Czym jest Polski Związek Instytucji Pożyczkowych?

Aktualizacja: 2020-05-11
Data publikacji: 2018-02-15
Autor: Redakcja
Ocena: 4.21
(ilość ocen: 71)

Szukasz zewnętrznego źródła finansowania? Chcesz zachować pewność, że pożyczkodawca wywiąże się ze swoich obowiązków, a jego działania okażą się uczciwe i etyczne? Zanim sięgniesz po szybką pożyczkę, koniecznie sprawdź, czy wybrana przez Ciebie firma jest członkiem Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych.

Pożyczki pozabankowe często nie cieszą się najlepszą sławą. Przyczyną tego są niekompetentne firmy, które żerują na naiwności, desperacji oraz niewiedzy klientów. Stosują mało etyczne oraz nieuczciwe praktyki.  Posuwając się do działań na granicy prawa (a nierzadko także z nim sprzecznych) szargają opinię całego rynku. W tym również tych podmiotów, które należycie wywiązują się ze swoich obowiązków.

Chcesz pożyczyć? Sprawdź pożyczkodawcę

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, przed zaciągnięciem pożyczki online warto dokładnie prześwietlić udzielającą finansowania instytucję.
Jakie sygnały powinny Cię zaniepokoić?
Zrezygnuj z usług pożyczkodawcy, który:

 • jeszcze przed podpisaniem umowy wymaga od Ciebie wpłaty prowizji np. za rozpatrzenie wniosku. Takie działania są niezgodne z prawem i w większości przypadków świadczą o nieuczciwości pożyczkodawcy. Jedyną opłatą, jaką powinieneś uiścić przed wydaniem decyzji pożyczkowej jest opłata weryfikacyjna w wysokości 0,01 – 1 zł;
 • wymaga od Ciebie wysłania kosztownej wiadomości SMS lub wykonania połączenia telefonicznego na płatną infolinię. Nierzadko zdarza się, że ceny takich usług wynoszą nawet kilkadziesiąt złotych za SMS lub minutę połączenia. Nietypowa, zawoalowana forma wyłudzenia pieniędzy usypia czujność wielu pożyczkobiorców;
 • nie umieścił na swojej stronie internetowej kalkulatora pożyczkowego, umożliwiającego dokonanie samodzielnej kalkulacji kosztów pożyczki;
 • udziela pożyczek droższych niż pozwala na to aktualnie obowiązujące prawo.

Kolejnym sposobem na uwiarygodnienie firmy pożyczkowej jest sprawdzenie, czy jest ona członkiem Polskiego Związku Firm Pożyczkowych. W kolejnej części artykułu sprawdzimy na jakich zasadach działa oraz których pożyczkodawców zrzesza.

Czym jest Polski Związek Instytucji Pożyczkowych?

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych jest organizacją, zrzeszającą większość rynku internetowych pożyczek pozabankowych w Polsce.
Jej członkami są jedynie firmy, które stosują i promują najwyższe standardy biznesowe i etyczne i którym zależy na zmianie postrzegania branży pożyczek pozabankowych.

Misja PZIP

PZIP jest organizacją pracodawców, zrzeszającą liderów rynku pożyczek elektronicznych. W jej skład wchodzą jedynie firmy o najlepszej reputacji, które w praktyce stosują zasady odpowiedzialnego pożyczania.
Misją PZIP jest bowiem zmiana wizerunku rynku pożyczek pozabankowych oraz wzmocnienie zaufania klientów do tego sektora.

Czy każda firma może przystąpić do PZIP?

Pożyczkodawca, który chce przystąpić do PZIP musi spełnić określone kryteria. Należą do nich m.in.:

 • konieczność akceptacji statusu;
 • uzyskanie pochlebnych opinie przynajmniej dwóch dotychczasowych członków;
 • pomyślnie przebrnięcie przez kilkustopniową weryfikację wewnętrzną, podczas której sprawdzane są m.in.: praktyki biznesowe w firmie, wzorce umów, udział reklamacji w ogóle oferowanych usług, opinie branżowe i konsumenckie o kandydacie oraz historię działalności pod kątem ewentualnych praktyk niedozwolonych;
 • brak wpisów na listę ostrzeżeń KNF (obecnie lub w przeszłości);
 • brak nałożonych przez UOKiK kar za istotne naruszenia praw konsumenta lub powtarzających się kar za przewinienia mniejszej wagi;
 • działalność w formie spółki prawa handlowego;
 • brak osób skazanych w zarządzie, radzie nadzorczej lub kluczowym kierownictwie spółki.

Celem zbadania wiarygodności i kompetencji przyszłego członka instytucja stosuje rozmaite narzędzia. Wśród nich m.in.:

 • rozmowa kwalifikacyjna,
 • monitoring mediów archiwalnych,
 • raporty opinii konsumenckich,
 • tajemniczy klient,
 • analiza prawna konsumenckich dokumentów wew. kandydata,
 • wywiad branżowy,
 • ankieta członkowska z deklaracjami przestrzegania wymagań.

Co ważne, ostateczną decyzję o przyjęciu lub nie kandydata podejmują dotychczasowi członkowie, a zatwierdza ją Zarząd. Warunkiem przyjęcia nowego członka jest jednomyślna uchwała Zarządu.

Obowiązki członków Polskiego Związku Instytucji Pozabankowych

Aby firma zyskała oraz utrzymała status członka PZIP powinna:

 • działać zgodnie z prawem i zapisami statusu,
 • funkcjonować w formie spółki kapitałowej, regularnie raportować swoje dane oraz udzielać pożyczek wyłącznie ze środków własnych;
 • rzetelnie badać zdolność kredytową swoich klientów, sprawdzając ich wiarygodność w Biurze Informacji Kredytowej oraz Biurach Informacji Gospodarczej;
 • udostępniać na swojej stronie internetowej (w widocznych dla klienta miejscach) wzory umów i czytelne tabele opłat;
 • udostępniać na swojej stronie internetowej informacje na temat kosztów zaciągnięcia pożyczki.

Członkowie PZIP nie mogą stosować ukrytych opłat, pobierać bezzwrotnych opłat za rozpatrzenie wniosku oraz stosować reklam wprowadzających w błąd oraz zabronionej reklamy ulotkowej. Całkowicie zakazane jest również udzielanie kolejnych pożyczek przed spłatą aktualnego zobowiązania (taki warunek chroni klientów przed wpadnięciem w pętlę zadłużenia).

Zarząd PZIP

Prezesem Zarządu Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych jest Jarosław Ryba – od 2007 r. nieprzerwanie związany z portalem Bankier.pl. Absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego, wydawca Magazynu „Promeritum”. Fundator i Członek Rady Fundacji Krakowskie Przedmieście. Prowadzi szkolenia i działalność doradczą w Investbankier Consulting.

Oprócz Jarosława Ryby w zarządzie zasiadają również:

 • Ewa Wernerowicz – brała udział w tworzeniu takich marek jak Vivus.pl czy Citifinancial;
 • Rafał Gibczyński – prezes Zarządu w spółkach: SOLVEN Finance, FINTECH Solutions, BeSmart International GmbH. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki w Szczecinie. Fan nowych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań;
 • Paweł Grabowski – był członkiem Komisji Finansów Publicznych Komisjki Gospodarki i Rozwoju, Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

Członkowie Polskiego Związku Instytucji Pozabankowych

Wśród członków Polskiego Związku Instytucji Pozabankowych znajdują się obecnie (stan na dzień 11.05.2020):

Pułapka nieuczciwych pożyczkodawców

Zdesperowani klienci, którzy rozpaczliwie poszukują możliwości wyjścia z finansowego dołka są łakomym kąskiem dla nieuczciwych firm pożyczkowych.
Obietnica otrzymania pieniędzy w ciągu 15 minut, bez formalności, dokumentów i sprawdzania BIK-u często bywa dla nich wystarczającym wabikiem.
Niestety, konsekwencje mało przemyślanych decyzji mogą być naprawdę fatalne. Nie tylko dla portfela. Skorzystanie z usług oszusta często dodatkowo pogarsza i tak trudną sytuację pożyczkobiorcy. Utrata pieniędzy i zaufania do instytucji finansowych może skutkować także frustracją, potężną dawką stresu, a nierzadko nawet depresją.
Nawet jeśli potrzebujesz pieniędzy „na już”, a najlepiej „na wczoraj”, nie zapomnij, że pośpiech bywa najgorszym doradcą. Zanim wypełnisz i wyślesz wniosek pożyczkowy, weź głęboki oddech, zatrzymaj się na chwilkę i sprawdź, czy firma, której zaufałeś jest w pełni kompetentna i wiarygodna.

 

Źródło:

1. Strona Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych: https://pzip.pl/wladze

2. Strona Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych: https://pzip.pl/czlonkowie

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo