Ile można wypłacić z bankomatu?

Każdy z nas dobrze wie, w jaki sposób wypłacić pieniądze z bankomatu. Wkładamy kartę, wprowadzamy PIN, wpisujemy odpowiednią kwotę, a banknoty po prostu wysuwają się w naszą stronę z maszyny. Załatwione. Logistyka i trudności rozpoczynają się w momencie, w którym chcemy wybrać kwotę większą, niż pozwala na to bankomat.

Co wtedy? Przeprowadzać kolejną transakcję na tym samym urządzeniu? A może dzienny limit kwotowy został już osiągnięty? Aby uniknąć bieganiny od bankomatu do bankomatu, warto wiedzieć, z czego mogą wynikać i ile wynoszą limity transakcji, limity dzienne czy kwotowe – i w jaki sposób zwiększyć je do pożądanej wartości.

Limity wypłat w bankomatach — po co istnieją?

Limity wypłat bankomatowych są wprowadzane by przeciwdziałać kradzieżom. Mogą skutecznie zminimalizować straty, jeśli nasza karta dostanie się w niepowołane ręce. Dzięki określonej maksymalnej wartości, jaką w ciągu jednego dnia można wypłacić z bankomatu (np. gdy karta płatnicza zostaje użyta przez złodzieja), istnieje spora szansa, że konto nie zostanie wyzerowane, zanim właściciel zorientuje się, co się wydarzyło.

Jednak aby tak było, ograniczenie kwotowe musi być dostosowane do naszej indywidualnej sytuacji finansowej. Na szczęście możemy do pewnego stopnia ustalać kwoty takich limitów samodzielnie. Jest to przydatne zarówno przy obawie przed kradzieżą, jak i wtedy, gdy chcemy podnieść limit wypłat, ponieważ potrzebujemy pobrać większą kwotę gotówki.

Jak zwiększyć limit wypłaty z bankomatu i gdzie można to zrobić?

Do zmniejszania czy też zwiększenia limitów wypłat gotówki służy aplikacja mobilna naszego banku, infolinia lub wizyta w placówce banku. W większości instytucji sami możemy zadecydować jakie limity mają nas obowiązywać i po prostu zmieniamy domyślne ustawienia lub wydajemy dyspozycję zmiany pracownikowi banku.

Czy limit wypłaty z bankomatu możemy dowolnie zwiększać i zmniejszać?

W większości banków i kont osobistych możemy podnieść i obniżyć limit wypłat do satysfakcjonującego nas pułapu. Takie działanie ma z reguły jakieś maksimum, ale zdarzają się też banki nieposiadające górnej granicy kwoty, którą można wypłacić z bankomatu.

Gdy zakładamy konto bankowe, zostaje do niego przypisany domyślny limit dzienny różnych transakcji. Warto już na początku użytkowania konta zalogować się do bankowości internetowej, sprawdzić limit domyślny wypłat bankomatowych (ale też transakcji bezgotówkowych czy przelewów) i ustawić jego wartość na poziomie odpowiadającym naszym potrzebom w ustawieniach aplikacji lub z pomocą pracownika banku.

Po co zwiększać limit wypłat, skoro chroni nas przed kradzieżą?

Najczęściej zwiększamy limity, ponieważ potrzebujemy wypłacić większą ilość środków.

Jeśli domyślny dzienny limit wypłaty z bankomatu wynosi 1000 zł, a wiemy, że często będziemy potrzebować dwukrotnie większej gotówki w gotówce – przeprowadźmy zmianę limitu dla własnej wygody.

Ochrona przed kradzieżą— jedno proste działanie

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że limit wypłaty z bankomatu ma być naszym zabezpieczeniem. Dobrą praktyką jest zwiększanie limitów w momencie wypłaty większej ilości gotówki i powrót do mniejszej kwoty po dokonaniu wypłaty. Biorąc pod uwagę, że to najczęściej zaledwie kilka kliknięć w telefonie – warto korzystać z tego sposobu.

młoda uśmiechnięta kobieta wypłacająca pieniądze z bankomatu

Limit wypłaty spowodowany ograniczeniami sprzętowymi

To, ile banknotów możemy jednorazowo wypłacić z bankomatu, zależy od jego parametrów technicznych, a więc bankowe limity wypłat to jedno, a możliwości sprzętowe – drugie.

Ilość banknotów wysuwanych jednorazowo przez dany bankomat jest różna w zależności od urządzenia. Zwykle jest to 30-40 sztuk. Jak łatwo policzyć, limit wypłaty jednorazowej, biorąc pod uwagę ograniczoną liczbę banknotów, wynosi więc od 6 000 do 8 000 zł, zakładając, że w maszynie nie zabraknie nominału 200 zł.

Limit jednorazowej wypłaty bankomatu nie jest jednak tym samym, co dzienny limit transakcji dla naszego konta. Zatem, jeśli zgodnie z polityką naszego banku i prywatnymi ustawieniami limitów, możemy wypłacić dziennie 12 000 złotych, będziemy w stanie tego dokonać pomimo ograniczeń urządzenia, ale w dwóch różnych podejściach do bankomatu.

A czy 12 000 tysięcy złotych to w ogóle realny przykład? Jaki limit wypłat zwykle ustala bank?

Limit wypłaty w największych bankach

To, ile można wypłacić z bankomatu, jest związane bezpośrednio z polityką danego banku i regulaminem naszego rachunku osobistego. Kwoty domyślne oraz maksymalne limity są bardzo zróżnicowane. Warto je przeanalizować decydując się na założenie konta, który umożliwi duże wypłaty.

Ile najmniej można wypłacić z bankomatu, a ile najwięcej?

Jakie są dzienne limity wypłat w największych bankach? Maksymalne dzienne kwoty wypłat gotówki z bankomatów wahają się między 10 000 a 20 000 zł, ale istnieją także konta, które nie mają górnego limitu. Sprawdźmy, jak wygląda polityka popularnych banków w tym zakresie.

Ile można wypłacić z bankomatu — ING Bank Śląski

Limit wypłaty gotówki z bankomatu ING Banku Śląskiego to 10 000 złotych dziennie i żaden klient nie może ustawić wyższego pułapu czy zawnioskować o większą kwotę.

Limit wypłaty z bankomatu — PKO Bank Polski

PKO BP ustalił domyślny limit wypłat na poziomie 5 000 złotych, a klient może go samodzielnie zwiększyć maksymalnie do 15 000 złotych. Wyjątkiem są użytkownicy aplikacji IKO, którzy mogą zwiększyć limit do 20 000 złotych, jeśli wypłacają gotówkę Blikiem.

Ile można wypłacić z bankomatu Santander Bank Polska?

Santander Bank Polska posiada limit dzienny ilości transakcji równy 10 dyspozycji bankomatowych, limit jednorazowej wypłaty na poziomie 6 000 złotych oraz dzienny limit wypłaty na poziomie 30 000 złotych dla transakcji kartą Visa Select czy Visa Private Banking i 15 000 złotych dla pozostałych.

mBank limit wypłaty

Limit wypłaty jednorazowej to w mBanku 4 000 zł, natomiast limit dzienny – 10 000 zł.

Ile maksymalnie wypłaci bankomat Credit Agricole Bank Polska?

W Credit Agricole klient sam ustala wszystkie limity poza wypłatami Blikiem, które wynoszą maksymalnie 5 000 zł.

Maksymalna wysokość wypłaty w Getin Banku

To, ile można wypłacić z bankomatu Getin Bank, jest ustalane indywidualnie przez każdego klienta, poza wypłatą za pośrednictwem Blik, której limit to 2 500 złotych.

Ile można wypłacić z bankomatu Euronet?

Bankomaty Euronet wypłacają jednorazowo 1 000 zł. Euronet nie należy do żadnego z banków, ale jest na tyle popularną w Polsce siecią bankomatów, że również powinien znaleźć się w niniejszym zestawieniu.

Minimalny limit wypłaty z bankomatu — ile najmniej możemy wypłacić?

Minimalna kwota wypłaty w bankach to najczęściej 10 lub 20 zł. W sytuacji konieczności podjęcia jak najmniejszej ilości gotówki, większym od bankowych limitów ograniczeniem jest jednak dostępność banknotów 10 zł i 20 zł w samym bankomacie.

Jeśli z jakichś powodów potrzebujemy banknotów o niskich nominałach, z reguły możemy po prostu rozmienić wyższą kwotę. Dlatego brak możliwości odpowiednio niskiej wypłaty nie stanowi aż tak częstego problemu, jak brak możliwości wypłaty odpowiednio wysokiej kwoty.

Wypłata dużej kwoty pieniędzy — jak tego dokonać?

Jeśli wybraliśmy konto w banku, którego limity wypłat nie obejmują odpowiednio wysokiej kwoty, nie mamy ochoty czy możliwości dokonywać transakcji wiele razy, a bankomat wyda nam jednorazowo maksymalnie 8 000 zł, możemy wypłacić gotówkę w oddziale banku.

Warto jednak przed wizytą w placówce poinformować telefonicznie pracownika banku o swoich zamiarach. Umówienie spotkania pozwala:

 • uniknąć stania w długiej kolejce,
 • poznać wartość ewentualnej prowizji od wypłaty,
 • zapewnić sobie dostępność odpowiedniej kwoty w oddziale.

Niektórzy mogą się jednak zastanawiać, po co zaprzątać sobie głowę spotkaniami i wypłatą pieniędzy, skoro w łatwy i szybki sposób można dokonywać transakcji bezgotówkowych, które nie wymagają ani wizyty przy bankomacie, ani w oddziale banku.

Czy Polacy korzystają jeszcze z bankomatów?

Chociaż zgodnie z raportem z 2022 roku zleconym przez eService, 70% Polaków zdecydowanie woli dokonywać płatności bezgotówkowo1, większość z nas ciągle korzysta z bankomatów. Na co dzień nie zawsze i wszędzie możemy płacić kartą. Weźmy za przykład zakupy na targu, gdzie sprzedawcy praktycznie nigdy nie akceptują płatności kartą płatniczą.

Dlatego, mimo rosnącej przewagi transakcji bezgotówkowych, bankomaty nie znikają z pola widzenia. Wręcz przeciwnie – banki rozwijają je pod kątem technologicznym oraz świadczonych usług.

Aby podkreślić ich pozycję w bankowej infrastrukturze, warto dodać, że bankomaty już dawno przestały być tylko urządzeniami do wypłaty gotówki. Dodatkowo służą również do:

 • wpłacania środków na swoje konto,
 • dokonywania poleceń przelewów,
 • wyświetlania salda rachunku bankowego,
 • udzielania pożyczek,
 • zasilania kont telefonów komórkowych,
 • opłacania rachunków.

Możliwe więc, że kiedy całkowicie przestaniemy wypłacać gotówkę, te maszyny zmienią po prostu swoją rolę. A w jaki sposób będą ewoluować w najbliższej przyszłości i czy jakieś zmiany szykują się w kwestii limitów wypłat?

Limity transakcyjne — zmiany

To, ile maksymalnie można wypłacić z bankomatu, raczej prędko nie ulegnie zmianie. Jednak elementy wpływające na bezpieczeństwo transakcji mogą przejść pewne modyfikacje.

Niestety wraz z postępem technologicznym, rozwijają się również nowe możliwości nielegalnego wykorzystania naszych kart płatniczych przez złodziei. Banki trzymają rękę na pulsie i starają się w coraz lepszy i bardziej nowatorski sposób zabezpieczać interesy swoich klientów.

Pod tym względem zarówno limity, jak i same transakcje mogą być objęte dodatkową ochroną czy weryfikacją. Nie chodzi jednak o dołożenie wypłacającym kolejnych kroków do wykonania, ale o wykorzystanie nowych technologii. Przede wszystkim w bankowości internetowej, np. za pomocą biometrii.

Ile można jednorazowo wypłacić z bankomatu — podsumowanie

Limity wypłat zostały wprowadzone, by chronić klientów banków przed kradzieżami, jednak w większości instytucji możemy obniżyć lub podnieść limity przypisane do naszego konta. Zrobimy to wykorzystując bankowość elektroniczną, podczas rozmowy telefonicznej z pracownikiem banku lub osobiście – w filii.

Czynniki wpływające na to, ile można wypłacić z bankomatu to:

 • ustalenia banków,
 • rodzaj konta i karty,
 • ograniczenia techniczne bankomatu,
 • własne ustawienia.

Dzienny limit wypłat gotówki z bankomatu jest różny w poszczególnych bankach, ale zwykle waha się między 10 000 a 30 000 zł. Istnieją także banki, które nie mają górnych widełek.

Jeśli potrzebujemy większej kwoty niż ta dostępna dla nas po zmaksymalizowaniu swoich możliwości w ustawieniach konta, powinniśmy udać się do oddziału instytucji, by wypłacić dużą ilość gotówki. Wcześniejsza zapowiedź telefoniczna pozwoli nam uniknąć czekania w kolejce oraz zapewni dostępność odpowiedniej kwoty w oddziale.

Choć większość transakcji wykonujemy już bezgotówkowo, ciągle zdarzają się miejsca, gdzie taka forma płatności jest niemożliwa lub sytuacje, w których z różnych powodów chcemy posłużyć się fizyczną gotówką. Bankomaty będą więc jeszcze przez szereg lat służyć nam do wybierania pieniędzy z konta.

Źródło:

1 https://www.eservice.pl/hubfs/Report_Polska_ver_PL-1.pdf

5/5 - (1 vote)

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU: