klient się zdecyduje:

 1. Jednodostępowy. Czyli po prostu dostęp jednorazowy w dniu, w którym zawnioskujesz o pożyczkę czy kredyt. Potem aplikacja przechowuje jeszcze te dane do 14 dni na swoich serwerach. Po upływie tego okresu dane są usuwane z serwerów.
 2. Wielodostępowy. Klient może się zgodzić na dostęp do swojego konta maksymalnie do 4 razy dziennie do 180 dni. Podobnie jak w przypadku usługi jednodostępowej, po upływie tego czasu dane przechowywane są na serwerach do dwóch tygodni, a następnie usuwane.

Należy podkreślić, że to, iż Kontomatik usunie dane o koncie klienta w ciągu 14 dni ze swoich serwerów nie jest tożsame z tym, że dane zostaną usunięte z systemu pożyczkodawcy bądź banku. To już jest w pełni zależne od praktyki instytucji. Jeśli więc chcesz mieć pełną wiedzę na temat tego jak długo Twoje dane na temat rachunku pozostaną u podmiotów trzecich, to warto zwrócić się z tym pytaniem do banku albo do firmy pożyczkowej.

Czy Kontomatik jest bezpieczny?

Tak, Kontomatik jest w 100% bezpieczny. Zarówno zbieranie, przekazywanie, jak i przechowywanie danych klienta odbywa się z zastosowaniem standardowych metod bezpieczeństwa online. Aplikacja działa w sposób zaszyfrowany, nie ma więc możliwości, żeby osoba trzecia – czyli potencjalny złodziej czy oszust – weszła w posiadanie danych klienta. Kontomatik przestrzega wymagań Unii Europejskiej, które dotyczą ochrony danych osobowych oraz świadczenia usług płatniczych.

Pytanie o bezpieczeństwo aplikacji jest bardzo istotne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy to nie brakuje cyberprzestępców. Zapewne wielu z nas nieraz słyszało z doniesień medialnych o stronach wyłudzających dane. Należy pamiętać, że Kontomatik nigdy sam się do nas nie zgłosi z prośbą o podanie danych. Jeśli otrzymasz takie zapytanie, wiedz, że to oszust. Korzystanie z Kontomatika w standardowy sposób, na stronie banku lub firmy pożyczkowej jest jak najbardziej bezpieczne i nie należy się tego bać.

Kto może skorzystać z usług aplikacji Kontomatik?

Rzeczą oczywistą jest to, że jeśli chodzi o klientów, to z aplikacji Kontomatik mogą korzystać ci, którzy posiadają aktywny rachunek w banku oraz korzystają z bankowości elektronicznej. Jednakże oprócz tego z aplikacji musi korzystać zarówno bank klienta, jak i instytucja finansowa, w której klient stara się o zobowiązanie. Jeśli jest to jeden i ten sam bank, to sprawa się upraszcza. Natomiast jeśli klient chce złożyć wniosek w innym banku albo w firmie pożyczkowej, to warto, by zapoznał się z listą instytucji korzystających z Kontomatika.

Oto banki, które weryfikują klienta za pomocą Kontomatika:

 • Santander Bank Polska,
 • Raiffeisen Digital Bank,
 • Alior Bank,
 • mBank,
 • BNP Paribas,
 • Nest Bank,
 • Millennium Bank,
 • ING Bank Śląski,
 • Bank Pocztowy,
 • BOŚ Bank,
 • Bank Pekao S.A.,
 • PKO Bank Polski.

Z Kontomatika korzystają także firmy pożyczkowe:

 • Smart Pożyczka,
 • Miloan,
 • AASA Polska,
 • Lew Pożyczka,
 • Alfa Kredyt,
 • Via SMS,
 • Pożyczka Plus.

Oprócz tego Kontomatik jest spotykany w takich instytucjach jak SKOK Stefczyka czy Revolut.

Czy warto korzystać z Kontomatik?

Wspomnieliśmy o tym, że aplikując o pożyczkę albo kredyt klient może wybrać, w jaki sposób jego konto zostanie zweryfikowane. No, ale przecież oprócz Kontomatiku można skorzystać z innych metod, takich jak Instantor czy przelew weryfikacyjny. Co zatem wybrać? Lepsza będzie aplikacja, czy jednak warto zdecydować się na przelew? W tym momencie wypadałoby powiedzieć: punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, gdyby nie to, że tak naprawdę z perspektywy każdego klienta jest to metoda sprawdzona i wygodna.

Weźmy punkt widzenia klienta, który nie dość, że jest zadłużony, to jeszcze ma zajęcie komornicze. Nie może w żaden sposób korzystać ze swojego konta, także robić przelewu weryfikacyjnego. Kontomatik jest więc dla niego jedyną szansą na przejście pozytywnie części weryfikacyjnej w procesie wnioskowania. Pomimo tego, że wnioskodawca sam nie może przeprowadzać żadnych operacji na koncie, Kontomatik wciąż może pobrać niezbędne informacje. W dalszym kroku zadłużony klient może odebrać pieniądze w postaci gotówki, o ile dana instytucja praktykuje taką metodę wypłaty.

Nie zabraknie także takich klientów, którzy mają dobrą historię kredytową i nigdy nie borykali się z problemami z komornikiem, ale nie chcą przelewać nawet tak symbolicznej kwoty jak 1 zł na konto instytucji. Dla nich także ratunkiem w takiej sytuacji będzie Kontomatik. Klient nie musi przystępować do logowania na swoje konto, a weryfikacja i tak się odbywa.

Wreszcie warto wspomnieć o kliencie, który mógłby zarówno wykonać przelew weryfikacyjny jak i skorzystać z Kontomatika. Ma on pełen wybór – jeśli chce zrobić przelew, to zrobi przelew, a jeśli tylko sobie życzy, to weryfikacja nastąpi poprzez aplikację. Jest to niewątpliwie duża wygoda i można nawet powiedzieć, że pewien luksus na miarę naszych czasów.

Na sam koniec musimy przytoczyć jeszcze jeden, bardzo istotny dla klientów fakt. Otóż korzystanie z aplikacji Kontomatik jest dla nich całkowicie bezpłatne. Ani firma pożyczkowa ani bank nie naliczy Ci dodatkowego kosztu bądź prowizji za to, że Twój wybór padł na Kontomatik, a nie np. na przelew za 1 zł.

5/5 - 1 liczba głosów

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU: