Karta kredytowa bez zaświadczeń – czy to możliwe?

Karty kredytowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Według danych za I kwartał 2019 roku, odnotowano łącznie ponad 6 mln aktywnych instrumentów płatniczych tego typu. Czym właściwie jest ten produkt? I czy karta kredytowa bez zaświadczeń jest możliwa? Gdzie można ją otrzymać? I jakie warunki musisz spełnić?

Czym jest karta kredytowa?

Osoba, która zastanawia się czym jest karta kredytowa bez zaświadczeń.Standardowa karta kredytowa to limit kredytowy, przyznawany przez instytucję finansową (zwykle przez bank, jednak coraz częściej również przez firmy pożyczkowe). Fizycznie, bardzo przypomina ona kartę debetową, wydawaną do rachunków osobistych. Istnieją jednak różnice między kartą kredytową a kartę debetową.

Jedną z najistotniejszych jest to, że karta kredytowa jest całkowicie niezależnym produktem finansowym, który nie jest uzależniony od posiadania przez klienta indywidualnego konta w banku. Kiedy zakładasz kartę kredytową, otwierany jest dla Ciebie tzw. rachunek techniczny, na którym kredytodawca umieszcza ilość pieniędzy określoną w umowie – Twój limit.

Korzystanie z karty kredytowej wygląda już dokładnie tak samo, jak w przypadku najzwyklejszej karty płatniczej. Możesz dokonywać zakupów przez internet, w sklepach stacjonarnych czy wypłacać środki z bankomatu. Przy czym robiąc to, użytkujesz pieniądze pożyczone od instytucji finansowej.

Jeszcze do niedawna, otrzymanie karty kredytowej bez zaświadczeń było niezwykle trudne (szczególnie dla nowych klientów). Było tak, gdyż ich wydawaniem zajmowały się jedynie banki, które restrykcyjnie podchodzą do kwestii badania zdolności kredytowej. Obecnie jest to coraz łatwiejsze. Kto i kiedy może ją otrzymać?

Karta kredytowa bez zaświadczeń – dla kogo, na jakich warunkach?

O kartę kredytową bez zaświadczeń, podobnie jak o kredyt czy pożyczki bez zaświadczeń, może ubiegać się niemal każdy, kto spełni kilka podstawowych kryteriów. Z pewnością wymagane będzie:

 • ukończenie przynajmniej 18 lat, przy czym wiele instytucji podnosi limit wieku do min. 21 lat;
 • posiadanie ważnego dowodu osobistego;
 • polskie obywatelstwo, a także zamieszkanie i zameldowanie na terenie kraju;
 • dysponowanie pełną zdolnością do czynności prawnych;
 • odpowiednia zdolność i historia kredytowa – niskie dochody czy negatywne wpisy w bazach np. KRD czy ERIF mogą być podstawą do odrzucenia wniosku;
 • dochody pozwalające na uregulowanie zobowiązania – nawet jeśli kredytodawca nie będzie wymagał zaświadczeń o zatrudnieniu, posiadanie środków na spłatę długu jest obowiązkowe.

Powyższe warunki będą obowiązywały bez względu na to, czy interesuje Cię produkt bankowy czy pozabankowy. Jeśli chodzi o formalności, to, czy przyznana zostanie Ci karta kredytowa bez zaświadczeń, w dużej mierze zależy od instytucji, do której się zwracasz.

W przypadku banku, karta kredytowa bez zaświadczeń będzie możliwa wyłącznie wtedy, gdy już od jakiegoś czasu korzystasz z jego usług. Jeśli np. Twoje wynagrodzenie wpływa na rachunek osobisty w danym banku, ma wgląd w Twoją sytuację materialną i przedstawianie zaświadczenia o zarobkach nie będzie konieczne. I w drugą stronę, jeśli karta kredytowa będzie Twoim pierwszym produktem, bez zaświadczeń się nie obejdzie. Tylko w ten sposób bank oceni Twoją zdolność do spłaty zobowiązania.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku instytucji pozabankowych. Tu, regułą raczej jest wydawanie karty kredytowej bez zaświadczeń, na podstawie oświadczenia o dochodach. Wystarczy wtedy, że samodzielnie podasz informację o tym, ile zarabiasz i ile wydajesz, a na tej podstawie pożyczkodawca oceni zdolność kredytową. To rozwiązanie to jedyna opcja np. dla osób, które interesuje karta kredytowa bez dochodów (bo np. pracują “na czarno”).

Karta kredytowa bez dochodów i zaświadczeń – limity

Leżąca karta kredytowa bez dochodów i zaświadczeń.Według danych BIK, przeciętna wysokość limitu karty kredytowej w 2018 roku wynosiła ok. 5 460 zł. Na wysokość limitów dostępnych na karcie kredytowej bez dochodów i zaświadczeń wpływa jednak kilka kwestii.

Po pierwsze znaczenie będzie miało to, czy ubiegasz się o nią w banku czy firmie pożyczkowej. Banki pomogą Ci zaoferować limit od ok. tysiąca do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednak im jest on wyższy, tym mniejsza szansa na kartę kredytową bez zaświadczeń. W firmie pożyczkowej limit ten wynosi zwykle od ok. 500 zł do kilku tysięcy. W zamian nie są jednak wymagane udokumentowanie dochodów.

Druga kwestia to oczywiście zdolność kredytowa. Im będzie ona niższa, tym mniejszy limit zostanie Ci przyznany. Duże znaczenie będzie miał tu Twój dochód, wydatki oraz posiadane zobowiązania.

Karta kredytowa bez zaświadczeń – gdzie jej szukać?

Karty kredytowe, to jeden z najpopularniejszych produktów dłużnych, dlatego jej ofertę znajdziesz właściwie w każdym banku. Jednak jak już wspominaliśmy, karta kredytowa bez zaświadczeń będzie dla Ciebie dostępna tam, gdzie bank posiada już informacje na temat Twojej zdolności kredytowej. Bez zbędnych formalności otrzymasz ją zatem m.in. w mBanku czy Santander Consumer Banku.

Jeśli chodzi o produkty pozabankowe, to karta kredytowa bez dochodów i zaświadczeń oferowana jest m.in. przez:

 • firmę Cardina – w tym przypadku maksymalny limit kredytowy wynosi 3 tys. zł. Aby z niej skorzystać, musisz mieć ukończone 21 lat (jednak nie więcej niż 65 lat), powinieneś posiadać stałe źródło dochodów i nie możesz figurować w bazach dłużników.
 • markę Karta Trzynastka – tu dostępny limit kredytowy wzrasta wraz z regularnymi spłatami i może sięgnąć nawet 8 tys. zł. Musisz mieć jednak więcej niż 20 i mniej niż 70 lat, dochody pozwalające na spłatę i pozytywną historię kredytową.

W obu przypadkach proces pożyczkowy jest szybki, intuicyjny i nie wymaga przedstawiania żadnych dokumentów (poza dowodem tożsamości).

Karta kredytowa bez dochodów – na to uważaj!

Karta kredytowa bez dochodów i zaświadczeń ma wiele zalet. Przede wszystkim daje Ci dostęp do dodatkowych środków szybko, wygodnie i bez większych formalności. Jej regularna spłata pomaga też budować pozytywną historię kredytową. Przy jej wyborze warto zwrócić jednak uwagę na kilka kwestii, które mogą uchronić Cię przed problemami finansowymi.

 • Okres bezodsetkowy – jest to czas, w którym kredytodawca nie nalicza odsetek za korzystanie z pieniędzy. Im będzie dłuższy, tym taniej i lepiej dla Ciebie.
 • Spłata minimalna – to kwota, którą musisz uregulować po upłynięciu okresu rozliczeniowego (w przeciwnym razie zostaną Ci naliczone odsetki za opóźnienie). Niższa kwota, to mniejsze comiesięczne obciążenie dla domowego budżetu.
 • Opłaty dodatkowe – warto sprawdzić jakie koszty będą naliczane np. za wydanie karty, jej miesięczną obsługę lub wypłatę środków z bankomatu. Zwróć też uwagę na to, ile będzie Cię kosztować nieużywanie karty.

Bardzo ważną kwestią w przypadku karty kredytowej bez zaświadczeń i dochodów jest umiar i terminowa spłata – przynajmniej minimalnej kwoty spłaty. Zbyt lekkomyślne korzystanie z tego typu produktów łatwo może Cię wpędzić w spiralę zadłużenia, z której niełatwo się wydostać. Jeśli jednak masz świadomość tego, jak właściwie się z nią obchodzić, karta kredytowa bez zaświadczeń może być dla Ciebie sporym ułatwieniem w codziennym życiu.

Oceń post

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU: