Przeniesienie kredytu do innego banku nie musi być ani czasochłonne, ani kosztowne. Co w sytuacji, jeśli zobowiązania względem banku stają się nadmiernym obciążeniem dla budżetu? Czy warto poszukać tańszego kredytu i przenieść zobowiązanie do innego banku? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule
W naszym artykule przeczytasz:
Kredyt hipoteczny na zakup własnego mieszkania, kredyt samochodowy na sfinansowanie wymarzonego samochodu czy kredyt gotówkowy na bieżące wydatki, na które w budżecie zwyczajnie brakuje pieniędzy. Nie ulega wątpliwości, że w dzisiejszych czasach tylko nieliczni szczęściarze funkcjonują bez obciążeń w postaci kredytów.
Głównym powodem, który pcha kredytobiorców „w ramiona” innego banku, jest chęć obniżenia całkowitego kosztu kredytu. Skoro inny bank może zaoferować mi tańszy kredyt, dlaczego nie skorzystać z takiej możliwości?
Rzeczywiście, przeniesienie zobowiązania do innego banku często pozwala wygenerować oszczędności w wysokości kilkudziesięciu, a nawet kilkuset złotych miesięcznie.
W zależności od swoich potrzeb możesz przenieść do innego banku jeden lub kilka kredytów. Jeśli posiadasz drogi kredyt gotówkowy lub hipoteczny, możesz zaciągnąć nowy kredyt na atrakcyjniejszych warunkach.
Jeśli posiadasz kilka kredytów i pożyczek, możesz je skonsolidować, zastępując jednym kredytem. W takim przypadku zamiast kilku miesięcznych rat będziesz płacił jedną — niższą. Decydując się na konsolidację, musisz wiedzieć jednak, że zmniejszenie wysokości miesięcznej raty jest możliwe jedynie poprzez wydłużenie okresu kredytowania. A ten oznacza zwiększenie całkowitego kosztu kredytu.
Czy warto zdecydować się na taki ruch? Nawet pomimo wyższych kosztów konsolidacja może okazać się strzałem w dziesiątkę. Jeśli Twój budżet jest bardzo napięty i ledwo łączysz koniec z końcem, kredyt konsolidacyjny pozwoli Ci odetchnąć z ulgą oraz zminimalizować ryzyko opóźnień w spłacie. A te mogą mieć długofalowe, bardzo nieprzyjemne konsekwencje.
Jeśli rozważasz przeniesienie kredytu do innego banku, upewnij się, że taka transakcja rzeczywiście wyjdzie Ci na dobre. Zanim podpiszesz nową umowę z bankiem, sprawdź, ile zapłacisz za pożyczone pieniądze i na jakie oszczędności w skali miesiąca i roku możesz liczyć. Zorientuj się również:
Pamiętaj również, że przed wydaniem decyzji bank dokładnie prześwietli Twoją zdolność kredytową. Sprawdzi nie tylko kwotę dochodów i stabilność zatrudnienia, ale również Twoje miesięczne wydatki, historię kredytową w BIK-u i rejestry dłużników. Jeśli w ciągu ostatnich lat Twoja sytuacja finansowa uległa pogorszeniu, możesz mieć realne problemy z otrzymaniem kredytu w innym banku. Nawet jeśli bez problemu spłacasz aktualnie posiadane zobowiązania.
Jeśli chcesz skonsolidować długi, przeanalizuj parametry dostępnych na rynku kredytów konsolidacyjnych. Zorientuj się, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania, a następnie sprawdź, jakie wymogi należy spełnić, aby otrzymać finansowanie.
W większości banków do zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego niezbędne będą:
Istnieją banki, które oprócz kredytów i pożyczek bankowych skonsolidują także produkty pozabankowe. Jednym z nich jest Getin Bank. Maksymalna kwota kredytu konsolidacyjnego w Getin Banku wynosi obecnie 200 000 tys., a okres spłaty — do 10 lat. Po konsolidację mogą sięgnąć osoby, które ukończyły 18 r.ż. oraz mają odpowiednio wysoką zdolność i wiarygodność kredytową.
Jeśli zależy Ci na tym, aby zmniejszyć koszty jednego kredytu, np. drogiego kredytu hipotecznego czy gotówkowego, sięgnij po kredyt refinansowy. Istotą takiego rozwiązania jest zamiana jednego zobowiązania na kredyt o zdecydowanie lepszych warunkach. Zaciągnięcie kredytu refinansowanego będzie szczególnie zasadne w sytuacji gdy:
Zanim wybierzesz konkretny kredyt, dokładnie porównaj dostępne na rynku oferty. Wybierając najlepszą, zwróć uwagę nie tylko na wysokość oprocentowania, ale również na:
Podobnie jak w przypadku kredytu konsolidacyjnego, przed wydaniem decyzji bank dokładnie oceni Twoją zdolność i wiarygodność kredytową. Aby mógł tego dokonać, niezbędne będzie wypełnienie wniosku kredytowego oraz dostarczenie instytucji dokumentów, potwierdzających wysokość oraz źródło dochodu.
Rozważasz zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego? Pamiętaj, że taka decyzja będzie zasadna jedynie wtedy, kiedy Twój budżet jest bardzo napięty, a od opóźnień rat w spłacie dzieli Cię jedynie „krok”. Sięgnięcie po konsolidację oznacza bowiem dodatkowe koszty. Taka decyzja podyktowana chwilową potrzebą lub impulsem nie będzie więc zbyt rozsądna. Kolejną pułapką związaną z konsolidacją jest także oferowana przez niektóre banki możliwość dodatkowego pożyczenia określonej, często niemałej kwoty. W praktyce oznacza to, że oprócz pozyskania środków na spłatę aktualnych zobowiązań finansowych możesz pożyczyć jeszcze dodatkowe kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy. Taka okazja z pewnością ucieszy fanów spontanicznych zakupów. Niestety, może także boleśnie odbić się na ich portfelach. Decydując się na refinansowanie, dokładnie rozważ wszystkie „za” i „przeciw”. Sięgnięcie po pierwszą lepszą ofertę może przynieść Ci zdecydowanie więcej szkody niż pożytku. Jeśli nie jesteś przekonany do propozycji żadnego z banków, możesz także podjąć próby negocjacji nowych warunków z aktualnym kredytodawcą. Każda prośba o renegocjacje kredytu jest rozpatrywana indywidualnie. Jeśli jesteś dla banku cennym klientem i wzorowo wywiązujesz się ze swoich obowiązków, masz spore szanse na osiągnięcie swojego celu.
Sponsorujemy
Nasze wyróżnienia
Nasi partnerzy
Komentarze