Co zrobić, gdy pożyczka wpłynęła na konto zajęte przez komornika?

Osoby borykające się z długami mogą unikać kontaktu z wierzycielem i spłacania należności tak długo, jak długo sprawą nie zajmą się organy sądownicze i zostanie wydany tytuł wykonawczy do należności. Na jego podstawie może zostać wszczęta egzekucja komornicza, dzięki której majątek dłużnika może zostać zajęty przymusowo. W poczet źródeł objętych zajęciem komorniczym wchodzi również konto bankowe, z którego mogą zostać pobrane wszystkie środki powyżej kwoty wolnej od zajęcia. Co, jednak jeśli na konto obciążone zajęciem wpłynie pożyczka online? Czy komornik będzie miał prawo ją zabrać?

Czy komornik może zająć pożyczkę online?

Podstawowymi trybami egzekucji, które cechują się największą skutecznością, są: zajęcie wynagrodzenia (pracodawca wypłaca wtedy pomniejszoną wypłatę), zajęcie nieruchomości oraz zajęcie środków zgromadzonych na koncie bankowym. Jeśli chodzi o to ostatnie, komornik może przeprowadzić egzekucję na rachunku bez zgody dłużnika i może to zrobić zdalnie, przez Internet. Oszczędzi więc sobie czasu na żmudną i czasochłonną korespondencję z bankiem.

Wszystkie procedury mogą zostać dokonane poprzez system OGNIVO, a co najważniejsze – komornik musi zostać poinformowany przez bank o każdej sumie, która wpłynie na konto dłużnika. Z tego wynika, że jeśli zaciągniemy pożyczkę i zostanie ona wysłana na konto bankowe obciążone zajęciem, to nie ma sposobu, by komornik się o tym fakcie nie dowiedział.

Komornik, który zajmuje konto bankowe, może zabrać wszystkie zgromadzone tam środki, z wyłączeniem:

  • zasiłków rodzinnych;
  • świadczeń wychowawczych;
  • zasiłków z MOPS lub GOPS;
  • dodatków dla sierot;
  • dodatków pielęgnacyjnych;
  • dodatków porodowych;
  • zasiłków dla opiekunów;
  • alimentów na dziecko;
  • świadczenia 500+.

Z powyższej listy wynika, iż pożyczka przez internet nie jest zwolniona od zajęcia. Jeśli więc wpłynie na konto, komornik może ją zająć. Jedynym ograniczeniem nałożonym na tego funkcjonariusza jest konieczność pozostawienia dłużnikowi kwoty w wysokości 75% miesięcznego minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Komornik działa, zanim pożyczka wpłynie na konto

Komornik jest uprawniony do jeszcze jednego działania, które może wywołać spore kontrowersje. Jeżeli dowie się o tym, że wnioskowaliśmy o pożyczkę, a ta nie zdąży jeszcze wpłynąć na konto (tzn. nie została jeszcze wysłana), ma on prawo do tego, by zwrócić się bezpośrednio do pożyczkodawcy i wstrzymać wypłatę pożyczki. Wydaje się jednak, że „wstrzymać” nie jest w tym wypadku zbyt fortunnie użytym słowem. Komornik nie zatrzymuje bowiem samego faktu udzielenia pożyczki, ale nakaże firmie pożyczkowej wypłatę pożyczki na konto komornicze. Pożyczka oczywiście pomniejszy kwotę długu, ale nie otrzymamy pieniędzy, a pożyczkę i tak będziemy musieli spłacić.

Małe jest prawdopodobieństwo tego, by komornik mógł w ten sposób zająć szybką pożyczkę. Procedury są tak uproszczone i wpływa ona na konto w tak szybkim tempie (nawet w 15 minut), że komornik po prostu nie zdąży dokonać zajęcia. Pożyczkobiorca może natychmiast po otrzymaniu przelewu wybrać pieniądze z konta, ale jeśli komornik się o tym dowie, może oskarżyć pożyczkobiorcę o ukrywanie majątku.

Konto w SKOK-u nie podlega zajęciu

Pożyczkobiorcy, którzy swoje rachunki bieżące posiadaj z jednej ze Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych, mogą uniknąć egzekucji z konta bankowego. Urzędnik komorniczy nie ma bowiem żadnych uprawnień do tego, by móc dokonać zajęcia tego rodzaju rachunku, ale SKOK dalej ma obowiązek informować komornika o każdym, nawet najmniejszym ruchu na koncie. Komornik będzie więc wiedział o tym, że pożyczkobiorca otrzymał pożyczkę.

Osoby zastanawiające się nad takim rozwiązaniem mogą jednak napotkać dodatkowe trudności w wyborze pożyczkodawcy, który zgodzi się przelać pożyczkę na konto należące do SKOK-u. Większość firm pożyczkowych wzbrania się przed taką czynnością, a duża część wręcz otwarcie zaznacza, że takie konto nie zostanie zaakceptowane w procesie weryfikacji.

Pożyczki nietypowe rozwiązaniem dla dłużników?

Sposobem na to, by pożyczka rzeczywiście mogła zostać otrzymana, jest wnioskowanie o pożyczkę, w której wypłata następuje w innym trybie, niż przelewem na konto. Mogą to być pożyczki z obsługą domową (np. w Provident) lub pożyczki wypłacane na poczcie (Aasa, Super Grosz). Pieniądze otrzyma się wtedy w gotówce i będzie można ominąć zajęcie komornicze. Niskie będzie jednak prawdopodobieństwo tego, że pożyczkodawca pozytywnie rozpatrzy wniosek dłużnika, gdyż wskazane firmy dużą wagę przykładają do wiarygodności kredytowej wnioskodawców. Osoby, które mają zaległości w BIK lub widnieją w rejestrach KRD, ERIF i BIG Infomonitor jako dłużnicy, mają bardzo małe (jeżeli niezerowe) szanse na to, by otrzymać pożyczkę.

Dłużnicy w trakcie egzekucji komorniczej nie powinni się nastawiać na to, że wielu pożyczkodawców zaufa im i udzieli finansowania. Mogą jednak skorzystać z pożyczek pod zastaw samochodu (np. w Mogo czy Autokapitał), jeżeli ten nie został jeszcze zajęty lub z pożyczek z poręczeniem (Rapida Money). Aby z powodzeniem „utrzymać” pożyczkę bez ryzyka jej zajęcia, konieczne byłoby jednak założenie odrębnego konta bankowego.

Uważajmy na podejrzane oferty

Najgorszą rzeczą, jaką może zrobić dłużnik, jest skorzystanie z oferty pożyczki bez BIK, KRD itp. na wysokie kwoty, bez formalności i ze 100-procentową przyznawalnością. Takich ogłoszeń jest pełno w Internecie, czy nawet w naszym najbliższym otoczeniu – na słupach ogłoszeniowych, przystankach, czy rozdawanych lokalnie ulotkach. Takie zobowiązanie najczęściej jest jednak lichwiarskie i nie ma nic wspólnego z rzetelnym, odpowiedzialnym pożyczaniem. Najpewniej jest to tylko kolejny krok w stronę niebotycznego powiększenia zadłużenia i jeszcze większych problemów.

4.3/5 - (6 votes)

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU: