Instantor: Co to jest?

Instantor to usługa, dzięki której instytucje finansowe mogą szybciej zweryfikować dane klienta oraz ocenić jego zdolność kredytową. Instantor działa podobnie do przelewu weryfikacyjnego. To przydatne rozwiązanie – dzięki błyskawicznej weryfikacji, klient może w ciągu kilku minut otrzymać decyzję kredytową i wypłatę środków.

Jak w praktyce działa Instantor?

Instantor to usługa, dzięki której firma pożyczkowa może szybko zweryfikować tożsamość klienta, a także przeprowadzić ocenę zdolności kredytowej na podstawie analizy historii konta. Pożyczkobiorca nie musi wykonywać przelewu weryfikacyjnego, ponieważ Instantor automatycznie pobiera naszą historię transakcji z rachunku bankowego. Cały proces jest bezpieczny. Pobierane dane są przetwarzane przez specjalny algorytm. Na jego podstawie opracowywany jest raport, którego celem jest przedstawienie faktycznej zdolności kredytowej pożyczkobiorcy.

Instantor zapewnia natychmiastową weryfikację rachunku bankowego w trybie zdalnym. Jest całkowicie zautomatyzowany – co oznacza, że działa bez obecności i asysty człowieka. Instantor jest jednym z wielu narzędzi, firmy korzystają też np. z aplikacji Kontomatik, która działa na podobnej zasadzie.

Jakie dane sprawdza aplikacja Instantor?

Instantor to innowacyjne rozwiązanie, które służy do automatycznej weryfikacji tożsamości oraz zdolności kredytowej klienta. Algorytm porównuje dane, które pożyczkobiorca podaje we wniosku, z danymi osobowymi posiadacza konta.

Sprawdza transakcje na koncie bankowym – analizuje wpływy i wydatki. Dzięki temu może dokonać oceny sytuacji finansowej klienta. Co ważne, Instantor analizuje tylko niezbędne dane, m.in. takie jak:

 • wynagrodzenie
 • spłaty zobowiązań
 • opłaty stałe
 • wydatki na życie – konsumpcyjne

Sprawdzając powyższe grupy danych, algorytm tworzy raport na ich podstawie. Co może zawierać taka analiza? Informacje o:

 • liczbie transakcji w analizowanym okresie, lub średniej liczbie transakcji w ciągu miesiąca,
 • średnich miesięcznych wpływach,
 • średnich miesięcznych wydatkach,
 • łącznej kwocie zobowiązań,
 • stałych opłatach – ich liczbie i wysokości,
 • wysokości wydatków konsumpcyjnych,
 • średnim saldzie konta bankowego,
 • walucie, w której prowadzony jest rachunek.

Ile trwa weryfikacja przy wykorzystaniu aplikacji Instantor?

Instantor to skrypt, który służy do analizowania danych. W związku z tym, że to zautomatyzowana usługa, która opiera się na najnowszych technologiach, jej czas przetwarzania danych jest niezwykle krótki.

Weryfikacja tożsamości, a także określenie zdolności kredytowej za pośrednictwem usługi zajmuje do kilku minut. Wszystko zajmuje zatem dosłownie parę chwil.

Instantor jest bardzo prosty w działaniu. Proces wygląda mniej więcej tak, że po wypełnieniu wniosku o pożyczkę, przychodzi czas weryfikacji tożsamości. Wtedy klient zazwyczaj może skorzystać z dwóch opcji, np. przelewu weryfikacyjnego i usługi Instantor. Wybierając tę drugą jako metodę weryfikacji, zobaczysz okno z listą banków. Należy z niej wybrać bank, w którym masz swoje konto bankowe – najlepiej jeśli będzie to rachunek podstawowy, na który wpływa Twoje wynagrodzenie i z którego prowadzisz rozliczenia. Następnie zaloguj się na swoje konto i tyle. W tym czasie algorytm przeanalizuje niezbędne dane – sprawdzi, czy dane z wniosku o pożyczkę zgadzają się z danymi widniejącymi na rachunku.

W kolejnym kroku usługa Instantor przeprowadzi ocenę zdolności kredytowej klienta. Przeanalizuje transakcje na koncie, wpływy i wydatki. Na podstawie tych danych oszacuje, jaką zdolność kredytową w danej chwili posiada klient.

Cały proces weryfikacji tożsamości i oceny zdolności trwa od kilkunastu sekund do kilku minut. Dzięki temu, klient bardzo szybko otrzymuje decyzję kredytową.

Jak długo Instantor ma dostęp do konta bankowego?

Usługa Instantor dostaje dostęp do Twojego konta bankowego tylko na czas weryfikacji danych i oceny zdolności. Jest to zatem jedynie chwilowy dostęp do rachunku bankowego. Po wylogowaniu się z konta bankowego, proces dostępu do niego jest zakończony.

Jak wspomnieliśmy wyżej, Instantor działa niezwykle szybko i potrzebuje zaledwie paru chwil, aby przeanalizować niezbędne dane klienta, do których dostaje dostęp.

Czy Instantor jest bezpieczny?

Zapewne zastanawiasz się, czy udostępnianie swojego konta zewnętrznemu podmiotowi jest bezpieczne? Jest to przecież szczególnie chroniony aspekt dotyczący naszych finansów. Oczywiście, zawsze należy zachować ostrożność, jeśli chodzi o jakiekolwiek operacje na naszym koncie bankowym. Jednak Instantor to tylko pośrednik pomiędzy Tobą a firmą pożyczkową. Aplikacja ta nie ma wglądu do naszych danych osobowych oraz danych logowania. To zautomatyzowany system oparty na algorytmach, który ma określony zakres działań. Zajmuje się jedynie weryfikacją danych i oceną naszej historii finansowej, na podstawie transakcji na rachunku bankowym.

Co ważne, system ten nie zapisuje żadnych danych i nie przekazuje ich dalej. Analizuje tylko te informacje, które widzi i na ich podstawie dokonuje analizy. Nie ma możliwości modyfikowania żadnych danych. Nie wykonuje również żadnych operacji z konta klienta. Jedynie analizuje dane, do których ma dostęp.

Usługa Instantor została stworzona przez szwedzką spółkę Instantor AB, która działa od wielu lat na rynku finansowym. Ma ponad 20-letnie doświadczenie w rozwoju usług również z zakresu bankowości. Z Instantor korzystają firmy na całym świecie, m.in.: w Finlandii, Hiszpanii, Szwecji, Polsce, Czechach, Holandii, Estonii, na Litwie, Łotwie, Danii, Brazylii, Meksyku, Kolumbii czy Wielkiej Brytanii, Chile lub Wietnamie.

W Polsce Instantor jest dostępny od 2014 roku. Usługa pozwala na błyskawiczną identyfikację i pozyskanie danych opartych na technologii czasu rzeczywistego. Potwierdzenie tożsamości klienta dzięki temu rozwiązaniu jest nie tylko szybkie, ale też bezpieczne – co również podkreślają twórcy tej usługi. Warto zaznaczyć, że dane przekazywane przez aplikację są zabezpieczone szyfrowaniem SSL – a więc protokół służący do szyfrowania komunikacji sieciowej. Są więc bezpieczne – nikt nie ma wglądu do danych osobowych klienta i jego historii finansowej.

Kto może skorzystać z usług aplikacji Instantor?

Instantor to usługa skierowana do instytucji finansowych, takich jak banki czy firmy pożyczkowe. Powstał po to, aby zautomatyzować i przyspieszyć proces weryfikacji tożsamości klientów i ocenę ich zdolności kredytowych. To niezwykle pomocne narzędzie w procesie wnioskowania o finansowanie. Pozwala na błyskawiczną ocenę klienta i udzielenie odpowiedzi pożyczkodawcy, poprzez specjalny raport, który powstaje na podstawie analizy danych wnioskującego.

Dzięki wykorzystaniu usługi Instantor zyskują nie tylko instytucje pozabankowe, które otrzymują bezpieczne i zautomatyzowane narzędzie do weryfikacji klientów, ale też pożyczkobiorcy – ponieważ proces wnioskowania o finansowanie znacznie się skraca, a oni mogą szybko uzyskać potrzebne środki.

Czy warto korzystać z Instantor?

Usługa Instantor tak naprawdę jest bardzo pomocna zarówno dla firm pożyczkowych, jak ich klientów. Usprawniła proces udzielania finansowania.

Przede wszystkim korzystanie z niej znacznie zredukowało długość procesu weryfikacji klientów – kiedyś trwał on nawet kilka godzin, a obecnie wystarczy już kilka minut, aby otrzymać odpowiedź od firmy pożyczkowej o przyznanym finansowaniu. Korzystając z Instantora w ciągu kilku chwil dowiesz się już, czy Twój wniosek został pozytywnie rozpatrzony czy też nie. Dzięki temu możesz od razu zawrzeć umowę finansowania i otrzymać potrzebne środki na swoje konto.

Oprócz tego aplikacja ta jest wygodniejsza i szybsza niż przelew weryfikacyjny. W tym przypadku nie musisz czekać na zaksięgowanie Twojego przelewu, ani martwić się, skąd wziąć środki na jego wykonanie. Wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto bankowe.

Dodatkowo dzięki temu, że w Instantor od razu sprawdzana jest Twoja zdolność kredytowa, usługa ta pozwala na zmniejszenie formalności związanych z ubieganiem się o finansowanie. Przyspiesza i upraszcza ten proces. To właśnie szybkość działania jest główną zaletą tego narzędzia.

Jest ono również bezpieczne. Pozwala wygodnie i całkowicie online zweryfikować dane klienta i sprawdzić, czy stać go na kolejne zobowiązanie. Dzięki temu, że Instantor za pomocą specjalnych i zaawansowanych algorytmów analizuje dane, firma udzielająca finansowania otrzymuje wiarygodną i szybką odpowiedź o tym, czy może udzielić pożyczki danej osobie.

5/5 - 1 liczba głosów

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:

 • A
  Alinka
  15.08.2019, 12:44

  jak dla mnie tylko weryfikacja z instantor. zawsze ją wybieram i w sumie nie miałam nigdy większych problemów z tą aplikacją.