Jak sprawdzić BIK za darmo?

Od tego jak wygląda Twój raport w BIK, zależy między innymi otrzymanie kredytu czy chwilówki, dlatego warto zadbać o dane, które się tam znajdują. Jako konsument, w każdej chwili możesz pobrać raport BIK i sprawdzić co się w nim znajduje. Poniżej wyjaśniamy, jak dokładnie wygląda oferta produktów i usług udostępnianych przez Biuro Informacji Kredytowej, a także, w jaki sposób sprawdzić BIK pobierając raport bez ponoszenia opłaty.

Jak sprawdzić siebie w BIK za darmo?

Aby sprawdzić siebie w BIK za darmo, należy złożyć wniosek o udostępnienie kopii danych, będącej odpowiednikiem raportu BIK zawierającego podstawowe informacje dotyczące historii kredytowej. Każdy konsument ma prawo raz na 6 miesięcy wnioskować o bezpłatne udostępnienie kopii danych (podstawowego raportu BIK). Kopia danych jest to mocno okrojona, ale bezpłatna wersja raportu BIK, którą możesz otrzymać w pełni za darmo pod warunkiem, że złożysz o nią wniosek. Wniosek o udostępnienie kopii danych możesz złożyć na trzy sposoby:

  • Elektronicznie: Wystarczy zarejestrować się w serwisie BIK, a następnie złożyć wniosek o udostępnienie danych za pośrednictwem formularza kontaktowego.
  • Wysyłając list: Możesz wypełnić stosowny wniosek, a następnie wysłać go na adres korespondencyjny BIK.
  • Osobiście: Jeśli masz to szczęście mieszkać w pobliżu centrum obsługi klienta BIK, to możesz złożyć wniosek osobiście, udając się pod adres wspomnianej już wcześniej placówki.

Uwaga: Pamiętaj, że Biuro Informacji Kredytowej ma 30 dni na udostępnienie kopii danych. Pamiętaj również, że kopia danych nie jest tym samym co płatny raport BIK. Bezpłatny raport BIK zawiera jedynie podstawowe informacje dotyczące Twojej historii kredytowej. Jeśli oczekujesz bardziej szczegółowego raportu, niestety będziesz musiał skorzystać z płatnego raportu.

W każdym z powyższych przypadków, w uzasadnieniu wniosku, powinieneś powołać się na prawo do wglądu w przetwarzane dane, przykładowo:

Na podstawie artykułu 15 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. proszę o udostępnienie mi kopii moich danych oraz doszczegółowienia do kopii moich danych, przetwarzanych w Państwa systemie.

Jeśli zależy Ci na pełnym raporcie, nie zapomnij we wniosku wspomnieć o “Doszczegółowieniu do kopii danych”. W przeciwnym wypadku, zakres informacji, który otrzymasz obejmie tylko podstawowe kwestie – m.in. cel przetwarzania danych, źródło pochodzenia danych czy odbiorcach, którzy otrzymali Twoje dane.

Jak pobrać raport BIK za darmo?

Wystarczy, że zalogujesz się do konta BIK pod adresem bik.pl i odnajdziesz zakładkę „Pliki do pobrania”, skąd będziesz mógł pobrać raport BIK dostępny w formie PDF i ewentualnie wydrukować. Aby darmowy raport BIK był dostępny w zakładce „pliki do pobrania” musisz wcześniej złożyć wniosek o udostępnienie kopii danych. Po złożeniu wniosku Biuro będzie miało maksymalnie 30 dni na udostępnienie Ci bezpłatnego raportu BIK, w formie pdf.

Jak widzisz, darmowy raport BIK ma jedną, dość istotną wadę, musisz na niego poczekać, nawet do 30 dni. Jeśli zależy Ci na tym, by sprawdzić raport BIK natychmiast, weź pod uwagę opcję płatną. Kilkuetapową procedurę odpłatnego sprawdzenia BIK, szczegółowo opisaliśmy poniżej:

W skrócie polega ona na założeniu konta w serwisie BIK i wykupieniu interesującego Cię raportu. W całym procesie niezbędne będzie podanie kompletnych danych identyfikacyjnych, takich jak imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, seria i numer dokumentu tożsamości czy numer PESEL oraz weryfikacja tożsamości (za pomocą skanu dokumentu tożsamości bądź specjalnego kodu wysłanego pocztą). Oprócz tego, konieczne będzie wykonanie bezzwrotnego przelewu weryfikującego w wysokości 1 zł.

Po udanym zalogowaniu dostęp do płatnego raport będzie możliwy po opłaceniu jednej z opcji dostępnych na koncie klienta – pojedynczego raportu bądź pakietu 12 raportów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w ciągu kilku minut od dokonania płatności, interesujące Cię dane pojawią się w zakładce “Raporty”.

Co zawiera raport BIK?

W raporcie BIK gromadzone są wszystkie pozytywne i negatywne informacje na temat zaciągniętych zobowiązań, a w szczególności:

  • dane identyfikacyjne dłużników – m.in. imię, nazwisko, numer dokumentu tożsamości, data urodzenia, PESEL;
  • informacje na temat zobowiązania – w tym m.in. jego rodzaj, datę udzielenia, liczbę, ilość i wysokość rat, walutę oraz terminy spłat.

Zasoby Biura to zatem kompleksowe kompendium wiedzy na temat osób, które skorzystały z produktu kredytowego w banku lub firmie pożyczkowej. Przy weryfikacji BIK, zakres informacji, które otrzymasz może być jednak różny. W dużej mierze zależy on bowiem od tego, z jakiego raportu skorzystasz.

Jeśli sprawdzisz BIK odpłatnie, otrzymany przez Ciebie wyciąg będzie bardzo rozbudowany. Znajdziesz w nim m.in. szczegółową historię spłat, scoring czy ilość zapytań kredytowych związanych z Tobą. Jako konsument, część z tych informacji, możesz jednak otrzymać całkowicie za darmo, raz na 6 miesięcy.

Przed wprowadzeniem rozporządzenia RODO darmowy wyciąg z BIK określano jako Informację Ustawową. Obecnie jest to tzw. “kopia danych” BIK. Przypominamy jednak, że procedura wnioskowania o darmowy raport znacznie różni się od wnioskowania o wersję płatną. W przypadku bezpłatnego raportu musisz złożyć wniosek o jego udostępnienie. Minusem tutaj jest fakt, że BIK ma aż 30 dni na udostępnienie takiego raportu.

Dlaczego warto pobrać raport BIK?

Dane pochodzące z BIK to główne źródło informacji dla banków oraz niektórych pożyczkodawców pozabankowych. Na podstawie znajdujących się tam danych, instytucje te budują sobie obraz Ciebie, jako pożyczkobiorcy. Pozwala im to oszacować m.in. ryzyko niespłacenia zaciągniętego zobowiązania. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze zalety korzystania z raportów BIK:

  • Przede wszystkim, będziesz mógł prześledzić swoją historię kredytową – upewnisz się, że dane o spłacanych przez Ciebie kredytach są poprawne i systematycznie przekazywane do rejestru.
  • Dowiesz się, kto i kiedy sprawdzał informacje na Twój temat. Upewnisz się również, czy nie zapomniałeś o jakiś zobowiązaniach bądź czy ktoś nie zaciągnął np. pożyczki online bez Twojej zgody i wiedzy.
  • Sprawdzisz, jakie dane na Twój temat mogą zobaczyć instytucje finansowe, co pozwoli Ci reagować w razie nieścisłości.
  • Dzięki danym z BIK ustalisz jak widzą Cię banki i jaką masz szansę na otrzymanie kredytu lub pożyczki.

Zatem, bez względu na to czy planujesz w najbliższych czasie skorzystać z produktów kredytowych czy chcesz po prostu trzymać rękę na pulsie, warto abyś sprawdził swój BIK.

Przeczytaj również:

5/5 - 2 liczba głosów

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU: