Jak działa system Elixir?

Z punktu widzenia klienta banku, zwykły przelew bankowy to dziś kwestia tylko kilku kliknięć. Przetworzenie tych informacji nie zawsze jednak będzie tak proste, co w praktyce przełoży się na czas, w którym odbiorca otrzyma wysłane pieniądze. W zależności od kilku zmiennych przelew może dojść w kilka minut, ale może również i w kilka, kilkanaście, lub nawet kilkadziesiąt godzin. Nie jest to dzieło przypadku, a raczej ściśle określonego schematu księgowania pieniędzy przez banki – systemu ELIXIR.

System ELIXIR – jakie ma znaczenie?

Znajomość tego, w jaki sposób działają instytucje bankowe i jak realizowane są zlecane przelewy pieniężne, pozwoli na precyzyjne wyliczenie tego, kiedy wysłane przez nas pieniądze dotrą do odbiorcy, a także tego, kiedy to my sami otrzymamy pieniądze.

Zrozumienie systemu ELIXIR można wykorzystać również w sposób predykcyjny, szczególnie wtedy, gdy zależy nam na czasie, a pieniądze potrzebne są właściwie „na już”. Jeśli korzystamy z zewnętrznego źródła finansowania, jakim są na przykład szybkie chwilówki internetowe, możemy nie tylko wyliczyć, o której godzinie wpłyną nam pieniądze od pożyczkodawcy, ale też wybrać tego, który jest w stanie dostarczyć nam pożyczkę jak najszybciej. Opierając się na zdobytej wiedzy, możemy przekonać się także, że szybkie pożyczki w 15 minut to nie tylko slogan reklamowy, ale realna możliwość – pożyczkodawcy doskonale wykorzystują wszystkie możliwości systemu ELIXIR i sprawnie poruszają się w bankowej księgowości.

Czym jest system ELIXIR?

ELIXIR nie bez powodu kojarzy się z czymś płynnym – w tym wypadku przelewem bankowym. Jest to również sprytnie zakamuflowane rozwinięcie skrótu od System Elektronicznej Izby Rozliczeniowej funkcjonującej w Polsce już od 1994 roku i obsługuje transakcje złotówkowe realizowane pod nadzorem Narodowego Banku Polskiego. Dotyczy on sposobu dokonywania rozliczeń i przelewania środków pieniężnych pomiędzy bankami – to usystematyzowanie wysyłki przelewów zlecanych nie tylko przez klientów detalicznych banków, ale też firm i innych instytucji.

Jak działa system ELIXIR?

Aby usprawnić księgowanie zleconych przelewów, opracowany został harmonogram godzinowy wszystkich „wejść” i „wyjść” do banków, czyli – mówiąc prosto – pieniędzy opuszczających bank i pieniędzy do niego wpływających. Rozliczane są one zarówno przez Krajową Izbę Rozliczeniową obsługującą system ELIXIR, jak i przez każdy bank w trzech codziennych sesjach wychodzących i przychodzących od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem świąt państwowych będących dniami wolnymi od pracy.

Zgodnie z harmonogramem sesji ELIXIR, księgowanie przelewu przebiega trzyetapowo. Przyjrzyjmy się poszczególnym etapom:

  • Wyjście przelewu z banku nadawcy. Każdy bank wysyła pieniądze o ustalonych przez siebie godzinach. Z reguły są to godziny zbliżone do tych, które rekomenduje Narodowy Bank Polski, czyli 9:30, 13:30 oraz 16:30. Nie mniej jednak warto wcześniej sprawdzić te godziny w konkretnym banku, gdyż mogą one odbiegać od „wzorca” do kilkudziesięciu minut.
  • Zaksięgowanie przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Ten organ przyjmuje pieniądze zawsze o stałych godzinach. Nie przelewa ona pieniędzy, ale przekazuje informacje o zleconych przelewach do banku nadawcy. Te sesje odbywają się we wszystkie dni robocze w godzinach: 9:30-10:30, 13:30-14:30 i 16:00-17:00. Rzeczywiste polecenie o przesłaniu pieniędzy do banku odbiorcy zleca NBP zgodnie z tym, co przekazała mu Krajowa Izba Rozliczeniowa. Środki te księgowane są w ramach tzw. rozrachunku.
  • Przyjęcie przelewu przez bank odbiorcy. Podobnie, jak w przypadku sesji wychodzących, godziny sesji przychodzących również ustalane są samodzielnie przez każdy bank komercyjny i podobnie różnice pomiędzy poszczególnymi instytucjami będą wynosić kilkadziesiąt minut. Według NBP powinny być to godziny 11:00,  15:00 oraz 17:00.

Dyspozycje przelewów można oczywiście składać o każdej porze. Łatwo jednak zauważyć, że przelewy złożone po ostatniej sesji wychodzącej w danym dniu, zostaną wysłane dopiero następnego dnia roboczego. Jeżeli będzie to piątek, to pieniądze znajdą się na koncie dopiero w poniedziałek.

Nie tylko sesje ELIXIR

Znając nawet przybliżone godziny księgowania, łatwo zauważyć, że przelew zlecony pomiędzy różnymi bankami może zająć nawet kilka dni. Są jednak sposoby na to, by przelew został zrealizowany z pominięciem harmonogramu sesji ELIXIR, np. wysyłając przelew do tego samego banku, z którego był zlecany, lub korzystając z przelewów ekspresowych np. Express Elixir. Właśnie z tych udogodnień bardzo często korzystają firmy zajmujące się udzielaniem tzw. szybkich pożyczek. Dzięki temu przetransferowanie pieniędzy z jednego konta na drugie to tylko kilka minut.

4.8/5 - (6 votes)

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU: