Jak wybrać najlepsze konto dla firmy? [zestawienie kont firmowych]

Aktualizacja: 2020-11-25
Data publikacji: 2020-11-25
Autor: Katarzyna Walczyk
Ocena: 4.23
(ilość ocen: 31)

W związku z dość dużą zmianą przepisów, od 1 stycznia 2020 roku, wszelkie płatności obciążone podatkiem VAT, powinny być realizowane za pośrednictwem kont zarejestrowane w wykazie. Czy poza białą listą podatników, osoby które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, muszą założyć konto firmowe? Czy mogą dalej korzystać z kont osobistych? Według prawa, takiej konieczności nie ma, jednak w każdym wypadku warto prostą linią oddzielić nasze prywatne finanse, od dochodów firmy. W tym tekście odpowiemy Ci, dlaczego i  jak wybrać dobre i tanie konto firmowe.

Konto osobiste, czy firmowe?

Każdy, kto zakłada swoją działalność gospodarczą musi we wniosku CEIDG wskazać numer i rodzaj rachunku. Opcje do wyboru są dwie. Może to być rachunek osobisty i konto firmowe. Taką też informację należy zawrzeć we wniosku. Czemu to ma tak istotne znaczenie?

Nakaz wskazywania rachunków w CEIDG wynika bezpośrednio z ewidencjonowaniem obrotów gospodarczych firmy. Ze wskazanego numeru rachunku powinny wychodzić przelewy do ZUS-u i urzędu skarbowego.

Konto firmowe jest wymagane, gdy wartość pojedynczej transakcji za sprzedaż produktów i usług między przedsiębiorcami wynosi więcej niż 15 000 złotych brutto.

Według Ustawy Prawo przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018, Dz.U. 2018 poz. 646 każdy przedsiębiorca musi regulować swoje obowiązki podatkowe za pośrednictwem wskazanego konta bankowego, ale mikroprzedsiębiorcy nie są zobowiązani do zakładania oddzielnego rachunku firmowego. Do obsługi swojej formy mogą wykorzystać własne konto osobiste. Jednak w wielu innych wypadkach, założenie oddzielnego konta firmowego ma inne zalety. Jakie dokładnie?

Pierwszą, najważniejszą zaletą wynikająca raczej z przezorności i klarowności, jest radykalne oddzielenie swoich prywatnych wydatków od przychodów i rozchodów swojej firmy. Oddzielne konta – firmowe i osobisty ROR umożliwiają lepsze śledzenie zmian w swoich finansach i dają większą kontrolę nad obrotami firmy.

Drugą opcją, którą powoduje, że konto firmowe ma dodatkowe plusy, jest proces ubiegania się w przyszłości  o kredyt na firmę i kredyt konsumpcyjny. Banki bardzo często żądają wyciągu z rachunku, na który wpływa wynagrodzenie. Przedsiębiorcom dużo łatwiej będzie przedstawić klarowny, niebudzący wątpliwości wyciąg z rachunku firmowego, bez szczegółowego opisu transakcji dokonanych na prywatnych zakupach. Oddzielny wyciąg ułatwia analitykowi pracę i nierzadko przyspiesza proces analizy wniosku o kredyt.

Konto firmowe – zalety

Konto firmowe ma również inne zalety. Banki prześcigają się w swoich promocjach, by przyciągnąć do siebie nowych klientów. Tym sposobem, w wielu instytucjach, poza kontem firmowym można liczyć na:

 • darmową obsługę księgową,
 • programy do fakturowania,
 • możliwość korzystania z dostępnych dla klientów banku biur typu co-working,
 • bezpłatne doradztwo podatkowe,
 • dodatki na start, np. jednorazowy przelew w wysokości od 100 do nawet  250 złotych.

Jeszcze do niedawna można było znaleźć również promocje typu sklep internetowy w cenie konta firmowego, w których banki oferowały dostęp do własnej domeny z gotowym szablonem sklepu internetowego dla swoich klientów. Skąd taka „rozrzutność” banków? W większości przypadków, prowadzenie konta firmowego jest drogie. Przyciągnięcie klientów atrakcyjną promocją na start jest w dłużej perspektywie inwestycją z pewnym zwrotem.

Konto firmowe ułatwia również przeprowadzenie kontroli skarbowej. Z klarownym wyciągiem z rachunku firmowego łatwiej jest wyjaśnić operacje budzące wątpliwości organów podatkowych i nie trzeba dzielić się informacjami z urzędnikiem: gdzie się było, jadło i ile wydało na zakupy w danym dniu. A takie informacje są umieszczone na prywatnym rachunku ROR.

Monitorowanie procesu płatności klientów formy jest zdecydowanie prostsze jeśli sprawdza się konto firmowe powiązane wyłącznie z przychodami i rozchodami własnej działalności.

Przeczytaj też: Zdolność kredytowa firmy – co na nią wpływa i jak ją zwiększyć?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta firmowego?

Podobnie jak w przypadku, poszukiwania dobrego rachunku osobistego, podczas porównywania kont firmowych, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na opłaty związane z jego prowadzeniem. Do tych, które odgrywają ważną rolę i wpływają w duży sposób na miesięczne koszty, można zaliczyć:

 • opłaty za prowadzenie rachunku,
 • opłaty za przelewy,
 • opłaty za otwarcie konta firmowego,
 • opłaty za kartę do konta i wypłaty z bankomatów.

Jeśli planuje się założenie konta dla firmy tylko w celu regulowania comiesięcznych należności do urzędu skarbowego i ZUS-u, wybór konta, którego koszt prowadzenia jest wysoki, nie jest opłacalny. Na rynku są jednak konta firmowe bezpłatne. Warunkiem braku kosztów za ich prowadzenie jest zazwyczaj:

 • zapewnienie określonego, miesięcznego obrotu na koncie,
 • wykonanie kilku transakcji kartą,
 • wykonanie określonej liczby przelewów z konta.

Porównanie kont firmowych może ułatwić podjęcie decyzji w zakresie wyboru tego, które jest najoptymalniejsze dla Twojej firmy. Nie warto dać się skusić np. bezpłatną obsługą księgową, jeśli koszty prowadzenia rachunku będą nieznacznie mniejsze niż zlecenie prowadzenia swojej księgowości podmiotom zewnętrznym.

Polecamy też sprawdzić nasz ranking: Pożyczki dla firm

Darmowe konto firmowe? Porównanie kont firmowych za 0 złotych

W 2020 roku banki wydają się mocno wspierać przedsiębiorców. Wynikiem tego jest naprawdę wiele korzystnych ofert. Część banków reklamowane „0 złotych” uzależnia od spełnienia kilku warunków, część oferuje konto bezpłatne bez względu na comiesięczne obroty, czy liczbę wykonanych przelewów.

Nest bank konto firmowe BIZNest Konto

 • Prowadzenie rachunku – 0 zł.
 • Opłata za kartę – 0 zł.
 • Wypłaty z bankomatów – 0 zł.
 • Opłata za przelew – 0 zł.
 • Promocje – Nest Bank oferuje terminal gratis i bonus finansowy nawet do 600 złotych na konto firmowe.

Konto firmowe mBank – Konto Biznes Standard

 • Prowadzenie rachunku – 0 zł  przez 24 miesiące i 0 złotych jeśli wykona się 1 przelew do ZUS lub US w miesiącu kalendarzowym.
 • Opłata za kartę – 0 zł przez 24 miesiące.
 • Wypłaty z bankomatów – 0 zł za wypłatę z bankomatów współpracujących.
 • Opłata za przelew – 0 zł za przelewy przez 24 miesiące.
 • Promocje – doradztwo finansowe.

Konto firmowe ING – Konto ING Direct dla Firmy

 • Prowadzenie rachunku – 0 zł  jeśli wykona się przelew do ZUS lub US w danym miesiącu kalendarzowym, lub osiągnie obroty na rachunku w wysokości 2000 złotych.
 • Opłata za kartę – 0 zł przy transakcjach za minimum 300 złotych.
 • Wypłaty z bankomatów – 0 zł za wypłatę z bankomatów współpracujących.
 • Opłata za przelew – 0 zł jeśli wykona się przelew do ZUS lub US w danym miesiącu kalendarzowym, lub osiągnie obroty na rachunku w wysokości 2000 złotych.
 • Promocje – promocja nawet do 100 złotych na start za samo otwarcie konta, korzystne opcje kredytowe do rachunku.

Konto firmowe Pekao  – konto Przekorzystne Biznes

 • Prowadzenie rachunku – 0 zł – pod warunkiem wpływów na rachunek w wysokości 2000 złotych lub wykonaniu przelewu do US lub ZUS.
 • Opłata za kartę – 0 zł przy transakcjach powyżej 300 złotych w miesiącu.
 • Wypłaty z bankomatów – 0 zł za wypłatę z bankomatów Pekao.
 • Opłata za przelew – 0 zł za przelewy w tym samym banku, 15 przelewów do innych banków gratis.
 • Promocje –nawet do 1000 złotych premii za otwarcie rachunku.

Konto firmowe Santander – Konto firmowe Godne Polecenia

 • Prowadzenie rachunku – 0 zł  pod warunkiem wykonaniu przelewu do US lub ZUS na minimum 200 złotych
 • Opłata za kartę – 0 zł przez dwa lata przy płatnościach za minimum 400 złotych miesięcznie.
 • Wypłaty z bankomatów – 0 zł za wypłatę z bankomatów Santander
 • Opłata za przelew – 0 zł za przelewy przez 24 miesiące.
 • Promocje –nawet do 900 złotych premii

Co będzie potrzebne do założenia konta firmowego?

W przypadku rachunku osobistego do jego założenia wystarczy dowód osobisty. Chociaż konto firmowe można założyć również online, dokumenty niezbędne do jego otwarcia są już liczniejsze. Aby założyć konto firmowe online lub stacjonarnie w placówce banku trzeba przygotować takie dokumenty, jak odpis z KRS lub opcjonalnie wydruk ze strony CEIDG. W przypadku firm – spółek akcyjnych, koniecznie będzie również przedłożenie/przesłanie umowy spółki.

To co, ważne – po założeniu nowego konta firmowego, w terminie do 7 dni konieczne jest zaktualizowanie wniosku w CEIDG w zakresie numeru rachunku bankowego! Brak aktualizacji wpisu i korzystanie z nowego rachunku firmowego może skutkować karą administracyjną.

Jak wybrać konto firmowe? Przy porównywaniu ofert kieruj się podobnymi kryteriami, jak w przypadku wyboru ROR. Im tańszy jest rachunek firmowy, tym lepiej dla przedsiębiorcy. Przy wyborze rachunku dla firmy kieruj się długoterminową korzyścią zamiast krótkotrwałej promocji.

Przeczytaj też: Założenie spółki z o.o. w trybie S24. Co warto wiedzieć?

Źródła:

 • strony internetowe wymienionych w artykułach banków

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo