Jak prowadzić negocjacje z wierzycielem, by były skuteczne?

Aktualizacja: 2019-09-26
Data publikacji: 2018-03-14
Autor: Redakcja
Ocena: 4.31
(ilość ocen: 71)

Pożyczkobiorcy, którzy nie zwrócą w terminie zaciągniętej pożyczki muszą wziąć pod uwagę ryzyko wewnętrznej windykacji. Jeśli ta nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, sprawa może trafić do zewnętrznej firmy windykacyjnej, stać się przedmiotem postępowania sądowego, a nawet egzekucyjnego. Jeśli Ty również masz kłopoty z terminową spłatą zobowiązania, nie załamuj rąk. W artykule podpowiemy, jak rozmawiać z wierzycielem, aby spłata zadłużenia nie była „kulą u nogi”.

Telefony od wierzyciela, SMS-owe, listowne i e-mailowe monity czy formularze, informujące o zamiarze wpisania Twoich danych do BIG-u to standardowe elementy tzw. miękkiej windykacji. Ich głównym celem jest polubowne wyegzekwowanie spłaty należności. Jeśli działania pożyczkodawcy nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, sprawa może trafić do zewnętrznej firmy windykacyjnej, stać się przedmiotem postępowania sądowego i egzekucyjnego. Bez względu na to, które z działań wierzyciela dotykają Cię właśnie w tym momencie, nie musisz pozostawać bierny. Jeśli zależy Ci na spłacie zadłużenia i wyeliminowaniu długofalowych, kosztownych i wyjątkowo nieprzyjemnych konsekwencji – negocjuj.

Po co negocjacje?

Głównym celem negocjacji z wierzycielem jest próba wypracowania nowych, dogodnych dla obu stron warunków spłaty zobowiązania. Pomyślny wynik negocjacji będzie oznaczał dla Ciebie możliwość spłaty długu na korzystnych warunkach, dla wierzyciela natomiast – sukcesywne odzyskiwanie pieniędzy. Nie wszyscy wiedzą, że wynikiem negocjacji z wierzycielem może być nawet umorzenie części długu. Pamiętaj, że dla pożyczkobiorcy lub firmy windykacyjnej nawet powolna spłata zadłużenia połączona z chęcią współpracy z Twojej strony jest zdecydowanie lepszym scenariuszem niż brak kontaktu i uchylanie się od płatności.

Jak negocjować z wierzycielem?

Po pierwsze – nie unikaj kontaktu

Podstawową zasadą, która powinna przyświecać kontaktom z wierzycielem jest otwartość na kontakt i nie unikanie go. To, że nie będziesz odbierał wysyłanej przez pożyczkodawcę korespondencji i ignorował połączenia telefoniczne, nie tylko nie uchroni Cię przed odpowiedzialnością, ale może dodatkowo pogorszyć Twoją sytuację. Ukrywanie się przed wierzycielem nie rozwiąże Twoich problemów. Może natomiast sprawić, że zmęczony sytuacją pożyczkodawca po jakimś czasie nie będzie miał ochoty z Tobą negocjować i od razu skieruje sprawę do sądu.

Po drugie – mierz siły na zamiary

Jeśli chcesz rozpocząć negocjacje z wierzycielem, dobrze się do nich przygotuj. Aby tego dokonać, przeanalizuj swoje możliwości finansowe. Sprawdź, ile wynosi aktualne zadłużenie oraz jaką kwotę w skali miesiąca jesteś w stanie przeznaczyć na jego spłatę. Choć idealnym scenariuszem byłaby jak najszybsza spłata długu, w tym przypadku nie powinno być to priorytetem. Szacując swoje możliwości zadbaj o to, aby miesięczna rata nie obciążyła nadmiernie Twojego budżetu i co najważniejsze – była realna do spłaty. Jeśli postawisz przed sobą niemożliwe do spełnienia cele, szybko stracisz motywację. A to, jak nietrudno zgadnąć, znacząco pogorszy Twoją wiarygodność w oczach wierzyciela i sprawi, że nie dostaniesz już kolejnej szansy.

Po trzecie – przedstaw wierzycielowi swoją propozycję

Analiza aktualnej sytuacji finansowej pozwoli Ci stworzyć plan spłaty, który następnie przedstawisz wierzycielowi. Dzięki temu masz szansę na uzyskanie optymalnych dla siebie warunków zwrotu długu. Co ważne, aby uzasadnić swoje stanowisko, przygotuj dokumenty potwierdzające wysokość dochodów oraz regularnych zobowiązań finansowych (np. innych pożyczek lub kredytów, rachunków za czynsz, media, prąd i wodę). Dzięki temu zwiększysz wiarygodność swojej kalkulacji i podkreślisz zasadność wcielenia w życie właśnie takiego planu.

Po czwarte – bądź szczery

Wielu dłużników traktuje wierzycieli niczym spragnione zemsty maszyny, pozbawione empatii i ludzkich odruchów. Taka postawa ma jednak niewiele wspólnego z rzeczywistością. Pamiętaj, że wierzyciel chce Ci pomóc, a nie pogrążyć. Negocjując z wierzycielem warto więc wykazać się szczerością oraz chęcią współpracy. Dobrym pomysłem będzie wyjaśnienie mu powodu problemów ze spłatą. Choć taka deklaracja nie zmniejszy kwoty długu, znacząco skróci dystans i sprawi, że spojrzycie na siebie bardziej „ludzko”.

Po piąte – dotrzymuj obietnic

Jeśli wierzyciel zaakceptuj Twój plan spłat, zrób wszystko, aby dopełnić swoich obowiązków. Jeśli na skutek nieplanowanych wydatków lub trudnej sytuacji losowej nie zdołasz zwrócić w terminie całości lub części raty, jak najszybciej poinformuj go o tym. Pamiętaj jednak, że jeśli takie okoliczności będą przytrafiać się regularnie, Twoja wiarygodność może wzbudzić wątpliwości.

Negocjacje z komornikiem?

Jeśli Twoje zadłużenie stało się przedmiotem postępowania egzekucyjnego, wciąż masz szansę negocjować. Nie zapominaj jednak, że w takiej sytuacji podmiotem decyzyjnym wciąż pozostaje wierzyciel, a nie jak sądzi wielu – komornik. Komornik jest jedynie urzędnikiem, wykonującym zlecone mu obowiązki. Jakiekolwiek próby pertraktacji z komornikiem nie mają więc szans na sukces. Chcesz ustalić nowe warunki spłaty? Skontaktuj się z wierzycielem.

Masz długi? O tym powinieneś wiedzieć

Jeśli wierzyciel zaakceptuje Twój plan spłaty, możesz być z siebie dumny. Taki moment to pierwszy i zarazem najważniejszy krok na drodze do wyjścia z zadłużenia. Aby przyspieszyć cały proces i szybciej „wyjść na prostą” możesz dodatkowo:
• nadpłacać raty. Jeśli otrzymasz dodatkowy zastrzyk gotówki, wpłać na konto wierzyciela dodatkową kwotę. Nawet, jeśli będzie to jedynie kilkadziesiąt złotych, taka postawa potwierdzi Twoje zaangażowanie i chęć „wyjścia na prostą”;
• wnioskować o całkowite/częściowe umorzenie odsetek karnych. Takie rozwiązanie okaże się zasadne w momencie całkowitej spłaty długu.

Kiedy pomyślnie spłacisz cały dług poproś wierzyciela o dokument potwierdzający spłatę zadłużenia i zachowaj go u siebie na okres kilku lat. W przypadku jakichkolwiek problemów czy niejasności będzie on wiarygodnym dowodem, potwierdzającym, że dopełniłeś swoich obowiązków.

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo