Kiedy bank przekazuje informacje do BIK-u?

Aktualizacja: 2019-09-26
Data publikacji: 2018-05-29
Autor: Redakcja
Ocena: 4.53
(ilość ocen: 30)

Kiedy spłacasz kredyt bankowy, Biuro Informacji Kredytowej skrupulatnie odnotowuje zarówno terminowe płatności rat, jak i opóźnienia. Informacje o tym, w jaki sposób wywiązujesz się ze swoich obowiązków, otrzymuje od banku. W artykule sprawdzimy, kiedy instytucje finansowe przekazują dane do BIK-u. Podpowiemy również, jakie konsekwencje może ponieść pożyczkobiorca, jeśli bank zbyt późno dostarczy BIK-owi niezbędne dane.

Wbrew pozorom, Biuro Informacji Kredytowej nie jest bazą dłużników. Gromadzi, analizuje i udostępnia dane nie tylko na temat nieterminowej spłaty zobowiązań, ale również punktualnego zwrotu kredytu i pożyczki. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że aż 90 proc. wszystkich informacji w BIK-u to informacje pozytywne.

Istotne źródło informacji dla kredytodawców

Dane zgromadzone w BIK-u stanowią istotne źródło informacji na temat wiarygodności wnioskującego o kredyt czy pożyczkę. Trudno więc się dziwić, że banki i pozabankowe instytucje pożyczkowe regularnie zaglądają do jego rejestrów.

Skąd BIK ma informacje o historii spłat?

Wiele osób z pewnością zastanawia się, skąd pochodzą informacje zgromadzone w Biurze Informacji Kredytowej. Te, jak nietrudno zgadnąć trafiają do instytucji bezpośrednio od współpracujących z nią kredytodawców i pożyczkodawców. Kiedy sięgasz po kredyt, pożyczkę pozabankową czy kartę kredytową (a nawet „tylko” składasz wniosek kredytowy), informacja o tym jest przekazywana do BIK-u przez wszystkie banki, SKOK-i oraz współpracujące z BIK-iem pozabankowe instytucje pożyczkowe. Instytucje finansowe mają także obowiązek regularnego aktualizowania informacji. Na podstawie przekazywanych przez nie informacji, BIK tworzy historię kredytową każdego klienta.

Czym jest historia kredytowa?

Historia kredytowa to nic innego jak historia spłat dotychczasowych zobowiązań, uwzględniająca zarówno terminowo spłacane raty, jak i opóźnienia w spłacie. Dobra historia kredytowa to większa wiarygodność w oczach banków i firm pożyczkowych. A ta przekłada się na zwiększone szanse na otrzymanie kredytu, a nierzadko również na lepsze jego warunki. Oprócz historii kredytowej każda osoba figurująca w rejestrach Biura Informacji Kredytowej posiada także scoring, czyli ocenę punktową. Wartość scoringu wyliczana jest po każdym zapytaniu, które wpływa do BIK-u. Jeśli złożysz kilka wniosków o kredyt hipoteczny, z pewnością będzie inna niż przed dokonaniem tej czynności.

Minimalna liczba punktów, jaką można uzyskać to 192, maksymalna – 631.
Im więcej punktów, tym lepiej. Oceny punktowe przeliczane są na gwiazdki w następujący sposób:

  • 192 do 279 punktów to 1 gwiazdka,
  • 280 do 367 punktów to 2 gwiazdki,
  • 368 do 455 punktów to 3 gwiazdki,
  • 456 do 543 punktów to 4 gwiazdki,
  • 544 do 631 punktów to 5 gwiazdek.

Według BIK średnia ocena Polaków, to 528,8 punktów, czyli 4 gwiazdki.
Jako ciekawostkę zdradzimy, że:

  • ponad 50% osób ma ocenę pomiędzy 516 a 569 punktów,
  • 3% osób ma ocenę powyżej 600 punktów,
  • jedynie 0,5% osób ma ocenę poniżej 299 punktów.

7 dni na powiadomienie o zmianie

Jeszcze jakiś czas temu banki oraz inne instytucje finansowe aktualizowały dane kredytowe w BIK-u jedynie raz w miesiącu. Obecnie, w wyniku zmian w prawie bankowym muszą one przestrzegać 7-dniowego terminu i powiadamiać BIK o każdej zmianie w zobowiązaniu. Co oznacza w tym przypadku określenia „zmiana w zobowiązaniu”? Zmianą w zobowiązaniu będzie całkowita jego spłata, wygaśnięcie, stwierdzenie nieistnienia zobowiązania, korektę jego wysokości oraz nowe rachunki kredytowe i ich aktualizację. W praktyce oznacza to, że banki muszą raportować dane stosunkowo szybko. A te, równie szybko wpłyną na zmiany w scoringu.

Sankcje za opóźnienia

Prawo bankowe przewiduje sankcje dla instytucji, które nie dopełniły swoich obowiązków i przekazały aktualizacje zbyt późno. Za swoje niedopatrzenia mogą zostać obciążone grzywną w maksymalnej wysokości 30 tys. zł. Zdaniem ekspertów, taka „kara” pomoże zdyscyplinować banki i pozabankowe instytucje pożyczkowe. Konsekwencją opieszałego raportowania może być również upomnienie lub kara, nałożona przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Niestety, często zdarzało się, że za ich niedociągnięcia odpowiada ostatnie ogniwo, czyli starający się o kredyt klient.

Konsekwencje opóźnień w raportowaniu

Wyobraź sobie, że spłaciłeś kredyt hipoteczny w banku A, a już niebawem planujesz zaciągnąć kolejny, tym razem w banku B. Jeśli bank A nie przekaże w terminie informacji o spłacie zobowiązania, bank B, badając Twoją zdolność kredytową, potraktuje kredyt jako aktualny. A to oznacza, że Twoja zdolność kredytowa może nie być wystarczająca do zaciągnięcia kolejnego zobowiązania. Nie byłoby w tym niczego złego (często zdarza się przecież, że zdolność kredytowa wnioskującego okazuje się niewystarczająca), gdyby nie fakt, że zawarte w BIK-u informacje nie są zgodne z prawdą i nie obrazują faktycznego stanu rzeczy. Takie okoliczności mogą również powodować wydłużenie procedury uzyskania kredytu oraz narażać wnioskujących na dodatkowe koszty, np. te wynikające z konieczności uzyskania bankowego zaświadczenia o spłacie zadłużenia.

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo