Jak sprawdzić BIK za darmo?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to jedno z najważniejszych biur informacji gospodarczej. Korzystają z niego nie tylko wszystkie banki, ale i również niektóre firmy pożyczkowe. Głównym zadaniem BIK-u jest gromadzenie i udostępnianie informacji na temat zobowiązań – aktualnych, spłaconych oraz zaległych. Od tego, jak wygląda Twój profil w BIK zależy m.in. otrzymanie kredytu czy chwilówki, dlatego warto zadbać o dane, które się tam znajdują. Zatem, jak sprawdzić BIK? I czy można zdobyć raport BIK za darmo?

Jakie dane sprawdzisz w BIK?

Zanim wyjaśnimy Ci, jak sprawdzić siebie w BIK, warto ustalić, jakie konkretnie dane możesz w nim znaleźć. Gromadzone są w nim wszystkie pozytywne i negatywne informacje na temat zaciągniętych zobowiązań, a w szczególności:

  • dane identyfikacyjne dłużników – m.in. imię, nazwisko, numer dokumentu tożsamości, data urodzenia, PESEL;
  • informacje na temat zobowiązania – w tym m.in. jego rodzaj, datę udzielenia, liczbę, ilość i wysokość rat, walutę oraz terminy spłat.

Zasoby Biura to zatem kompleksowe kompendium wiedzy na temat osób, które skorzystały z produktu kredytowego w banku lub firmie pożyczkowej. Przy weryfikacji BIK, zakres informacji, które otrzymasz może być jednak różny. W dużej mierze zależy on bowiem od tego, z jakiego raportu skorzystasz.

Jeśli sprawdzisz BIK odpłatnie, otrzymany przez Ciebie wyciąg będzie bardzo rozbudowany. Znajdziesz w nim m.in. szczegółową historię spłat, scoring czy ilość zapytań kredytowych związanych z Tobą. Jako konsument, część z tych informacji, możesz jednak otrzymać całkowicie za darmo, raz na 6 miesięcy.

Przed wprowadzeniem rozporządzenia RODO darmowy wyciąg z BIK określano jako Informację Ustawową. Obecnie jest to tzw. “kopia danych” BIK.

Warto przy tym wiedzieć, szczególnie, że procedura wnioskowania o darmowy raport różni się od wnioskowania o wersję płatną.

Jak sprawdzić BIK za darmo?

Aby skorzystać z darmowego sprawdzenia BIK, musisz złożyć do Biura Informacji Kredytowej odpowiedni wniosek. Możesz to zrobić na kilka sposobów.

Za pomocą konta w serwisie BIK

Jeśli posiadasz już założone konto w serwisie BIK, wystarczy, że zalogujesz się do niego i wybierzesz dostępną tam formę kontaktu, oznaczoną ikoną koperty. Pojawi się wówczas formularz, w którym należy umieścić prośbę o udostępnienie kopii danych BIK. Po wysłaniu wiadomości Biuro będzie miało maksymalnie 30 dni na udostępnienie Ci bezpłatnego raportu BIK, w formie pdf. Znajdziesz go w zakładce “Pliki do pobrania”, skąd będziesz mógł go wydrukować bądź pobrać na komputer.

Odwiedzając Centrum Obsługi Klienta BIK

Dokument umożliwiający sprawdzenie BIK za darmo.

Wniosek o udostępnienie kopii danych możesz złożyć również osobiście, w Centrum Obsługi Klienta BIK. Podania o wydanie bezpłatnego raportu BIK są przyjmowane pod adresem ul. Postępu 17A w Warszawie, w poniedziałek i środę od 08:00 do 17:00, a w pozostałe dni robocze od 08:00 do 16:00. Do uzupełnienia wniosku będzie Ci potrzebny jeden z dokumentów potwierdzających tożsamość – dowód osobisty, paszport lub karta pobytu (dla obcokrajowców). W podaniu musisz bowiem podać imię, nazwisko, adres korespondencyjny, PESEL oraz serię i numer wybranego dokumentu tożsamości.

Wysyłając wniosek pocztą na adres Centrum Obsługi Klienta BIK

Aby skorzystać z tej opcji przygotuj dokument z prośbą o udostępnienie danych i wyślij go na adres:

Centrum Obsługi Klienta BIK
ul. Postępu 17
00-667 Warszawa

W podaniu umieść swoje dane identyfikacyjne – imię, nazwisko, PESEL, rodzaj serię i numer dokumentu tożsamości. Nie zapomnij również umieścić tam adresu, na który chcesz otrzymać darmowy raport BIK. Zostanie on wysłany w wersji papierowej w ciągu 30 dni.

Przy pomocy e-maila, uwierzytelnionego podpisem kwalifikowanym.

Wniosek, zawierający prośbę o udostępnienie danych oraz Twoje dane identyfikacyjne możesz również przesłać e-mailem, zabezpieczonym podpisem kwalifikowanym. Odpowiedź wraz z raportem powinna pojawić się mailowo, w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

W każdym z powyższych przypadków, w uzasadnieniu wniosku, powinieneś powołać się na prawo do wglądu w przetwarzane dane, przykładowo:

Na podstawie artykułu 15 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. proszę o udostępnienie mi kopii moich danych oraz doszczegółowienia do kopii moich danych, przetwarzanych w Państwa systemie.

Jeśli zależy Ci na pełnym raporcie, nie zapomnij we wniosku wspomnieć o “Doszczegółowieniu do kopii danych”. W przeciwnym wypadku, zakres informacji, który otrzymasz obejmie tylko podstawowe kwestie – m.in. cel przetwarzania danych, źródło pochodzenia danych czy odbiorcach, którzy otrzymali Twoje dane.

Jak sprawdzić czy jestem w BIK? Opcja płatna

Raport BIK za darmo ma jedną, dość istotną wadę – musisz na niego poczekać, nawet do 30 dni. Jeśli zatem zastanawiasz się jak sprawdzić BIK w szybki sposób, weź pod uwagę opcję płatną. Kilkuetapową procedurę odpłatnego sprawdzenia BIK, szczegółowo opisaliśmy w naszym teście raportu BIK.

W skrócie polega ona na założeniu konta w serwisie BIK i wykupieniu interesującego Cię raportu. W całym procesie niezbędne będzie podanie kompletnych danych identyfikacyjnych, takich jak imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, seria i numer dokumentu tożsamości czy numer PESEL oraz weryfikacja tożsamości (za pomocą skanu dokumentu tożsamości bądź specjalnego kodu wysłanego pocztą). Oprócz tego, konieczne będzie wykonanie bezzwrotnego przelewu weryfikującego w wysokości 1 zł.

Po udanym zalogowaniu, weryfikacja BIK będzie możliwa po opłaceniu jednej z opcji dostępnych na koncie klienta – pojedynczego raportu bądź pakietu 12 raportów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w ciągu kilku minut od dokonania płatności, interesujące Cię dane pojawią się w zakładce “Raporty”.

Sprawdzenie BIK – dlaczego warto?

Jak już wspominaliśmy, dane pochodzące z BIK to główne źródło informacji dla banków oraz niektórych pożyczkodawców pozabankowych. Na podstawie znajdujących się tam danych, instytucje te budują sobie obraz Ciebie, jako pożyczkobiorcy. Pozwala im to oszacować m.in. ryzyko niespłacenia zaciągniętego zobowiązania. Dlaczego warto sprawdzić BIK?

  • Przede wszystkim, będziesz mógł prześledzić swoją historię kredytową – upewnisz się, że dane o spłacanych przez Ciebie kredytach są poprawne i systematycznie przekazywane do rejestru.
  • Dowiesz się, kto i kiedy sprawdzał informacje na Twój temat. Upewnisz się również, czy nie zapomniałeś o jakiś zobowiązaniach bądź czy ktoś nie zaciągnął np. pożyczki online bez Twojej zgody i wiedzy.
  • Sprawdzisz, jakie dane na Twój temat mogą zobaczyć instytucje finansowe, co pozwoli Ci reagować w razie nieścisłości.
  • Dzięki danym z BIK ustalisz jak widzą Cię banki i jaką masz szansę na otrzymanie kredytu lub pożyczki.

Zatem, bez względu na to czy planujesz w najbliższych czasie skorzystać z produktów kredytowych czy chcesz po prostu trzymać rękę na pulsie, warto abyś sprawdził swój BIK.

Odpowiedzieć na pytanie, jak sprawdzić BIK, zależy od kilku czynników. Jeśli szukasz darmowego raportu BIK, ale nie zależy Ci na czasie, możesz skorzystać z tzw. kopii danych. Będzie ona zawierała najważniejsze informacje na temat Twojej historii kredytowej przechowywanej w BIK, jednak na jej wygenerowanie trzeba czekać – nawet 30 dni. Jeśli potrzebujesz szczegółowych informacji, w krótkim czasie, lepszym rozwiązaniem będzie standardowy, odpłatny raport.

5/5 - (2 votes)

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU: