Co to jest KRD?

Krajowy Rejestr Długów – w skrócie KRD to firma zajmująca się wymianą informacji gospodarczej. O KRD najczęściej dowiadujemy się w momencie otrzymania odmowy udzielenia zobowiązania w postaci pożyczki, kredytu, czy nawet próby zakupu sprzętu na raty. Do rejestru KRD trafiają osoby zadłużone pod warunkiem spełnienia kilku istotnych warunków postawionych przez firmę KRD, ale co właściwie oznacza wpisanie do bazy KRD? Sprawdź, jakie dokładnie warunki należy spełnić, aby trafić do KRD oraz czym skutkuje posiadanie wspomnianego wpisu.

KRD – Co to jest?

KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów, to największa w Polsce platforma wymiany informacji gospodarczej. Platforma gromadzi i udostępnia informacje na temat sytuacji finansowej klientów indywidualnych i firm, zarówno dużych przedsiębiorstw, jak i małych działalności gospodarczych. Działa od 4 sierpnia 2003 roku, a podstawą aktywności KRD jest Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych z 3 kwietnia 2010 roku.

To właśnie w Krajowym Rejestrze Długów informacje o Tobie sprawdzają banki, SKOK-i oraz firmy pożyczkowe przy każdorazowym złożeniu u nich wniosku o kredyt lub pożyczkę. Należy jednak pamiętać, że do KRD trafiają nie tylko dane pochodzące z branży finansowej, ale również z sektora usługowego, administracji, przemysłu czy handlu. W związku z tym możesz znaleźć się w KRD również wtedy, gdy zalegasz z płatnościami za mandaty czy rachunki.

Jak można trafić do KRD?

Do KRD można trafić na prośbę wierzyciela, który zgłosił Twoją niewypłacalność, oraz gdy masz już zaległości z płatnościami zarówno w firmach pożyczkowych, jak i bankach, instytucjach ubezpieczeniowych, czy telekomunikacyjnych. Aby wierzyciel mógł wpisać Cię do Krajowego Rejestru Długów (KRD), muszą wystąpić następujące okoliczności:

  • nieuregulowane zobowiązanie wynosi co najmniej 200 zł (dotyczy to osoby fizycznej, natomiast w przypadku przedsiębiorców jest to minimum 500 zł);
  • opóźnienie w spłacie przekracza 60 dni od ustalonej daty;
  • upłynął minimum 1 miesiąc od upomnienia o zaległych należnościach w formie listu poleconego z wezwaniem do zapłaty;
  • należyty dług dotyczy zobowiązań takich jak: pożyczki i kredyty, czynsz za mieszkanie, rachunki, faktury do opłacenia w wyznaczonym terminie, zasądzone świadczenia alimentacyjne, opłaty urzędowe różnego rodzaju (na przykład w ZUS czy Urzędzie Skarbowym), mandaty (również za przejazd bez ważnego biletu czy brak biletu parkingowego).

Pamiętaj! Do rejestru możesz trafić nie tylko wtedy, gdy dług powstał względem urzędu, ale też wpisać Cię do niego mogą firmy, gminy, osoby prywatne oraz wtórni wierzyciele, którzy spełnią wymienione powyżej wymagania.

Jak widać wachlarz zobowiązań, który uprawnia do zgłoszenia dłużnika do rejestrów, jest bardzo szeroki i nie dotyczy, jakby się mogło zdawać wyłącznie kredytów i pożyczek. Warto również pamiętać o tym, że dane znajdujące się w KRD mogą dotyczyć także terminowego spłacania zobowiązań przez konsumentów i firmy.

Jakie są konsekwencje wpisu do bazy KRD?

Figurowanie w bazie KRD może stanowić poważny problem, zwłaszcza gdy zechcesz ubiegać się o kredyt, pożyczkę czy nawet zakupy na raty. Ponieważ Twoje szanse na ich otrzymanie mogą skutecznie przekreślić negatywne informacje na temat nieterminowych spłat wcześniejszych zobowiązań. Jednak to nie wszystkie mało przyjemne skutki wpisu do KRD, z którymi przyjdzie Ci się zmierzyć. Bowiem wpis do rejestru dłużników może uniemożliwić Ci także podpisanie umowy na abonament telefoniczny czy telewizyjny lub też skorzystanie z wielu innych ciekawych usług i produktów ułatwiających codzienne życie.

Kto i kogo może sprawdzić w KRD?

W Krajowym Rejestrze Długów możesz sprawdzić nie tylko siebie i swoją firmę, ale dowolne przedsiębiorstwo. Działa to też w drugą stronę. Przedsiębiorcy mogą skontrolować wiadomości na Twój temat. Wystarczy, że ściągną odpowiedni raport. Znajdą w nim informacje na temat Twojej historii kredytowej. KRD proponuje osobom fizycznym następujące usługi:

  • pobranie raportu o sobie i innych podmiotach;
  • weryfikacja, czy konkretna firma znajduje się w bazie;
  • weryfikacja, kto ściągnął raport na nasz temat;
  • otrzymywanie powiadomień o wpisie do bazy;
  • wpisanie dłużnika do rejestru;
  • monitorowanie kontrahentów.

KRD stanowi cenne źródło informacji dla pozostałych uczestników rynku. Sygnalizuje, czy konkretne osoba lub firma ma problem z punktualną spłatą zobowiązań. W ten sposób zarówno przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne mogą sprawdzić, czy mają do czynienia z nieodpowiedzialnym konsumentem.

Przeczytaj również:

5/5 - 3 liczba głosów

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:

  • A
    AD1976
    13.08.2019, 09:04

    Aha czyli rozumiem, że jak spłacę zadłużenie to krajowy rejestr długów nie będzie zawierał mojego negatywnego wpisu?