Jak długo jest się w BIK?

Jak długo jest się w BIKu zależeć będzie głównie od tego, z jakiego powodu się w nim znalazłeś. W przypadku jeżeli nie spłacaliśmy kredytu w terminie, nasze dane mogą być przetwarzane przez BIK przez 5 lat bez naszej zgody. Jednak aby tak było, muszą być spełnione 2 warunki:

 • opóźnienie w spłacie kredytu wynosi ponad 60 dni,
 • upłynęło 30 dni od czasu, gdy instytucja finansowa, w której zalegasz ze spłatą, poinformowała Cię o zamiarze przetwarzania danych na temat tego kredytu.

Wszelkie wpisy odnotowane w rejestrze BIK widnieją przez cały okres spłaty zaciągniętego zobowiązania. Oznacza to, że w tym czasie każdy ma prawo sprawdzić Twoją historię kredytową w BIK i znaleźć wpis o aktywnym zobowiązaniu. Informacje o już spłaconych zobowiązaniach nie są widoczne dla instytucji sprawdzających, chyba że wyraziliśmy na to zgodę. Warto tę zgodę wyrazić, ponieważ spłacając zobowiązania na czas, budujemy pozytywną historię kredytową. Bez naszej zgody taki wpis zostaje wymazany z BIK-u, a terminowo spłacane zobowiązane może w przyszłości pomóc w uzyskaniu kredytu.

Zgodę na przetwarzanie informacji o pożyczce lub kredycie możemy wyrazić już w momencie podpisywania umowy z bankiem lub firmą pozabankową. Dzięki temu dane na temat spłaconego zobowiązania zostaną udostępnione dla innych instytucji finansowych, które będą chciały sprawdzić Twoją historię kredytową.

Dane dotyczące pozytywnej historii kredytowej są przechowywane nie dłużej niż 5 lat lub do czasu odwołania zgody na ich przetwarzanie (możemy to zrobić w dowolnym momencie).

Podsumowanie

Zależnie od tego czy kredyt regulowany był terminowo, czy z opóźnieniami – informacje, które gromadzi BIK, mogą być pozytywne lub negatywne.

Jeżeli zobowiązania spłacasz terminowo:

 • w BIK pojawią się pozytywne wpisy na Twój temat,
 • informacje są widoczne pod warunkiem, że została wyrażona zgoda na ich przetwarzanie,
 • pozytywne informacje w BIK będą świadczyły o Twojej rzetelności w spłacie zobowiązań,
 • budujesz pozytywną historię kredytową.

Jeżeli zobowiązań nie spłacasz terminowo:

 • w bazie BIK znajdą się negatywne wpisy na Twój temat,
 • możesz mieć problem z zaciągnięciem nowego zobowiązania, jednak:
 • nie przekreślasz swojej szansy na kredyt lub pożyczkę – wszystko zależy od polityki instytucji finansowej.

Z raportów BIK korzystać mogą instytucje finansowe oraz osoby prywatne, które chcą poznać informacje na swój temat. Dla potencjalnego pożyczkobiorcy będą znajdowały się tam ważne informacje, ponieważ wpływają one na zdolność kredytową oraz na wiarygodność w oczach banku.

Przeczytaj również:

4.4/5 - (113 votes)

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:

 • L
  Labrador
  26.01.2018, 22:23

  Ludzie zwróćcie jak najszybciej wszelkie karty debetowe, pozbądźcie się limitów itp. Dobrze na tym wyjdziecie

 • N
  Nikola
  09.01.2019, 15:14

  Dokładnie ja jestem w biku z kwotą 3zl . Za debet na kacie trochę to śmieszne ale prawdziwe .

 • G
  Gonia
  20.02.2019, 13:38

  Zawsze mnie denerwuje kiedy ktoś mówi "jestem w BIK" - mam ochotę tłumaczyć każdemu, że "jest" tam każdy, kto kiedykolwiek brał pożyczkę czy skorzystał z karty kredytowej a nie tylko dłużnik z komornikiem na karku!

 • J
  Janek
  20.02.2019, 13:42

  Czyszczenie BIKu przez firmy to KIT! Tak na prawdę jedyne co można zrobić to wyrazić lub cofnąć zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie lub złożyć wniosek o restrukturyzację kredytu w banku a także ubiegać się o korektę nieprawdziwych lub nieaktualnych informacji, ale tego nie załatwi żadna firma - można zrobić to samodzielnie.

 • T
  Tulipan
  01.04.2019, 11:55

  Biku nie da się wyczyścić ktoś jak jest już to na raty czegoś nie można wżiąść ja w banku miałem debet 1000 zł i po 2 latach mi z wypłaty jebli hajs a zadnego mi pisma bank nie wysłał a na konieć mnie dali w bik te banki to też takie oszukańce som

 • A
  Arek76
  20.08.2019, 14:34

  chciałem wziąć kredyt, ale odmówili mi ze względu na wpis w BIK. Myślałem że są jakieś sprawdzone sposoby na jej wyczyszczenie ehhhh... Ktos wie ile jest się w biku?