Giełda wierzytelności, zwana również giełdą długów to elektroniczny rejestr informacji gospodarczych dotyczący wierzytelności oraz ofert ich wykupu. Ewidencja umożliwia również wyszukiwanie podmiotów, których nieuregulowane zobowiązania zostały wystawione na sprzedaż. Jakie długi mogą trafić na giełdę? Co zrobić aby kupić lub sprzedać na niej swój dług? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.
W naszym artykule przeczytasz:
Giełdy wierzytelności, choć są narzędziem stosunkowo nowym, z miesiąca na miesiąc stają się coraz bardziej popularne. Funkcjonują one w oparciu o przepisy Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz.U.2020.0.389).
Z giełdy długów korzystają najczęściej:
Z giełdy oczywiście może skorzystać każdy. Korzystają z niej np. również banki czy leasingodawcy w celu oceny rzetelności potencjalnych klientów.
Przeczytaj też: Instytucje pomagające spłacić długi – gdzie szukąc
Umieszczenie w rejestrze informacji o długu wraz z podstawowymi informacjami na temat dłużnika nie wymaga jego zgody. W przypadku konieczności dochodzenia zapłaty przez wierzyciela, przepisy prawa, chroniące dane osobowe umożliwiają ich przetwarzanie.
Przeczytaj też: Czy za długi można iść do więzienia?
Do największych i najpopularniejszych giełd wierzytelności należą obecnie:
W kolejnej części artykułu sprawdzimy, jak krok po kroku wystawić zadłużenie na giełdę oraz jak kupić na niej dług. Jako że każda z giełd posługuje się własnym regulaminem oraz procedurami, posłużymy się konkretnym przykładem. Będzie nim giełda długów dlugi.info.
Dlugi.info to publiczna platforma ogłoszeń. Znajdziesz na niej oferty sprzedaży wierzytelności publikowane przez zarejestrowanych użytkowników portalu. Serwis udostępnia je bezpłatnie.
Wystawiona wierzytelność na tej stronie jest widoczna:
Jak wynika z informacji, podanych na stronie internetowej dlugi.info, wartość wystawionych na platformie długów wynosi aż 23,458 miliarda zł. Obecnie w trakcie negocjacji jest 70 009 długów, a odzyskano ich aż 2 060 148.
Na giełdzie możesz wystawić na sprzedaż wszystkie udokumentowane wierzytelności, takie jak:
Korzystając z serwisu dlugi.info, możesz przeglądać listę wystawionych na sprzedaż zadłużeń bez logowania. Aby tego dokonać wejdź na stronę główną serwisu, a następnie w oknie wyszukiwarki umieść szukaną frazę. Może być to np. nazwa firmy, NIP czy imię i nazwisko dłużnika. Po odnalezieniu szukanej oferty kliknij w nią, aby zobaczyć jej szczegóły na karcie długu.
Aby zamieścić ogłoszenie o sprzedaży długu:
Jak deklaruje właściciel platformy, wystawienie wierzytelności na sprzedaż jest jedynie zaproszeniem do negocjacji, bez obowiązku sprzedaży. Jako wierzyciel możesz więc wycofać się z transakcji bez żadnych konsekwencji, w każdym momencie, bez podawania powodu. Takie stanowisko pomaga w rozwiązaniu sprawy bezpośrednio pomiędzy dłużnikiem i wierzycielem, bez konieczności angażowania podmiotu trzeciego.
Korzystając z usług giełdy dlugi.info, zapłacisz nie tylko za wystawienie oferty sprzedaży, ale również za:
Usunięcie i zmniejszanie kwoty wierzytelności wystawionej na giełdzie są bezpłatne.
Choć przedmiotem transakcji może być każdy udokumentowany dług, z pewnością nie wszystkie znajdą swoich nabywców. To, czy uda się sfinalizować transakcję i sprzedać wierzytelność zależy przede wszystkim od tego, czy:
Samodzielne próby wyegzekwowania spłaty przez osobę, niemającą w tym zakresie żadnego doświadczenia często kończą się fiaskiem. Brak stosownej wiedzy oraz potrzebnych do odzyskania pieniędzy narzędzi sprawiają, że cały proces niebezpiecznie się przedłuża, pochłaniając przy tym kolejne środki finansowe.
Najważniejszą korzyścią z wystawienia długu na giełdę i jest więc możliwość odzyskania całości lub części kwoty długu, bez konieczności angażowania własnego czasu oraz energii. Umieszczając wierzytelność w rejestrze, możesz przekazać ją w ręce podmiotu, który efektywnie i stosunkowo szybko odzyska pieniądze.
Wystawienie wierzytelności na giełdzie przyniesie korzyści także podmiotom, które potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki. Choć uzyskana kwota jest zazwyczaj niższa niż sam dług, wybierając taką drogę, przedsiębiorca może uniknąć dodatkowych kosztów związanych z jego windykacją. Warto dodać tutaj, że samo umieszczenie danych dłużnika w rejestrze często „motywuje” go do spłaty. Figurowanie na liście nieuczciwych kontrahentów nie jest bowiem powodem do dumy i może stać się przyczyną zmniejszenia wiarygodności w oczach potencjalnych partnerów biznesowych.
Źródła:
Sponsorujemy
Nasze wyróżnienia
Nasi partnerzy
Komentarze