Jak skutecznie zmniejszyć koszty pożyczki?

Aktualizacja: 2019-09-26
Data publikacji: 2018-10-31
Autor: Redakcja
Ocena: 4.59
(ilość ocen: 29)

Podstawowym kryterium wyboru najlepszej pożyczki jest zawsze koszt zobowiązania, czyli to, ile w ostatecznym rachunku zapłacimy za możliwość cieszenia się z dodatkowej gotówki. Nie zawsze jednak – i ma to zastosowanie również w innych dziedzinach życia – powinno się przekładać jakość nad cenę. Wybór najlepszej pożyczki opiera się bowiem na wielu parametrach, a tylko jeden z nich stanowią koszty. Jednak jakość pożyczek online jest tak zbliżona do siebie, że próba znalezienia taniego pożyczkodawcy nie musi się na niej odbić.

Czy można negocjować cenę pożyczki online?

Instytucje pożyczkowe, odmiennie niż banki, raczej nie dopuszczają możliwości bezpośredniej negocjacji i udzielenia indywidualnego upustu cenowego. Nie jest to zła cecha, ponieważ nie wynika ze złej woli, a z charakterystyki produktu. Pożyczki pozabankowe udzielane są prawie wyłącznie online, a więc wyeliminowany jest element bezpośredniego kontaktu z klientem. Z tego powodu pożyczki na odległość muszą zawrzeć swoją ofertę w pewnych ramach finansowych i proceduralnych, by możliwe było szybkie i płynne obsłużenie dużej ilości osób, które każdego dnia składają wnioski pożyczkowe.

Zakłada się także, że podejmowanie negocjacji w tej sprawie mija się z celem. Oferta pożyczek online jest tak różnorodna, zarówno pod względem formy (np. pożyczki z obsługą domową, pożyczki z kurierem wypłacane czekiem GIRO czy pożyczki na dowód), jak i kosztów, że trafią praktycznie do każdej grupy docelowej. Mogą z nich skorzystać osoby mające niską zdolność kredytową, emeryci i renciści, osoby zadłużone, osoby chcące uzyskać chwilówkę w weekend lub w 15 minut, a nawet osoby nieposiadające konta bankowego. Wachlarz usług jest więc bardzo szeroki i zróżnicowany pod względem cenowym.

Pożyczkodawcy mogą jednak zaproponować pewne bonifikaty finansowe występujące w innych formach. Nie można więc powiedzieć, że ramy cenowe w firmach pożyczkowych są sztywne. Ich przesunięcie odbywa się po prostu na innych warunkach.

Opcja najtańsza: darmowa pożyczka na 30 dni

W tym przypadku można powiedzieć, że taniej już się nie da. Obecnie każdy szanujący się pożyczkodawca udzielający pożyczek krótkoterminowych może pochwalić się promocją na darmową pożyczkę dla nowych klientów. Jeżeli kiedykolwiek korzystaliśmy już z takiej promocji, nie ma powodów do zmartwień – nic nie stoi na przeszkodzie, by o ponowną starać się u innego pożyczkodawcy. Jest ich na tyle dużo, że możemy pożyczać za darmo niemalże co miesiąc, a co więcej – możemy skorzystać ze sporego zróżnicowania kwotowego. Od 1000 złotych (Filarum), poprzez kwoty takie, jak 3000 złotych (np. Vivus, Kuki, LendOn), aż po 6000 złotych (Szybka Gotówka).

Udział w programach lojalnościowych

By móc pożyczać na preferencyjnych warunkach, wystarczy tylko zaciągać pożyczki internetowe. Już sam ten fakt wystarczy, by móc liczyć na czasami naprawdę spore korzyści. By wypromować swoją markę, wywołać w pożyczkobiorcy pozytywne skojarzenia i przywiązać go do siebie, pożyczkodawca może podążać za różnymi praktykami:

  • zwiększanie dostępnej kwoty pożyczki i okresu spłaty (co raczej nie zmniejszy kosztów);
  • udzielanie rabatów na kolejne pożyczki – wraz z każdym kolejnym pożyczaniem możemy kumulować rabat procentowy, np. w Pożyczkaplus;
  • umożliwiane zaciągnięcia kolejnych pożyczek z darmo – taką promocję wprowadziła firm Szybka Gotówka w ramach programu „Co 5. pożyczka za darmo”;
  • bezpośrednie wypłaty pieniężne na konto klienta – dostępne zazwyczaj w ramach akcji polecania pożyczek znajomym dostępnych w firmach Vivus oraz Via SMS.

Nie każdy z programów lojalnościowych będzie usystematyzowany. Część z pożyczkodawców (np. NetCredit) indywidualnie przyznaje profity za regularne pożyczanie. Jeśli tylko dostępna będzie atrakcyjna oferta na kolejną pożyczkę, klient zostanie o tym poinformowany. Trudno jednak przewidzieć, czy taka promocja będzie miała miejsce i czy będzie się wtedy dalej zainteresowanym pożyczką jeszcze przed wyborem tego właściwego pożyczkodawcy.

Darmowa pożyczka ratalna

Dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na spłatę pożyczki w miesiąc, zostały wykreowane darmowe pożyczki na 60 dni, a nawet darmowe pożyczki na raty. Co prawda, ten ostatni rodzaj dostępny jest na razie tylko w firmie Provident, ale to duży potencjał, który w przyszłości może zostać wykorzystany. Dzięki takiej ofercie możemy pożyczyć od 500 do 1500 złotych i oddać pożyczkę w ciągu 4 miesięcy w równych ratach. Warunkiem otrzymania tak korzystnych warunków jest terminowa spłata.

Krótszy okres spłaty pomoże?

Ci, którzy poszukują jak najtańszej pożyczki na raty, powinni zastanowić się nie tylko nad wyborem odpowiedniej oferty, ale także nad skomponowaniem jej w taki sposób, by wygenerowała jak najniższe koszty. Oczywiście najprostszym sposobem na zredukowanie kosztów jest pożyczka w niższej kwocie. W tej kwestii pożyczkobiorca ma jednak małe pole manewru i jeżeli potrzebuje konkretnej kwoty, to taką musi pożyczyć. Może jednak zastanowić się na krótszym okresem spłaty, który nie pociągnie za sobą tak wysokich kosztów, jak pożyczki na 36 lub 48 miesięcy. Naturalnie będzie to rozsądny wybór tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni, że możemy spłacić większą miesięczną ratę.

Korzystajmy z porównywarki pożyczkowej

W znalezieniu najniższych kosztów pożyczki pomoże porównywarka pożyczkowa, która ma możliwość pogrupowania pożyczek od najtańszej do najdroższej. W takiej sytuacji nie musimy doskonale znać rynku pożyczkowego i orientować się w nazwach pożyczkodawców, by wybrać tę najtańszą. Pamiętajmy jednak o tym, żeby sprawdzić przy tym także inne parametry pożyczki i dokładnie zapoznać się z jej warunkami. Tylko podejście holistyczne gwarantuje wybór najlepszej i najbardziej dopasowanej oferty.

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo