Karta kredytowa — szansa na darmowy kredyt nawet na 56 dni

Aktualizacja: 2019-09-26
Data publikacji: 2018-04-09
Autor: Redakcja
Ocena: 4.31
(ilość ocen: 54)

Karta kredytowa jest bardzo praktyczną, lecz często niedocenianą metodą kredytowania swoich wydatków. Nie wszyscy wiedzą, że korzystanie z takiego narzędzia może okazać się tańsze niż zaciągnięcie tradycyjnego kredytu bankowego. Jak to możliwe? Sprawdźmy.

Karta kredytowa jest rodzajem kredytu, udzielanego przez bank. Użytkując kartę, możesz wydawać pieniądze banku w ramach dostępnego, określonego wcześniej limitu. Co ważne, takie narzędzie stanowi niezależny produkt finansowy i nie jest powiązana z rachunkiem osobistym. Specjalnie na potrzeby karty, bank otwiera specjalne, powiązane z nią konto o maksymalnym saldzie równym wysokości przyznanego limitu

Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa to nic innego jak kredyt w wysokości przyznanego przez bank limitu. W jego ramach możesz korzystać z pieniędzy banku w nieograniczony sposób, płacąc za zakupy w sklepach internetowych i stacjonarnych czy wykonując przelewy. Choć karty kredytowej możesz używać również do wypłaty pieniędzy z bankomatu, takie operacje są z reguły bardzo kosztowne i powinny być ostatecznością.

Jak otrzymać kartę kredytową?

O kartę kredytową możesz wnioskować w dowolnym banku. Głównym wyznacznikiem atrakcyjności danej oferty powinno być nie tylko oprocentowanie kredytu (które w większości banków kształtuje się na podobnym poziomie), ale przede wszystkim wysokość opłat dodatkowych oraz długość okresu bezodsetkowego. O tym, co w praktyce oznacza to pojęcie, piszemy w kolejnej części artykułu.Z uwagi na fakt, że karta kredytowa jest rodzajem kredytu, przed wydaniem decyzji bank musi precyzyjnie ocenić zdolność kredytową wnioskującego. Jeśli chcesz otrzymać kartę kredytową, musisz przedstawić bankowi dokument tożsamości oraz dokument potwierdzający źródło i wysokość dochodów. Może być to np. wyciąg z rachunku bankowego potwierdzający wpływ wynagrodzenia za ostatnie 3 miesiące, zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu, rachunki potwierdzające uzyskiwanie dochodów za okres ostatnich miesięcy (w przypadku umowy cywilnoprawnej). Do otrzymania karty konieczne jest posiadanie pozytywnej historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej. Dane wnioskującego nie mogą figurować również w rejestrach dłużników.

Karta kredytowa sposobem na nieoprocentowany kredyt

Choć trudno w to uwierzyć, korzystanie z kredytu na karcie może okazać się tańsze niż zaciągnięcie tradycyjnego kredytu gotówkowego. Jak to możliwe? Po realizacji transakcji płatniczej każdy klient dostaje bowiem od banku określony czas na spłatę swojego zadłużenia bez odsetek. Jest to tzw. tzw. grace period, czyli okres bezodsetkowy, który można podzielić na 2 krótsze okresy:

  • cykl rozliczeniowy, który kończy się podsumowaniem wszystkich wykonanych w danych miesiącu transakcji i wystawieniem wyciągu z karty. Analizując wyciąg, dowiesz się, ile wynosi aktualne saldo zadłużenia Twojej karty, jaka jest minimalna kwota do zapłaty (zazwyczaj jest to 5 proc. salda zadłużenia) oraz termin, w którym musisz spłacić zadłużenie. Długość cyklu rozliczeniowego wynosi z reguły 30 dni;
  • czas na spłatę zadłużenia, czyli okres pomiędzy zamknięciem cyklu rozliczeniowego a terminem spłaty zadłużenia. Jeśli okres bezodsetkowy wynosi 56 dni, to po zamknięciu 30-dniowego cyklu rozliczeniowego będziesz miał jeszcze aż 26 dni, aby spłacić zadłużenie bez odsetek.

W zależności od banku okres bezodsetkowy wynosi obecnie od 51 do 56 dni.

Co ważne, w przypadku transakcji gotówkowych okres bezodsetkowy nie obowiązuje. Jeśli w ciągu miesiąca wypłacisz pieniądze z bankomatu, bank automatycznie naliczy odsetki od kwoty wypłaty. Bez względu na to, jak szybko uregulujesz swój dług.
Co, jeśli w czasie okresu bezodsetkowe spłacę jedynie część zadłużenia? Aby uniknąć opłat, musisz zwrócić bankowi całą kwotę z ostatniego wyciągu. Jeśli oddasz jedynie część długu, do pozo-stałej do spłaty kwoty bank doliczy odsetki. W dodatku całkiem wysokie. Kredyty na kartach kredytowych są bowiem jednymi z najdroższych na rynku. Warto dodać tutaj, że, nawet jeśli nie zdołasz zwrócić pieniędzy w ciągu okresu bezodsetkowego, płatność kartą wciąż może okazać się atrakcyjna ekonomicznie. Choć oprocentowanie kredytu na karcie może wynieść nawet kilkanaście procent, taka forma finansowania pozwoli Ci uniknąć prowizji, która w zależności od kwoty i warunków kredytu w banku może wynosić nawet kilkaset złotych.

Opłaty dodatkowe

Oprocentowanie kredytu to nie jedyny koszt korzystania z pieniędzy, dostępnych na karcie kredytowej. W zależności od banku możesz zostać obciążony również opłatami za:

  • wydanie karty kredytowej głównej,
  • wydanie karty dodatkowej,
  • korzystanie z karty w cyklu miesięcznym lub rocznym,
  • obowiązkowe ubezpieczenia karty,
  • wydanie duplikatu karty,
  • czynności windykacyjne w przypadku opóźnienia w spłacie.

Dla kogo karta kredytowa?

Nie da się ukryć, że karta kredytowa posiada równie wielu zwolenników, co przeciwników. Jak twierdzą sceptycy, korzystanie z karty może być przyczyną nadmiernego zadłużenia i przełożyć się na pogorszenie historii kredytowej w BIK-u. Rzeczywiście, nieprzemyślane wykorzystywanie przyznanego przez bank kredytu może pociągnąć za sobą długofalowe, wyjątkowo nieprzyjemne konsekwencje. Z karty kredytowej powinny więc korzystać wyłącznie osoby, posiadające kontrolę nad własnymi finansami. Jeśli uwielbiasz spontaniczne zakupy i często wydajesz pieniądze pod wpływem impulsu, karta kredytowa może okazać się dla Ciebie bardzo ryzykownym narzędziem.

Co, jeśli zgubię kartę kredytową?

Jeśli Twoja karta kredytowa zostanie skradziona lub w niewyjaśnionych okolicznościach „zapadnie się pod ziemię”, jak najszybciej ją zastrzeż. Natychmiastowa reakcja pozwoli skutecznie powstrzymać lawinę niekorzystnych zdarzeń i pokrzyżuje plany osoby, która weszła w posiadanie Twojego środka płatności. Najszybszym sposobem na zastrzeżenie karty będzie telefon na infolinię banku. Numery dedykowane zastrzeganiu kart działają z reguły 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jeśli nie masz pod ręką numeru infolinii do swojego banku, skontaktuj się z całodobową infolinią +48 828 828 828, uruchomioną przez Związek Banków Polskich.

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo