Instytucje pozabankowe a parabanki — podstawowe różnice

Instytucje pozabankowe udzielające pożyczek przez internet często bywają określane mianem parabanków. Nie wszyscy wiedzą jednak, że definicje obu pojęć są odmienne. Jakie są główne różnice między nimi?

Czy pozabankowa instytucja finansowa jest tym samym co parabank? Czy korzystanie z usług parabanków jest bezpieczne? Takie pytania każdego dnia zadają sobie osoby, które szukają sposobu na pozyskanie dodatkowych środków. Gdzie leży prawda?

Nie wszystkie firmy pożyczkowe to parabanki

Powszechną praktyką jest określenia wszystkich firm oferujących pożyczki pozabankowe jako parabanki. Nie ulega wątpliwości, że taka reguła jest bardzo krzywdząca dla wielu podmiotów. Określenie parabank dyskredytuje bowiem ich kompetencje i zmniejsza wiarygodność w oczach potencjalnych pożyczkobiorców. Parabanki często działają bowiem na granicy prawa. Brak zewnętrznych regulacji i nadzoru sprawia, że korzystanie z ich usług niesie za sobą potężne ryzyko.

Czym jest parabank?

Polskie prawo nie określa jasno definicji parabanku. Na próżno szukać jej również w Polskiej Klasyfikacji Działalności czy w klasyfikacji stosowanej w sprawozdawczości Narodowego Banku Polskiego. Próby zdefiniowania tego pojęcia można znaleźć jednak w branżowej literaturze. Zdaniem ekspertów, parabank jest podmiotem prowadzącym działalność charakterystyczną dla banków na podstawie innych przepisów niż Prawo bankowe. Podstawową działalnością instytucji parabankowych jest działalność depozytowa i wykorzystywanie pozyskanych środków do udzielania pożyczek.

Parabanki funkcjonują w oparciu o kapitał osób prywatnych. Mogą więc przyjmować wkłady pieniężne. Ich działalność nie podlega charakterystycznym dla banków regulacjom prawnym, nadzorowi finansowemu oraz systemowi gwarantowania depozytów. Zainwestowanie pieniędzy w oferowane przez nie narzędzia jest więc obarczone ogromnym ryzykiem. Deponując pieniądze w parabanku, nie otrzymujesz bowiem gwarancji zwrotu całości czy choćby części wniesionego kapitału przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Przykładem parabanku, który wykorzystał naiwność swoich klientów, był doskonale znany Amber Gold.

Czym jest pozabankowa instytucja finansowa?

Głównym przedmiotem działalności pozabankowych instytucji finansowych jest udzielanie pożyczek krótkoterminowych i chwilówek ratalnych z wykorzystaniem środków własnych, pochodzących od właścicieli firmy lub inwestorów. Pozabankowe instytucje finansowe nie deponują więc środków od klientów prywatnych. Nie narażają ich więc na ryzyko strat.

Zasady przyznawania i wypłacania pożyczek przez pozabankowe instytucje finansowe regulują o zapisy Ustawy o kredycie konsumenckim. Zgodnie z nimi do obowiązków pożyczkodawcy należy m.in.:

  • informowanie potencjalnych klientów o wysokości RRSO (rzeczywistej rocznej stopy procentowej pożyczki),
  • naliczanie odsetek w ramach określonego limitu,
  • umożliwienie klientom odstąpienia od umowy pożyczkowej w ciągu 14 dni od momentu jej podpisania.

Firmy pożyczkowe podlegają nadzorowi Polskiego Związku Instytucji Pozabankowych. W przeciwieństwie do parabanków, ich działalność jest więc regulowana prawem, a one — zobligowane do stosowania określonych reguł i norm. Co ważne, w przypadku problemów finansowych instytucji pozabankowych, na straty nie są narażeni jej klienci, lecz inwestorzy.

Czy korzystanie z usług pozabankowych instytucji finansowych jest bezpieczne?

Większość pozabankowych instytucji finansowych to sprawdzone, wiarygodne podmioty. Niestety, oprócz nich na rynku funkcjonują również takie, których kompetencje pozostawiają wiele do życzenia. Aby pożyczać w 100 procentach bezpiecznie:

  • sprawdź, czy wybrana przez Ciebie firma jest członkiem Polskiego Związku Instytucji Pozabankowych i figuruje w rejestrze instytucji pożyczkowych Komisji Nadzoru Finansowego;
  • poczytaj opinie na temat pożyczkodawcy w internecie. W dobie portali społecznościowych i forów dyskusyjnych, znalezienie takich informacji nie powinno być źródłem problemów;
  • upewnij się, że pożyczkodawca udostępnił swoje dane teleadresowe, numer NIP, REGON oraz KRS.

Sprawdź, zanim pożyczysz

Choć oszustów nie sposób całkowicie wyeliminować z rynku, można skutecznie się przed nimi chronić. Pozyskanie wiedzy na temat mechanizmów, regulujących funkcjonowanie parabanków i pozabankowych instytucji finansowych to skuteczny sposób na zapewnienie sobie bezpieczeństwa i spokojnego snu.

4.5/5 - (2 votes)

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU: