Czym jest ubezpieczenie GAP i czy warto je wykupić?

Aktualizacja: 2019-09-26
Data publikacji: 2018-04-16
Autor: Chwilowo
Ocena: 4.31
(ilość ocen: 54)

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego ma obowiązek zawarcia obowiązkowej polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Oprócz niej może sięgnąć także po inne polisy, zwiększające zakres ochrony ubezpieczeniowej. W artykule sprawdzimy, czym jest dobrowolne ubezpieczenie GAP, jakie profity daje kierowcom oraz gdzie go szukać.

Ubezpieczenie GAP (Guaranteed Asset Protection) to ubezpieczenie utraty wartości pojazdu, spowodowanej jego całkowitym zniszczeniem lub utratą na skutek kradzieży. Wykupienie takiej polisy jest szczególnie polecane kierowcom, którzy finansują samochodów leasingiem lub pieniędzmi z kredytu samochodowego. Dlaczego? Aby to wyjaśnić, posłużymy się konkretnym przykładem.

Pani Anna podpisała umowę leasingową, której przedmiotem był 3-letni, średniej klasy samochód o wartości 35 000 zł. Kobieta uiściła opłatę wstępną w wysokości 10 proc. wartości auta. Niestety, niecały rok później miała groźny wypadek, którego efektem było stwierdzenie przez ubezpieczyciela szkody całkowitej. Za wrak pojazdu kobieta otrzymała 7000 zł. Z tytułu AC kolejne 16 000 zł (ubezpieczyciel obliczył bowiem wysokość odszkodowanie nie na podstawie pierwotnej wartości pojazdu, lecz na podstawie jego wartości sprzed wypadku). Niestety, 23 000 zł okazały się niewystarczające do zamknięcia umowy leasingowej. Po zsumowaniu przez leasingodawcę wszystkich kosztów, pani Anna musiała wyłożyć „z własnej kieszeni” aż 8000 zł. Taki wydatek byłby zbędny, gdyby kobieta posiadała ubezpieczenie GAP. Wypłacone przez ubezpieczyciela odszkodowanie, pozwoliłoby na całkowite pokrycie różnicy. Polisa GAP pozwala więc wyrównać różnicę pomiędzy pierwotną a rzeczywistością wartością auta w momencie kolizji. Taka sama zasada dotyczy pojazdów kupowanych na kredyt.

Rodzaje ubezpieczenia GAP

Polisa GAP może przybierać 3 warianty:

  • fakturowy. Takie ubezpieczenie pozwala pokryć różnicę pomiędzy rzeczywistą wartością rzeczywistą rozbitego samochodu a kwotą, jaka widnieje na fakturze jego zakupu. Taka forma polisy gwarantuje najszerszy zakres ochrony, jednak jest przy tym również najdroższa;
  • finansowy. Ubezpieczenie w wariancie finansowym umożliwia pokrycie różnicy pomiędzy kwotą leasingu pozostałą do spłaty na dzień wypłaty odszkodowania AC a kwotą odszkodowania z tytułu AC. Właśnie takie ubezpieczenie byłoby idealna dla pani Anny, o której pisaliśmy w poprzedniej części artykułu;
  • indeksowy – gwarantuje wypłatę dodatkowego odszkodowania w kwocie ustalonego procentu od wartości auta. Z reguły jest to od 20 do 30 proc. Jest to forma tańsza od GAP fakturowego, ale droższa od finansowego.

Sprawca kolizji a ubezpieczenie GAP

Czy wypłata odszkodowania jest możliwa także wtedy, gdy to posiadacz polisy GAP spowoduje kolizję? Czy ubezpieczenie działa jedynie przy szkodach wyrządzonych przez inny pojazd? Kierowca otrzyma odszkodowanie z tytułu polisy GAP bez względu na to, czym był on sprawcą wypadku czy „jedynie” poszkodowanym.

Polisa GAP a kradzież pojazdu

Warto wiedzieć, że nie każde ubezpieczenie GAP gwarantuje wypłatę odszkodowania również w przypadku kradzieży pojazdu. Jeśli zależy Ci na maksymalnej ochronie ubezpieczeniowej, przed podpisaniem umowy dokładnie przeanalizuj Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Dzięki temu unikniesz niemiłych niespodzianek i dostosujesz parametry polisy do własnych oczekiwań.

Które towarzystwa oferują polisę GAP?

Jeśli planujesz zawarcie umowy leasingowej lub zaciągnięcie kredytu samochodowego, obszerną ofertę dotyczącą ubezpieczenia GAP z pewnością zaoferują Ci ich dostawcy. Polisy GAP często bywają również dodatkowym wariantem, który możesz wykupić, zawierając umowę ubezpieczenia OC lub/i AC.

Czy polisa GAP jest droga?

Ceny polisy GAP w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych mogą kształtować się w odmienny sposób. Z reguły koszt takiego ubezpieczenia wynosi od 0,5 proc. do 1,2 proc. ceny samochodu na fakturze rocznie.

Przykład:
W przypadku polisy GAP oferowanej przez Toyota Bank, wysokość miesięcznej składki dla Toyoty Yaris wynosi 23 zł netto. Użytkownicy Toyoty Auris zapłacą za GAP 33 zł netto w skali miesiąca, a korzystający z Toyoty RAV-4 – 57 zł.

Trzeba przyznać, że w kontekście korzyści, jakie niesie za sobą podpisanie umowy ubezpieczeniowej, kilkadziesiąt złotych miesięcznie to naprawdę niewielka kwota.

Czy warto kupić ubezpieczenie GAP?

Zdecydowanie tak. Korzyści z posiadania polisy GAP odczują zwłaszcza posiadacze nowych aut, które stosunkowo szybko tracą na wartości. Dzięki polisie, w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży nie będziesz musiał płacić pozostałych rat leasingu czy kredytu z własnych środków.

Polecane oferty

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 5000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniona szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

SolCredit jest innowacyjną firmą, która szybko pozwoli znaleźć Ci finansowanie. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 5000 zł za darmo.

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.