Jeśli wykonując obowiązki zawodowe, komornik dopuszcza się nadużyć lub łamania przepisów, dłużnik ma prawo wnieść na niego skargę. W artykule sprawdzimy, kiedy i jak można tego dokonać.
Nieterminowa spłata zobowiązania względem firmy pożyczkowej może skutkować rozpoczęciem procedury windykacyjnej. Jeśli działania pożyczkodawcy nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, sprawa może zostać przekazana do zewnętrznej firmy windykacyjnej, specjalizującej się w egzekwowaniu należności. Jeśli jej działania także zakończą się fiaskiem, wierzytelność może trafić na sądową wokandę.
Jeśli sąd uzna zasadność roszczeń wierzyciela, wyda tytuł egzekucyjny. Ten opatrzony klauzulą wykonalności może stanowić podstawę do złożenia wniosku do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Aby wyegzekwować środki na spłatę długu, komornik może zająć wynagrodzenie dłużnika, zgromadzone na jego rachunkach bankowych środki oraz należące do niego nieruchomości i ruchomości. Co jednak w sytuacji, jeśli w toku wykonywanych czynności komornik stosuje nieetyczne praktyki, narusza zasady, a nawet prawo?
W takiej sytuacji dłużnik ma prawo złożyć skargę na czynności komornika. Przepisy regulujące skargi na czynności komornika zostały unormowane w art. 767 Kodeksu postępowania cywilnego. Dłużnik może złożyć skargę nie tylko w odniesieniu do nieetycznych czynności komornika, ale również w odniesieniu do zaniechania przez komornika czynności, do których, zdaniem dłużnika, był zobowiązany. W praktyce oznacza to, że skarga może dotyczyć nie tylko czynności, które komornik wykonał niewłaściwie, ale również obowiązków, których nie dopełnił, choć zdaniem dłużnika lub wierzyciela powinien.
Skargę na czynności komornika może złożyć każda osoba, której prawa zostały naruszone albo zagrożone w związku z czynnościami egzekucyjnymi, bądź zaniechaniem dokonania czynności przez komornika. Poza dłużnikiem i wierzycielem mogą być to również osoby trzecie, które „ucierpiały” podczas realizowanych przez komornika działań egzekucyjnych.
I tak: dłużnik może złożyć skargę na czynności komornika w momencie, kiedy ten bezprawnie zajął jego wynagrodzenie lub „ściągnął z konta” zbyt dużo pieniędzy. Wierzyciel może zaskarżyć komornika, jeśli ten dokonał egzekucji z innych niż wskazane przedmiotów majątku. Osoba trzecia ma prawo zaskarżyć komornika, np. w sytuacji, w której ten zajął przedmioty należące do niej, a nie do dłużnika.
Zaskarżyć czynności komornika może także sąd, prokurator, organizacja społeczna oraz każdy inny organ, który żądał wszczęcia egzekucji.
Taki dokument możesz stworzyć samodzielnie. Ważne, aby zawierał on wymagane przez prawo elementy. Należą do nich:
Nie zapomnij także wskazać w dokumencie, o co wnosisz. Może być to:
Do dokumentu koniecznie dołącz odpisy — po jednym egzemplarzy dla każdego uczestnika oraz jeden odpis dla komornika.
Jeszcze do niedawna skargę na czynności komornika wnosiło się do sądu rejonowego. Obecnie należy wnieść ją bezpośrednio do kancelarii komorniczej. Czas na złożenie skargi na komornika to 7 dni liczone od momentu:
Złożenie skargi na czynności komornika kosztuje obecnie 100 zł. Jeśli chcesz, by sąd zwolnił Cię z tej opłaty, musisz złożyć także wniosek o zwolnienie z kosztów. Co ważne, razem ze skargą na czynności komornika możesz złożyć także wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego.
Kiedy złożysz skargę na czynności komorniczej, komornik ma trzy dni na sporządzenie uzasadnienie. Jeśli nie uwzględni skargi, powinien przekazać ją wraz ze swoim uzasadnieniem i aktami sprawy do sądu rejonowego, przy którym działa. Jeśli sprawa wyląduje na sądowej wokandzie, zadaniem sądu będzie podjęcie decyzji, która ze stron ma rację. Jeśli natomiast komornik uwzględni skargę, przyznając się tym samym „do winy”, musi zawiadomić o tym fakcie skarżącego i wszystkich zainteresowanych, których uwzględnienie skargi dotyczy.
Dzięki temu sprawa zatrzyma się na etapie kancelarii komorniczej i tam też zostanie rozwiązana. A to pozwoli:
Wiele osób uważa, że wniesienie skargi na komornika zatrzyma bieg postępowania egzekucyjnego, nic bardziej mylnego. To, nawet pomimo zaskarżenia wciąż będzie się toczyć. Zawieszenie lub wstrzymanie postępowania jest możliwe jedynie w efekcie postępowania sądu.
Jako, że nadzór nad działaniami komornika sprawuje sąd, może on z urzędu skontrolować prawidłowość wykonywanych przez niego czynności. Nie wszyscy wiedzą, że zarówno dłużnik, jak i komornik mogą zwrócić się do sądu z taką prośbą. Choć złożenie wniosku o działania nadzorcze jest bezpłatne, sąd nie ma obowiązku rozpoznania takiego wniosku. Oznacza to, że choć może podjąć takie działania, nie jest do tego zobowiązany.
Zgodnie z art. 767§ 11 kodeksu postępowania cywilnego złożenie skargi na czynności komornika nie przysługuje na:
Sponsorujemy
Nasze wyróżnienia
Nasi partnerzy
Komentarze