Jak sprawdzić czy firma jest zadłużona?

Prowadzisz biznes i zamierzasz właśnie rozpocząć współpracę z nowym kontrahentem? Pamiętaj o tym, że przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji biznesowej w celu uniknięcia wielu nieprzyjemności należy sprawdzić czy firma, z którą chcesz współpracować nie jest przypadkiem zadłużona. Jak? Jest na to kilka skutecznych sposobów!

Coraz więcej firm ma problemy z regulowaniem swoich zobowiązań

Osoba, która tłumaczy sposoby na sprawdzenie zadłużenia firmy.

Nieuregulowane faktury za towary i usługi są prawdziwą zmorą polskiej gospodarki. Tylko w połowie 2019 roku, nieopłacone zobowiązania wpisane do Krajowego Rejestru Dłużników (KRD) wynosiły 9,4 mld zł! Za usługi i towary nie zapłaciło wtedy swoim kontrahentom 281 251 przedsiębiorstw. Średnie zadłużenie wyniosło przy tym 34 tys. złotych. Natomiast przedsiębiorca-rekordzista miał dług wpisany do KRD w wysokości aż 60,5 mln zł.

Należy tu jednak podkreślić, że największe problemy z regulowaniem swoich zobowiązań mają zwłaszcza przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Bowiem mikroprzedsiębiorstwa stanowią aż 76% wszystkich zadłużonych firm, które wpisane zostały do Krajowego Rejestru Długów. Łącznie, w 2019 roku byli oni winni swoim wierzycielom około 5 miliardów złotych (w tym rekordzista zalegał ze zwrotem prawie 14,5 miliona złotych).

Tylko w pierwszej połowie 2019 roku, z powodu długów bankructwo ogłosiło 282 polskich przedsiębiorstw. Warto przy tym podkreślić, że co druga firma była wpisana do rejestru KRD w dniu ogłoszenia upadłości przez sąd. W ten sposób naraziła na straty przynajmniej 317 wierzycieli.
Natomiast łączna suma zadłużenia bankrutów wynosiła 17,2 mln zł. Według danych z danych KRD wynika, że najbardziej zadłużone sektory to m.in. budownictwo, transport i handel. Jak widać zarządzanie obecnie firmą oraz pozyskiwanie nowych kontrahentów może okazać się sporym wyzwaniem. Nigdy bowiem nie wiadomo, czy przypadkiem nie trafisz na partnera, który nie wywiąże się ze swoich obowiązków i tym samym nie narazi Twojej firmy na duże straty.

Sprawdzenie potencjalnego partnera biznesowego uchroni Cię przed problemami

Pamiętaj o tym, że sposobów na oszustwo, którego celem może być nie tylko wyłudzenie pieniędzy lub innych dóbr, czy też skompromitowanie Twojej firmy może być naprawdę wiele. W związku z tym, przed rozpoczęciem współpracy z nowym partnerem biznesowym należy sprawdzić, czy przypadkiem nie posiada on żadnego zadłużenia. Tylko staranna i szczegółowa weryfikacja kontrahentów zarówno obecnych, jak i potencjalnych może pomóc Ci ograniczyć np. liczbę niezapłaconych faktur za produkty czy usługi. Niestety, prowadzenie działalności biznesowej obarczone jest ryzykiem, które w zależności od branży, konkurencji, czy indywidualnych cech przedsiębiorcy może być większe lub mniejsze.

Aby odnieść sukces w biznesie, należy właściwie zbilansować ponoszone ryzyko. Nie chodzi tutaj tylko o wykorzystanie nadarzających się szans, ale również unikanie strat. Prowadząc firmę, stosuj zasadę ograniczonego zaufania, zwłaszcza jeśli nawiązujesz współpracę z nowym partnerem. Zawsze szczegółowo sprawdzaj wszystkie wiadomości na jego temat. W ten sposób możesz zminimalizować ryzyko.
Dzięki temu, zyskamy pewność, że nie tylko jest on tym za kogo się podaje, ale także jest wypłacalny i nie ma zadłużenia względem innych wierzycieli. Zatem, jak sprawdzić czy firma jest zadłużona?

Jak sprawdzić czy firma jest zadłużona?

Praktyka pokazuje, że problemy z niewiarygodnym partnerem biznesowym nie należą do rzadkości. Tak więc, przed podjęciem współpracy trzeba koniecznie sprawdzić, czy firma jest zadłużona. Jak? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów, które przedstawiamy poniżej:

Po pierwsze – szczera rozmowa z partnerem biznesowym

Może brzmi to banalnie, ale wielu przedsiębiorców czuje się niezręcznie na samą myśl o tym, że będzie musiała zadać kontrahentowi pytania dotyczące kondycji finansowej jego firmy. Główną obawą jest wówczas to, że wyjdą na zbyt nadgorliwych i wścibskich, przez co odstraszą swojego potencjalnego kontrahenta, a tym samym stracą możliwość zarobku.

Zawsze jednak warto mieć na uwadze to, że partner również prowadzi firmę i doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jakie są realia. Dlatego też klika, taktownie zadanych pytań nie powinno wzbudzić u niego żadnego zdziwienia. Jeśli natomiast stanie się inaczej i kontrahent zareaguje, odpowiadając np. “to nie Pani/Pana sprawa,”, czy też “jeśli ma Pani/Pan jakieś wątpliwości to pójdę do konkurencji”, to sygnał, że należy zachować większą ostrożność i jeszcze dokładniej zbadać sprawę.

Po drugie – sprawdź przeszłość firmy w internecie

W tym przypadku należy sprawdzić, czy konkretna firma istnieje legalnie i czy np. nie została wykreślona z rejestru przedsiębiorstw. Przed podjęciem współpracy lepiej sprawdzić, czy do tej pory funkcjonowała ona bez większych przeszkód oraz czy na ten moment nie jest w trakcie likwidacji lub nie podjęła kroków, aby ją ogłosić.

Tego typu działania nie będą wymagać od Ciebie odwiedzania urzędów oraz co ważne nie poniesiesz za nie dodatkowych opłat. Bowiem posiadając takie dane firmy jak: NIP, REGON czy numer KRS, możesz szybko sprawdzić ją w rejestrze internetowym. Jakim? To zależy od tego, jaką działalność prowadzi Twój przyszły partner biznesowy, tak więc:

  • firmy prowadzone przez osoby fizyczne można znaleźć w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG);
  • spółki prawa handlowego (m.in. spółki z o.o. czy spółki jawne) wyszukasz w KRS.

Dzięki danym w nich zawartych potwierdzisz istnienie interesującej Cię firmy. Dodatkowo, uzyskasz również informacje dotyczące reprezentacji podmiotu, czyli tego, kto może w jego imieniu podpisywać najważniejsze umowy i inne zobowiązania.

Po trzecie – sprawdź wiarygodność płatniczą w Rejestrach Dłużników

Osoba, która stosuje sprawdzenia zadłużenia firmy.

Tego, czy firma jest zadłużona, czy też nie, dowiesz się sprawdzając Rejestr Dłużników, będący bazą Biura Informacji Gospodarczej. Zawiera on nie tylko dane na temat zaległości finansowych konsumentów, ale i przedsiębiorców (łącznie jest to dostęp do ponad 5,9 mln informacji o osobach prywatnych i firmach). W Polsce działa obecnie pięć BIG-ów, prowadzących swoje Rejestry Dłużników, są to: Krajowy Rejestr Długów (KRD), BIG InfoMonitor, ERIF, Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych i Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG).

Jak widać brakuje jednej bazy danych, w której można by było dokonać kompleksowego sprawdzenia interesującej Cię firmy. Obecnie bowiem trzeba zwrócić się o udostępnienie danych do każdego z podmiotów indywidualnie. Rejestry Dłużników BIG nie tylko wspierają odzyskiwanie należności, ale także są pomocne przy ocenie ryzyka. Dlatego też przed podjęciem jakiejkolwiek współpracy z nową firmą rozsądnie jest sprawdzić ją np. w BIG InfoMonitor, pobierając Raport o Przedsiębiorcy. Zawiera on informacje na temat tego, czy firma figuruje w Rejestrze Dłużników, na jaką kwotę zalega oraz przez kogo dane te zostało wpisane.

Po czwarte – podjęcie współpracy ze specjalnie wyspecjalizowaną do tego spółką

Czasami okazuje się, że ogólnodostępne informacje to jednak za mało. Wówczas, aby rozpoznać oszusta (może poświęcić wiele czasu na budowanie zaufanie i dobrego wizerunku), warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy zewnętrznej zajmującej się wywiadem gospodarczym.

Nie powinieneś mieć problemów z jej znalezieniem, ponieważ w Polsce swoją działalność tego typu prowadzi wiele podmiotów. Mogą się one pochwalić zarówno dużym doświadczeniem, jak i dostępem do wszystkich baz danych. Dodatkowo, dzięki posiadanej licencji detektywistycznej mogą korzystać z narzędzi, które są niedostępne dla osób prywatnych.

Efektywna współpraca z uczciwymi firmami przyczynia się do sprawnego funkcjonowania Twoje biznesu. Dlatego też, tak ważne jest wcześniejsze sprawdzenie zadłużenia firmy, aby uniknąć w przyszłości poważnych problemów.

Oceń post

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU: