Czym jest kredyt kupiecki?

Zastanawiasz się, jak zapewnić płynność finansową swojej firmie, gdy nie masz najlepszej zdolności kredytowej? Dowiedz się, czym jest kredyt kupiecki dla przedsiębiorstw i sprawdź, czy sprawdzi się w Twojej sytuacji.

Planujesz kosztowne inwestycje w rozwój firmy? A może szukasz najlepszego sposobu na finansowanie zakupów firmowych? Skorzystaj z kredytu kupieckiego dla firm, który oferuje formę odroczonego terminu płatności, pozwalając tym samym na zachowanie płynności finansowej Twojego biznesu.

W tym artykule przeczytasz:

 1. Kredyt kupiecki – co to jest?
 2. Kto może otrzymać kredyt kupiecki?
 3. Kredyt kupiecki a kredyt bankowy
 4. Ile wynosi koszt kredytu kupieckiego?
 5. Jak uzyskać kredyt kupiecki?
 6. Skonto – co to takiego?
 7. Czym jest limit kupiecki?
 8. Odwrócony kredyt kupiecki
 9. Zalety i wady kredytu kupieckiego
 10. Czy warto skorzystać z kredytu kupieckiego?

Kredyt kupiecki – co to jest?

Kredyty kupieckie to jedna z form pozabankowego finansowania przedsiębiorstw. Dzięki niej możesz np. nabyć towar bądź wykonać usługę, na które w danym momencie nie masz odpowiednich środków.

Innymi nazwami kredytu kupieckiego są kredyt handlowy albo towarowy, bo udzielany jest przez sprzedawcę (dostawcę towaru) kupującemu (odbiorcy towaru). Obie strony umawiają się na odroczony termin płatności, który finalizowany jest spisaniem odpowiedniej umowy.

Tego typu produkt to tzw. kredyt krótkoterminowy z terminem płatności od kilku dni do maksymalnie kilku miesięcy. Jego okres spłaty zależy przede wszystkim od branży, w której działają obie strony oraz od rodzaju i ceny towaru, którego dotyczy umowa.

Kto może otrzymać kredyt kupiecki?

W praktyce z takiego rozwiązania może skorzystać przedsiębiorca, który jest odbiorcą towaru lub usługi. Jest to szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla:

 • nowo powstałych firm, które funkcjonują na rynku od kilku miesięcy (nie mając tym samym szans na uzyskanie kredytu bankowego),
 • przedsiębiorców, którzy nie spełniają wymogów bankowych, przez co nie mogą się starać o pomoc w banku,
 • działalności, które nie mogą czekać na wypłatę środków z kredytu bankowego, aby móc dzięki nim uregulować aktualne zobowiązania.

Kredyt kupiecki opiera się na wzajemnym zaufaniu. Dlatego korzystają z niego głównie polegający na sobie partnerzy.

Kredyt kupiecki a kredyt bankowy

Często się zdarza, że kredyt kupiecki porównywany jest do kredytu bankowego. Jednak tym, co najbardziej je różni, jest okres kredytowania, koszty i wymagane formalności.

Koszt kredytu kupieckiego jest niższy niż kredytów bankowych. Odchodzi tutaj szczegółowa weryfikacja kontrahenta związana ze sprawdzeniem wiarygodności kredytowej. Nie ma również dodatkowych opłat wynikających z uruchomienia finansowania czy wymaganych zabezpieczeń. Dlatego przy kredycie kupieckim możesz liczyć na błyskawiczny termin dostawy potrzebnych towarów.

Kredyty kupieckie wymagają niewielu formalności, w przeciwieństwie do bankowych, a procedura ich uzyskania jest szybka. Jednak firmy udzielające kredytu kupieckiego ponoszą duże ryzyko – na własną rękę dbają o bezpieczeństwo takiej transakcji. Banki w wyniku rzetelnego sprawdzenia sytuacji finansowej swoich klientów ponoszą niewielkie ryzyko.

Ile wynosi koszt kredytu kupieckiego?

Kredyt kupiecki charakteryzuje brak oprocentowania, które naliczane jest przy kredytach bankowych. Nie ma żadnych prowizji, nie ma też mowy o dodatkowych zabezpieczeniach, jakimi często obciążani są klienci w instytucji finansowej. W związku z czym udzielenie kredytu kupieckiego nie daje sprzedawcy dodatkowego zarobku. Wartość dodaną stanowi tutaj zacieśnienie relacji z obecnymi klientami oraz chęć pozyskania nowych klientów.

Choć kredyt kupiecki dla nabywcy wydaje się być darmowy, to jednak wiąże się z kosztem utraconych korzyści. Biorąc taki kredyt musisz się liczyć z utratą zniżki, jaką mógłbyś otrzymać, gdybyś uregulował płatność za towar lub wykonane usługi od razu po otrzymaniu faktury.

Jak uzyskać kredyt kupiecki?

Proces wnioskowania o kredyt kupiecki jest bardzo prosty. Jego dokładne warunki ustalane są przez strony umowy. Aby go zaciągnąć, masz do wyboru:

 • standardową umowę handlową, która jest bardziej formalna;
 • fakturę z odroczonym terminem płatności, za którą przemawia głównie wygoda;
 • umowę ustną.

Skonto – co to takiego?

Skonto to rabat -procentowo określona zniżka cenowa – którą przedsiębiorca otrzyma pod warunkiem zapłaty za towar natychmiast po jego otrzymaniu. Oczywiście uzyskanie skonta nie jest dane każdemu kontrahentowi z góry. Zasady jego uzyskania ustala sam sprzedawca.

W praktyce oznacza to dwa warianty:

a) zdecydujesz się na płatność natychmiastową w formie gotówki, przelewu, itp., dzięki czemu otrzymasz rabat lub

b) wybierzesz kredyt kupiecki, polegający na odroczeniu terminu płatności, który już rabatu nie oferuje.

Sam musisz zdecydować, co jest dla Ciebie korzystniejsze i na czym bardziej Ci zależy – na otrzymaniu towaru po niższej cenie rynkowej, czy na odroczeniu płatności.

Czym jest limit kupiecki?

Limit kupiecki to maksymalna kwota, na jaką możesz zaciągnąć kredyt kupiecki. Nie jest on stały i z czasem może ulec podwyższeniu. Np. poprzez owocną współpracę, gdy przedsiębiorca okaże się godnym zaufania partnerem biznesowym.

Odwrócony kredyt kupiecki

Jedną z postaci kredytu kupieckiego jest jego odwrócona wersja. W tym przypadku, w ramach przeprowadzonej transakcji to sprzedawca towaru lub usługi występuje w roli kredytobiorcy. W praktyce więc najpierw otrzymuje on zaliczkę za towar od kupującego, i dopiero później wykorzystując termin odroczonej płatności, przekazuje mu zakupiony towar bądź realizuje zleconą usługę.

Zalety i wady kredytu kupieckiego

Jak każdy produkt finansowy, kredyt kupiecki ma swoje wady i zalety. Poniżej prezentujemy ich listę.

Zalety:

 • rozwiązanie konkurencyjne dla kredytu i pożyczki bankowej, ze względu na niższe koszty,
 • umowa pozbawiona formalności (często między stronami transakcji dochodzi nawet do zawarcia umowy ustnej),
 • krótsza procedura pozbawiona bankowych wymogów,
 • nie podlega oprocentowaniu i prowizji,
 • zabezpieczenie przed upadłością bądź zatorami płatniczymi.

Wady:

 • skierowany głównie do przedsiębiorców mających pewną wiarygodność finansową na rynku,
 • może wiązać się ze sprawdzeniem wiarygodności kredytowej kontrahenta w bazach dłużników, np. KRD,
 • ryzyko braku wypłacalności kontrahentów (strona udzielająca kredytu nigdy nie ma pewności, że jego partner biznesowy spłaci należność w terminie),
 • czasem konieczne jest ubezpieczenie kredytu kupieckiego przez przedsiębiorców, którzy oferują odroczone płatności.

Kredyt kupiecki często określany jest mianem najtańszego kredytu. Zależy to jednak od skonta, czyli rabatu, polegającego na natychmiastowym uregulowaniu należności. Bez zastosowania takiej zniżki nie jest tani, za to szybki i łatwy do uzyskania.

Czy warto skorzystać z kredytu kupieckiego?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z punktu widzenia sprzedawcy, taka forma finansowania nie przynosi dla niego żadnych korzyści – a wręcz przeciwnie, niesie spore ryzyko. W takim razie, dlaczego warto z niej korzystać?

Głównie po to, aby pozyskać nowych klientów i stać się bardziej konkurencyjnym na rynku. Przedsiębiorcy chętnie wybierają takich kontrahentów i nawiązują z nimi kontakt w celu finansowania działalności gospodarczej. Dotrzymywanie wyznaczonych terminów w umowie pozwoli zatem na wzrost przychodów oraz ciekawą współpracę opartą na wzajemnym zaufaniu i szacunku.

5/5 - (1 vote)

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU: