Czym jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego?

Aktualizacja: 2020-02-17
Data publikacji: 2018-05-10
Autor: Redakcja
Ocena: 4.77
(ilość ocen: 30)

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego jest skutecznym sposobem na zredukowanie ryzyka inwestycyjnego poszczególnych aktywów, a co za tym idzie również całego portfela. Na czym polega w praktyce? Sprawdźmy.

Jeśli posiadasz choćby podstawową wiedzę z zakresu inwestowania, z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę, że narzędzia finansowe, przynoszące największe zyski wiążą się również z najwyższym ryzykiem. Te, zapewniające bezpieczeństwo i ochronę kapitału przynoszą z reguły stosunkowo niewielkie profity. Przykładem pierwszego może być np. inwestowanie na giełdzie. Przykładem drugiego — ulokowanie oszczędności na lokacie lub koncie oszczędnościowym. Skuteczną metodą na ograniczenie ryzyka inwestycyjnego będzie dywersyfikacja portfela inwestycyjnego.

Czym jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego?

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego to oparte na racjonalnych przesłankach zróżnicowanie asortymentu instrumentów finansowych, w które inwestujemy swoje środki. Mówiąc prościej — dywersyfikując swój portfel inwestycyjny, rozdzielasz posiadany kapitał pomiędzy różne instrumenty finansowe o odmiennym ryzyku czy okresie trwania. Dzięki temu, kiedy jeden składnik aktywów przynosi Ci straty, pozostałe powinny tę stratę rekompensować.
W kontekście inwestycji dywersyfikacja oznacza podział pod względem:

  • rodzaju rynku. Posiadane oszczędności możesz zainwestować np. w waluty, akcje i złoto;
  • branży. Ten parametr odnosi się głównie do zakupu akcji, które powinny obejmować firmy działające w odmiennych branżach;
  • geografii (np. akcje, fundusze akcji przedsiębiorstw z określonego rejonu czy kraju).

Innym sposobem dywersyfikacji może być także podzielenie posiadanego kapitału pomiędzy narzędzia o odmiennym okresie trwania. Mogą być to np. lokaty – overnight, krótkoterminowa i długoterminowa. Niestety, wielu początkujących inwestorów nie docenia znaczenia dywersyfikacji. Inwestując oszczędności w jedno narzędzie (np. waluty czy akcje), często już na początku swojej drogi tracą znaczącą część kapitału. A to jest źródłem frustracji, utraty motywacji, a nierzadko nawet… rezygnacji z dalszych inwestycji.

Jak stworzyć dobry portfel inwestycyjny?

Aby stworzyć dobry portfel inwestycyjny, musisz wybrać aktywa, które charakteryzują się odmiennym stopniem ryzyka i zachowaniem na rynku. Jeśli chcesz zainwestować swoje pieniądze jedynie w akcje, nie wybieraj aktywów spółek z podobnych branż (np. deweloperskiej i budowlanej). Jeśli na rynku pojawi się kryzys, obie branże może czekać bowiem załamanie. A to przełoży się na spadek cen akcji i… Twoje straty. Zdecydowanie lepszym pomysłem byłoby w tej sytuacji zastąpienie jednej z branż inną, o odmiennej specyfice — informatyczną, chemiczną czy spożywczą. Dywersyfikacja polegająca na wyborze spółek z kilku branż stanowi jeden z łatwiejszych sposobów redukcji ryzyka, niewymagającym skomplikowanych obliczeń matematycznych. Dobrym pomysłem na podzielenie kapitału może być także zainwestowanie części środków w akcje dostępne na zagranicznych giełdach. Dzięki temu Twój portfel inwestycyjny stanie się mniej wrażliwy na zawirowania gospodarcze w poszczególnych krajach. Aby taka decyzja zakończyła się pomyślnie, powinieneś jednak posiadać choćby podstawową wiedzę na temat ich funkcjonowania. Rozdzielenie funduszy pomiędzy narzędzia o odmiennym ryzyku (np. waluty, akcje i lokaty), uodpornia portfel na niekorzystną, z punktu widzenia inwestora, sytuację na rynkach poszczególnych aktywów. Szersza gama instrumentów pozwala również na bezpośrednio obniżenie ryzyka portfela.

Zdaniem ekspertów

Eksperci zalecają najpierw określić swój profil inwestycyjny i czas oszczędzania. Jeśli nie obawiasz się ryzyka i zamierzasz inwestować w długofalowej perspektywie, większość oszczędności możesz przeznaczyć na zakup akcji. Jeśli zależy Ci na tym, aby ograniczyć ryzyko inwestycyjne, podziel kapitał na część bezpieczną (50-70 proc.), resztę pieniędzy inwestując w akcje. Jeśli chcesz całkowicie wyeliminować utratę własnych środków, skoncentruj się na funduszach obarczonych niewielkim ryzykiem.

Ile różnych instrumentów powinien mieć dobrze zdywersyfikowany portfel?

Zdaniem ekspertów, dobrze zdywersyfikowany portfel powinien zawierać od 5 do 20 instrumentów finansowych. Jeśli dysponujesz niewielką kwotą, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyś podzielił ją pomiędzy 2 czy 3 różne narzędzia.

Korzyści dywersyfikacji portfela inwestycyjnego

Kluczową korzyścią dywersyfikacji portfela inwestycyjnego jest maksymalizacja zysków przy możliwie jak najmniejszym poziomie ryzyka. Taka strategia pozwala również wyeliminować prawdopodobieństwo znaczącej (a nawet całkowitej) utraty kapitału, co zdarza się czasem przy inwestycjach w jeden instrument.

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo