Jak założyć biznes bez pieniędzy?

Masz pomysł na własną firmę, jednak brakuje Ci funduszy na jej rozkręcenie? Sprawdź koniecznie jak założyć biznes bez pieniędzy!

Biznes bez pieniędzy – czy to możliwe?

Ludzie zakładający biznes bez pieniedzy.

Kto z nas nie myślał choć raz o założeniu własnej firmy? Jednak, aby przystąpić do działania, nie tylko potrzebny jest dobrze napisany biznesplan, ale i odpowiedniej wysokości kapitał. Niestety, to właśnie ten ostatni czynnik, często stoi na przeszkodzie w realizacji wielu marzeń, w tym tego dotyczącego zarządzania własną firmą. Należy tu podkreślić, że nie każdy biznes wymaga ogromnych nakładów, ponieważ da się również otworzyć swoją działalność gospodarczą dysponując nawet niewielkim kapitałem. Jednak z pewnością będzie to o wiele trudniejsze niż wówczas, gdy posiada się na ten cel wyższą sumę pieniędzy.

Decydując się na otwarcie biznesu, który nie wymaga dużych nakładów finansowych, konieczne będzie spełnienie kilku podstawowych warunków, takich jak chociażby posiadanie unikatowej wiedzy oraz znalezienia swojej niszy. Nie można również zapominać o tym, że rozkręcenie biznesu okupione będzie codzienną, żmudną pracą i ogromem wyrzeczeń. A wszystko bez gwarancji powodzenia. Statystyki bowiem nie przedstawiają się kolorowo, ponieważ nie tylko wysokie koszty prowadzenia firmy i duża konkurencja na rynku, ale i zmieniające się przepisy i konieczność zajmowania się każdym aspektem jej prowadzenia sprawiają, że aż 80% firm upada w pierwszym roku działalności.

Co ważne, nawet jeśli młoda firma ma bieżące obroty i płynność finansową, to nie oznacza wcale, że jest w pełni zabezpieczona na różnego rodzaju nieprzewidziane zdarzenia. Kondycję zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw mogą osłabić zatory płatnicze. Powstają one na skutek nagromadzenia się zadłużeń w jednym przedsiębiorstwie, a następnie “przechodzą” na kolejnych kontrahentów, którzy są partnerami biznesowymi.

Dlatego też, jeśli chcesz założyć firmę, ale nie masz pieniędzy, to najlepiej załóż biznes który nie będzie od Ciebie wymagał ogromnych inwestycji. Dotyczy to np. usług i pośrednictwa, które mogą okazać się dochodowym zajęciem, bez większego wkładu. W końcu, aby zostać pośrednikiem nieruchomości nie musisz posiadać kilku milionów złotych kapitału. Ponieważ w tego rodzaju branżach główne skrzypce grają zaangażowanie oraz dobra reklama. Natomiast koszty zaczynają się wraz zatrudnieniem innych osób.

Firma bez kapitału – najlepsze pomysły

Konkurencja na rynku jest ogromna, w związku z czym, na pewno nie będzie łatwo się przebić, zwłaszcza, gdy nie dysponujesz odpowiednim kapitałem. Jeśli zamierzasz np. stworzyć własną firmę informatyczną zatrudniającą kilka osób, to będziesz musiał mieć pieniądze na wynajem biura, zakup mebli i sprzętu komputerowego, internet i księgowość oraz na działania związane z reklamą. To wszystko niestety generuje sporo kosztów. Dodatkowo musisz również zastanowić się nad tym, czy chcesz postawić na biznes lokalny czy internetowy, gdyż prowadzenie każdego z nich wiąże się z innymi wyzwaniami.

W przypadku tego pierwszego działalność odbywa się w jednym określonym miejscu, co może być zarówno wadą, jak i zaletą. Wtedy bowiem zasięg Twoich usług lub towarów jest ograniczony, jednak trafiając w odpowiednią niszę jesteś w stanie zyskać grono stałych i lojalnych klientów.

Wśród najlepszych biznesów lokalnych wymienić należy m.in. usługi IT (kwestie sprzętowe i oprogramowanie), korepetycje, gastronomię, zostanie instruktorem (np. fitnessu, pływania, jazdy na nartach, nurkowania, jazdy konnej, czy gry w tenisa), doradztwo, produkcję handmade, catering dietetyczny, salon kosmetyczny, fotografię, franczyzę (w Polsce działa kilkaset firm, które mogą udzielić Ci swojej marki, w zamian za prowadzenie punktu w Twojej miejscowości), sprzątanie, myjnię samochodową, agroturystykę, warsztat samochodowy, uprawy ekologiczne (np. ziół), opiekę nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi, czy pieczenie ciast na zamówienie.

Osoby, które interesuja firma bez kapitału.

Natomiast opcja biznesu internetowego jest z reguły tańsza. Dlaczego? Ponieważ coraz popularniejszym rozwiązaniem, z którego korzystają firmy jest praca zdalna. Dzięki czemu, eliminują one koszty wynajmu lokalu, w tym także opłaty za media oraz wynajęcie firmy sprzątającej. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczają na rozwój biznesu lub pensje dla pracowników. Jednak również i w tym przypadku musisz być przygotowany na to, że biurokracja jest taka sama jak w biznesie lokalnym.

Oto pomysły na firmę bez kapitału w internecie: grafika, tworzenie stron internetowych, sklep internetowy, usługi SEO, copywriting, agencja marketingu internetowego, sprzedaż na Allegro, prowadzenie bloga internetowego, kanał na Youtubie, edycja i korekta tekstów, księgowość internetowa, tworzenie internetowych aplikacji (również mobilnych), ghostwriting, działalność konsultingowa w zakresie mediów społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter), czy tłumaczenia z języka obcego.

Własna firma – zalety i wady

Jedną z głównych zalet posiadania własnego biznesu jest na pewno niezależność. Ponieważ to Ty sam ustalasz wszystkie warunki swojej działalności gospodarczej, oraz to, ile i w jakich godzinach będziesz pracować. Prowadzenie firmy wiążę się jednak z ogromną odpowiedzialnością, również za osoby przez Ciebie zatrudnione.

Zanim podejmiesz ryzyko i zdecydujesz się na założenie firmy bez kapitału, sprawdź z jakimi udogodnieniami i trudnościami wiąże się jej prowadzenie. Wśród zalet można wymienić m.in.

 • stworzenie sobie miejsca pracy;
 • brak przełożonego (sam sobie jesteś szefem);
 • elastyczny czas pracy;
 • budowanie własnej marki;
 • spełnienie swoich marzeń i posiadanie satysfakcji z realizowania wytyczonych celów;
 • poczucie niezależności i możliwość samorozwoju i samorealizacji;
 • możliwość doboru współpracowników.

Natomiast wady prowadzenia własnego biznesu to:

 • duża ilość formalności i biurokracji, która na Tobie spoczywa;
 • duże ryzyko niepowodzenia całego przedsięwzięcia;
 • nieregularne dochody;
 • praca ponadnormatywna (często po 12 i więcej godzin na dobę, również w dni wolne od pracy);
 • nieustanny brak poczucia bezpieczeństwa;
 • samodzielne opłacanie wysokich składek ZUS;
 • problem z motywacją do pracy;
 • odpowiedzialność prawna i finansowa zarówno za działania swoje jak i osób przez Ciebie zatrudnionych;
 • niższa emerytura w porównaniu z osobami zatrudnionymi na umowę o pracę (przy tej samej wysokości składki);
 • bycie na bieżąco z często zmieniającymi się przepisami prawnymi i podatkowymi;
 • brak wielu przywilejów (płatnego urlopu czy utrudnienia w braniu opieki nad dziećmi).

Jak założyć biznes bez pieniędzy?

Jeśli jesteś zdecydowany by zostać przedsiębiorcą, to na pewno zastanawiasz jak założyć biznes bez pieniędzy? Oto kilka sposobów, które mogą Ci w tym pomóc:

 • pożyczenie pieniędzy od rodziny lub znajomych – sprawdź czy nie ma w Twoim otoczeniu osób, które chciałyby Cię wesprzeć w realizacji marzeń. Jeżeli tak, to koniecznie ustalcie w formie pisemnej, na jakich zasadach będziesz zwracać pożyczonę kwotę;
 • sprzedaż zbędnych rzeczy – jeśli masz w mieszkaniu przedmioty, z których nigdy nie korzystasz, to czas najwyższy się z nimi pożegnać i sprzedać np. na Allegro, czy OLX. Może to być sprzęt RTV i AGD, ciuchy, przedmioty kolekcjonerskie, torebki itp. Uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczysz na wydatki związane z założeniem firmy;
 • oszczędności – ogranicz swoje wydatki na różnego rodzaju przyjemności oraz zbędne rzeczy.
 • skorzystanie z pożyczki dla firm – banki nadal niechętnie udzielają kredytów firmom z krótkim stażem oraz startupom. Jednak z odsieczą początkującym przedsiębiorcom przychodzą firmy pożyczkowe, które w swojej ofercie mają wiele ciekawych produktów finansowych skierowanych do właśnie tej grupy odbiorców;
 • crowdfunding – jest to jedna z najpopularniejszych metod pozyskiwania kapitału przez nowe firmy. Wykorzystuje ona sieć internetową, po to, aby wypromować innowacyjne projekty i przedsięwzięcia oraz stworzyć wokół nich społeczność internautów. Im więcej osób zainteresowanych projektem, tym więcej kapitału przeznaczonego na realizację zadania można zebrać. W rozwiniętych społecznościach może to być nawet kilkadziesiąt milionów złotych (rekordowa zbiórka za pośrednictwem crowdfundingu została uzyskana na zegarki Pebble Time w wysokości 20,338,986 dolarów);
 • dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Urzędu Pracy – może ono stanowić duże ułatwienie dla osób, które chcą założyć biznes bez pieniędzy. Aby otrzymać jednorazową, bezzwrotną dotację nawet w wysokości 27,5 tys. zł (2019 r.), należy jedynie wcześniej zarejestrować się w PUP, złożyć wniosek i spełnić kilka dodatkowych wymogów. Tylko przez dziesięć ostatnich lat na dotacje z Urzędu Pracy rozdysponowano 8,84 mld zł;
 • “Wsparcie na start” – jest to program socjalny BGK, który może być odpowiedzią dla młodych osób, chcących założyć swój własny biznes. W ramach “Wsparcia na start” można uzyskać niskooprocentowaną pożyczkę do 99 tys. zł oraz dodatkowo na zatrudnienie pracownika 29 tys. zł (przy czym na zwrot udzielonego finansowego wsparcia przedsiębiorca ma od 1 miesiąca do 84 miesięcy, czyli 7 lat). Natomiast zabezpieczeniem pożyczki jest weksel własny pożyczkobiorcy oraz poręczenie osoby fizycznej;
 • zachowanie etatu – jeśli masz stałą pracę, to w żadnym wypadku nie rzucaj jej zaraz po założeniu działalności. Najlepiej w tym czasie odkładać sobie z wypłaty określoną kwotę na rozwój swego biznesu. Natomiast samą firmę rozkręcać popołudniami, wieczorami i w weekendy. Jeśli masz taką możliwość, to przechodź stopniowo na ¾ etatu, a następnie ½ etatu i dopiero gdy firma zacznie generować dochody zwolnij się i zacznij pracować w pełnym wymiarze na swoim;
 • rozłożenie zapłaty za pracę na raty – może zdarzyć się bowiem, że w przypadku jakiegoś ważnego wydatku nie będziesz w stanie za niego jednorazowo zapłacić. Wtedy warto jest spróbować wynegocjować rozłożenie płatności na raty;
 • zostań freelancerem – czyli na początku dobrze jest zrobić sobie listę swoich umiejętności, a następnie dać swoim znajomym i rodzinie znak, że jesteś do ich dyspozycji. Ogłoszenia można również zamieścić na Facebooku oraz różnego rodzaju grupach, gdzie ktoś chętnie skorzysta z Twojej pomocy;
 • wybierz biznes, który nie wymaga dużych nakładów finansowych – biznes bez pieniędzy jest możliwy chociażby w przypadku własnego blogu czy strony www (jedynym wydatek jaki wówczas poniesiesz to nazwa domeny). Umożliwi Ci to jednak rozpoczęcie pracy jako np. grafik, specjalista od social media, czy copywriter.

Mamy nadzieję, że nasze pomysły dotyczące tego jak otworzyć biznes bez pieniędzy, choć trochę pomogą Ci w podjęciu tej jakże ważnej decyzji. Ponieważ jak już zdążyłeś zauważyć, nie ma rzeczy niemożliwych i nawet mały kapitał nie musi być przeszkodą by otworzyć własną firmę. Jeżeli jednak przyda Ci się zastrzyk gotówki na rozkręcenie działalności to koniecznie sprawdź nasz ranking chwilówek!

5/5 - (1 vote)

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU: