Czym jest kredyt obrotowy i kiedy warto po niego sięgnąć?

Aktualizacja: 2019-09-26
Data publikacji: 2018-04-12
Autor: Chwilowo
Ocena: 4.3
(ilość ocen: 53)

Kredyt obrotowy to produkt bankowy dedykowany firmom. Jego głównym zadaniem jest wsparcie przedsiębiorców w bieżącej działalności, zapewnienie płynności finansowej i stworzenie poduszki bezpieczeństwa, przydatnej w przypadku nieplanowanych kosztów. Sprawdźmy, kto może wnioskować o kredyt obrotowy i kiedy warto po niego sięgnąć.

Prowadzenie własnej działalności często oznacza konieczność sięgania po zewnętrzne źródła finansowania. Inwestycje, zapewnienie firmie płynności finansowej czy możliwość skorzystania z intratnych okazji biznesowych wymagają przecież sporych nakładów finansowych. A te nie zawsze znajdują się w zasięgu ręki przedsiębiorcy.

Kredyt na bieżące wydatki

Jeśli szukasz sposobu, który pomoże Ci przetrwać trudniejszy finansowo okres, zachować płynność i stabilną pozycję na rynku, sięgnij po kredyt obrotowy. Kredyt obrotowy to kredyt przeznaczony na finansowanie bieżących wydatków firmy — wypłatę wynagrodzeń, spłatę faktur, zakup towaru czy drobnych elementów wyposażenia biura. Kredyty obrotowe są zazwyczaj udzielane na okres do 12 miesięcy. Ich ogromną zaletą jest nie tylko dostępność środków, ale również brak sztywnego harmonogramu spłat. Dzięki temu z powodzeniem dostosujesz ich wysokość i częstotliwość do aktualnych możliwości finansowych firmy. A to zapewni Ci poczucie finansowego bezpieczeństwa i znacznie ułatwi podejmowania kluczowych decyzji.

Dwa warianty kredytu obrotowego

Kredyt obrotowy może przybierać dwie formy:

Porównaj wszystkie chwilówki:

darmowe i bez BIK. Znajdź najlepszą ofertę dla siebie.

 • kredytu na rachunku bieżącym,
 • kredytu na rachunku kredytowym.

Czym się różnią?

Kredyt na rachunku bieżącym

Kredyt obrotowy na rachunku bieżącym to nic innego jak przyznany przez bank limit kredytowy na koncie. W przypadku nieplanowanych wydatków lub konieczności uregulowania zobowiązań, na które nie wystarczyło pieniędzy, możesz dokonać transakcji do wysokości zdefiniowanego li-mitu.
Wpływy firmy będą automatycznie pokrywać ujemne saldo, spłacając zadłużenie. Po jego spłacie dostępny limit zostanie odnowiony.

Kredyt obrotowy na rachunku kredytowym

Specyfika kredytu obrotowego na rachunku kredytowym jest inna niż tego na rachunku bieżącym.
Jego cel powinien być także ściśle sprecyzowany i znany bankowi. Aby otrzymać finansowanie, niezbędne jest również przedstawienie bankowi biznesplanu, a po otrzymaniu środków — spożytkowanie ich zgodnie z założeniami. Wypłata takiego kredytu może nastąpić jednorazowo lub w transzach. Co ważne, sięgnięcie Kredyt obrotowy na rachunku kredytowym każdorazowo wymaga podpisania nowej umowy z bankiem.

Kto może otrzymać kredyt obrotowy?

Kredyt obrotowy może otrzymać:

 • osobą fizyczna prowadzącą własną działalność gospodarczą,
 • osoba prowadząca spółkę osobową lub spółkę prawa handlowego,
 • sobą wykonującą wolny zawód.

Co ważne, szansę na kredyt obrotowy mają również przedsiębiorcy, prowadzący działalność stosunkowo krótko. W takim przypadku banki mogą jednak wymagać od nich dodatkowych zabezpieczeń lub spełnienia określonych warunków.

Korzyści z zaciągnięcia kredytu obrotowego

Zaciągając kredyt obrotowy:

 • zyskasz miano uczciwego pracodawcy. Prowadząc firmę, nie sposób uniknąć przestojów finansowych. Kontrahenci nie zawsze opłacają faktury w terminie, czasem zdarza się wręcz, że ze spłatą zwlekają długie tygodnie. Nie ulega jednak wątpliwości, że terminowej zapłaty nie zwalnia nas jednak z obowiązku regulowania własnych zobowiązań finansowych. Kredyt obrotowy pomoże Ci przetrwać trudniejszy czas, nie narażając się na utratę zaufania swoich pracowników;
 • będziesz wiarygodnym partnerem biznesowym. Opóźnienia w spłacie ze strony kontrahentów mogą skutkować również nieterminową spłatą zobowiązań wobec Twoich klientów. Posiadając kredyt obrotowy, unikniesz takiego scenariusza, stając się dla nich wzorowym nabywcą;
 • zapewnisz firmie bufor bezpieczeństwa. Choć nieplanowanych wydatków nie sposób uniknąć, kredyt obrotowy pozwoli Ci zminimalizować ich negatywne konsekwencje. Posiadając limit w wysokości kilku lub kilkunastu tysięcy złotych, z powodzeniem pokryjesz nieprzewidziane koszty. Bez konieczności desperackiego poszukania dodatkowych środków;
 • skorzystasz z atrakcyjnych okazji biznesowych. Wyjątkowo korzystne oferty biznesowe zazwyczaj znikają z rynku bardzo szybko. Aby zakupić w atrakcyjnej cenie towar, nowe auto dostawcze lub wynająć nieruchomość, pieniądze musisz mieć „pod ręką”. Dzięki środkom z kredytu szybko i sprawnie sfinalizujesz transakcję. Bez konieczności składania wniosku kredytowego i oczekiwania na decyzję banku.

Ile kosztuje kredyt obrotowy?

Koszty towarzyszące zaciągnięciu kredytu obrotowego w zależności od banku kształtują się w odmienny sposób. Aby je omówić, posłużymy się więc konkretnym przykładem. Będzie nim kredyt obrotowy w Plus Banku. Kredyt obrotowy w Plus Banku to gwarancja:

 • długiego okres finansowania, od 12 do 36 miesięcy;
 • dowolnej formy wykorzystania kredytu – jednorazowo lub w transzach na zlecenie kredytobiorcy;
 • elastycznej spłaty kredytu – dostosowane do możliwości finansowych Firmy – uwzględniamy sezonowość;
 • braku ograniczeń maksymalnej kwoty kredytu – bank uzależnia ją od Twojej zdolności kredytowej oraz bieżących potrzeb.

Koszty kredytu obrotowego w Plus Banku kształtują się następująco:

 • oprocentowanie oparte jest na bazie zmiennej stawki WIBOR i stałej marży banku ustalanej indywidualnie z klientem;
 • koszt przyjęcia i rozpatrzenia wniosku o udzielenie/odnowienie kredytu, podwyższenie kwoty kredytu, prolongatę terminu spłaty (wydłużenie okresu obowiązywania umowy), wystawienie promesy kredytu czy zmianę warunków kredytowania — minimum 100 zł, max. 0,30% kwoty kredytu;
 • jednorazowa prowizja za udzielenie kredytu pobrana najpóźniej w dniu uruchomienia (odnowienia) kredytu — od 1,5 do 4 proc.;
 • prowizja od niewykorzystanej kwoty kredytu obrotowego odnawialnego 0,30 proc.;
 • prowizja dla kredytu obrotowego odnawialnego w rachunku kredytowym naliczana i pobierana od kwoty przyznanego limitu kredytowego za każdy rozpoczęty 3-miesięczny okres kredytowania — od 0,05 proc.;
 • prowizja od wcześniejszej całkowitej lub częściowej spłaty kredytu (nie dotyczy kredytu na finansowanie podatku VAT) lub zamknięcia limitu kredytu obrotowego odnawialnego przed terminem określonym w umowie — od 1 proc. do 1,5 proc.

Kredyt obrotowy — niezbędne dokumenty

To, jakich dokumentów będzie wymagał od Ciebie bank, zależy przede wszystkim od formy prawnej Twojej firmy. W przypadku osób, prowadzących działalność gospodarczą są to zazwyczaj:

 • dokument tożsamości wnioskującego o kredyt;
 • zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej;
 • zaświadczenie o nadaniu REGON, NIP;
 • zaświadczenie z Urzędu Skarbowego i ZUS o niezaleganiu;
 • PIT za ostatni rok oraz w zależności od potrzeb książka środków trwałych, książka przychodów i rozchodów za ostatni okres, informacja o stanie zapasów, należności i zobowiązań.

Kredyt obrotowy a karta kredytowa

Specyfikę kredytu obrotowego (zwłaszcza tego na rachunku osobistym) można porównać do specyfiki linii debetowej lub karty kredytowej. Choć korzystanie z nich przyniesie przedsiębiorcom ogrom korzyści, wiąże się również z ryzykiem. Jeśli wydajesz pieniądze lekką ręką, „nie masz ręki”, do inwestycji, a spontaniczne, nieprzemyślane wydatki to Twój chleb powszedni, kredyt obrotowy może przynieść Ci zdecydowanie więcej szkody aniżeli pożytku.

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

  Sponsorujemy

  Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

  Nasze wyróżnienia

  Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

  Nasi partnerzy

  Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo