Czy podawanie numeru karty i CVV jest bezpieczne?
Podawanie numeru karty jest bezpieczne, o ile mamy pewność, że przekazujemy go zaufanej instytucji lub sprzedawcy. Każdego dnia dane karty płatniczej są wykorzystywane do transakcji w internecie. Jest to popularna metoda płatności za zakupy online. Jeśli więc zachowujemy ostrożność i korzystamy z bezpiecznych stron oraz przed wykonaniem transakcji, sprawdzamy poprawność adresu strony, to dane karty kredytowej czy płatniczej są co do zasady bezpieczne.
Jak bank dba o bezpieczeństwo korzystania z kart płatniczych?
Banki dbają o to, aby karty płatnicze były jak najbardziej bezpieczne. Dlatego przy produkcji kart stosowane są podstawowe zabezpieczenia, takie jak:
- numer karty, który składa się z 16 cyfr i jest wytłoczony na karcie
- data ważności karty – podawana jest w układzie MM/RR
- imię i nazwisko właściciela karty kredytowej lub płatniczej wytłoczone na awersie karty
- kod CVC2/CVV2 – składa się z trzech cyfr i jest umieszczony na rewersie karty (używamy go przy płatnościach online, zamiast wpisywania kodu PIN karty)
- hologram – znajduje się na rewersie karty
- podpis właściciela karty
- logotyp organizacji kartowej
- PIN – składa się z 4 cyfr, za jego pomocą potwierdzamy płatność kartą płatniczą
- pasek magnetyczny oraz chip.
Jednak oprócz powyższych, podstawowych zabezpieczeń banki stosują również dodatkowe rozwiązania, które mają za zadanie chronić klientów podczas korzystania z karty. Jednym z nich jest kod 3D Secure. Zabezpieczenie to polega na tym, że przed zatwierdzeniem danej transakcji online, generowany jest 8-cyfrowy kod, który wysyłany jest, np. poprzez SMS, do klienta. Jest to więc kolejna warstwa zabezpieczeń, która chroni nas przed wyłudzeniami. Każda transakcja online musi być bowiem potwierdzona jeszcze jednym kodem – nie wystarczy tylko wpisać dane karty.
Oprócz tego transakcje wykonywane online są również zabezpieczane elementami kryptograficznymi, np. AAV,IAV,CAVV oraz DSRP, a nad bezpieczeństwem transakcji online czuwają jednak nie tylko banki, ale również akceptanci obsługujący sklepy internetowe.
Dodatkowo banki udostępniają klientowi różne formy zabezpieczeń, jak np. limity transakcyjne. Właściciel karty może ustawić ograniczenia transakcji pod względem ich liczby w ciągu dnia, a także kwoty. Poza tym, może wyłączyć możliwość płatności online z pomocą karty płatniczej. Można to zrobić korzystając z aplikacji mobilnej banku lub logując się przez bankowość internetową.
Warto pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, klient powinien jak najszybciej zablokować kartę i skontaktować się z obsługą klienta.
Jak zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z karty płatniczej?
Mimo że banki stosują różne zabezpieczenia kart, to jednak wiele zależy od samych klientów. Dane, takie jak data ważności karty, numer karty kredytowej lub płatniczej i kod CVC powinny być chronione – nie należy ich zostawiać na widoku, robić zdjęć i wrzucać do sieci, a także udostępniać osobom trzecim. Jeśli więc podczas zakupów w sklepie, ekspedient chce wziąć Twoją kartę, nie zgadzaj się na to. Zawsze należy tez pamiętać o zabraniu karty z terminala i zachowaniu potwierdzenia płatności.
Ustaw silny kod PIN i nie ujawniaj go nikomu. Nie zapisuj go też na kartce, w notesie czy telefonie. Pamiętaj też, aby trzymać kartę w bezpiecznym miejscu.
Zorientuj się, jak w aplikacji mobilnej swojego banku lub bankowości internetowej możesz zastrzec kartę. Możesz też zapisać sobie numer telefonu, pod którym wykonasz taką czynność. Taka umiejętność może Ci się przydać w najmniej oczekiwanym momencie, dlatego warto zawczasu się z nią zapoznać. W przypadku, gdy nasza karta płatnicza się zgubi lub dojdzie do jej kradzieży, liczy się jak najszybsza reakcja.
Warto stosować również limity transakcji kartą. To dobre zabezpieczenie na wypadek kradzieży – gdy za późno zorientujemy się, że straciliśmy naszą kartę. Ustawienie limitu płatności może uchronić nasz portfel przed poważnym uszczupleniem. Równie ważne jest włączenie powiadomień SMS o dokonywanych transakcjach. W ten sposób szybko zareagujesz w przypadku wykonania transakcji przez obcą osobę.
Kiedy podawanie numeru karty kredytowej lub debetowej nie jest bezpieczne?
Są sytuacje, gdy możemy zostać poproszenie o podanie danych karty płatniczej. Dzieje się tak, np. gdy kupujemy online bilety lotnicze, albo korzystamy z serwisów streamingowych, platformy gier czy po prostu sklepów internetowych. Zastanawiasz się, czy podawanie numeru karty jest bezpieczne? Przeważnie tak, ale tylko jeśli mamy do czynienia z rzetelnymi podmiotami. Dlatego zawsze zanim przekażemy takie informacje i przed dokonaniem płatności internetowej, trzeba zweryfikować wiarygodność sprzedawcy. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, lepiej nie podawać danych karty.
Cyberprzestępcy są bardzo sprytni i tworzą portale, które mocno przypominają znane platformy internetowe. Dlatego zawsze przed podaniem numery karty, należy sprawdzić poprawność adresu internetowego. Zweryfikuj protokół szyfrowania SSL. Wystarczy, że klikniesz w symbol zamkniętej kłódki – powinien się ona znajdować obok adresu internetowego strony.
Uważaj na wszelkie prośby o podanie numeru karty i jej danych przez telefon. Najprawdopodobniej może być to próba wyłudzenia danych.
Przeczytaj również:
Więcej artykułów z tej kategorii