Jak udowodnić, że nie brałem pożyczki?
W czasach internetowych przypadki wyłudzenia pożyczki na skradzione dane nie należą do rzadkości. Podstawową zasadą bezpieczeństwa jest ochrona dokumentów takich jak dowód osobisty: zarówno ten fizyczny, jak i ten w wersji elektronicznej. Jak jednak udowodnić, że nie brało się pożyczki, gdy ktoś zaciągnął ją na nasze dane?
Oto trzy sprawdzone sposoby na udowodnienie, że nie brałeś pożyczki:
- Zastrzeżenie dokumentów tożsamości,
- Zgłoszenie wyłudzenia pożyczki w danej instytucji pożyczkowej oraz na policji,
- Skierowanie sprawy do sądu.
1. Zastrzeż dokument tożsamości
Zacznij od zastrzeżenia dokumentów tożsamości, by uniknąć oszustom zaciągnięcia nowych zobowiązań na Twoje dane. Taki ruch jest również po części dowodem, że padłeś ofiarą oszustów i próbujesz uchronić się przed kolejnymi problemami, jednocześnie próbując udowodnić, że nie Ty stoisz za zaciągnięciem danego zobowiązania.
Po zastrzeżeniu dokumentu tożsamości, informacje o zastrzeżeniu dokumentu wraz ze wszystkimi danymi zostaną wówczas automatycznie zarejestrowane w Systemie Dokumenty Zastrzeżone. Jest to system, z którego korzystają zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe, a także operatorzy sieci komórkowych czy telewizji kablowych.
Dowód osobisty można również zastrzec na stronie internetowej udostępnionej przez Biuro Informacji Kredytowej pod adresem: www.bik.pl. Pod warunkiem że wcześniej zostało założone na stronie konto z użyciem danych z utraconego dowodu. Ponadto utratę dowodu osobistego należy również zgłosić w urzędzie gminy adekwatnym do miejsca zamieszkania.
Przeczytaj również: Jak zastrzec dowód osobisty?
2. Zgłoś wyłudzenie pożyczki danej instytucji pożyczkowej oraz na policji
Bardzo istotną sprawą, gdy zostało się ofiarą wyłudzenia, jest zgłoszenie powyższego faktu na policji. I w danym banku lub firmie pożyczkowej wraz z żądaniem unieważnienia zobowiązania. W przypadku gdy do wyłudzenia doszło w placówce bankowej, celem udowodnienia wyłudzenia kredytu można poprosić o pomoc biegłego grafologa, który potwierdzi fakt sfałszowania podpisu na umowie.
Natomiast w przypadku umowy zawieranej na odległość dowodem na wyłudzenie mogą być błędne dane we wniosku o kredyt lub pożyczkę. Ponieważ we wniosku z racji braku adresu zameldowania w dowodzie osobistym nie będzie widniał prawidłowy adres. Błędny może też być numer telefonu i informacje dotyczące zatrudnienia i zarobków.
Można też przedstawić wyciągi ze wszystkich swoich kont bankowych potwierdzające brak wpływu środków z kredytu lub pożyczki. Warto podjąć powyższe kroki, zanim bank lub firma pożyczkowa podejmą czynności windykacyjne. W przeciwnym wypadku nieprawne zaciągnięcie zobowiązania należy również zgłosić w firmie windykacyjnej.
3. Skieruj sprawę do sądu
Jednakże zdarzają się przypadki, w których dowody nie zostały rozpatrzone na korzyść poszkodowanego. W takiej sytuacji pozostaje przekazanie sprawy do sądu. Przy czym warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, który po zapoznaniu się ze sprawą i po zweryfikowaniu dokumentów, a zwłaszcza po analizie kopii zeznań na policji może dostrzec znacznie więcej podstaw do unieważnienia zobowiązania zaciągniętego przez oszustów. Szczególnie że są to prawnicy wyspecjalizowani w prawie bankowym. I z całą pewnością są w stanie ustalić nieistnienie umowy pożyczki.
Na jakiej podstawie można unieważnić pożyczkę?
Umowę pożyczki można unieważnić między innymi w przypadku, gdy:
- zawiera ona klauzule niedozwolone, niezgodne z prawem.
- Gdy oprocentowanie pożyczki jest wyższe niż dopuszczone zapisami Ustawy o kredycie konsumenckim z dnia 12.05.2011 roku. I zapisami Kodeksu cywilnego, które wyraźnie wskazują, że maksymalne oprocentowanie pożyczki nie może przekraczać dwukrotności odsetek ustawowych równych wysokości stopy referencyjnej NBP powiększonej o 3,5%.
- W przypadku gdy w umowie występują błędy.
- Gdy zabezpieczenie pożyczki jest zbyt wysokie.
- W sytuacji, w której ktoś wziął pożyczkę na nieswoje dane, czyli gdy doszło do wyłudzenia pożyczki. I gdy wyłudzenie jest możliwe do udowodnienia.
Jak upewnić się, że ktoś wziął na mnie pożyczkę?
Sprawdzenie, czy nie zostaliśmy ofiarą wyłudzenia pożyczki, jest możliwe przez weryfikację baz dłużników takich jak:
- Biuro Informacji Kredytowej, czyli BIK.
- Biurach Informacji Gospodarczej Info Monitor i ERIF czy
- w Krajowym Rejestrze Długów, czyli KRD.
Bazy te należy regularnie sprawdzać. W BIK-u można dodatkowo uruchomić powiadomienia w postaci alertów, dzięki którym przychodzą powiadomienia w przypadku prób wyłudzeń kredytów.
Przeczytaj również:
Więcej artykułów z tej kategorii