Ile można wypłacić z bankomatu?

Każdy bankomat posiada dzienny limity wpłaty gotówki, który tak naprawdę może być bardzo różny, w zależności od tego z jakiej maszyny korzystamy. Bardzo często obowiązuje limit, który mieści się w przedziale 800 – 1000 zł. Jednakże to wcale nie oznacza, że wypłata klienta zawsze będzie ograniczona przez te widełki. Bankomaty, których właścicielami są banki posiadają inne, zazwyczaj o wiele wyższe limity wypłat gotówki. Tutaj rozstrzał jest spory, bowiem mówimy o przedziale 800 – 15 000 zł, a są też takie bankomaty, które wypłacają pieniądze „do oporu”, tzn. do górnego pułapu środków na rachunku, należącym do klienta albo do liczby wszystkich dostępnych w maszynie banknotów. Poznaj limity wypłat gotówki z bankomatów najczęściej występujących w Polsce.

Ile można wypłacić z bankomatu PKO?

Limit wypłaty gotówki z bankomatu PKO Banku Polskiego wynosi 5000 zł.

Ile można wypłacić z bankomatu Euronet?

Górny limit wypłat gotówki z bankomatu Euronet wynosi 800 zł.

Ile można wypłacić z bankomatu Planet Cash?

Tutaj również dzienny limit wypłat gotówki z bankomatu jest na poziomie 800 zł. Natomiast nieco inaczej sytuacja ma się w przypadku, gdy jesteśmy klientami banków posiadającymi umowę z Planet Cash. Wówczas limity wypłat gotówki są na znacznie wyższym pułapie, ale to, ile konkretnie wynoszą, zależy od banku. W niektórych przypadkach w ogóle nie ma określonego limitu.

Ile można wypłacić z bankomatu Alior Bank?

Dzienny limit wypłaty z bankomatu Alior Bank wynosi 15 000 zł.

Ile można wypłacić z bankomatu BNP Paribas?

Dzienny limit wypłaty gotówki z bankomatu BNP Paribas wynosi 5000 zł.

Ile można wypłacić z bankomatu BOŚ Bank?

W tym przypadku należy pamiętać, że obowiązują de facto dwa dzienne limity wypłat. Pierwszy z nich jest określony całą wysokością salda konta bankowego, z którego wybierane są pieniądze, a drugi to maksymalna wartość środków dostępnych formie banknotów w bankomacie, z którego jest dokonywana wypłata.

Ile można wypłacić z bankomatu Credit Agricole?

Dokonując wypłaty z bankomatu Credit Agricole można wybrać maksymalnie 5000 zł.

Ile można wypłacić z bankomatu ING Bank Śląski?

Limit wypłaty z bankomatu ING Banku Śląskiego wynosi 10 000 zł.

Ile można wypłacić z bankomatu mBank?

Limit wypłaty z bankomatu mBanku wynosi 10 000 zł.

Ile można wypłacić z bankomatu Bank Millennium?

Maksymalnie można wypłacić do 2000 zł z bankomatu Millenium.

Ile można wypłacić z bankomatu Pekao S.A.?

Korzystając z bankomatu Banku Pekao S.A. można wypłacić do 3000 zł.

Ile można wypłacić z bankomatu Bank Pocztowy?

Dzienny limity wypłaty z bankomatu Banku Pocztowego jest na poziomie 6000 zł.

Ile można wypłacić z bankomatu Santander Bank Polska?

Limit wypłaty z bankomatu Santander Bank Polska wynosi 6000 zł.

Ile można wypłacić z bankomatu VeloBank?

Dzienny limity wypłat z bankomatu VeloBanku wynosi 800 zł, jeśli wypłata jest dokonywana bez pobierania prowizji. Natomiast limit może być znacznie wyższy – a nawet nieograniczony – ale wówczas za taką operację zostanie naliczona prowizja.

młoda uśmiechnięta kobieta wypłacająca pieniądze z bankomatu

Co to jest Bankomat?

Bankomat jest maszyną samoobsługową, służącą do realizacji operacji finansowych w oparciu o system informatyczny. Ta definicja jest tak naprawdę bardzo ogólna, bo istnieje wiele różnych rodzajów bankomatów, a każdy z nich posiada różne funkcje. Wyróżniamy następujące typy tego urządzenia:

  1. ATM – z ang. Automated Teller Machinejest najbardziej popularnym rodzajem maszyny bankomatowej. Większość klientów, wyobrażając sobie bankomat wraz z jego zastosowaniem ma przed oczami właśnie ATM. Umożliwia on zarówno wypłatę jak i wpłatę gotówki (funkcja wpłatomatu), przelanie środków oraz sprawdzenie salda konta jak i historii operacji finansowych. Istnieją także maszyny z tej grupy, które wypłacają bilon.
  2. CDM – z ang. Cash Deposit Machine, pot. wpłatomat – maszyna ta służy tylko do wpłaty gotówki. Została skonstruowana tak, by przyjmować pieniądze oraz rozpoznawać ich nominały. Dzięki temu wpłatomat może zdeponować gotówkę na wybranym rachunku.
  3. CD – z ang. Cash Dispenser urządzenie to posiada tylko jedną funkcję, a mianowicie wypłatę gotówki.
  4. Bankomaty dwufunkcyjne, tzw. recyklery – z ang. Cash Recyclers– jak sama nazwa wskazuje ten rodzaj bankomatu ma dwa zastosowania, przy czym są one ze sobą sprzężone. Pierwsza funkcja to możliwość wpłaty gotówki. Druga zaś to wypłata pieniędzy. Limit wypłat uzależniony jest od tego, ile pieniędzy zostało de facto wpłaconych do recyklera – pieniądze wpłacone przez jednego klienta są wypłacane drugiemu klientowi.
  5. Bankomaty bezgotówkowe – przeznaczone do wydawania kuponów, które klienci mogą zrealizować w danych sklepach, nie płacąc w ten sposób pieniądzem w formie fizycznej. Kupony posiadają kod kreskowy albo kod QR.

Bankomat działa w ten sposób, że w pierwszej kolejności klient wybiera sposób dostępu do systemu informatycznego. Można to zrobić za pomocą karty albo z wykorzystaniem kodu BLIK, ale istnieją już urządzenia, które wykorzystują weryfikację biometryczną – np. poprzez skan siatkówki oka klienta albo rozpoznanie linii papilarnych. Następnie użytkownik wybiera rodzaj operacji, jaką chce przeprowadzić oraz wprowadza dane do systemu. Bankomat przekazuje te dane systemowi autoryzacyjnemu. Jeśli system autoryzacyjny wyśle do bankomatu informację zwrotną zawierającą zgodę na wykonanie danej operacji, to wówczas operacja jest wykonywana. W przypadku braku zgody bankomat wyświetla stosowny komunikat.

Ciekawostką jest fakt, że pierwszy bankomat został skonstruowany w 1960 roku w Stanach Zjednoczonych, natomiast w Polsce tego typu urządzenie pojawiło się po raz pierwszy w 1987 roku w Warszawie i należało do Banku Pekao S.A. Koszt wyprodukowania jednego bankomatu to kilkanaście tysięcy euro.

Ile pieniędzy jest w bankomacie?

Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Wprawdzie każdy prawidłowo skonstruowany bankomat może pomieścić maksymalnie tyle banknotów, na ile pozwala znajdująca się w maszynie kaseta. Standardowa kaseta posiada cztery pudełka, a w każdym z nich może się znajdować do 2200 banknotów, co oznacza, że w całym bankomacie może być maksymalnie 8800 banknotów. Oczywiście nominał tychże banknotów będzie rozmaity, próżno bowiem szukać bankomatu wypłacającego tylko i wyłącznie jeden nominał. W praktyce maksymalny poziom pieniędzy w pojedynczym bankomacie może wynosić kilkaset tysięcy złotych.

Nie oznacza to jednak, że każdy bankomat zawsze będzie wypełniony do maksymalnej objętości kasety. Można jednak przewidzieć, że w przypadku urządzeń typu CD im częściej się z nich korzysta, tym mniej pieniędzy jest w środku w danej chwili. Zupełnie inaczej jest z bankomatami ATM. Wprawdzie klienci wypłacają z nich pieniądze, ale też dokonują wpłat. Wobec tego ilość dostępnej gotówki w danej maszynie jest płynna.

Znaczenie ma także częstotliwość użytkowania bankomatu. Jeśli maszyna należy do dużego banku o wielomilionowej klienteli, a dodatkowo znajduje się w miejscu bardzo uczęszczanym – np. w centrum dużego miasta – to wówczas faktycznie może tam znajdować się kilkaset tysięcy złotych. Z kolei w bankomatach o bardzo małym stopniu użytkowania znajdować się może zaledwie kilkanaście tysięcy złotych.

Ile można wypłacić z bankomatu jednorazowo?

Zdecydowana większość bankomatów może wypłacić naraz maksymalnie 30 albo 40 banknotów. Przykładowo, jeśli wszystkie banknoty będą o nominalne 100 zł, to wówczas będzie to 3000 – 4000 zł. Oczywiście klient może dokonać wypłaty ponownie, o ile nie przekroczy swojego limitu. Trzeba natomiast pamiętać, że jeśli bankomat ma ustawiony niższy limit, np. 800 zł albo 1000 zł, to wówczas klient może na jeden raz wypłacić właśnie tyle pieniędzy i ani grosza więcej.

Ile najmniej można wypłacić z bankomatu?

Generalna zasada jest taka, że dolny limit wypłaty gotówki jest równy najniższemu nominałowi na jednym banknocie. To znaczy, że jeśli dany bankomat przyjmuje banknoty o minimalnym nominale 10 zł, to klient może wypłacić najmniej właśnie 10 zł. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku banknotu o nominale 20 zł. Najczęściej tyle właśnie wynosi dolny limit: 10-20 zł, ale są też bankomaty, w których najmniej można wypłacić 50 zł.

Ile najwięcej można wypłacić z bankomatu?

Choć określiliśmy już, ile wynosi maksymalna jednorazowa wypłata z bankomatu, to nie jest to jednoznaczne z maksymalną kwotą, którą klient może pobrać z maszyny w ciągu jednej doby. Taką operację można wykonać wielokrotnie, pod warunkiem, że nie zostanie przekroczony limit miesięczny, który obowiązuje klienta. Często spotkamy się z bankomatami, gdzie najwięcej można wypłacić 10 000 zł, ale niektóre umożliwiają wypłatę nawet do 20 000 zł.

Od czego zależy to, ile można wypłacić z bankomatu?

Podsumowując to, co już wiemy o limitach wypłat gotówki z bankomatu możemy wymienić przyczyny od których zależy kwota możliwa do wypłaty z bankomatu:

  • dzienny limit wypłat – tak naprawdę inny dla każdego bankomatu, bezwzględnie nie można go przekroczyć,
  • miesięczny limit wypłat – inny dla każdego klienta, jednak jest możliwy do zmiany,
  • ilość gotówki dostępna w danym urządzeniu – zarówno liczba banknotów w kasecie jak i ich nominały,
  • limit maksymalnej wypłaty z bankomatu – każdy bank ustala go indywidualnie, o czym pisaliśmy już wcześniej, wymieniając konkretne instytucje,
  • limit minimalnej wypłaty z bankomatu – często uzależniony od najmniejszego nominału banknotów obsługiwanych przez maszynę.

Jeśli nie wiesz, jakie limity obowiązują w przypadku bankomatu Twojego banku, to takie informacje możesz znaleźć na stronie internetowej banku albo operatora bankomatu.

Przeczytaj również:

Sprawdź sesje ELIXIR w najpopularniejszych bankach:

5/5 - (1 vote)

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU: