Według badań przeprowadzonych przez ZBP niecała połowa nastolatków (46%) ma dostęp do własnego rachunku jeszcze przed osiągnięciem pełnoletności. Konto dla młodych jest wygodne nie tylko dla ich użytkowników, ale również dla rodziców, którzy dzięki niemu mają możliwość szybkiego, bezgotówkowego przekazywania „kieszonkowego” dziecku. Ponadto, rodzic ma pełny wgląd w konto swojego dziecka, może pomagać mu zarządzać finansami i uczyć zasad oszczędzania. Zdecydowana większość banków w Polsce posiada w ofercie konta dla młodych. Jak wybrać to najlepsze? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
W naszym artykule przeczytasz:
Konto dla młodych to inaczej rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy dedykowany dla dzieci, które ukończyły 13 rok życia. Jest to konto imienne, do którego dostęp ma rodzic lub opiekun prawny dziecka. Działanie konta dla młodych jest takie samo jak zwykłego ROR dla dorosłych z tą różnicą, że większość operacji, czyli np. płatności kartą lub przelewy akceptuje i autoryzuje rodzic dziecka. To samo dotyczy płatności mobilnych. Opiekun dziecka może ustalać określone limity dzienne lub jednorazowych transakcji. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której dziecko bez kontroli pozbędzie się wszystkich swoich oszczędności. Konto dla młodych ma również dodatkowy, bardzo ważny aspekt edukacyjny. Korzystanie z własnego konta ma realny wpływ na pogłębianie wiedzy ekonomicznej, co może owocować w przyszłości, bardziej rozsądnym i świadomym podejściem do oszczędzania i zarządzania finansami.
Według obowiązującego w Polsce prawa, swoje własne konto bankowe może mieć dziecko, które ukończyło 13 rok życia. W tym momencie nabywa ono ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Może zatem samodzielnie płacić za zakupy, logować się na swoje konto bankowe, a także zarządzać swoimi pieniędzmi. Wszystkie jednak odbywa się pod kontrolą rodzica, który nie tylko ma dostęp do rachunku dziecka, ale również może autoryzować każdą transakcję. Konto dla młodych może jednak założyć tylko rodzic lub opiekun prawny.
Obecność dziecka przy zakładaniu rachunku i podpisywaniu umowy nie jest konieczna. Aby założyć konto dla młodych należy przygotować swój dokument tożsamości, a także legitymację szkolną lub dowód osobisty dziecka. Po ukończeniu 18 roku życia osoba nieletnia staje się dorosłym i ma prawo dowolnie i samodzielnie zarządzać swoimi finansami. Na rynku dostępne są również konta oszczędnościowe dla dzieci od 0 do 18 roku życia, ale nie spełniają one funkcji ROR, czyli rachunku, który ma służyć również do rozliczeń.
Według raportu opracowanego przez Związek Banków Polskich najważniejszą cechą, która determinuje wybór konta dla młodych, jest brak opłat za prowadzenie rachunku (wskazało go 95% osób) i bezpłatne korzystanie z karty debetowej (73% badanych). Trzecim, najważniejszym aspektem jest dostęp do aplikacji mobilnej, który jest ważny dla aż 57% ankietowanych.
Z uwagi na fakt, że zdecydowana większość młodych osób ma dostęp do własnego smartfona, dostęp do aplikacji mobilnej banku może być dla dziecka sporą wygodą i ułatwieniem. Dzięki niej młody człowiek ma nie tylko możliwość podglądu swoich finansów, ale również może wykonywać przelewy lub generować kody BLIK. W przypadku konieczności zasilenia konta przez rodzica nastolatek dostanie powiadomienie kiedy środki wpłyną na jego konto. Większość rodziców z uwagi na możliwość wykonywania przelewów błyskawicznych, międzybankowych wybiera konto dla młodych w tym samym banku, w którym prowadzi swój ROR. Wybór atrakcyjnego konta dla młodych może być dobrą okazją do zmiany swojego rachunku ROR – najlepszą i najbardziej polecaną opcją dla dziecka i rodzica jest posiadanie kont w tym samym banku. Ułatwia to nie tylko zarządzanie swoimi finansami i kontrolę nad rachunkiem dziecka, ale również otwiera nowe możliwości, takich jak np.:
Na dodatkową uwagę zasługują również dodatkowe opcje i udogodnienia, które mogą sprawić, że oferta danego banku okaże się bardziej atrakcyjna od innej. Do ich grona można zaliczyć np.:
Ranking kont dla młodych otwierają najtańsze w prowadzeniu rachunki, w których, aby uniknąć pobierania dodatkowych opłat np. za kartę, bank nie będzie wymagał spełnienia dodatkowych warunków.
W przypadku eKonta dla dzieci w wieku 13 – 17, możliwość wydrukowania karty płatniczej z własnym zdjęciem. Dla młodych w wieku 18 – 24 bank przygotował promocję, w której można otrzymać 110 złotych premii (po spełnieniu warunków promocji).
Zniżki nawet do 30% w programie Galeria Rabatów, Program rozwoju online OK,GO!, do 200 złotych za otwarcie konta (po spełnieniu warunków promocji)
10 % zniżki na bilety i przekąski w Multikinie pod warunkiem płatności kartą.
Szeroki wybór grafiki karty płatniczej, zwrot części środków za zakupy z CAsaver, dostęp do atrakcyjnych rabatów w wybranych sklepach.
W przypadku konta dla młodych 18 – 26, bank oferuje nawet 160 złotych jednorazowej premii (po spełnieniu warunków promocji).
Atrakcyjna oferta dodatkowego konta oszczędnościowego z oprocentowaniem 3 % w skali roku (do kwoty 3000 złotych).
Dla posiadaczy Pierwszego Konto możliwe jest otwarcie atrakcyjnego konta oszczędnościowego z oprocentowaniem 2% w skali roku (+ 0,5% dla nadwyżki powyżej 10 000 złotych).
Możliwość wzięcia udziału w charytatywno–edukacyjnym programie Pomagam z Santander. Płatności kartą Dopasowaną zasilają akcję „Pajacyk” (2% od każdej transakcji kartą).
Konto bezwarunkowe, aż 10 korzyści do wyboru (opcje dostępne przy zakładaniu rachunku)
Konto dla młodych jest dobrym i bezpiecznym sposobem na przechowywanie oszczędności i kieszonkowego dziecka. Dzięki dostępowi do aplikacji mobilnej i przypisanej do rachunku karcie płatniczej, dziecko już od najmłodszych lat może uczyć się funkcjonowania w świecie ekonomii. Przy wyborze najlepszego konta warto w pierwszej kolejności kierować się ofertą swojego banku, a następnie porównywać ją z kontami dla młodych innych banków. Aktualne propozycje banków są bardzo atrakcyjne – przy założeniu konta można liczyć nawet na jednorazową premię gotówkową za otwarcie rachunku. Godne uwagi są również subkonta oszczędnościowe, na które dziecko i rodzic mogą przelewać dowolne sumy i tym sposobem generować pierwsze oszczędności.
Sponsorujemy
Nasze wyróżnienia
Nasi partnerzy
Komentarze