Karta kredytowa pozabankowa online – komu się opłaci? [spis firm]

Tradycyjna karta kredytowa jest jednym z najbardziej popularnych produktów finansowych oferowanych przez banki. Firmy pożyczkowe wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, oprócz udzielania chwilówek czy pożyczek na raty, oferują także pozabankowe karty kredytowe. Czym jest i jakie ma zastosowanie pozabankowa karta kredytowa? Jakie warunki należy spełnić? Jakie firmy oferują pozabankową kartę kredytową? O tym dowiesz się w artykule.

Pozabankowa karta kredytowa – czym jest?

Pozabankowa karta kredytowa to odnawialny limit kredytowy, który można uzyskać w wybranych firmach pożyczkowych. Mogą one je oferować dzięki współpracy z bankami. Ich wygląd przypomina standardowe karty kredytowe. Otrzymanie pozabankowej karty kredytowej jest uzależnione od oceny wniosku o jej wydanie. W wielu przypadkach można ją uzyskać bez wychodzenia z domu.

Na ogół działanie pozabankowej karty kredytowej nie różni się od bankowej karty kredytowej, a zatem posiada jej wszystkie funkcje. Przy jej pomocy możesz wypłacić gotówkę w bankomacie, dokonywać płatności online i innych operacji bezgotówkowych. Posiadają także opcję zbliżeniową, co pozwala na płatność np. za zakupy do 50 zł bez użycia kodu PIN. Zatem przy użyciu tej karty zapłacisz za zakupy przez internet oraz w sklepach stacjonarnych. 

Pozabankowa karta kredytowa – dla kogo?

Aby uzyskać pozabankową kartę kredytową, trzeba spełniać określone warunki i kryteria jak w przypadków innych produktów finansowych. Do podstawowych warunków, które musi spełnić wnioskodawca, zaliczamy:

 • wiek co najmniej 18 lat,
 • pełna zdolność do czynności prawnej,
 • obywatelstwo Rzeczpospolitej Polskiej,
 • zamieszkanie oraz zameldowanie na terenie Polski,
 • posiadanie ważnego dowodu osobistego,
 • pozytywna ocena zdolności kredytowej,
 • odpowiednia historia kredytowa,
 • udokumentowany dochód pozwalający na spłatę zobowiązania,
 • brak zaległości względem pożyczkodawcy, 
 • posiadanie adresu e-mail oraz numeru telefonu komórkowego.

Wnioskując o pozabankową kartę kredytową, warunki jej uzyskania mogą się różnić w zależności od wybranej firmy pożyczkowej. Jednym z odmiennych kryteriów jest wiek wnioskodawcy. Bardzo często jest on podwyższony do 21 lat. 

Firmy pożyczkowe przy ocenie zdolności kredytowej oraz historii kredytowej, podchodzą dużo łagodniej niż banki. Dlatego w niektórych przypadkach taką kartę mogą uzyskać nawet osoby z gorszą historią kredytową w BIK

Pozabankowa karta kredytowa – na co zwrócić uwagę?

Wybierając pozabankową kartę kredytową, musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. 

Kwota limitu

Kwota limitu na karcie powinna być dopasowana do Twoich potrzeb. Przyznany limit będzie w szczególności uzależniony od zdolności kredytowej. Im wyższa zdolność, tym wyższy przyznany limit. Minimalna kwota limitu, o którą możesz wnioskować, wynosi od ok. 500 złotych. W przypadku pozabankowych kart kredytowych możliwy do uzyskania maksymalny limit jest dużo niższy niż w przypadku standardowych kart kredytowych. Niektóre firmy pożyczkowych po spełnieniu określonych warunków umożliwiają zwiększenie limitu.

Koszty i opłaty pozabankowej karty kredytowej

Warto zwrócić uwagę na oprocentowanie karty, a także związane z nią opłaty, takie jak opłata administracyjna, opłata za wydanie karty i opłata za podjęcie gotówki z bankomatu. Zazwyczaj wysokość kosztów zależy od wykorzystanych środków. Zatem wybierając jedną z wielu dostępnych ofert, należy porównać RRSO i dodatkowe opłaty. Sprawdź także, czy użytkownik karty ponosi koszty, tylko w sytuacji, gdy rzeczywiście z niej korzysta.

Nie wszystkie firmy pożyczkowe oferują okres bezodsetkowy (grace period). Jest to czas, w którym nie zostaną naliczone odsetki za korzystania z dostępnego limitu na karcie. Im dłuższy okres bezgotówkowy, tym korzystniejsza oferta dla klienta. Pamiętaj, że brak regularnej spłaty może generować wysokie koszty pozabankowej karty kredytowej. 

Minimalna kwota spłaty

Porównując oferty pozabankowej karty kredytowej, warto zwrócić uwagę na minimalną kwotę spłaty, czyli kwotę, którą musisz wpłacić po upłynięciu okresu rozliczeniowego. W zależności od oferty może ona różnić się o kilka procent. Jeżeli spłacisz minimalną kwotę w określonym terminie, nie zostaną Ci naliczone odsetki za opóźnienie.

Jakie firmy oferują pozabankową kartę kredytową?

Pozabankową kartę kredytową oferują m.in.:

 • Axi Card – w tym przypadku możesz uzyskać limit do 6 000 zł w zależności od zdolności kredytowej. Minimalna kwota spłaty wynosi 15% przyznanego limitu kredytowego. Otrzymanie karty jest uzależnione od spełnienia określonych warunków m.in. wiek minimum 21 lat, udokumentowany dochód w wysokości przynajmniej 1 200 zł miesięcznie oraz brak zaległości w bazach BIG i BIK.
 • Karta Trzynastka – limit na karcie może wynosić od 200 zł do 1 000 zł. Jeżeli będziesz terminowo spłacał rachunki, firma zaoferuje zwiększenie limitu. Aby uzyskać kartę, musisz mieć co najmniej 22 lata, uzyskiwać regularne dochody, a także nie figurować w rejestrze dłużników.
 • Cardina – możesz wnioskować o limit na karcie do 3 000 zł. Musisz jednak spełnić warunki, takie jak mieć ukończone 21 lat, uzyskiwać regularne dochody pozwalające na spłatę zadłużenia oraz nie posiadać długów.

Wszystkie wyżej wymienione firmy pożyczkowe oferujące pozabankowe karty kredytowe cechuje minimum formalności oraz łatwość korzystania. Ponadto złożenie prostego wniosku przez internet zajmuje niewiele czasu.

Pozabankowa karta kredytowa – warto?

Pozabankowa karta kredytowa ma wiele zalet, do których zalicza się możliwość jej uzyskania przez internet, natychmiastowy dostęp do pieniędzy czy możliwość wypłaty gotówki w bankomacie. W porównaniu do bankowej karty kredytowej ilość formalności jest ograniczona do minimum. W wielu przypadkach wystarczy tylko oświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów, na podstawie którego zostanie określona Twoja zdolność kredytowa. Także jej proces przyznawania jest znacznie szybszy i łatwiejszy. Jeżeli bank odmówił Ci przyznania karty kredytowej, warto wnioskować o kartę w firmie pożyczkowej, gdyż ocena zdolności i historii kredytowej może się znacznie różnić. 

Zanim zdecydujesz się na pozabankową kartę kredytową, musisz przeanalizować swój budżet domowy. Dzięki temu dowiesz się, czy jesteś w stanie uregulować zobowiązanie w określonych terminach. Nieumiejętne korzystanie z limitu na karcie, może generować wysokie koszty, niekiedy prowadząc do problemów ze spłatą. Jednak w przypadku nagłych wydatków, masz natychmiastowy dostęp do środków. 

Oceń post

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU: