Jak cofnąć przelew i kiedy jest to możliwe?

Pośpiech jest złym doradcą. Wie o tym każdy, komu zdarzyło się wprowadzić złą kwotę lub numer konta przy dokonywaniu przelewu bankowego. Czy taki przelew można cofnąć? W niektórych przypadkach tak. Jednak czasem trzeba będzie skorzystać z innych rozwiązań.

Przeczytaj, jak cofnąć przelew i kiedy jest to możliwe oraz w jakich sytuacjach nie da się za pośrednictwem banku odzyskać błędnie przelanych pieniędzy. Spokojnie – podpowiadamy też co zrobić, kiedy na anulowanie transakcji jest za późno.

Czy przelew można cofnąć?

Zwykle można cofnąć przelew zlecony w trybie zwykłym, którego odbiorca jeszcze nie otrzymał. Jeśli złożyłeś dyspozycję przelewu z błędną kwotą lub na niewłaściwy rachunek, zlecenie płatności zostanie anulowane przez system banku.

Transakcje, których z reguły nie da się cofnąć w żadnym banku to przelewy natychmiastowe oraz wewnątrzbankowe. Są kierowane do realizacji od razu (w tzw. systemie transakcyjnym) i anulowanie ich często jest, po prostu technicznie niemożliwe. Istnieją co prawda wyjątki, podczas których Krajowa Izba Rozliczeniowa jako organ nadzorujący może dokonać ingerencji w system natychmiastowych płatności Elixir. Jednak musi to być umotywowane nadzwyczajnym przypadkiem.

Sposoby anulowania przelewu

Anulowanie błędnego przelewu może zostać zlecone:

 • w placówce banku,
 • poprzez infolinię,
 • w bankowości elektronicznej.

Sposób wycofania swojej dyspozycji zależy od tego, gdzie była złożona oraz jakie opcje umożliwia Twój bank.

Anulowanie przelewu nie wiąże się z żadną skomplikowaną procedurą. Wymaga od klienta jedynie poinformowania banku o pomyłce przy pomocy dostępnych narzędzi, podania danych, które umożliwią zidentyfikowanie konkretnej transakcji i prośby o cofnięcie wypłaty pieniędzy.

W bankowości internetowej to natomiast zwykle kwestia wciśnięcia jednego przycisku — „anuluj”.

Tego typu zgłoszenia nie są niczym niestandardowym. Pracownicy banków spotykają się z nimi na co dzień, choć każda z instytucji stara się im oczywiście przeciwdziałać.

infografika o cofnięciu przelewu

Ochrona przed błędnie wpisanym numerem konta

Banki starają się niwelować odsetek błędnie wykonanych przelewów poprzez działania mające nie dopuszczać do pomyłek we wpisywanym przez konsumenta numerze konta, na które ma trafić przelew. Stosowana ochrona pozwala skutecznie unikać tzw. czeskich błędów czy „literówek”. Niestety nie jest ona w stanie zaalarmować nadawcy przelewu o błędnie wprowadzonym odbiorcy lub nieprawidłowej kwocie.

Te działania to zwykle komunikaty w bankowości internetowej dotyczące:

 • banku odbiorcy, którego nazwa wyświetla się po wprowadzeniu numeru konta,
 • konieczności ponownego sprawdzenia poprawności numeru rachunku przez nadawcę przelewu,
 • konieczności wprowadzenia dwóch pierwszych lub ostatnich cyfr z klawiatury, nawet jeśli cały numer został skopiowany i wklejony.

Każdy serwis internetowy ogranicza też ilość znaków, które można wprowadzić w pole „numer konta” do maksymalnie 24, czyli dokładnie tylu, z ilu składają się numeryczne identyfikatory rachunków.

Zabezpieczenia tego typu są normą we wszystkich bankach, choć ich szczegóły mogą się od siebie różnić. Dokładnie tak, jak w przypadku procedur wycofywania przelewów.

Jak cofnąć przelew w poszczególnych bankach?

Błędnie zlecony przelew wymaga nieco innych działań w poszczególnych instytucjach. Wniosek o wycofanie go z systemu transakcyjnego, może mieć nawet inną nazwę lub być odbierany innymi kanałami. Niektóre banki mogą w ogóle nie oferować takiej opcji.

 1. Alior Bank — przelewy bieżące zlecone w placówce, cofniemy jedynie w tym samym miejscu. Natomiast te, dokonane przy pomocy bankowości elektronicznej mogą być anulowane tylko, jeśli zostały wprowadzone z przyszłą datą.
 2. Bank Millennium — umożliwia cofanie jedynie przelewów z przyszłą datą. Anulowanie możliwe jest w placówce, przez infolinię i bankowość online bez względu na to, gdzie została złożona dyspozycja.
 3. BOŚ Bank — nie posiada infolinii, jednak umożliwia anulowanie błędnych transakcji zarówno w placówce, jak i w bankowości internetowej. Aby cofnąć przelew bieżący, nie może minąć graniczna godzina przygotowywania sesji Elixir.
 4. Citi Handlowy — umożliwia cofnięcie dowolnych przelewów w swoich oddziałach i przez infolinię. Dodatkowo przelewy z przyszłą datą, cofniemy również w bankowości elektronicznej.
 5. Credit Agricole — jeśli przelew (dowolny) był zlecony w bankowości internetowej, to właśnie tam musimy go cofnąć w razie konieczności. Dodatkowa opcja dla anulowania przelewów online to także infolinia. W oddziale banku CA możemy z kolei wycofać tylko transakcje, które zostały w nim utworzone i to jedynie pod warunkiem, że nie opuściliśmy placówki po sporządzeniu dyspozycji.
 6. ING Bank Śląski — anulowanie dowolnego przelewu jest możliwe jedynie w bankowości elektronicznej w określonym przez regulamin czasie od wykonania transakcji.
 7. mBank — umożliwia cofanie dowolnych przelewów na wszystkie możliwe sposoby — zdalnie, telefonicznie i w oddziale.
 8. Pekao — w tym banku nie da się odwołać bieżącego przelewu. Natomiast transakcje z datą przyszłą anulujemy w miejscu złożenia dyspozycji.
 9. PKO Bank Polski — udostępnia wszystkie trzy kanały anulowania (bankowość elektroniczną, Infolinię, oddziały), dla wszystkich rodzajów przelewów.
 10. Santander Bank Polska — błędne przelewy dowolnego typu można cofać, korzystając z infolinii lub udając się do placówki z szyldem Santander.

Ile kosztuje anulowanie przelewu?

Za anulowanie przelewu sporo banków nie pobiera żadnej opłaty. Chociaż kilka instytucji nalicza pewne koszty – wynoszą między 1 a 25 zł. Lista obrazująca to, ile kosztuje cofnięcie przelewu bankowego w opisanych wcześniej, dziesięciu placówkach, znajduje się poniżej.

Banki z darmową dla klientów indywidualnych usługą anulowania przelewu:

 • Allior Bank
 • Bank Millennium
 • BOŚ Bank
 • Citi Handlowy
 • Credit Agricole
 • mBank
 • Pekao
 • PKO BP

Banki pobierające opłatę, by anulować przelew:

 • ING Bank Śląski – 1 zł;
 • Santander Bank Polska – 25 zł lub 5 zł w bankowości internetowej.

Czy można cofnąć przelew BLIK lub PayPal?

Błędnie wysłany przelew BLIK, jako przelew natychmiastowy, realizowany jest błyskawicznie, a więc żaden bank nie będzie w stanie cofnąć takiej transakcji.

Podobnie, kiedy chcesz cofnąć przelew PayPal — z reguły nie będziesz w stanie. Jednak w przypadku tego systemu istnieje jeden wyjątek, który umożliwi Ci wciśnięcie guzika „anuluj”. Jest on pośrednio zależny od właściciela rachunku. Jeśli odbiorca nie posiada konta PayPal — dopóki go nie założy, dopóty cofnięcie przelewu przez nadawcę będzie możliwe.

Czy w takim razie wykonanie błędnej transakcji w systemie BLIK, PayPal, a nawet Elixir wiąże się z utratą środków? Nic bardziej mylnego. W sytuacji, kiedy na cofnięcie przelewu jest już za późno, należy złożyć wniosek o odzyskanie środków, zwany przez niektóre placówki reklamacją.

Zwrot środków — gdy anulowanie przelewu nie jest możliwe

Gdy pieniądze, które wyszły z Twojego rachunku bankowego, trafiły już do adresata, szybkie cofnięcie takiej operacji nie jest dostępne. Omyłkowy przelew bankowy nie oznacza jednak utraty pieniędzy. By zostały Ci zwrócone, musisz złożyć umotywowany popełnieniem błędu wniosek o zwrot.

Tego typu reklamacja odbywa się poprzez formularz kontaktowy w bankowości elektronicznej danej instytucji lub w formie pisemnej dyspozycji składanej w placówce. Po otrzymaniu wniosku z dokładnie opisaną sytuacją bank informuje odbiorcę przelewu dokonanego w wyniku pomyłki, o konieczności zwrotu środków. Wszystko odbywa się w zautomatyzowany sposób bez podawania danych (zarówno nadawcy, jak i odbiorcy przelewu) i z wykluczeniem możliwości dalszych nieprawidłowości.

Błędny przelew to jednak nie zawsze wynik pomyłki. Czasem zdarza się na skutek oszustwa. Złodziej naciągający Cię na transakcję bankową, najprawdopodobniej nie będzie chciał dobrowolnie oddać gotówki, choć jest to jego obowiązek wynikający z art. 405 kodeksu cywilnego1. W takim wypadku będziesz musiał wystąpić o ujawnienie jego danych (bank zrobi to bezpłatnie na Twój wniosek) i oddać sprawę do sądu, co reguły również kończy się odzyskaniem pieniędzy, jednak trwa nieporównywalnie dłużej.

Źródło:

1 https://arslege.pl/definicja-bezpodstawnego-wzbogacenia/k9/a4272/

5/5 - (1 vote)

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU: