Czy każde AC chroni samochód przed kradzieżą?

Aktualizacja: 2019-07-18
Data publikacji: 2018-04-25
Autor: Redakcja
Ocena: 4.44
(ilość ocen: 25)

Jako kierowca pojazdu mechanicznego musisz wykupić obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Jeśli chcesz zwiększyć ochronę auta i jego wyposażenia, możesz sięgnąć także po inne, dobrowolne polisy. Jedną z najpopularniejszych jest Autocasco (AC). W artykule wyjaśnimy, jaki zakres ochrony gwarantuje taka polisa. Sprawdzimy również, czy każde AC ochroni samochód przed kradzieżą.

Obowiązkowa polisa OC chroni kierowców przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń drogowych. W praktyce oznacza to, że jeśli staniesz się sprawcą kolizji lub wypadku to nie Ty, lecz ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy pojazdów poszkodowanych. Ubezpieczyciel zajmie się również wypłatą ewentualnych odszkodowań. Warto wiedzieć jednak, że odszkodowanie z tytułu OC nie sfinansuje kosztów naprawy samochodu sprawcy. Ten koszt będziesz więc zobowiązany pokryć z własnej kieszeni. Chyba że posiadasz ważne ubezpieczenie Autocasco.

Czym jest ubezpieczenie Autocasco?

Ubezpieczenie Autocasco (AC) to dobrowolne ubezpieczenie, które rekompensuje kierowcy straty finansowe, powstałe z tytułu działania czynników atmosferycznych, żywiołów czy osób trzecich. Jeśli posiadasz AC, otrzymasz odszkodowanie w przypadku: *

 • uszkodzenia samochodu spowodowanego silnym wiatrem, gradem czy skutkami burzy, np. złamaną gałęzią drzewa;
 • uszkodzenia pojazdu na skutek ognia;
 • kradzieży lub usiłowania kradzieży pojazdu, jego części lub tzw. wyposażenia dodatkowego;
 • uszkodzenia samochodu, spowodowanego aktem wandalizmu;
 • wybicia szyb w pojeździe;
 • uszkodzenia samochodu np. podczas parkowania;
 • spowodowania kolizji.

* szczegółowy zakres polisy zależy od konkretnego towarzystwa oraz rodzaju wykupionego pakietu. Nie wszystkie dostępne na rynku pakiety ubezpieczeniowe będą obejmować ochroną wskazane wyżej sytuacje.

Jak wybrać najlepsze AC?

Polisa AC, zwłaszcza dla samochodów nowych oraz tych o wysokiej wartości rynkowej z pewnością nie będzie najtańsza. Aby „nie wyrzucić pieniędzy w błoto”, warto dokładnie przemyśleć swój wybór. A ten warto uzależnić przede wszystkim od własnych, indywidualnych wymagań. Jeśli sięgniesz po najtańszą polisę, zakres ochrony ubezpieczeniowej może okazać się niewystarczający. W przypadku szkody ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, a wpłaconych składek nie będziesz w stanie odzyskać. Wybór najdroższej opcji również nie będzie zbyt rozsądny. Nie ma sensu przepłacać za usługę, której zwyczajnie nie potrzebujesz.

 • Jeśli regularnie wyjeżdżasz autem za granicę, wybierz ubezpieczenie, która obowiązuje również poza Polską.
 • Codziennie dojeżdżasz do pracy leśną drogą? Zanim podpiszesz umowę, upewnij się, że ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie, jeśli z Twoim pojazdem zderzy się jeleń lub inne leśne zwierze.
 • Mieszkasz na wsi? Sprawdź, czy otrzymasz pieniądze, jeśli spowodujesz kolizję z… ciągnikiem rolniczym.

W podjęciu decyzji z pewnością pomoże Ci dokładna analiza Ogólnych Warunków Ubezpieczenia — dokumentu, który szczegółowo określa zakres ubezpieczenia oraz prawa i obowiązki obu stron.

Czy polisa AC chroni auto przed kradzieżą?

To, czy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w przypadku kradzieży pojazdu, zależy głównie od tego, jaki pakiet ubezpieczeniowy wybierzesz. Taka ochrona jest zazwyczaj dostępna dla kierowców, którzy wykupili najdroższe, kompleksowe pakiety AC. Sprawdźmy, którzy ubezpieczyciele oferują polisy chroniące pojazdy przed kradzieżą.

Gdzie szukać AC, które zrekompensuje kierowcy utratę pojazdu?

AC, które ochroni Cię przed finansowymi konsekwencjami kradzieży pojazdu, oferuje obecnie m.in. PZU, Warta i Link4.

Ubezpieczenie AC w PZU

Wybierając ubezpieczenie AC w PZU, otrzymasz odszkodowanie za kradzież, uszkodzenie lub zniszczenie pojazdu. Niezależnie od tego, czy stało się to przez Ciebie, inną osobę (wandalizm, kradzież) czy np. huragan lub inny żywioł. W ramach AC ubezpieczyciel gwarantuje również:

 • bezpłatny pakiet podstawowych usług Assistance (np. holowanie i samochód zastępczy),z nawet 60% zniżki za jazdę bez wypadków;
 • możliwość dostosowania polisy do własnych potrzeb i co za tym idzie zmniejszenia jej koszt;
 • zniżki na inne ubezpieczenia: OC, Assistance, PZU Auto Szyba;
 • zniżki dla nowych klientów;
 • podstawowe usługi Assistance, takie jak samochód zastępczy na czas naprawy, pomoc w przypadku braku paliwa, rozładowanego akumulatora czy „złapania gumy”.

Ubezpieczenie AC w Warcie

Ubezpieczenie od kradzieży w Warcie gwarantuje zarówno pakiet Autocasco Standard, jak i Autocasco Komfort. Musisz wiedzieć jednak, że wybierając opcję Komfort, będziesz mógł liczyć na dodatkowe profity:

 • brak dopłat po wypłacie odszkodowania w celu uzupełnienia sumy ubezpieczenia;
 • odszkodowanie wyliczane według kosztów zakupu oryginalnych części z logo producenta auta (bez uwzględnienia tzw. amortyzacji);
 • koszty naprawy liczone według stawek autoryzowanych stacji obsługi;
 • pełne odszkodowanie bez potrąceń (tzw. udziałów własnych);
 • odpowiedzialność wg wartości auta wpisanej w polisie;
 • ubezpieczenie bagażu;
 • Assistance w wariancie Złotym w cenie.

Ubezpieczenie AC w Link4

Jeśli chcesz zapewnić sobie wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży części lub całego pojazdu, możesz wykupić również AC Kradzieżowe w Link4. Taka polisa zapewnia ochronę ubezpieczeniową na terytorium Europy (z wyłączeniem szkód powstałych na terenie Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii). Zawierając umowę z Link4 będziesz mógł objąć ochroną również fotelik dziecięcy do 1000 zł w razie wypadku lub kradzieży i instalację gazową.

Mam ubezpieczenie AC od kradzieży. Czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli moje auto zostanie skradzione?

W szczególnych sytuacjach ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania, nawet jeśli zakres ochrony polisy obejmuje kradzież. Takie sytuacje to tzw. wyłączenia odpowiedzialności.
I tak:
W przypadku polisy w PZU ochroną AC nie są objęte szkody kradzieżowe, jeśli:

 • kierowca wysiadł z pojazdu, pozostawiając wewnątrz kluczyk lub sterownik służący do otwarcia pojazdu, lub uruchomienia pojazdu (lub oba te urządzenia) bez ich zabezpieczenia przed możliwością uruchomienia pojazdu przy ich pomocy przez osobę niepowołaną lub
 • po opuszczeniu pojazdu i pozostawieniu go bez nadzoru kierowcy, lub pasażerów, pozostawiono w pojeździe lub nie dokonano zabezpieczenia poza pojazdem: dokumentów pojazdu, kluczyka lub sterownika służącego do otwarcia pojazdu, lub uruchomienia pojazdu, lub kluczyka, lub sterownika służącego do uruchomienia zabezpieczeń przeciwkradzieżowych (lub łącznie wszystkich tych dokumentów i urządzeń) lub
 • po opuszczeniu pojazdu i pozostawieniu go bez nadzoru kierowcy, lub pasażerów, nie dokonano zabezpieczenia pojazdu w sposób przewidziany w jego konstrukcji lub nie uruchomiono wszystkich zabezpieczeń przeciwkradzieżowych, w które pojazd był wyposażony, z wyjątkiem przypadku, gdy kradzieży dokonano z pomieszczenia zamkniętego, chyba że nie miało to wpływu na zajście wypadku ubezpieczeniowego.

Towarzystwo ubezpieczeniowe WARTA nie odpowiada za szkody polegające na utracie ubezpieczonego pojazdu w wyniku kradzieży:

1) gdy stwierdzono, że w chwili dokonania kradzieży, z wyłączeniem rozboju, nie był on zabezpieczony przed kradzieżą:
a) w sposób przewidziany w jego konstrukcji,
b) sprawnym i aktywnym zabezpieczeniem przeciwkradzieżowym,
2) w przypadku pozostawienia bez nadzoru w pojeździe lub w miejscu, do którego mają dostęp osoby nieupoważnione do korzystania z pojazdu, klucza, karty lub innego urządzenia służącego do jego otwarcia, lub uruchomienia,
3) gdy sprawca wszedł w posiadanie klucza, karty lub innego urządzenia służącego do otwarcia, lub uruchomienia pojazdu za wiedzą wskazanych przez ubezpieczyciela osób, lub osób upoważnionych do korzystania z pojazdu.

Link4 może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli szkoda zostanie spowodowana:

 • umyślnie przez ubezpieczonego lub osobę, z którą ubezpieczony pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym
 • na skutek rażącego niedbalstwa ubezpieczonego, chyba że zapłata odszkodowania odpowiada w danych okolicznościach względom słuszności.

Właściciel auta nie otrzyma odszkodowania również wtedy, gdy pojazd nie został wyposażony w sprawne urządzenia zabezpieczające przed kradzieżą. Obowiązek posiadania sprawnych urządzeń zabezpieczających przed kradzieżą nie dotyczy pojazdów, których wartość ustalona na dzień złożenia wniosku ubezpieczeniowego nie przekracza 10 000 zł.

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo