Zadaniem Komisji Nadzoru Finansowego jest sprawowanie nadzoru nad rynkiem finansowym w Polsce – m.in. sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym czy ubezpieczeniowym. Jakie są zadania KNF? Jaką pełni funkcję? Na te i inne pytania odpowiemy w artykule.
Z naszego artykułu dowiesz się:
Komisja Nadzoru Finansowego jest centralnym organem administracji rządowej, powołanym na mocy ustawy z dnia 21 lipca 2006 o nadzorze nad rynkiem finansowym. Nadzór nad działalnością Komisji sprawuje Prezes Rady Ministrów. Głównym celem jej działalności jest zapobieganie wszelkiego rodzaju nadużyciom i łamaniu prawa przez instytucje, funkcjonujące na rynku usług finansowych.
KNF jest organem administracji publicznej, który sprawuje nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce
W skład komisji KNF wchodzi 12 osób:
.
Komisja powoływana jest na 5 letnią kadencję. Powołuje ją i sprawuje nad nią nadzór Prezes Rady Ministrów
Do kluczowych zadań Komisji Nadzoru Finansowego należą:
KNF wydaje zezwolenia na prowadzenie działalności przez banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, krajowe instytucje płatnicze, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji, otwarte fundusze emerytalne, fundusze inwestycyjne czy firmy inwestycyjne.
Jeśli zamierzasz skorzystać z usług „podejrzanej” instytucji finansowej, upewnij się uprzednio, że posiada ona wydane przez KNF zezwolenie. Dzięki temu będziesz miał pewność, że jej działalność jest nadzorowana i zgodna z prawem.
Zadaniem KNF jest także analiza otrzymanych od instytucji finansowych raportów oraz edukowanie społeczeństwa w zakresie dobrych praktyk.
Jak najbardziej. Jeśli Komisja Nadzoru Finansowego stwierdzi, że instytucja finansowa naruszyła obowiązujące przepisy prawa, może nakładać kary finansowe, a także cofnąć zezwolenie na prowadzenie działalności przez tę instytucję. Jeśli realizowana przez dany podmiot praktyka budzi nieporozumienia i jest źródłem polemik, KNF może wydać zalecenia, kierowane bezpośrednio do danej instytucji lub wytyczne, których celem jest oddziaływanie na cały sektor rynku.
KNF sprawuje nadzór nad:
Czy KNF nadzoruje również działalność firm pożyczkowych? 22 lipca 2017 roku Komisja Nadzoru Finansowego uruchomiła rejestr instytucji pożyczkowych. Choć nie jest on elementem formalnego nadzoru nad rynkiem instytucji pozabankowych, może znacząco pomóc pożyczkobiorcom, zmniejszając ryzyko oszustw i nadużyć.
Obowiązkiem podmiotów udzielających pożyczek konsumentom jest zgłoszenie działalności i uzyskanie wpisu w rejestrze prowadzonym na stronach KNF.
Osoby, które prowadzą działalność pożyczkową wpisaną do rejestru KNF nie są karane, a same podmioty pożyczkowe posiadają odpowiedni kapitał dający bezpieczeństwo osobom korzystającym z ich usług.
Zdaniem ekspertów, główną rolą rejestru jest więc funkcja ewidencyjna, umożliwiająca wyeliminowanie z rynku nieuczciwych podmiotów, które podszywają się pod działające legalnie instytucje pożyczkowe, robiąc im „czarny PR”.
Zanim skorzystasz z usług instytucji, udzielającego pożyczek pozabankowych, możesz zweryfikować jej kompetencje, zaglądając na stronę KNF-u. Wszystkie firmy umieszczone w rejestrze mają odpowiednie zezwolenie i działają legalnie.
Zgodnie z art. 6b ust. 1 ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym KNF podaje do publicznej wiadomości informacje o złożonych przez siebie zawiadomieniach o podejrzeniu złamania prawa przez nadzorowane przez nią instytucje. Takie ostrzeżenia stanowią istotny sygnał, podważający kompetencje instytucji finansowej. Skorzystanie z usług podmiotu, znajdującego się na liście ostrzeżeń KNF zawsze niesie ze sobą podwyższone ryzyko.
Pełną listę ostrzeżeń KNF możesz znaleźć pod tym linkiem.
W trosce o klientów KNF udostępnia Listę ostrzeżeń publicznych KNF oraz ostrzeżenia organizacji międzynarodowych oraz zagranicznych organów nadzoru. Dzięki nim możemy sprawdzić czy mamy do czynienia z wiarygodną firmą.
KNF uruchomił również Departament Praktyk Rynkowych (DPR) gdzie możemy zgłaszać wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu nadzorowanych przez nich podmiotów.
Nieprawidłowości można zgłaszać:
Informacje o nieprawidłowościach muszą być przekazywane pisemnie – listownie lub elektronicznie. Skargi ustne nie są przyjmowane
Dodatkowo KNF na swojej stronie internetowej udostępnia nazwy instytucji, które zajmują się Ochroną klienta na rynku usług finansowych. Są to:
Nie wszyscy wiedzą, że przy Komisji Nadzoru Finansowego działa również Sąd Polubowny. Jego zadaniem jest rozwiązywania konfliktów pomiędzy instytucjami finansowymi oraz pomiędzy instytucjami a odbiorcami usług finansowych. Przed Sądem Polubownym rozpatrywane są sprawy, których wartość przedmiotu sporu co do zasady, przekracza 500 zł oraz o prawa niemajątkowe.
Warunkiem skierowania sprawy do Sądu Polubownego jest wyrażona przez obie strony zgoda na rozwiązanie sporu właśnie w taki sposób. Zgodę drugiej strony można uzyskać samodzielnie bądź zwracając się do Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego z prośbą o zapytanie drugiej strony – instytucji finansowej, czy wyraża zgodę na załatwienie sporu w drodze mediacji lub uproszczonego bądź też właściwego postępowania arbitrażowego.
Sąd Polubowny przewiduje dwie drogi rozwiązywania sporów:
W przypadku wniosków grupowych od każdego pobierane jest 50zł – całość nie może przekraczać 1000 zł
Źródła:
Sponsorujemy
Nasze wyróżnienia
Nasi partnerzy
Komentarze