Czy podawanie numeru PESEL jest bezpieczne?

Podanie numeru PESEL niewłaściwej osobie jest niebezpieczne. Może nieść za sobą wiele przykrych konsekwencji. Najczęstszą sytuacją jest zaciągnięcie pożyczki na Twoje dane przez osobę trzecią. Jeżeli wydaje Ci się, że nie padniesz ofiarą oszustwa, bo nie zgubiłeś dowodu osobistego bądź nie podawałeś numeru podejrzanym osobom lub na niebezpiecznych stronach internetowych, możesz się mylić. Zdarza się tak, że dane mogą zostać wykradzione, a następnie wykorzystane.

Należy zaznaczyć, że nieuczciwa osoba może także posługiwać się danymi osób trzecich w różnych działaniach przestępczych. Wskutek tych sytuacji możesz stracić nie tylko sporo pieniędzy, ale również narazić się na konsekwencje prawne.

Zgodnie z rozporządzeniem RODO numer PESEL powinien podlegać szczególnej ochronie. Podając go w wielu zaufanych miejscach, nie powinno dojść do nadużycia danych osobowych. Jednak jeśli wpadnie w nieodpowiednie ręce, numer PESEL może stać się źródłem wielu problemów. Numer PESEL to jeden z elementów podstawowych danych osobowych, znając pozostałe, przestępcy mogą wykorzystać je do kradzieży tożsamości w celu wyłudzenia pieniędzy. Z tego powodu, podawanie numeru PESEL wszędzie nie jest prawidłową praktyką.

Najlepiej nie pozwalać na robienie ksera dowodu osobistego i zawsze mieć pod kontrolą swoje dane. Wypełniając formularze online danymi osobistymi, w tym numerem PESEL, należy zweryfikować, czy witryna internetowa jest bezpieczna. Warto także zadbać o swoje dane przed wyłudzeniem, korzystając z dostępnych usług, takich jak System Bezpieczny PESEL, Alerty BIK czy Alerty KRD.

Czym jest numer PESEL?

PESEL to skrót, którym bardzo często się posługujemy. Oznacza on nic innego jak Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności, który działa w Polsce już od 1979 roku. Numer PESEL to indywidualny i niepowtarzalny ciąg jedenastu cyfr identyfikujący daną osobę fizyczną. Zawiera datę urodzenia, numer porządkowy, symbol płci i liczbę kontrolną. Numer ten nadaje minister właściwy ds. informatyzacji zaraz po urodzeniu lub w określonych przypadkach na wniosek. Może zostać on przekształcony tylko w przypadku zmiany daty urodzenia, płci lub omyłki organu administracji publicznej.

Numer PESEL jest niezbędny w wielu sytuacjach codziennego życia, jest on często wymagany podczas: załatwiania wszelkich spraw urzędowych, rejestracji u lekarza, zdawania egzaminu maturalnego lub zawodowego, kupowania towaru na raty. Podczas korzystania z internetu, również mogą pojawić się sytuacje, w których wymagane jest podanie tego numeru. Najczęściej ma to na celu identyfikację danej osoby. Kiedy podawanie numeru PESEL jest dobrym pomysłem?

Kiedy podawanie numeru PESEL można uznać za bezpieczne?

Bez obaw numer PESEL możesz podawać w urzędach (np. Urząd Gminy, Urząd Skarbowy), Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, przychodniach, szpitalach, bankach, szkołach, uczelniach, sądach, firmach pożyczkowych, towarzystwach ubezpieczeniowych. Większą ostrożność powinieneś zachować, podając numer PESEL podczas zawierania umów np. kupna-sprzedaży (domu, mieszkania, samochodu etc.).

Numer PESEL należy podawać tylko i wyłącznie zaufanym stronom. Trzeba mieć na uwadze, że takie grono może być zupełnie inaczej definiowane przez każdą osobę. Nierzadko zdarzają się sytuacje, w których osoby z bliskiego otoczenia mogą w niewłaściwych celach wykorzystać takie dane jak PESEL.

W miejscach, w których wymagany jest PESEL, spoczywa obowiązek zapewnienia ochrony danych osobowych przed osobami trzecimi. Podając swoje dane, warto zwrócić szczególną uwagę na zachowanie tych wytycznych przez dane podmioty.

Numer identyfikacyjny może być też wymagany podczas podpisywania petycji czy meldunku w hotelu (warto pamiętać, że tylko w przypadku ewentualnych roszczeń dotyczących realizacji usługi hotelowej personel może wymagać numeru PESEL). Gdzie jeszcze może być od Ciebie wymagany PESEL?

Otóż na niektórych stronach internetowych może być konieczne wpisanie numeru PESEL. Zanim go podasz, upewnij się, że witryna jest bezpieczna i zaufana. Bez żadnych obaw możesz podawać dane osobowe przede wszystkim na stronach instytucji rządowych, a także na stronach Biura Informacji Kredytowej, Biura Informacji Gospodarczej, Krajowego Rejestru Dłużników, banków, sprawdzonych firm pożyczkowych oraz towarzystw ubezpieczeniowych.

Komu nie podawać numeru PESEL?

Generalnie numeru PESEL nie należy podawać osobom, którym nie ufasz i ograniczyć jego grono odbiorców do minimum. Jeżeli jakaś strona internetowa wydaje Ci się podejrzana, pod żadnym pozorem nie wpisuj danych osobowych. Do sytuacji, w których nie należy posługiwać się numerem PESEL, można zaliczyć także udział w przypadkowej ankiecie, petycji czy loterii, a także przeglądając strony internetowe, gdzie pojawiają się dziwne formularze do uzupełnienia danymi.

Pamiętaj też, aby nie zostawiać nigdzie dowodu pod zastaw. Dzięki temu ograniczysz ryzyko wyłudzenia danych. Jeżeli zgubisz dokumenty, dane osobowe mogą ulec ujawnieniu i poznają je inne osoby. W takim przypadku należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, aby tego uniknąć.

3.1/5 - 17 liczba głosów

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU: