Jako kierowca pojazdu mechanicznego musisz wykupić obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Jeśli chcesz zwiększyć ochronę auta i jego wyposażenia, możesz sięgnąć także po inne, dobrowolne polisy. Jedną z najpopularniejszych jest Autocasco (AC). W artykule wyjaśnimy, jaki zakres ochrony gwarantuje taka polisa. Sprawdzimy również, czy każde AC ochroni samochód przed kradzieżą.
Obowiązkowa polisa OC chroni kierowców przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń drogowych. W praktyce oznacza to, że jeśli staniesz się sprawcą kolizji lub wypadku to nie Ty, lecz ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy pojazdów poszkodowanych. Ubezpieczyciel zajmie się również wypłatą ewentualnych odszkodowań. Warto wiedzieć jednak, że odszkodowanie z tytułu OC nie sfinansuje kosztów naprawy samochodu sprawcy. Ten koszt będziesz więc zobowiązany pokryć z własnej kieszeni. Chyba że posiadasz ważne ubezpieczenie Autocasco.
Ubezpieczenie Autocasco (AC) to dobrowolne ubezpieczenie, które rekompensuje kierowcy straty finansowe, powstałe z tytułu działania czynników atmosferycznych, żywiołów czy osób trzecich. Jeśli posiadasz AC, otrzymasz odszkodowanie w przypadku: *
* szczegółowy zakres polisy zależy od konkretnego towarzystwa oraz rodzaju wykupionego pakietu. Nie wszystkie dostępne na rynku pakiety ubezpieczeniowe będą obejmować ochroną wskazane wyżej sytuacje.
Polisa AC, zwłaszcza dla samochodów nowych oraz tych o wysokiej wartości rynkowej z pewnością nie będzie najtańsza. Aby „nie wyrzucić pieniędzy w błoto”, warto dokładnie przemyśleć swój wybór. A ten warto uzależnić przede wszystkim od własnych, indywidualnych wymagań. Jeśli sięgniesz po najtańszą polisę, zakres ochrony ubezpieczeniowej może okazać się niewystarczający. W przypadku szkody ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, a wpłaconych składek nie będziesz w stanie odzyskać. Wybór najdroższej opcji również nie będzie zbyt rozsądny. Nie ma sensu przepłacać za usługę, której zwyczajnie nie potrzebujesz.
W podjęciu decyzji z pewnością pomoże Ci dokładna analiza Ogólnych Warunków Ubezpieczenia — dokumentu, który szczegółowo określa zakres ubezpieczenia oraz prawa i obowiązki obu stron.
To, czy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w przypadku kradzieży pojazdu, zależy głównie od tego, jaki pakiet ubezpieczeniowy wybierzesz. Taka ochrona jest zazwyczaj dostępna dla kierowców, którzy wykupili najdroższe, kompleksowe pakiety AC. Sprawdźmy, którzy ubezpieczyciele oferują polisy chroniące pojazdy przed kradzieżą.
AC, które ochroni Cię przed finansowymi konsekwencjami kradzieży pojazdu, oferuje obecnie m.in. PZU, Warta i Link4.
Wybierając ubezpieczenie AC w PZU, otrzymasz odszkodowanie za kradzież, uszkodzenie lub zniszczenie pojazdu. Niezależnie od tego, czy stało się to przez Ciebie, inną osobę (wandalizm, kradzież) czy np. huragan lub inny żywioł. W ramach AC ubezpieczyciel gwarantuje również:
Ubezpieczenie od kradzieży w Warcie gwarantuje zarówno pakiet Autocasco Standard, jak i Autocasco Komfort. Musisz wiedzieć jednak, że wybierając opcję Komfort, będziesz mógł liczyć na dodatkowe profity:
Jeśli chcesz zapewnić sobie wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży części lub całego pojazdu, możesz wykupić również AC Kradzieżowe w Link4. Taka polisa zapewnia ochronę ubezpieczeniową na terytorium Europy (z wyłączeniem szkód powstałych na terenie Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii). Zawierając umowę z Link4 będziesz mógł objąć ochroną również fotelik dziecięcy do 1000 zł w razie wypadku lub kradzieży i instalację gazową.
W szczególnych sytuacjach ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania, nawet jeśli zakres ochrony polisy obejmuje kradzież. Takie sytuacje to tzw. wyłączenia odpowiedzialności.
I tak:
W przypadku polisy w PZU ochroną AC nie są objęte szkody kradzieżowe, jeśli:
Towarzystwo ubezpieczeniowe WARTA nie odpowiada za szkody polegające na utracie ubezpieczonego pojazdu w wyniku kradzieży:
1) gdy stwierdzono, że w chwili dokonania kradzieży, z wyłączeniem rozboju, nie był on zabezpieczony przed kradzieżą:
a) w sposób przewidziany w jego konstrukcji,
b) sprawnym i aktywnym zabezpieczeniem przeciwkradzieżowym,
2) w przypadku pozostawienia bez nadzoru w pojeździe lub w miejscu, do którego mają dostęp osoby nieupoważnione do korzystania z pojazdu, klucza, karty lub innego urządzenia służącego do jego otwarcia, lub uruchomienia,
3) gdy sprawca wszedł w posiadanie klucza, karty lub innego urządzenia służącego do otwarcia, lub uruchomienia pojazdu za wiedzą wskazanych przez ubezpieczyciela osób, lub osób upoważnionych do korzystania z pojazdu.
Link4 może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli szkoda zostanie spowodowana:
Właściciel auta nie otrzyma odszkodowania również wtedy, gdy pojazd nie został wyposażony w sprawne urządzenia zabezpieczające przed kradzieżą. Obowiązek posiadania sprawnych urządzeń zabezpieczających przed kradzieżą nie dotyczy pojazdów, których wartość ustalona na dzień złożenia wniosku ubezpieczeniowego nie przekracza 10 000 zł.
Sponsorujemy
Nasze wyróżnienia
Nasi partnerzy
Komentarze