Jak prowadzić skuteczne negocjacje z wierzycielem?

Pożyczkobiorca, który nie zwróci w terminie zaciągniętej pożyczki musi brać pod uwagę ryzyko windykacji wewnętrznej firmy pożyczkowej. Jeżeli ta przyniesie oczekiwanych rezultatów – sprawa może zostać skierowana do zewnętrznej firmy windykacyjnej, stać się przedmiotem postępowania windykacyjnego, a nawet egzekucyjnego. Jak prowadzić negocjacje z wierzycielami? Kiedy sprawa może zostać oddana do komornika? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule. Dodatkowo podpowiemy, jak rozmawiać skutecznie z wierzycielami.

Wierzyciel ma prawo kontaktować się z Tobą telefonicznie, mailowo oraz listownie. Monity oraz formularze informujące o zamiarze wpisania Twoich danych do BIG-u to standardowa procedura tzw. miękkiej windykacji.

Jeżeli działania działu windykacji firmy pożyczkowej nie przyniosą oczekiwanych rezultatów – sprawa może trafić do firmy zewnętrznej. Bez względu na to, które z działań wierzyciela dotykają Cię właśnie w tym momencie, nie musisz pozostawać bierny. Jeśli zależy Ci na spłacie zadłużenia i wyeliminowaniu długofalowych, kosztownych i wyjątkowo nieprzyjemnych konsekwencji – negocjuj.

Po co przeprowadza się negocjacje?

Głównym celem negocjacji z wierzycielem jest próba wypracowania nowych, dogodnych warunków spłaty zobowiązania. Pomyślny wynik negocjacji będzie oznaczał możliwość spłaty długu na korzystnych warunkach, a dla wierzyciela – sukcesywne odzyskiwanie pieniędzy.

Uwaga! Czasem zdarza się, że wynikiem negocjacji z wierzycielem jest umorzenie części długu.

Pamiętaj, że dla pożyczkobiorcy lub firmy windykacyjnej nawet powolna spłata zadłużenia połączona z chęcią współpracy z Twojej strony jest zdecydowanie lepszym scenariuszem niż brak kontaktu i uchylenie się od płatności.

Przeczytaj też: Umorzenie części długu. Czy to możliwe i jak się o to starać?

Krok po kroku – jak negocjować z wierzycielem?

  • Nie unikaj kontaktu.

Podstawową zasadą powinno być otwarcie na kontakt oraz nie unikanie go. To, że nie będziemy odbierać wysyłanej przez pożyczkodawcę korespondencji oraz będziemy ignorować połączenia telefoniczne – nie uchroni nas przed odpowiedzialnością. Może jedynie pogorszyć naszą sytuację. Ukrywanie się przed wierzycielem nie rozwiąże problemów. Może doprowadzić do tego, że pożyczkodawca skieruje od razu sprawę do sądu.

  • Mierz siły na zamiary.

Jeśli chcesz rozpocząć negocjacje z wierzycielem, dobrze się do nich przygotuj. Aby tego dokonać, przeanalizuj swoje możliwości finansowe. Sprawdź, ile wynosi aktualne zadłużenie oraz jaką kwotę w skali miesiąca jesteś w stanie przeznaczyć na jego spłatę. Choć idealnym scenariuszem byłaby jak najszybsza spłata długu, w tym przypadku nie powinno być to priorytetem.

Szacując swoje możliwości zadbaj o to, aby miesięczna rata nie obciążyła nadmiernie Twojego budżetu i co najważniejsze – była realna do spłaty. Jeśli postawisz przed sobą niemożliwe do spełnienia cele, szybko stracisz motywację. A to, jak nietrudno zgadnąć, znacząco pogorszy Twoją wiarygodność w oczach wierzyciela i sprawi, że nie dostaniesz już kolejnej szansy.

  • Przedstaw wierzycielowi swoją propozycję 

Analiza aktualnej sytuacji finansowej pozwoli Ci stworzyć plan spłaty, który następnie przedstawisz wierzycielowi. Dzięki temu masz szansę na uzyskanie optymalnych dla siebie warunków zwrotu długu. Co ważne, aby uzasadnić swoje stanowisko, przygotuj dokumenty potwierdzające wysokość dochodów oraz regularnych zobowiązań finansowych (np. innych pożyczek lub kredytów, rachunków za czynsz, media, prąd i wodę). Dzięki temu zwiększysz wiarygodność swojej kalkulacji i podkreślisz zasadność wcielenia w życie właśnie takiego planu.

  • Bądź szczery

Pamiętaj, że wierzyciel chce Ci pomóc, a nie pogrążyć. Negocjując z wierzycielem warto więc wykazać się szczerością oraz chęcią współpracy. Dobrym pomysłem będzie wyjaśnienie mu powodu problemów ze spłatą. Choć taka deklaracja nie zmniejszy kwoty długu, znacząco skróci dystans i sprawi, że spojrzycie na siebie bardziej „ludzko”.

  • Dotrzymaj obietnicy

Jeśli wierzyciel zaakceptuj Twój plan spłat, zrób wszystko, aby dopełnić swoich obowiązków. Jeśli na skutek nieplanowanych wydatków lub trudnej sytuacji losowej nie zdołasz zwrócić w terminie całości lub części raty, jak najszybciej poinformuj go o tym. Pamiętaj jednak, że jeśli takie okoliczności będą przytrafiać się regularnie, Twoja wiarygodność może wzbudzić wątpliwości.

Przeczytaj też: Jak wyjść z długów? 5 kroków na wyjście z kłopotów finansowych

Czy negocjacja z komornikiem jest możliwa?

Z komornikiem nie możesz negocjować. Jest to urzędnik, który wykonuje zlecone mu obowiązki – ściągnięcie długu. Pamiętaj, że jeżeli Twoje zadłużenie stało się przedmiotem postępowania egzekucyjnego – wciąż możesz negocjować z wierzycielem.

Z komornikiem w przeciwieństwie do windykatora lub firmy windykacyjnej – nie ma negocjacji. Zawsze jednak pozostaje próba negocjowania z wierzycielem np firmą pożyczkową.

Jak przyspieszyć spłatę powstałego zadłużenia?

Jeśli wierzyciel zaakceptuje Twój plan spłaty, możesz być z siebie dumny. Taki moment to pierwszy i zarazem najważniejszy krok na drodze do wyjścia z zadłużenia. Aby przyspieszyć cały proces i szybciej „wyjść na prostą” możesz dodatkowo:

  • nadpłacać raty. Jeśli otrzymasz dodatkowy zastrzyk gotówki, wpłać na konto wierzyciela dodatkową kwotę. Nawet, jeśli będzie to jedynie kilkadziesiąt złotych, taka postawa potwierdzi Twoje zaangażowanie i chęć „wyjścia na prostą”;
  • wnioskować o całkowite/częściowe umorzenie odsetek karnych. Takie rozwiązanie okaże się zasadne w momencie całkowitej spłaty długu.

Kiedy pomyślnie spłacisz cały dług poproś wierzyciela o dokument potwierdzający spłatę zadłużenia i zachowaj go u siebie na okres kilku lat. W przypadku jakichkolwiek problemów czy niejasności będzie on wiarygodnym dowodem, potwierdzającym, że dopełniliśmy swoich obowiązków.

4/5 - (43 votes)

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU: