Jak sprawdzić swoje zadłużenie?

Aktualizacja: 2020-02-17
Data publikacji: 2020-02-06
Autor: Emila Biernaciak
Ocena: 4.5
(ilość ocen: 2)

Bywa, że osoby zastanawiające się, jak sprawdzić swoje zadłużenie, są postrzegane jako notoryczni dłużnicy, tkwiący w pętli chwilówek. Zupełnie niesłusznie! Wbrew pozorom nie tak trudno zapomnieć o drobnych zobowiązaniach, takich jak np. kilkuzłotowy debet, które później mogą przerodzić się w poważne długi. Zatem, gdzie i jak sprawdzić swoje zadłużenie?

Sprawdzanie długów – dlaczego warto?

Sposób na sprawdzanie długów.Obowiązkiem każdego dłużnika jest spłata ciążących na nim zobowiązań. Nie ma się jednak co oszukiwać – według raportów niemal 2,5 miliona Polaków nie reguluje ich na czas. Wiele z tych osób nie wie, że unikając spłaty szkodzi głównie sobie. Figurowanie w bazach jako dłużnik, może utrudnić np. zakup mieszkania na kredyt czy wzięcie czegoś na raty.

Oczywiście, nie zawsze jest tak, że zadłużony świadomie ignoruje ciążące na nim obowiązki. Bywa, że niekiedy przez ich ilość, tracisz rachubę i zapominasz o części z nich. Bywa również, że ze względu na ich niewielkie znaczenie, zwyczajnie pomijasz je przy spłacie. W skrajnych przypadkach, możesz natomiast nawet o nich nie wiedzieć – jeśli ktoś np. wyłudził pożyczkę na Twoje dane.

Bez względu na to, w jakiej sytuacji się znajdujesz, regularne sprawdzanie długów leży w Twoim najlepiej rozumianym interesie. Dzięki temu będziesz mieć gwarancję, że panujesz nad swoją sytuacją finansową, a żadne niespłacone zobowiązania nie zaskoczą Cię, gdy będziesz próbować ułożyć swoje życie. Od jakich miejsc rozpocząć sprawdzanie zadłużenia?

Gdzie sprawdzić swoje długi?

W Polsce istnieje wiele miejsc, gdzie możesz sprawdzić długi. Aby mieć gwarancję, że Twoja kartoteka w istocie jest czysta, najlepiej zajrzeć do większości z nich. Każda baza dłużników może bowiem przechowywać informacje na temat innego rodzaju zobowiązań. Oto, gdzie sprawdzić swoje długi:

Powyższe możliwości stanowią obecnie najważniejsze źródła informacji zarówno o niespłaconych wierzytelnościach, jak i samych dłużnikach. W przyszłości lista ta może się poszerzyć, np. o Krajowy Rejestr Zadłużonych. Baza ta na razie pozostaje jednak w fazie projektu.

Jak sprawdzić swoje długi w BIK?

Osoba, która zastanawia się jak sprawdzić swoje długi.Biuro Informacji Kredytowej to jedna z kluczowych baz, gromadzących dane na temat źródła i wysokości długu. Korzystają z niej wszystkie banki, a także niektóre instytucje finansowe, np. firmy pożyczkowe. Znajdziesz tam zarówno informacje dotyczące uregulowanych, jak i niespłaconych kredytów czy zobowiązań pozabankowych, takich jak choćby chwilówki. BIK agreguje informacje m.in. dotyczące historii spłat, wysokości rat czy wierzycieli.

Jak sprawdzić swoje zadłużenie w BIK? Dla osób fizycznych dostępne są dwie opcje. Pierwszą z nich jest skorzystanie z raportu BIK. W tym celu konieczne będzie założenie konta w serwisie i opłacanie należności za przygotowanie raportu. W zamian otrzymasz szczegółowe dane na temat m.in. historycznych i aktualnych zobowiązań, a także zapytań kredytowych czy Twojego scoringu. Podobne zestawienie możesz również uzyskać za darmo, raz na 6 miesięcy, prosząc o tzw. kopię danych. Szczegółowo, o tej procedurze pisaliśmy w artykule: Jak sprawdzić BIK za darmo?

Jak sprawdzić długi w bazach BIG?

Istotne informacje na temat długów są również przechowywane w biurach wchodzących w skład BIG. Bazy takie jak KRD, ERIF, KBIG czy InfoMonitor posiadają dane na temat m.in:

  • podstawy prawnej i kwoty całej wierzytelności,
  • wysokości i daty zaistnienia zaległości,
  • działań podjętych przez wierzyciela lub dłużnika w sprawie długu,
  • ilości zapytań na Twój temat,
  • prób wykorzystania Twojego skradzionego lub podrobionego dokumentu.

Z baz BIG korzysta szereg instytucji finansowych i nie tylko, np. banki, urzędy, przedsiębiorcy czy spółdzielnie mieszkaniowe.

Zastanawiasz się, jak sprawdzić swój dług w jednym z powyższych rejestrów? Szczegółowe wskazówki znajdziesz w naszej instrukcji: Jak sprawdzić swój BIG, KRD i ERIF za darmo? W skrócie, procedura weryfikacji każdego z poszczególnych rejestrów wymaga założenia konta w danym serwisie i pobrania odpowiedniego raportu. Może być on płatny lub darmowy (o ile nie wnioskujesz o niego częściej, niż raz na 6 miesięcy). W każdym z przypadków, zestawienie pojawi się na indywidualnym koncie klienta, w formie PDF.

RNP, czyli jak sprawdzić swoje zadłużenie wobec państwa?

Nieco inny zakres danych na temat zaległych wierzytelności można znaleźć w RNP, czyli Rejestrze Należności Cywilnoprawnych. Do tej bazy trafiają dane osób, których wierzycielami są organy państwowe, takie jak jednostki samorządu terytorialnego czy urzędy skarbowe. Wysokość długu, wraz z odsetkami za opóźnienie, musi jednak przekroczyć 5 tysięcy zł. Zanim dane trafią do rejestru, zostaniesz poinformowany o takiej możliwości przez wierzyciela – na reakcję będziesz mieć 30 dni.

Sprawdzenie długów w RNP możliwe będzie po założeniu indywidualnego konta i zalogowaniu się w serwisie podatkowym Ministerstwa Finansów.

Sprawdzenie długów na giełdzie wierzytelności

Jeśli nie chcesz zakładać kont w bazach dłużników, alternatywnie możesz skorzystać z tzw. giełdy wierzytelności. Jest to wirtualny rynek obrotu zaległymi należnościami. Zainteresowane osoby mogą tam znaleźć, a także wykupić, długi wystawione na sprzedaż przez pierwotnych wierzycieli.

Choć giełdy to stosunkowo nowe rozwiązanie, na polskim rynku istnieje ich już kilka, np. dlugi.info czy lista-dlugow.pl. Główną zaletą giełd, dla osoby chcącej sprawdzić swoje zadłużenie jest to, że korzystanie z nich jest wyjątkowo proste i całkowicie darmowe. Do przejrzenia rejestru nie potrzebujesz konta. Wystarczy, że na stronie giełdy, w odpowiednim miejscu wpiszesz swoje dane, a aplikacja błyskawicznie i bez żadnych opłat sprawdzi, czy nie znajdujesz wśród rekordów.

Nie zalecamy jednak korzystania wyłącznie z giełd długów, jako źródła informacji. Nawet jeśli sprawdzisz rejestry wszystkich giełd, nie daje Ci to gwarancji, że jesteś wolny od zaległych zobowiązań. Brak wpisów oznacza wyłącznie to, że Twój ewentualny dług nie trafił jeszcze na sprzedaż.

Jak sprawdzić swoje zadłużenie u komornika?

Choć nie dla każdego będzie to dobra wiadomość, to informację o stanie zadłużenia najłatwiej można uzyskać u komornika. Komornik sądowy jest bowiem zobowiązany do skutecznego poinformowania dłużnika o wszczęciu postępowania egzekucyjnego. W pismach kierowanych przez ten organ znajdziesz najważniejsze informacje na temat Twojego wierzyciela, wysokości zadłużenia oraz potencjalnych wyroków sądu związanych z należnością. By uzyskać wszystkie te dane wystarczy, że zajrzysz do skrzynki pocztowej. W razie potrzeby możesz również osobiście skontaktować się z komornikiem – jego dane powinny znajdować się na przesyłanych dokumentach.

Pamiętaj jednak, że również ta opcja nie musi dawać pełnego obrazu na stan Twojego zadłużenia. Komornik poinformuje Cię wyłącznie o tych długach, które podlegają sądowej egzekucji.

Skuteczne sprawdzenie długów nie jest trudne, wymaga jednak wiedzy na temat istniejących rejestrów dłużników. Co istotne, w większości przypadków weryfikacja ilości i wysokości zobowiązań jest darmowa. Zatem zamiast zastanawiać się tylko, jak sprawdzić swoje zadłużenie, warto podjąć zdecydowane działania. Dzięki temu będziesz mieć gwarancję, że żaden zapomniany dług nie utrudni Ci w przyszłości życia.

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo